Author Topic: Galeb G2  (Read 321774 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #15 on: August 20, 2011, 10:32:37 AM »
Hvala na ponudi, ali Martin je već skoro sve odradio.

Konture modela su nacrtane i čekam ga, da za koji dan dodje, pa da radimo dalje...
Martin je malo u gužvi, a meni se nešto ne žuri sa ovim projektom, tako da su to razlozi zbog kojih ovaj deo posla već nije napravljen.

Pozdrav

Mirče

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Galeb G2
« Reply #16 on: February 03, 2012, 09:12:48 AM »
Ima li pomaka na ovoj ptici?
Mirce je vjerovatno zauzet pticama o kojima nas redovno obavjestava.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #17 on: February 03, 2012, 02:17:24 PM »
Nažalost, trenutno nema ništa... Stvar je "zapela" kod crtanja. U svakom slučaju, zahvaljujem se Martinu na trudu, bar imam neke podatke o dimenzijama i slično...

I dalje tražim ko bi hteo da ovaj model nacrtamo u Auto Cad-u ili nekom sličnom programu. Mnogo bi bilo dobro da to odradi neki modelar, jer u tom slučaju i sam zna šta i kako treba odraditi, a posle zajedno samo doteramo detalje.
Nije problem ni da crteže i 3D uradi i neko ko to nije ranije radio, ali u tom slučaju imamo više posla na "doradi".

Što se mene tiče, rado bih pravio G2, jer bi mi to bio sledeći jet model posle Panthera, a i novi izazov, da pravim model koji smo sami projektovali. Ima tu još ideja...

Ove sezone ću tek početi da letim Panthera kako treba, tako da za jet "ne gori" da bude brzo gotov...

Ako ima neko raspoložen da radi u nekom 3D programu (naravno uz nadoknadu), molio bih da mi se javi na mail...

Pozdrav

Mirče

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Galeb G2
« Reply #18 on: February 03, 2012, 04:56:11 PM »
Sada već daleke 2003 godine na Vojnom Aerodromu u Somboru u zgaradi komande sam video modele galeba G2, G4 i Orla J-22 mislim da su sva tri modela raspona krila 160cm, ono što je najbolje da su sva tri modela rađena od balze i uz to jedna polovina modela je plankirana a druga polovina je ostavljena "gola". Ako se dobro sećam bile su prilično detaljne i namenjene da posluže kao učila, ali eto završile su na plafonu, mekete je radio major Žarko Stanić.
Zašto sam sve ovo napisao? Mislim da je mnogo lakše skalirati sa 160cm na 220cm i uz to s'obzirom da je pola makete golo lako je premeriti sve delove konstrukcije kako bi se "kopirali" i prilagodili RC modelu. Ostaje problem kako doći do modela koji su u kasarni.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Galeb G2
« Reply #19 on: February 03, 2012, 05:56:27 PM »
 ;namig Još je lakše skalirati sa originala, na bilo koju veličinu! Odeš lepo iza Muzeja Vazduhoplovstva, izabereš jedan od gomile "parkiranih", uzmeš metar, šubler, lampione i popokatepetle..., pa meriš i razmeravaš do mile volje! Ali, nije to tako lako, kako izgleda na prvi pogled. Na protiv, đavolski je teško!
Ja nikako ne mogu da prežalim, što se svojevremeno nisam setio da uzmem barem jedan od kompleta detaljnih kopija planova 1:2, sa kojima su nam bili oblepljeni zidovi modelarske sekcije u VG "Maršal Tito" u Mostaru! Prosto mi dođe da povežbam malo jogu, taman toliko da mogu da se dovoljno savijem i odgrizem si nešto što sada ne mogu!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #20 on: February 03, 2012, 09:01:57 PM »
Ništa u životu baš nije tako jednostavno kako izgleda. Pogotovo kad se čovek baš ne razume.

Crtanje planova je najvažnija stvar u ovom, ali i svakom drugom projektu.
Verovatno mali broj ljudi razmišlja koliko je "koraka" unapred Preško morao da razmišlja dok je planirao model koji nam prikazuje na ovom Forumu...
To je glavna stvar pri projektovanju, tačno znati od početka do kraja šta i kako odraditi, da se ne bi napravile "greške u koracima".   

E sad, zašto to kažem, kad bi se pravio jedan model, onda tu i tamo neke sitne izmene mogu da se rade "u hodu".

Ali, uložiti toliki trud, u crtanje i planiranje, pa napraviti samo jedan model, prosto je suludo.
Uz današnju tehnologiju, kit se prilično lako da odraditi, ali bez dobre osnove (planova) od kita nema ništa, jer ako neko treba gomilu stvari posle da doradjuje, onda je to problem.

