Author Topic: Galeb G2  (Read 323211 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Galeb G2
« Reply #60 on: March 03, 2012, 09:07:11 AM »
Mirce ne znam jesi li razmisljao da iskoristis 3d nacrt koji ste napravili, pa da nadjes CNC masinu koja ce ti napraviti odlivak od penastog materijala. Potom mozes da to iskoristis kako bi napravio kalup za trup, krilo je vec manji problem.

http://www.arpel.rs/styromill.php

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #61 on: March 03, 2012, 11:11:50 AM »
Saša, o tome se i radi, nemam ja 3D nacrt. Plan je bio da se model nacrta u 3D programu, više da bih video kako stoje rebra jedno spram drugog i najviše da bih imao crtež sa kojeg bi na CNC-u mogao da napravim kalup za kabinu.
Pošto od crtanja 3D modela nema ništa, razlog je što taj ko crta mora da zna svaki detalj i to bar pet koraka unaped inače će se stalno nešto ispravljati i docrtavati.
Momak sa kojim sam počeo da crtam živi u Beogradu, a ja sam u Novom Sadu, a telefonski, preko Skypa i slično, nema teoreme da se napravi.
Zato sam rešio da sve krenem da radim "tradicionalnom metodom", uostalom videćete...

Svakako nemam nameru da pravim plastične kalupe, jer je to tehnologija koju ne znam i nisam nikada radio. Sem toga, sam proces izrade kalupa košta malo bogatstvo i zato, najviše, "plastični" modeli i koštaju toliko.
Za par modela se ne isplati sve to raditi, a zbog cene izrade kit ne može biti jeftin...

Kako rekoh, moja ideja je da napravim model i da ga ponudim u klasičnoj kit formi, plan, rebra trupa, repnih površina, stiroporska krila, i "plastični" delovi: kabina, prednji deo modela i tip tankovi...

Sve u svemu, pošto sad ceo posao uglavnom zavisi od mene, mislim da će se sad sve mnogo brže dešavati.

Pozdrav

Mirče

PS. Evo par linkova da vidite šta ljudi rade sami, sa svojih planova...

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/294030-BD-5J-Microjet-in-gro%C3%9F-und-richtig-gro%C3%9F%28Moosbauer-Richter%29

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/291883-F-100-neues-Projekt-von-F.-Graulich

http://www.rcmodelistas.es/foro/aviones-reaccion-f14/proyecto-101-t3220.html


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #62 on: March 07, 2012, 03:16:46 PM »
U zadnjih par dana sam malo radio na planovima Galeba. Za sada sam zadovoljan kako sve izgleda.

Bilo je dosta posla oko upasivanja rebara trupa sa crtežima u bočnoj i gornjoj projekciji. Znate, kad god se pravi priprema za štampu (a ovo je neka vrsta toga) uvek se sa velike slike ili rezolucije priprema smanjuje na malu.
Kad je obrnuta situacija, a to je ovaj slučaj gde moram sa relativno malog JPG-a da precrtavam delove, onda ima dosta posla da se sve podesi kako treba.
Mislim da je za sada sve dobro nacrtano, a ubrzo, kad isečem rebra trupa i "nanižem" ih na rešetku koja ih nosi, videćemo i uživo kako sve izgleda, tj kakva je spoljna kontura modela.


Na zid je okačen Zirolijev plan od Panthera i siguran sam da na kraju, kad za Galeba sve bude bilo nacrtano, ovaj naš plan neće biti ništa lošiji.



Za sada planovi su sledeći, u narednih par dana mislim da će sva rebra trupa biti spremna za sečenje. Spoljne konture su OK, i odredjena je osa trupa tj. mesto gde će se praviti žljeb za rešetku.
Rešetka će biti nacrtana danas i kad bude gotova imaću konačne širine za otvore na svakom rebru. Time će rebra trupa biti spremna za sečenje.

Što se tiče profila, tu se nisam dvoumio, iskoristio sam onaj sa Panther i krilo na trup "postavio" pod istim napadnim uglom kao na F9F-u.
Oko toga je bilo najviše posla, trebalo je da se novi profil i novi napadni ugao podese spram rebara trupa na koja dolaze.

Krilo je u korenu neznatno veće od Pantherovog, ali je na kraju razlika poprilična i kad se na sve to doda veći razmah (raspon) površina će biti dosta veća.
Kad smo već kod krila, sa Savom iz Mitrovice sam se dogovorio da od nedelje sve delove (profile, stiropor, balzu za plankiranje, smolu...) odnesem, tako da će krila biti relativno brzo napravljena.

