Author Topic: Miroslav Terzic - Mirce  (Read 6650 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Miroslav Terzic - Mirce
« on: September 13, 2008, 12:52:38 PM »
Di' svi tu i mali Mujo...

Mirceta svi znaju, to je onaj sto je leteo F3J jedrilice petnaestak godina, a sad pravi velike motorne skala modele.
Organizovao je i pet Memorijala Josipa Marolda starijeg, imao (sa Joletom) jedan od prvih modelarskih sajtova kod nas (www.nsmodelers.rs), takmicio se na domacim i medjunarodnim takmicenjima, nabavljao modelarsku robu iz Madjarske, isao dvared na Top Gun u Ameriku, pomagao i dan danas pomaze svima da pocnu da se bave ovim hobijem...

Ko ne zna, to sam ja, Miroslav Terzic. Imam 42 godine, zivim u Novom Sadu u ulici Sajkaska 33.
Vrata moje kuce a, pogotovo moje modelarske radionice su svima otvorena i ne znam ko sve nije prosao kroz njih i bio kod mene...

Modelarstvom se bavim od kraja osamdesetih, sto bi rekli skoro dvadeset godina.

Trenutno u floti imam jedrilicu Albatros, elektro jedrilicu Stork II, F3A model Montana (Cenej star), Zero od CMP-a (2,1 m raspona), Top Flite Thunderbolta (2,2m raspona) i trenutno pravim Zirolijevog Hellcat-a...

Uzivam da pravim i naravno da letim RC modele. Tokom svih ovih godina napravio sam sigurno vise od sto raznoraznih modela.
Mnoge, pogotovo jedrilice, na pocetku karijere sam sam pravio i leteo. Dosta sam radio po porudzbini a, cesto sam modelarima koji su pocinjali pomagao da naprave svoje prve "sprave"...

Vise o modelima koje sam imao i koje imam mozete videti na gore pomenutom sajtu, a u zadnje vreme i citati na ovom forumu.

Za kontakt evo telefona: 063/562-762, 021/6330-387 ili mail: mirce@eunet.yu

Pozdrav

Mirce











« Last Edit: May 21, 2009, 12:11:51 PM by GILE »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #1 on: January 17, 2009, 01:50:59 PM »
Gledajuci kako je Nesa pre neki dan lepo, hronoloski, prikazao svoju modelarsku karijeru izvadio sam i ja neke slike iz albuma i arhiva...

Gledajuci ih (ne pamtim kad sam zadnji put to radio) podsetio sam se nekih modela, takmicenja i naravno modelara...
Neki ce se verovatno prepoznati na slikama, neki na zalost vise nisu sa nama, neki su se odselili ili se ne bave modelarstvom...
Sve u svemu na slikama smo svi bili mladji, "cupaviji", mrsaviji i manje sedi...

Godinama sam modelario u kupatilu, prvo maminog stana potom svoje garsonjere.
Mnogi modeli su tamo nastali, tj. svi do 2000-te kad smo kupili kucu i konacno imam radionicu.
Ipak modelarenja u "klonji" se rado secam...


Na slici je uska od Albatrosa koji sad u Golubovom vlasnistvu

Same modelarske pocetke nemam na slikama... Koliko sam modela razbio i bolje je da ih se ne secam...

Devedeset prve mi je Rale dao plan, iz jednog engleskog casopisa, za prvu jedrilicu "Orange box". To mi je bio prvi cestiti model sa kojim sam proleteo. Tad smo modele startovali na gumu... Nazalost ni ovu jedrilicu nemam slikanu...


Devedeset druge model Hi Fly i takmicenje u Subotici. Te godine sam imao vec i motorni model Telemaster, na slici drugi sa desne strane... 




Na slici su jos cika Marko Vujic, Adam ili Viktor (ovaj klinac sa kapom), Vlada Marosevic (u Kanadi od 94-te), Nesa, ja, Vica, Gabor iz Subotice, Kosorus Sandor, ostale ne znam...


Tog dana je bilo i takmicenje Klub klase pa, nas eto opet... Decko u sredini je Miomir Koledin nas Kole sa ovog foruma....Momka u plavom prsluku ne znam kako se zove, znam da je iz Zrenjanina...


Devedeset trece su vec pale modifikacije i neki novi modeli. Hi Fly je dobio veca krila a, za manja krila je napravljen novi trup...



Te godine napravio sam i novi motorni model, Elder. Ovo je bio kit, kupljen u Beogradu kod Laleta Jankovica... 
Nisam ga leteo jer sam ga dok je jos bio nov, prodao Vici u Zrenjanin. Prvi let, da ne kazem "nevinost", mu je skinuo Nesa na Aradcu u jesen te godine...