Zato sam ja onomad, kad sam počinjao prvo zvao baš Preška, jer je on jedan od najkompetentnijih ljudi da sve u Auto Cad-u napravi kako treba.  Nažalost nije došlo do saradnje.


U zadnjih par dana čuo sam za još dva momka koji, kako mi rekoše, mnogo dobro "barataju" sa 3D programima. Videćemo šta će od svega biti...
Iskreno, voleo bih da pravim ovaj model, ali ne mogu da to radim bez dobre osnove.

Ono što u neku ruku može da mi (nam) olakša posao crtanja, je da se dobar deo konstrukcije i tehničkih rešenja sa Panthera ili kitova koje sam do sada radio, mogu primeniti i za Galeb.

U svakom slučaju, nemojte sumnjati da nećete biti obaveštavani ako se ova priča počne zahuktavati.

Od svih narednih projekata, meni ovaj može biti možda najinteresantniji iz više razloga.
Prvo potpuno je nov izazov raditi nešto sa "svojih" planova.
Drugo, ovakav model nema niko.
Treće možda se cela priča može na neki način komercijalizovati, pa se ima i neke, što bi rekli Vojvodjani, "vajde" od svega toga...
Četvrto, Stuka, koja je na redu da se radi, mnogo je manje izazovan model za letenje od ovih koje imam. To će biti model koji će leteti mnogo sličnije Zerou nego Hellcatu ili Thunderboltu.

Tako da ko zna... Cele priča najviše zavisi od toga hoću li ili neću uspeti da nadjem nekoga dovoljno zainteresovanog za rad u 3D programu.

Svakako se još čujemo na ovu temu...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #21 on: February 05, 2012, 12:14:55 AM »
Počelo je...








Možete li da zamislite ovakav model?






Pozdrav

Mirče
« Last Edit: February 05, 2012, 12:20:58 AM by mirce »

Offline fifti

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: Galeb G2
« Reply #22 on: February 05, 2012, 12:17:35 AM »
Prelep krilati avion :)


Uploaded with ImageShack.us

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Galeb G2
« Reply #23 on: February 05, 2012, 11:15:01 AM »
Počelo je...

Možete li da zamislite ovakav model?


Mi obični smrtnici možemo samo da zamišljamo takav model.

No sigurno znamo ko će realizovati ideju u delo! ()-()

Pozdrav!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #24 on: February 05, 2012, 03:04:42 PM »
Ima li neko tehnički crtež ili slike trapova od Galeba G2?

Hvala unapred

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Galeb G2
« Reply #25 on: February 05, 2012, 03:21:04 PM »
Mislim da bi trebalo razmisliti o komercijalizaciji jednog ovakvog projekta, u smislu pravljenja barem trupa od kompozita. Zna se ko to kod nas moze da odradi vrhunski, isto kao i trapove!

poz
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Galeb G2
« Reply #26 on: February 05, 2012, 06:45:47 PM »
Cenej  18.11. 2009.

















ovaj naravno nije sa Ceneja
« Last Edit: February 06, 2012, 12:18:58 AM by misha »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #27 on: February 05, 2012, 07:20:12 PM »
Magic, ceo projekat se i radi da bi se na kraju stvar komercijalizovala.

Jet model Galeba G2 ne pravi niko, razmera je takva da ne treba neki preterano veliki jet motor, koncepcija modela je prilično jednostavna, a trudiću se da je ne zakomplikujem.
Plan je da se držim rešenja primenjivanih na modelima koje sam do sada pravio.

Moja ideja je da se ponudi nešto slično onom što rade ostali proizvodjači kitova. Znači, moći će da se kupe planovi, short kit (sva rebra tupa, krila, repnih površina), delovi od plastike (vrh trupa, tankovi na kraju krila, kabina), a trapovi, pošto Galeb ima malo specifične trapove, verovatno će se, sve sem pneumatike, praviti kod nas. Za sada imam dogovor sa jednom firmom u Novom Sadu, ali ko zna...
Takodje postoji mogućnost da se umesto pneumatike, koriste elektro motori i elektronika od jedne Američke firme...

Trenutno je sve ovo "lista želja". Idemo korak po korak. Crteži Galeba G2 u 3D programu se već rade i nadam se da će ubrzo biti gotovi.
Potom sledi razrada planova, pa redom...

Sve gore navedeno je vrlo realno i izvodljivo u našim uslovima. Takodje, razvoj i izrada modela nije komplikovana ni preskupa.
Kompozitni delovi u mnogome komplikuju sve...

Znate da kod mene nema tajni, tako da ćete o svemu negde već čitati, ovde, RCU, sajt...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
« Last Edit: February 06, 2012, 12:09:31 AM by misha »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Galeb G2
« Reply #29 on: February 06, 2012, 12:19:37 AM »
Noga