Horizontalac ću praviti takodje od stropora, ali mislim da ću odraditi i jedan konstruktivni, čisto da vidim razliku u težini.

Težina na ovom modelu je veoma bitna, pogotovo u zadnjem delu, zbog dužeg trupa i problema koji mogu da se jave oko nameštanja težišta.
Sem toga ne bih baš da kupujem jaču turbinu, ako ne moram, tako da model sa gorivom ne bi smeo da bude teži od 13-14 kilograma...

Još jedan potencijalni problem može biti izduvna cev za turbinu, jer mora biti dosta dugačka.

Bajoneti će 99% biti pljosnati i to dva komada po uški.

Trapovi, bolje reći pneumatika i mehanika, će biti od firma Behotec, kao i prednja noga. Glavni trapovi će se verovatno praviti.
Odredjena je i veličina točkova, kao i sistem gde i kako će se postavljati poklopci trapova.

Ima tu još detalja, ali moram nešto da ostavim i za drugi put...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 07, 2012, 03:22:09 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #63 on: March 11, 2012, 02:09:56 PM »
U petak sam sa štampe doneo deo plana na kojem je konstruktivni deo na koji se postavljaju rebra trupa.
Već na monitoru, a "uživo" pogotovo, se vidi da "fali malo" rebara u zadnjem delu trupa.

Rebra koja sam dobio na JPG-u i koja trenutno koristim su mesta gde se menjao oblik trupa. Naravno da taj broj rebara nije dovoljan, pogotovo, kako rekoh, u zadnjem delu trupa.

Pre štampe dela na koji se postavljaju rebra morao sam sva rebra da fino podesim i po visini i po širini kako bi odgovarala obliku Galeba. Pošto je ovo ipak model, neke sitne izmene su bile neminovne, i to opet u zanjem delu trupa, na samom kraju, na mestu ge izlazi izduvna cev.
Pisao sam već da je otvor na zadnjem rebru mali i da sam morao da malo povećam prečnik trupa na samom kraju.

No, sad se javlja drugi problem, što više gledam veličinu ovog modela, nisam baš siguran da će Jet Cat P 80 biti dovoljan. Ne mogu da tvrdim da neće, ali počeo sam da gledam malo veće turbine i odmah ustanovio da Jet Cat ne proizvodi više P 120 koja bi po meni bila idealna. Ta turbina je zamenjena sa P 140. Ovaj motor je sigurno dovoljan, ali sad je pitanje da li je izduvna cev, spoljneg prečnika 100-110 mm dovoljno velika za jaču turbinu.

Što se tiče trapova, stvar je slična, Behotec ima seriju C 36-2 ( http://www.behotec.de/xtcommerce/product_info.php?info=p76_retract-set-C36-2.html ) ali su to trapovi za modele do 14 kilograma težine. Sa P 80 i gorivom težina bi bila u tim granicama, ali sa jačom turbinim i većom količinom goriva težina bi prelazila 14 kg...

Sledeći trapovi su za modele do 22 kg ( http://www.behotec.de/xtcommerce/product_info.php?info=p444_Komplettset-C50.html ), naravno i sami su teži, i cela priča se "otima kontroli", jer model sa većim motorom i mnogo više goriva postaje i poprilično teži.
Time se gubi smisao povećanja modela...

Poslao sam Aliju mail sa par pitanja i čekam odgovor. Nadam se da će mi razjasniti neke stvari...


Što bi rekao moj čika Dule: - "Nije ti to uzmeš pušku, pa ubiješ zeca..."

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 11, 2012, 02:25:22 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Galeb G2
« Reply #64 on: March 11, 2012, 03:12:47 PM »
Jesi li  razmisljao i o Behotec turbinama?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #65 on: March 11, 2012, 03:43:37 PM »
Dosta su skuplje od Jet Cat-a, ali su sigurno veoma kvalitetne...
Inače Behotec turbina sa 13 kg potiska troši na punom gasu 0,5 lit. kerozina u minutu.
Naravno ovo je samo jedan mali podatak, nikad se ne leti model pun gas, sem na poletanju ili u nekim figurama, ali i tada kratko...

Kod Galeba sa većom turbinom može biti problem i tank jer mora imati bar 3-4 litre, a to treba smestiti nu model.

Kupio sam u petak šper i mislim da ću ga sutra nositi sa sve Corel fajlom na sečenje rebara trupa.
Tako ću u konačno uživo videti koliki je Galebov trup ustvari.

