Author Topic: Galeb G2  (Read 323417 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #105 on: September 25, 2012, 09:14:40 AM »
Ovo je trenutno faza izrade modela u kojoj sve isključivo zavisi od Martina i njegovog slobodnog vremena i angažovanja.
Dobar deo godine nije praktično ništa radjeno iz prostog razloga što nisam forsirao ovaj projekat.
Sad je Galeb došao na red...

Ne treba zaboraviti da ovo nije posao gde "sedneš pa sve nacrtaš za dva sata"... Ima veoma mnogo da se radi i pogotovo prepravlja i dodaje.

Drago mi je da se Martin angažuje, čak i više nego što sam očekivao, ali svestan sam da mu ovaj posao ipak nije prioritet.
Čovek radi u firmi, tu je porodica i sve ostalo, pa tek onda hobi...
Zato ne želim da ga "smaram" i sve ide svojim tokom.
No, kako rekoh, u zadnjih mesec - mesec i po dana, odradjeno je više nego za celu godinu i iskreno se nadam da ću u naredna dva meseca početi sa radom na samom modelu.

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #106 on: October 10, 2012, 11:56:32 PM »
Čisto da dokažem da se nešto dešava... Martin u akciji...



Sinoć smo radili na crtežu od krila od 10 uveče do dva ujutro... Dobro, Martin je radio, a ja sam tu i tamo davao sugestije.....
Krila su sad jedno 90% gotova i nadam se da ću ubrzo početi i da radim na njima.
Dok ih pravim, završiće se i kompletan 3D projekat trupa.
Martin kaže da mu je rad na krilima komplikovaniji od trupa. Meni to ne izgleda tako, ali nek mu bude...

Činjenica je da na krilima ima mnogo detalja o kojima se mora voditi računa.
Ova naša za G2 imaju od svih proizvodjača kitova koje sam do sada koristio po nešto.
Kao što znate, kompletno će biti izradjena od drveta, kombinacijom balze (deo rebara i plankovi), topolovog špera od 4 mm (rebra), i čamovine (ramenjače i bajoneti).
Praviće se iz dva dela, a modelaru će biti ostavljena mogućnost da ih, ako želi, ulepi u sredini.
Ja ću moja krila raditi tako, jer je to čvršća varijanta, a prevoz tolikog krila meni nije problem.

Mislim da sam čak i malo preterao sa dimenzijama ramenjača i bajoneta, ali znajući sa kakvih podloga će leteti Galeb, kao i moja česta gruba sletanja, možda je bolje ovako. Ustvari, najviše me interesuje težina modela, koja po nekoj mojoj zamisli ne bi smela da predje 12 kg, naravno bez goriva.
Nadam se da će se ovako robusna krila uklopiti u tu težinu.

Pozdrav

Mirče   

   
 
« Last Edit: October 10, 2012, 11:58:44 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #107 on: October 22, 2012, 10:44:56 PM »
Samo pišem, a nema nikakvih slika i detalja... No, danas će se to promeniti, jer mi je Martin poslao par sličica, čisto da vidite kako izgleda (ne u potpunosti završeno) krilo od G2.
Slike su doduše od prošle nedelje, jer se u medjuvremenu radilo na modelu, ali ne mari, bolje išta nego ništa...

Prvo pogled na par projekcija...



Kao što se da videti, položaj trapova diktirao je ceo sklop u krilima...



Prednja glavna ramenjača je najjača i u nju ulazi bajonet koji spaja dve polovine krila. Zadnja ramenjača je manjih dimenzija kao i bajonet koji u nju ulazi.
Bajonet vam omogućava da napravite krilo iz dva dela ili da ga spojite u ulepite. Ja ću raditi ovu drugu varijantu...

Pošto glavna ramenjača ne može da ide od prvog do poslednjeg rebra na krilima, napravljena je iz dva dela i ima preklop preko tri rebra.



Rebra od korena krila do kraja trapa biće izradjena od topolovog špera, a ostala do kraja krila od balze. Rebra su olakšana otvorima...
Ramenjače su zatvorene u kutije koje daju dodatnu jačinu konstrukciji. Kutije će biti izradjene takodje delom od špera delom od balze...

Ploča stajnog trapa je veoma masivna i naslanja se na kutije prednje i zadnje ramenjače.





Krilo je vitoperno prema kraju radi veće stabilnosti pri manjim brzinama.



Tankovi na kraju krila još više potpomažu povećanju stabilnosti.
Tankovi će biti iz dva dela, izradjeni na vakum mašini od juvidur plastike i kao što se vidi na slikama, imaće svoju konstrukciju koja će se lepiti za zadnje rebro od krila.
Na konstrukciju se potom lepi plastika tankova.
Konstrukcija tankova ima i od napred i od nazad vodoravna rebra za lakše spajanje prednje i zadnje polovine tip tanka.
Zadnje vodoravno rebro tip tanka, biće ujedno i zakrilce istog...

