Author Topic: Galeb G2  (Read 323265 times)

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Galeb G2
« Reply #435 on: July 25, 2013, 02:20:58 AM »
Procitao sam tuzan ishod ove verzije modela i krivo mi je kao da je moj, kao da sam ja ulozio sve sto je vec ulozeno u njega..
Drago mi je da to nije apsolutni kraj, pa se divim ovoj iskrenosti, entuzijazmu, znanju, iskustvu i svemu ostalom.
Mesecima svaki dan dolazim ovde da vidim sta ima novo u  vezi sa ovim projkteom i prezivljavam to kao da se meni desava, a verujem da i mnogi drugi dobri ljudi isto tako misle.
Siguran sam da ce nova ptica poleteti i da joj nece biti ravne!
Pozzz!!! :)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Galeb G2
« Reply #436 on: July 25, 2013, 06:23:57 AM »
Procitao sam tuzan ishod ove verzije modela i krivo mi je kao da je moj, kao da sam ja ulozio sve sto je vec ulozeno u njega..
Drago mi je da to nije apsolutni kraj, pa se divim ovoj iskrenosti, entuzijazmu, znanju, iskustvu i svemu ostalom.
Mesecima svaki dan dolazim ovde da vidim sta ima novo u  vezi sa ovim projkteom i prezivljavam to kao da se meni desava, a verujem da i mnogi drugi dobri ljudi isto tako misle.
Siguran sam da ce nova ptica poleteti i da joj nece biti ravne!
Pozzz!!! :)

Lepo receno..... potpisujem....
Jedva cekam da ponovo imam ovakav razlog da svakodnevno pratim jednu temu....
Hvala kombinatu i samo napred a rezultat mora da dodje.
 (res)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #437 on: July 25, 2013, 09:53:25 AM »
Biće rezultata, samo polako... Nema razloga za tugu, jer kao što napisah na sajtu, ovo je samo kraj prvog poglavlja.

U drugom je nastavak radova i razvoja ovog projekta. Ako ni tada ne bude ništa od letenja, e onda imamo razloga za razočarenje. Ipak mislim, da se tako nešto neće desiti.

Prvi model je pokazao da tek kad se napravi prototip, tek se tada vidi šta je sve moglo biti bolje osmišljeno i odradjeno. Zato sledeći G2 mora biti bolji.
Uveliko se već radi na ispravkama.

Na novom modelu najvažnije su dve stvari, prva je smanjenje težine, a druga smanjenje temperature na trupu u delu gde se nalazi izduvna cev.

Da bi smanjili težinu sva rebra od špera, na novom modelu, biće napravljena od 3 mm špera, do sada je bilo od 4 mm.
Smanjiće se dimenzije nekih ramenjača.
Verovatno će se redukovati broj rebara na zadnjem delu trupa. Ovo je još diskutabilno...
Kutije koje povezuju ramenjače i rebra biće od tanjeg špera i od balze.
Panel linije će biti odradjene drugačije, bez toliko špric gita.
Farbanje će takodje biti odradjeno na drugi načim.
Na novom modelu neće biti tip tankova.
Neki delovi pravljeni od vitroplasta sada će biti odradjeni od špera ili balze.
Sa svime gore navedenim neće biti potrebe za teretom za balansiranje.

Sve ovo nabrojano smanjiće težinu možda čak i do 2 kilograma, a to je mnooooogo...

Što se tiče grejanja trupa, e tu nema mnogo "manevarskog prostora" i jedino što možemo da uradimo je postavljanje izduvne cevi sa dva zida. Da bi se ona odradila, trup mora u zadnjem delu (zadnje rebro) da se još malo proširi, kako bi se napravio prostor za takvu cev.
Moramo da vidimo i da u samom trupu redizajniramo otvore radi boljeg protoka vazduha oko turbine i izduvne cevi.
Na samom trupu sada će biti napravljeni svi otvori i usisnici vazduha, kao na pravom G2...

Još jedna izmena će biti to da će se od sada za pristup prekidačima i za punjenje gorivom, vazduhom i gasom skidati kabina, a ne prednji deo trupa.

Eto, to su za sada glavni "pravci delovanja" na novom Galebu.
Za sve ove izmene trebaće daleko manje vremena nego što je trebalo kada se radio prvi 3D crtež, tako da se nadam da će druga verzija G2 biti spremna za proleće.