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #66 on: March 12, 2012, 12:31:25 PM »
Da vam ne prepričavam, evo šta kaže  Ali Machinchi...


Hello Ali,

as you can see on RC Universe, I'm working on my jet project, Galeb G2.

After some drawings I made, I have few question for you. With your big experience, you are my best option to get right answers.

I have Ziroli's Panther with Jet Cat P 80. It is 10,3 dry, and with 2,1 liter fuel on take off it start like a rocket, on our grass airfield need no more than 25 meters.
F9F fly great with half throttle, no need full throttle at all, just on take off...

But, Panthers dimension is little small, and I saw that modeler increase Ziroli plans for 20% and use same equipment (P80).
That was my idea, but I start thinking if I need to invest so much time and effort to draw all ribs and other parts, maybe I can made some new model, something new on marker...
So, I start working on Galeb G2...

Galeb is exactly 1/5 scale, fuselage and tail will be wooden construction, with foam wings. Fuselage is longer, but narrower.
Wingspan is 2,06 meters, with tip tans (tip tanks have some little fins) total wingspan is 2,32 meters.

I think that weight will not be more than 12 kilograms, with fuel 14 - 14,5...

Finally, here is my question, what do you think, will P 80 be enough for that model?

I was looking for bigger jet engine, and saw that Jet Cat made no more P 120. Next is 140.

Dimension of that engine is not a problem, it can fit in fuselage, but what is a diameter of a tail pipe. On Galeb fuselage hole on the last rib is just 110 mm. If I put two wall pipe, inner pipe hole is not more than 95-100 mm.
Is that enough for P 140?

And finally, if I made decision to buy P 140, can I order it from you?
Do you have some second hand, but in good condition P 140?

Many questions... Thanks in advance for answers...

See you on Top Gun.

All the best from Serbia

Mirce


I naravno odgovor...


Hi Mirce.

 I have been following your thread on RCU.  What a great subject.  I love this plane. I actually sent an email to two different kit makers that I work with right now saying that I would like to make a model of this jet, as I think the lines are really good, and ideal for a model.
 At a weight of 12Kg a P-80 will be more than enough power to fly it for sure.  We have flown a model at 18kg fully fuelled with a P-80. Weight is not the only factor. The G2 has lots of wing area and this is almost more important than light weight.

 Yes the P-120 is finished.

  I have run P140's inside the same tailpipe as a P-120 with no problem.

  I will be happy to supply you a P-140. The problem is getting them from jet cat right now.   The demand is high, and production from jet cat is low.  I have two units coming to me today, but these are already pre sold for a long time. I have another 4 P140's sold after these, and I cannot say when Jet cat can meet these orders. Sorry.

 Sorry, nothing P-140 used. I have such a demand for this turbine right now, that I even had to sell my own P-140's that I had reserved for my A-10 project  :(

 See you at Top gun my friend.

Regards,

Ali Machinchy, Al's Hobbies


Pozdrav

Mirče

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Galeb G2
« Reply #67 on: March 12, 2012, 03:37:48 PM »
Mirce, pazi ti da te Ali jos ne zezne i ukrade ideju o pravljenju kita za Galeb !
Odmah mu reci u startu da ćeš mu ti rado obezbjediti kit ili kitove ( kako lijepo zvuči ) za daljnju distribuciju !
ovo je jedinstvena šansa da napraviš kit aviona i od toga pođeš zarađivati ( odnosno da hobi malo finansira sam hobi ) !
Sretno sa projektom !

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #68 on: March 12, 2012, 06:04:12 PM »
Danas smo Ali i ja do kraja razmenili 16 mailova...

Saznao sam par interesantnih stvari i otklonio neke nedoumice, pogotovo oko turbine.
Pitao sam i za trapove i dobio savet da bolje da koristim za "broj veće". To su Behotec C 50.

Što se tiče Galeba koje Ali hoće da pravi, biće verovatno 1/5,5 ili 1/6 skale. Naravno "njegovi" neće biti u kit varijanti nego gotovi modeli, ili skroz drveni ili sa plastičnim trupom. Kako kaže, hoće da prodajna cena bude što niža.

Usput sam ga pita da li bi hteo da bude diler za kit Galeba G2 koji radim (naravno, podrazumevaju se vrhunski kvalitet kita i letne performanse) i dobio sam odgovor da bi vrlo rado to prodavao.

Priča se polako "zahuktava"...

Pozdrav

Mirče


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #69 on: March 13, 2012, 02:05:30 PM »
Imam mali problem, odneo sam juče šper na sečenje i danas mi javljaju da ne mogu da ga proseku, kao table su malo krive.

