Author Topic: Miomir Koledin - Kole  (Read 6159 times)

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Miomir Koledin - Kole
« on: September 13, 2008, 05:25:37 PM »
Miomir Koledin - Kole

Rođen sam u Subotici, 1973. god. Po struci sam mašinac i vatrogasac. Radio sam kao vatrogasac 10 godina te prelazim u Delta Banku isčekujući vizu za Canadu. Od 2004-te živim i radim u Mississauga-i (pored Toronta) i imam svoj biznis.

Modelarstvom sam počeo da se bavim 83-će, prvo sa ocem a potom i u klubu u Subotici. Prošao sam školu šanjike Kosoruća a potom i pokojnog Marka Vujića. Radio sam klase: A1, mali gumenjaci, KKL, uglavnom uspešno sa zapaženim rezultatima. Počinjem sa RC jedrilicima gde se takmičim u F3J i Klub-klasi, letim takođe i motornjake.

U mom hangaru je bilo dosta modela od kojih trenutno imam Subotički Fun-Fly (nije leteo), elektro jedrilicu Up-Star, jednu jedrilicu u prirpremi (crtež i ideje dobijeni od Emila Hanaka i Loranda Martonke). Slike pređašnjih modela zagubljene u selidbi, nažalost.
« Last Edit: January 15, 2009, 02:55:49 PM by SABURO »
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #1 on: July 09, 2011, 03:15:49 AM »
Novi model u mom hangarcicu:

Piper Pawnee - Hangar 9

Motor - ASP 91 4-takt
Futaba - stanica i elektronika

Sistem za zaprasivanje
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #2 on: July 09, 2011, 12:51:59 PM »
kole druze nek te sluzi dugo prelepo izgleda

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #3 on: July 10, 2011, 12:19:59 AM »
Prelep avion. Jedan od onih na listi koje bih zeleo da imam. Mozda bas zbog toga sto sam razmisljao o tom sistemu za zaprasivanje.
Ko je pratio Mircetove putesestvije po Top Gun-u, mogao je da vidi da ih lik koji pravi avion kao sto je ovaj, bije svake godine.

Da te dugo sluzi a i ti njega.

Ako ti nije problem stavi slike na kojima se vidi kako je resen sistem zaprasivanja.

Offline vlada.bgw

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 161
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #4 on: July 10, 2011, 05:59:56 PM »
Avioncic je prelep :) 

Znaci jos da nadjemo smesu za komarce i da potamanimo napasti :D
YT1GTI    www.videostudio.rs     vlada@videostudio.rs

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #5 on: July 10, 2011, 09:53:33 PM »
Ma dobra je i nafta, dimi. Galonce tecnosti za dim je previse skupo, a galonce nafte podnosljivo, a dimi i jedno i drugo.

Nisam jos isprobao sistem, ali sam dim iz motora vec radi kako treba pa racunam da ce i dimcuga. Dok je motorce bilo na probnom stolu tada sam isprobao da dimim sa naftom i radilo je.

Postavicu slike kasnije...
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline vlada.bgw

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 161
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #6 on: July 10, 2011, 11:40:09 PM »
Ma dobra je i nafta, dimi. Galonce tecnosti za dim je previse skupo, a galonce nafte podnosljivo, a dimi i jedno i drugo.

Nisam jos isprobao sistem, ali sam dim iz motora vec radi kako treba pa racunam da ce i dimcuga. Dok je motorce bilo na probnom stolu tada sam isprobao da dimim sa naftom i radilo je.

Postavicu slike kasnije...

Ako budes iznajmljivao , trebace mi kad krenem na pecanje :))))
YT1GTI    www.videostudio.rs     vlada@videostudio.rs

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #7 on: July 12, 2011, 01:15:58 PM »
Evo kako je resen sistem za zaprasivanje.
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #8 on: July 12, 2011, 06:03:03 PM »
Vrlo zanimljiv sistem,moze li neko objasnjenje kako funcionise.

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #9 on: July 13, 2011, 01:28:38 AM »
Ovako je zamisljeno...