Eleron i flaps će imati svoje servoe sa donje strane krila. Servoi će se nalaziti na svojim pločama - ležištima, koje će imati klocne za fiksiranje servoa, kao i žljeb kroz koji će prolaziti poligica.
Na krilima će biti spoljne ploče od špera, u koje se fiksiraju malo pre pomenute ploče sa servo motorima.
Sve ovo biće deo kita za Galeb G2, čime će se postavljanje servoa svesti na njegovo fiksiranje, donja površina krila će lepo izgledati jer će ploče za servoe biti u ravni sa plankom, a pošto su sečene na laseru i žljebovi će biti idealni sa svih strana...

Martin je u medjuvremenu napravio i crteže sa plankovima, flapsove, šarke, a sada radi na spoju trupa i krila.
Kad se osmisli i nacrta i taj deo modela, krećem konačno da pravim krilo...

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: October 23, 2012, 12:47:38 AM by mirce »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Galeb G2
« Reply #108 on: October 23, 2012, 12:18:01 AM »
Ludilo kako je dobro :)aplauz

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: Galeb G2
« Reply #109 on: October 28, 2012, 08:33:24 PM »
Svaka cast :)aplauz bice to prava avioncina..

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #110 on: October 30, 2012, 09:29:51 PM »
Hvala Dr Jack i Aerofly...

Kako rekoh Martin je počeo radove na spoju trupa i krila...



Poslao mi je i par slika od flapsova. Flapsovi su slični onima na Thunderboltu ili recimo Hellcatu, što znači da kada idu u donji položaj na prednjem delu se "otvara" procep kroz koji prostrujava vazduh i ide oko samog flapsa. To celom modelu daje dodatnu stabilnost na malim brzinama...









Iz drugog ugla...









Martin sutra dolazi u Kombinat. Pošto je svašta nešto radio u medju vremenu, jedva čekam da vidim napredak.
Vrlo je realno da ćemo sutra završiti kompletan crtež krila i da ću konačno tokom iduće nedelje ići da sečem delove (rebra) i početi sa izradom.
Deo materijala sam nabavio (stvarno ne znam ko je kupio svu balzu od 3 mm u Uradi Sam... ;namig), ramenjače stižu za koji dan kao i bajoneti...
Šper je već odavno u Kombinatu...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 30, 2012, 09:36:39 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Galeb G2
« Reply #111 on: October 30, 2012, 11:33:04 PM »
Zaista izgelda ozbiljno. Znajuci tebe, verovatno ce prvi let biti na prolece :)

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: Galeb G2
« Reply #112 on: October 31, 2012, 05:51:10 PM »
Sad znamo zasto kasne isporuke balze i u ostalim gradovima. 8) 8)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #113 on: November 01, 2012, 12:00:11 PM »
Nastavak projekta...

Martin je bio sinoć i krilo je kompletno gotovo  :)aplauz
Naručio sam letvice za ramenjače, čekam fajl za sečenje rebara, planovi stižu u ponedeljak - utorak, tako da, kako rekoh, iduće nedelje počinjemo sa izradom krila...

Pošto je krilo "rešeno", prešli smo na trup, ali tu se javio jedan mali problemčić, pa mi treba savet.
Naime, pošto pravimo model i možemo da ga konstruišemo, na neki način kako mi hoćemo, moja ideja je bila da postavim turbinu maximalno napred kako bih izbegao kasnije probleme sa težištem.
Imao sam prilike da vidim kako su neki modelari radili to u modelima koje su pravili, a i posle iskustva stečenog sa Pantherom, mislim da bi postavljanje turbine što više napred bilo OK.
E sad, kad smo juče na crteže trupa i krila "ubacili" turbinu, ispostavilo se da ona ne može da ide napred toliko koliko bih ja želeo.

O čemu se radi, zadnje rebro na trupu i osa trupa diktira položaj motora. Izduvna cev i sama turbina trebale bi da budu paralelne sa osom trupa, ali u tom slučaju turbina može da dodje kao na donjoj slici...



... jer "udari" u krilo.
Drugi problem je da ako neko hoće da stavi veću turbinu, (većeg prečnika) moraće motor da postavi još više pozadi...

Pitanje je sledeće, ako podignem "napadni ugao" turbine i izduvne cevi za 1 stepen, dobijam dovoljno mesta da mogu da je stavim gde god želim, jer ide preko krila...



Izduvni gasovi sada izlaze pod malim uglom u odnosu na osu trupa...
Da li taj jedan stepen može da utiče na letne karakteristike modela?