Da li ima neko da mi od 3 mm topolovog špera, iseče rebra za trup.
Poslao bih pripremu u Corel-u...  Priprema je za 3 ploče 60x45 cm.

Plaćam šper + sečenje... 

Pozdrav

Mirče

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #70 on: March 13, 2012, 04:18:11 PM »
Eh, ovi laseraši. Svaka dlaka im smeta.  :big smile Glogalo je zakon.  :jaki:


Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Galeb G2
« Reply #71 on: March 13, 2012, 06:50:20 PM »
Imam mali problem, odneo sam juče šper na sečenje i danas mi javljaju da ne mogu da ga proseku, kao table su malo krive.

Da li ima neko da mi od 3 mm topolovog špera, iseče rebra za trup.
Poslao bih pripremu u Corel-u...  Priprema je za 3 ploče 60x45 cm.

Plaćam šper + sečenje... 

Pozdrav

Mirče


Pa, čitao si o Pajperu. Tu je sečen šper od 4,5mm, a format je 1 x 1,2 m.
Nije problem u "krivom" šperu, nego u snazi lasera !
Znači, za sečenje nema problema, ali nema šper od 3mm.
Javi se na PM, pa otom potom...

Pozdrav
Miša

PS

CNC ima problem debljine freze. Frezer od 0,2 mm možda ima NASA !
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #72 on: March 13, 2012, 07:13:49 PM »
Hvala Mišo...

Kao i uvek javljaju se problemi, ali se nekad potrefi da se i lako rešavaju. Nekada baš i nije tako, no...

Kad mi je "laserdžija" rekao za probleme oko sečenja, dok si rekao "keks" sam našao ko bi to mogao da mi odradi u Novom Sadu.

Interesantniji deo priče je da od "gomile" radionica koje se time bave, u prvoj, koju sam nazvao, javio mi se gospodin, koji to radi godinama i koji je bivši modelar!!!
Zna sve novosadske modelare starije generacije, tako da ću u narednih par dana imati isečena rebra za trup. Poprilično je bio iznenadjen da neko radi ovakve projekte i obećao je svaku vrstu pomoći...

Dok sam pričao sa njim, dobijem mail iz Behotec-a, Nemačke firme od koje hoću da kupim trapove.  Poslao sam im mail pre neki dan i pitao ih za par mišljenja i molio za PDF fajlove sa dimenzijama trapa koji me interesuje.
Naravno sa mnogo reči ništa mi nisu konkretno napisali, a fajlova nije bilo.

Šta da radim, ajd rekoh da ih nazovem telefonom, da ne izgubim još par dana u prepiskama.
I tako, okrenem broj, javi se ženski glas i kaže: "Guten Tag"...
Ja rekoh: "Hello, my name is Miroslav Terzi, and I'm calling fom Serbia..." - u to me ona prakide i reče: "Pa, hajde onda da pričamo na srpskom..."...

Kad se nisam srušio, gazdina supruga "naše gore list".
Rodjena i živi u Nemačkoj, a otac se preselio iz Juge, pitam ja odakle, kaže iz Novog Sada, rekla mi i ulicu gde je živeo, verujte u komšiluku...

Znači, nisam mogao da verujem... Koja sudbina...

Sve u svemu, saznao sam sve što me interesuje i u roku od pola sata dobio crteže...
Sad tačno znam što mi je činiti...

Eto, malo po malo stvari se razrešavaju, ne ide baš najbrže, ali ide...

Pozdrav

Mirče 



« Last Edit: March 13, 2012, 08:30:51 PM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Galeb G2
« Reply #73 on: March 13, 2012, 08:21:59 PM »
Ha ha, super  prica i sa laserom i sa Behotecom. Kad nesto krene, onda bas krene!  :)aplauz  Polako ali sigurno...

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Galeb G2
« Reply #74 on: March 13, 2012, 11:33:04 PM »
U bre Mirče, pa baš te oće, skoro pa neverovatno. :big smile
U svakom slučaju, ako zapne, tu sam. Jedan link je moj http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9142.msg57556.html#msg57556

Možda je ovo malo off topic, ali moram da kažem tj napišem, to što sam Mirčetu rekao za sečenje na laseru "da nema problema", ne znači da ja imam laser. Imam samo popust na regularnu cenu i mogu da kontrolišem sam tok sečenja i znam šta i kako treba da to bude OK ! Ne mogu da utičem kad će se seći tj na rok.

Pozdrav
Miša
#FFCC00