Devedesetcetvrta i prvi trup od staklo-plastike. Nova su i krila mislim da su bila oko 2,7 metara. Tada jos nije bilo flapsova ni elerona ali, sam imao prvo vitlo...


Slikano na Ceneju, u pozadini Batina flota, jedrilica Vega i motorni model Habci...

Devedeset cetvrte sam upoznao Joleta i to poznanstvo je dalo novu dimenziju mom modelarstvu. Reparirao sam mu dosta modela koje je on imao i leteo ranije dok se bavio ovim hobijem tokom sedamdesetih...
Ne zaboravite, tada Internet nije postojao. Moja sreca je bila da je Jole svakog meseca isao u Bec uvek sa vracao sa desetak nemackih, engleskih, americkih modelarskih casopisa i delovima koji su nam bili potrebni. Ti casopisi su tada bili jedini "prozor u modelarski svet"...

Te godine sam napravio svoj prvi akro model Cap 21, kojeg je opet  najvise leteo Nesa i na kraju je i zavrso kod njega...


Dedvedeset peta i novi model Scorpion. Jedrilica je imala krila sa mogucnoscu dodavanja produzetaka na krajevima i povecavanja raspona i povrsine.Trup drvena konstrukcija... To su bila vremena velikih modelarskih eksperimentisanja...



Te godine smo se vec uveliko takmicili...


Nesa i ja na Lisicjem jarku, 23 april 1995


Jesenji kup u Novom Sad-u

Devedeset pete sam Joletu poceo da pravim prvu Extru 260, model nemacke firme Airworld, raspona 2,08 metara, motor BFM 51. Epoxy trup i krila, projekat koji je bio nesto sasvim novo za mene. Radio sam ga vise od sest meseci svaki dan (u onom gore pomenutom kupatilu...)....


Devedesetsesta i naravno novi model, Extrem, sa epoxy trupom, krilima od stiropora i sa eleronima. Model je bio vise za F3B nego za nasu klasu gde se prvenstveno trebalo sto duze ostati u vazduhu...



Te godine sam napravio model "Orgazmator" cudnog imena ali, dobrih letnih karakteristika... Toliko sam uzivao sa njim (ime sve govori) pa, nisam stigao da ga slikam...
No, zato evo slike sa Novosadskog takmicenja gde sam leteo pomenutu jedrilicu...



Extra je takodje bila gotova te godine...



Te 96-te godine sam za Joleta napravio i Ultimate iz Graupnerovog kita sa cetvorotaktnim Saitom od 25 ccm. Model je vremenom bio prodat Trkiju u Zrenjanim, koji sa njim nije napravio ni jedan let, pa ga je potom otkupio Coka...



Devedeset sedma je donela nov model, drvene konstrukcije i veceg raspona.



Tokom ove godine napravio sam Cenej star, Joletov prvi pravi F3A model.
Naravno, sve modele koje sam radio za Joleta pravio sam u saradnji sa njim, svakodnevno razmenjujuci ideje, iskustva i  saznanja koja smo vremenom sticali...
Ko je tada mogao znati da ce taj model posle deset godina zavrsiti kod mene. I sad kad ga gledam, stoji mi ovde pored stola, model je... fenomenalan.
Sta da vam kazem, kakvi su to bili avioni u ono vreme...




Devedeset osme izgleda da nisam slikao jedrilice, nemam ni jednu sliku iz te godine.
Te godine napravio sam  prvi domaci modelarski sajt:  www.nsmodelers.co.yu


Devedeset deveta i prvi modeli iz Madjarske. Preko cika Marka iz Subotoce nabavljeni su prvi Albatrosi...
 E, to je bio prvi veliki korak napred u F3J klasi, vise nije bilo drvenih modela, duplih V krila itd. Ovo su bili modeli sa flapsovima, eleronima, V repom.
Naravno napravljeno je i novo vitlo po F3B propozicijama (sad je kod Dragana u Vrscu kao i moj prvi Albatros).






Te godine je Jole "omastio" Extru, ali ubrzo je stigla nova, takodje iz Airworlda. Ova je bila bolje napravljena najvise zahvaljujuci iskustvu koje je u medjuvremenu steceno...


Ovaj model Jole ima i leti i dan danas...


Novi milenijum donosi novi projekat akrobate za Joletovu flotu, model Sukhoi nemacke firme Lion Air. Model kompletno od epoxy-a, pogonjen sa benzinskim boxer motorom 3W 48.



Jedrilice su i dalje bili Albatrosi, tada sam imao dve, (tu drugu sam nedavno prodao Golubu) i takmicenja su bila u punom jeku....