Već sam razgovarao sa nekim modelarima u vezi toga, ali više mišljenja samo može da bolje "iskristališe" sliku...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 01, 2012, 12:03:53 PM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Galeb G2
« Reply #114 on: November 01, 2012, 12:59:38 PM »
Meni se oduvek cinilo da motori na npr. DC9 uvek "tuku" malo na dole



nisam o ovome ucio u skoli pa ne znam da ti kazem pojedinacni efekat ali je sigurno vezan i za ugao krila kod normalnog leta.

A da razmislis o tome da malo modifikujes krilo tu u sredini gde bi dosla turbina?  mmmm

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #115 on: November 01, 2012, 01:58:11 PM »
Postavio sam isto pitanje i na RCU, pa ćemo videti...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_11282988/tm.htm

Smatram da taj mali ugao nema nikakvog, ili toliko malog efekta da je to zanemarljivo.
Krilo ne mogu u sredini da modifikujem jer se tu nalazi zadnji bajonet, šrafovi za njegovo fiksiranje.
 
Pozdrav

Mirče

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Galeb G2
« Reply #116 on: November 01, 2012, 03:51:48 PM »
Treba razmisliti i o tome da sto je duza izduvna cijev to se veca tezina dodaje pozadi, jer je ova cev metalna. Dakle sto vise guras motor napred, vecu tezinu dodajes pozadi.

Offline Soko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
Re: Galeb G2
« Reply #117 on: November 01, 2012, 03:57:31 PM »
Кад већ желиш да чујеш, ево га и моје лаичко мишљење: тури ти резервоар што ближе ЦГ, а имаћеш пнеуматски систем и електронике којекакве да туриш напред, па ће ти то таман одговарати да лепо избалансираш змаја. Гориво ти је битније, јербо ћеш се мучити после током лета како се буде трошило.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #118 on: November 01, 2012, 05:51:16 PM »
Pošto sam ja ipak samo grafičar, a ne inžinjer mašinstva ili konstrukror, vodim se samo iskustvom koje sam stekao tokom izrade modela što sam ih do sada napravio i letenjem istih.
Takodje, nekad zdrava logika može da malo "pripomogne".

Ako pomerim turbinu više unapred, tačno je, izduvna cev će biti duža i samim tim teža, ali težina turbine je na tih, recimo, 20-tak cm 30 puta veća od razlike težine malo duže cevi. Sem toga smanjuje se krak od težišta do mesta gde je postavljena turbina...

Što se tiče goriva kraj rezervoara na Pantheru nalazi se 10 - 15 mm ispred težišta.



Nema nikakve razlike, ili je ja ne vidim pošto je minorna, izmedju letenja sa punim i relativno praznim tankom.

Stavio sam sliku na RC Universe da bih bolje dočarao "problem".
Pazi sada...



Ovo su Zirolijev Panther i Galeb. Nas interesuje desna slika tj. odnos F9F-a i G2 od 1/5 skale.
Kao što se da videti, nosevi u početak krila su na istom mestu, ali je trup od G2 skoro 20 cm duži, a izduvna cev skoro 40 cm  :sljus :sljus

Ako turbinu stavim na mesto gde može da dodje bez prepravki oko uglova, onda je na istom mestu kao kod Panthera, ali na njemu imam 500 gr olova da bih doterao težište.
Sa dužim trupom nazad i dužom cevi, trebaće još više "mrtvog" tereta na G2 za doterivanje težišta.
Naravno, prednji kraj modela na G2 će se kompletno skidati pa će baterije i još neke stvari doći malo više napred, ali to neće mnogo promeniti situaciju.

Zato je opcija da se turbina povuče skroz do težišta deo "spasonosnog" rešenja.

Na RC Universu se javio Ali koji, ako neko ima iskustva sa  jet modelim, mislim da ga on ima najviše na svetu.
Sve u svemu reče da je bolje da se turbina postavi malo pozadi a gorivo u težište.
Ne treba zaboraviti da se radi samo o 2 litre goriva...

Treba probati, pa ćemo videti šta će biti...

Još neki komentar, sad kad znate više detalja?

Pozdrav

Mirče


« Last Edit: November 01, 2012, 06:31:51 PM by mirce »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Galeb G2
« Reply #119 on: November 01, 2012, 08:47:10 PM »

Pitanje je sledeće, ako podignem "napadni ugao" turbine i izduvne cevi za 1 stepen, dobijam dovoljno mesta da mogu da je stavim gde god želim, jer ide preko krila...



Izduvni gasovi sada izlaze pod malim uglom u odnosu na osu trupa...
Da li taj jedan stepen može da utiče na letne karakteristike modela?


Slobodno ga diži. Nećeš pokvariti ništa bitno, što se trimovanjem, u toku leta, neće moći srediti. Recimo da ugao ugradnje horizontalnog repa ima mnogo veći uticaj na karakterisrike modela.