Dim iz motora prolazi kroz sprej-cevi svo vreme, s tim sto se taj dim i ne vidi toliko. Kada se ukljuci dim, tj. otvori ventil, pritisak iz auspuha potiskuje tecnost za dimljenje (nafta) iz malog rezervoara u auspuh. Obogacen dim iz auspuha prolazi kroz sprej-cevi i izlazi kroz rupice stvarajuci trag dima.

Nadpritisak se skida sa dela auspuha koji je veceg precnika, jer je tu brzina protoka gasova mala a pritisak velik. Tecnost za dimljenje se dovodi na tacku najvece toplote auspuha, a ujedno i malog precnika. Tu je brzina protoka dima iz motora velika a pritisak manji.

Ima tu velikih varijacija, ali u sustini to je princip. Neki su busili karter motora i odatle skidali pritisak za rezervoar, a mnogi i nisu dali pozitivno misljenje o tome. Ako ovakav sistem ne funkcionise preostaje ugradnja pumpice za dim.
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #10 on: July 13, 2011, 12:17:58 PM »
jedan savet ,ako ne dobijes dovoljnu kolicinu dima treba da uradis sledece,nabavis bakarnu cev idealno bi bilo kockastu ali to je malo tesko  :_D otprilike kao sto koristis za rezervoar navrtis par puta oko lakta auspuha i tek onda da ulazi u auspuh kada napravis par navojaka zalijes kalajom, jer kalaj ti je zamena za kockastu cev  :hehe pvecavas povrsinu naleganja , razlog ove rabote je da povecas temperaturu tecnosti za dim pre nego sto se ubrizga

poz

Offline Savke89

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 103
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #11 on: July 13, 2011, 12:37:55 PM »
Kako je lepo procitati za kratko vreme ovoliko informacija a i saznati stosta.Bravo Kole.

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #12 on: July 13, 2011, 10:55:34 PM »
Ma ima Dobricki cevcica kaki oces. Uglavnom su to bakarne kapilare ili sonde na klimama i peckama. Znam za to ali hocu da probam ovako.
Ovde svakako nije cilj da se dobije dim kao mleko nego malo proziran, da bi bio efekat rasprsivanja tecnosti.
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miomir Koledin - Kole
« Reply #13 on: October 02, 2011, 02:10:01 AM »
Sistem za dim koji sam osmislio u prvoj verziji i nije dao bas neke rezultate. Pre svega, pritisak iz auspuha nije dovoljan za neko zesce ubrizgavanje, pa samim tim i nije bilo nekog sprej efekta. Elem, ono jeste da je sistem nesto radio ali nije pravio dim vec je nafta u nekom polu-tecnom stanju izlazila na cevcice. Vrlo malo, tj. jedva vidljivo, dim se pojavljivao na cevima. Uglavnom je nafta sprejala preko cevcica svugde i usrala model. Jedva sam ocistio i oprao model od nafte da ne smrdi.

Znaci, pala je Sulivanka - pumpica za dim.

Sistem je samo malo preradjen. Cevcica sa izduvnog lonca je oslepljena tj. blokirana. Konektor za tankovanje direktno je spojen sa rezervoarom, ali je dodata jedna cev za odusak na rezervoar. Pumpica je spojena na tank i sa njega se vodi na izduvnu granu.

Pumpicu napajam sa jednim 4.8v - 600mAh Nicd paketom i sasvim je dovoljno. Optimalni pritisak pumpice je na samom leru iste, jer u protivnom oce da zagasi motor. Potrosnja dimila je poprilicna, tako da je tank od 4oza dosta mali, al mesta se nema pa je ok.

Na stanici je programirano da se jednim prekidacen pumpica stavlja u pripremu ali ce da pumpa samo na otprilike 85 - 100% gasa. Tako je sigurno da je temperatura na izduvnoj grani najvisa, nema mogucnosti da se ugasi motor a i pritisak u grani je najveci.

Slike nemam jer nisam imao raspolozivog snimatelja.
Aeroplan Jocika, vidi!