Dvehiljade prva donosi novi pomak u F3J klasi jer tada kupujem prvog Storka I.
Model potpuno napravljen od epoxy-a sa karbonskim ojacanjima na najstresnijim mestima... Ovaj prvi model sam "zveknuo" u livadu ali, posto je slicno prosao i Viktor iz Subotice od ta dva "krsa" sklepao sam jednog Storka. Secam se da je taj prodat u Sloveniju a, ja sam kupio novog Storka I (sad je taj kod Kreme u Beogradu).




Godine koje slede vec su polako "obradjene" na nasim sajtovima i forumima koji su se poceli pojavljivati i sve vise nam ulaziti pod kozu...

Ja sam i dalje leteo jedrilice ali, polako zudeci za necim drugim.

Izdvojio bih dvehiljade trecu godinu i fenomenalnu skala jedrilicu Nimbus kojoj sam se, ipak, dvaput radovao, prvi put kad sam je kupio a, jos vise kad sam je prodao...
Model je bio "brutalan" raspona 5,2 m sav od plastike sa svakom polovinom krila od dva dela, 14 servoa, prava scala, jedino sto je za padinu a ne za ravnicu...
Mogao bi proci i u Vojvodini da se eventualno podize slepanjem... Ali to tada nije bilo...




Devedeset cetvrte sam Nimbusa menjao za Elektro Storka II.
 


Takmicenja u F3J klasi vise nije bilo, brushles i litijum su se poceli uvlaciti u nas hobi...
Vitla, Albatrosi, Stork I polako odlaze u penziju...


Za mene je pocela era elektro modela, prvo Mini Katana (2005), Zuca (2005), Sukhoi 31 3D (2006).
Od 2007 na red dolaze warbird-i, prvo Thunderbolt od Hangara 9, potom Warhawk od iste firme.

Odlazak dva puta na Top Gun takmicenje (2007-me i 2008-me) gde sam imao prilike da se upoznam i razgovoaram sa najboljim svetskom modelarima totalno menja moje modelarske stavove i sad pravim samo velike "ratne ptice"...


Frank Tiano


Dave Platt i Nick Ziroli


Kike Somenzini


Greg Hann


Bob Violet


Jason Shulman


Mr. Top Gun 2007 Dave Ribe


Mike Selbi


U ovom nabrajanju modela po godinama izostavio sam jos dobar broj, sto aviona, sto jedrilica. Jednostavno ne mogu ni svih da se setim a, ni ne znam kad sam ih pravio, koje godine..
Ove nabrojane znam samo zato jer su datumi na poledjini slika...

Godine...

Pozdrav

Mirce




Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #2 on: January 17, 2009, 04:59:35 PM »
Refreshing memory...


Subotica 1992, drzavno F3J (pise na mom peharu).
Levo, (neki levak), sredina Kole, desno Predrag Stankov AK Zrenjanin
Chuce, Kosorus Sandor, AK Subotica, sredina, Ralic Viktor, AK Zrenjanin, desno, Mirche,



Ovo je 8.Memorijal Vitomira Berica, F3J, Zrenjanin, aerodrom Ecka, 1996 (ujedno odrzan i onaj FunFly skup) .
Chestitke ti upucuje Ervin Buheker, ziva legenda zrenjaninskog modelarstva.

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #3 on: January 17, 2009, 07:45:02 PM »
Eh, tada sam bio mlad, lep i visok, i sas tušta kose, a sad .... puste želje...

Moram da podsetim da ovi što čuče nisu prilikom slikanja bili trezni, nisu mogli stajati a i poklopce su pogubili jer su nagibali iz tih čaša.  (pijemo)

Ovi što stojidu, morali su tako da pridržavaju ove napred jer bi se isti izvrnuli.  lol

Mislim, ako se dobro sećam, tako je bilo   mmmm

Poz Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #4 on: January 17, 2009, 08:09:43 PM »


Ovde inace Mirce ne pokazuje ushi , vec da je uvek bio veciti drugi na takmicenjima gde sam se ja pojavio... :big smile  :_D
« Last Edit: January 17, 2009, 08:11:40 PM by Nenad Miklusev »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #5 on: January 17, 2009, 09:07:35 PM »
Neso, sta kazes na "plocice" na stomaku...

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #6 on: January 17, 2009, 09:19:52 PM »
Neso, sta kazes na "plocice" na stomaku...

Primetio sam ali nisam hteo da komentarisem, sad imas poplocano brdasce a meni zena majice pegla na vanglu.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Miroslav Terzic - Mirce
« Reply #7 on: January 19, 2009, 09:32:30 AM »
Neso, sta kazes na "plocice" na stomaku...

E to se kaze razvijen ko' kupatilo, sav u plcicama!  (:beer:)

Pozdrav
Veljko