Zato ne tugujte, avantura se nastavlja...  ;namig

Pozdrav

Mirče


   
« Last Edit: July 25, 2013, 09:55:25 AM by mirce »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #438 on: July 25, 2013, 09:57:16 AM »
JEDNO PITANJE PRE KARAJA, ako dobijes duplu cev ili posto ima i u Srbiji firmi koje vare prohrom (posto vojska u tim firmama vari izduvne cevi od gazele koje isto pucaju od temperature)  recimo napravis duplu cev koja ima na primer razmak 3-4 mm, dal bi mogao kroz taj otvor ubacivati vazduh i hladiti izduvnu cev ili naprimer ubaciti azbesno platno koje bi sprecavalo grejanje trupa!
probaj malo da pregledas dokumentaciju viper motora od orla  J-22 sa dodatnim potiskom ,koliko sam citao i orao je imao tih problema i reseno je tako sto su umotali cev nekom vunom i nekom debelom alu folijom.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


ima resenja   mmmm i mislim ako ima volje i strpljenja moze i 1. galeb da poleti  :)aplauz :)aplauz  (<--)
ex pseudonijum: sova

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Galeb G2
« Reply #439 on: July 25, 2013, 10:20:24 AM »
Mirce , veliki je put predjen da bi se doslo do paljenja turbine. Avion izgleda savrseno u svakom smislu.
Postujem tvoje odluke, ali sto kazu, pre kraja, pogledaj ova resenja :

http://www.wbc.co.rs/wbc/RS/Prodaja_Izolacioni_materijal.html
https://sites.google.com/site/zateksdoo/proizvodi
http://www.knaufinsulation.rs/sr/filc-sa-oja%C4%8Danom-aluminijumskom-folijom-fm-d70cb-alur

Uzdravlje i pozdrav
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #440 on: July 25, 2013, 10:33:00 AM »
Rešenja verovatno ima, ali pitanje je da su dobra.
Prvo, nema mesta, da ako namotam izduvnu cev, da je uvučem, tako "debelu" u trup.
Drugo i ovako imam problem sa težištem, i ako još dodam extra težine pozadi, mislim, trebaće mi još kila olova napred...

U medjuvremenu sam pričao sa Jet Cat-om i nije nikakav problem da im vratim ovu cev i da na nju postave dupli zid.
Meni to u mnogome smanjuje toškove izrade, a gledajući na internetu, uglavnom svi, prave cevi sa duplim zidom.
I kada se to odradi, opet se dok se ne kresne motor, sa sigurnošću se neće znati kolika će biti razlika u temperaturi trupa.
Definitivno mora biti bolje, ali pitanje je koliko?

Paljenje motora u dvorištu je najgora opcija, jer model stoji i nema nikakvog prostrujavanja vazduha kroz model.
Na aerodromu, od momenta kad se turbina startuje do poletanja, prodje oko 30 - 40 sekundi. U tom periodu motor radi na leru, koji doduše baš nije mali, ali čim model poleti, cirkuliše vazduh i hladi ceo sistem.
Kad model sleti, prvo što se uradi je da se ugasi turbina. E sad, počinje da zrači sve što se ugrejalo i da greje trup iznutra. No kako rekoh, model je leteo i temperatura svih komponenti je sigurno manja nego kada model stoji na zemlji, a turbina radi.
I na kraju, ja sam pravio baš ekstremni test, puštajući motor da radi i do tri minuta sa dodavanjem punog gasa u nekim momentima. To se nikada neće dešavati tokom normalne manipulacije. 

Interesantno je napomenuti, trup od Galeba je bio manje vruć na punom gasu nego kad se ugasi Jet Cat.

Sve u svemu, Ovoliko grejanje trupa se nikada nije dešavalo na Pantheru. Tamo je izduvna cev bila kraća, skoro duplo, i imala je dva zida.
Dupli zid je jedina opcija koja realno može smanjiti temperaturu u trupu, tako da je to glavni korak u rešavanju ovog problema. Koliko će temperatura biti manja - videćemo...

Sreća u nesreći je to da imam opciju da tokom avgusta i pošaljem i dobijem nazad izduvnu cev iz Nemačke. U Jet Cat-u su mi obećali da je mogu prepraviti u roku od par dana...

Pozdrav
« Last Edit: July 25, 2013, 10:38:11 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #441 on: July 25, 2013, 10:40:10 AM »
Švab, hvala na savetu, ali u firmi iz tvog drugog linka - Zateks, sam i kupio materijal za izolaciju.
Na sajtu ima slike kako je odradjeno...

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #442 on: July 25, 2013, 12:50:20 PM »
Možda će pomoći. mmmm

Da se zadnji deo trupa ne pregreje, može da se iztapacira iznutra  sa sjajnom aluminijskom folijom. Sjaj reflektuje toplotu, a aluminijum može da izdrži 600 stepeni. Između folije i trupa treba staviti tanko laganu staklenu vunu. Dakle ne izolirati cev već trup.

Za obezbđivanje strujanja hladnog vazduha u trupu oko uzduvne cevi, dok model ne poleti, mogu da se ugrade mikro EDF električne turbine koje se koriste za elektro džet modelčiće. Mali su (30-40mm), nisu teški oko 10g a veoma su efikasni za pravljenje promaje. Može da se stavi i više komada tamo gde ne smeta. Mogu da se aktiviraju sa stanice ili automatski preko termostata, koji gleda temperaturu u tunelu.


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8686__EDF30_with_9000kv_Motor_Assembled.html

Sve gore navedeno nije teško i tako ne bi trebala dupla teža izduvna cev. I dupla cev se pregreje samo sporije, jer ima vaću masu.  Obezbeđivanje veštačkog strujanja hladnog vazduha znači više nego izolacija!!!
Ovo nije šala. (nene)







« Last Edit: July 25, 2013, 12:56:26 PM by tibeteagle »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #443 on: July 25, 2013, 01:06:51 PM »
realno gledano i kad stoji u mestu i kad leti temperature mora biti ipak je to mlazni motor  :sljus :sljus,imam radno iskustva sa turbo motorima 22 godine doduse pravim motorima(letac mehanicar na Gazeli),treba tu ukljuciti i ostale parametre koji uticu na temperaturu konstrukcije a jedan je spoljasnja temperatura koja ima veliku ulogu na sve pa i temperaturu motora.recimo na gazeli nema nista oko motora jedino sto je kapotaz(poklopac na motoru) odvojen 5-7 cm od motora i ima strujanje vazduha.

stoji da ti imas problem sa tezistem po tvojim proracunima al iako budes imao i dupli zid mora ici neka izolacija na samu cev,zbog duzine cevi.koja treba da sa kamenom vunom i folijom bude oko max 2-3 mm u pun krug oko cevi,to se lepo uveze kantal zicom i bude jos tanje.bitno je samo da nema plamena da zapali a samo drvo trpi od 200 do 300c da bi doslo do samozapaljivanja!

http://www.grejanje.com/strana.php?pID=10


ex pseudonijum: sova

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #444 on: July 25, 2013, 01:58:57 PM »
Idemo korak po korak pa ćemo videti...

 ()-()

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Galeb G2
« Reply #445 on: July 25, 2013, 05:01:52 PM »
Bilo bi mnogo lepo da je iz prve, ali sve su to "sitnice" i daju se rešiti, samo treba malo vremena i  mmmm... E, onda, ide projektovanje i izrada v2 i nadam se da će v3 biti savršenstvo... :big smile Možda neće trebati v3 već neke sitnije dopune, izmene na v2 tj v2.1 !?
Mnogo veći je problem pojave "vatrenog starta". Da li si se konsultovao sa Jet Cat-om i šta oni misle o uzroku ili mogućim uzrocima?
Ja lično mislim da ti je mali usis i da bi trebalo da ga još malo povećaš, možda perforirani poklopci prednjeg trapa sa nekim tunelčićem...
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #446 on: July 25, 2013, 05:17:19 PM »
Nije mali usis pošto je bila skinuta kabina a odande je otvor popriličan.
Pričao sam sa čovekom iz Jet Cat-a i rekao mi neke stvari...

 ()-()

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #447 on: July 25, 2013, 09:42:26 PM »
vruci start u mlaznog motora je u 99% slucajeva posledica viska goriva u komori sagorevanja, i pojave veca temperatura izduvnih gasova pri startovanju,ako pri pokusaju starta ne dodje do paljenja smese i izvrsi se prekid paljenja, obavezno se vrsi produvavanje motora od 20 do 40 sekundi zavisno od velicine motora da se iz komore izbaci visak goriva da ne dodje do vruceg starta.u drugoj varijanti ako imas manjak goriva a vizak vazduha dolazi do pumpanja motora tj do stagnacije obrtaja na trecinu od maximalnih a i temperatura stoji na nekih 35% od stvarne za vreme starta.

u tvom slucaju mirce verovatno zbog duzine creva od plina nemas dovoljan pritisak plina tj ne rasprsi se dovoljno plin iako je gasovit  i ne dolazi do paljenja i onda ostane visak plina u komori a ne vrsis produvavanje pre sledeceg starta (ne znam i imas li tu opciju) i dolazi do vruceg starta a to sto izbija vatra mislim da je normalna reakcija zbog same  duzine izduvne  cevi,jer je dugacka i dok ne dodje do normalnog potiska izduvni gasovi se ponovo zapale sa  ostatkom izbacenog "zivog " goriva i dolazi do ponovnog paljenja unutar izduvne cevi!
ex pseudonijum: sova

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #448 on: July 25, 2013, 10:12:16 PM »
Tako je, Sovo, bravo...

U Pantheru je crevo sa propan butan gasom bilo mnogo kraće i to se nije nikada dešavalo.

U ovom G2 sam namestio da se gas puni od napred, ispod prednjeg dela trupa koji se skida i crevo od malog tanka do turbine je mnogo duže. Jasno se vidi kako sa gasom, prilikom paljenja, idu i mehurići vazduha. To pravi problem kod startovanja turbine.

Zato će se na sledećem Galebu, za svu manipulaciju pre starta (sipanje goriva, gasa, vazduha, prekidači...), umesto prednjeg dela trupa skidati kabina...

Što bi rekao Miša 2002, u verziji 15 će sve biti kako treba...  (fiu)

 (pijemo)

 

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Galeb G2
« Reply #449 on: July 25, 2013, 11:03:10 PM »
Pozdrav Mirče,

Jedino mogu da ti kažem da imaš živce ko konopce, ja bih ga poleteo nema teorije da bih izdržao...
Jedan predlog, mada je verovatno nerealan, ali možda bi se valjalo pomučiti. Šta misliš da ga poletiš u 'sivoj fazi'? Pre finog sređivanja, gitovanja, farbanja? Čisto Da ne bi došao do v15?

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident