Author Topic: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija  (Read 11021 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« on: May 27, 2011, 12:14:57 PM »
Cao drugari,od skoro imam punjac Accucell 6 koji je svima dobro poznat i naravno mogucnost da praznim baterije koje nisu do kraja prazne (kad kazem do kraja mislim do dozvoljene granice).E do sam sam racunao vreme punjenja baterija a sad su mi potrebni neki podaci.

Naime,kolikom stujom puniti NiMH baterije a kolikom strujom prazniti iste.
Koja je donja granica pada napona po celiji (kod NIMH) kao bi sacuvali baterije i pravilno praznili i ponovo punili?
Ako mozda bude lakse moja baterija za stanicu je 2000mah,8celija,9,6v

Znam da postoje neka objasnjenja na forumu i procitao sam sve ali mislim da nece biti tesko da se objasne ove stvarcice.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #1 on: May 27, 2011, 01:02:20 PM »
Na klasicnim NiMh baterijama ti inace pise kojom strujom (A) treba da se pune i to zavisi od same baterije.
Nisam siguran da uopste i treba da ih praznis, osim ako zelis da ih "oformis" ponovo (cikliras baterija sa "memorijom"), posto NiMh baterije mogu da stoje pune bez posledica za razliku od LiPo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #2 on: May 27, 2011, 01:15:06 PM »
OK,sve je to u redu ali ja sam koristio ove baterije i nisu do kraja prazne a imam potrebu da ih dopunim.Pri dopunjavanju ovih baterija dolazi do oslabljivanja celija ako baterije nisu istrosile napone do granice za punjenje.Za razliku od lipo baterija koje mogu da se dopunjavaju NIMH bi trebalo da se isprazne do kraja pa tek onda punjenje.

Zato sam i pokrenuo ovaj topik
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #3 on: May 27, 2011, 04:02:15 PM »
 

       Pozdrav Soprano,
      nije neophodno da svaki put pre punjenja ispraznis NiMh baterije.Pozeljno je to raditi povremeno. Sta to znaci?.
      Ako ne trosis svoje baterije preko 1/2 kapaciteta onda je pozeljno ponekad, mozda svako cetvrto ili peto  punjenje
      isprazniti i napuniti.U slucaju da ih potrosis vise od pola kapaciteta mozes ih vise puta puniti bez praznjenja,
      Praznjenje mozes da radios sa strujum, u tvom slucaju od 500mA do 1A tako da najnizi napon po celiji bude 0.9V
      u tvom slucaju  8x0,9= 7.2 znaci 7.2V.
      Radovan

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #4 on: May 27, 2011, 04:06:59 PM »
 
 Zaboravio sam da napisem  za struju punjenja. Baterije  "vole" da se pune  strujom od 1/10 u tvom slucaju 200mA.
 Postoji i  opcija brzog punjenja sa  vecom strujom koja  je  naznacena  na baterijama.Razlika postoji u zavisnosti od
 typ-a baterije.
 Pozdrav od Radovana

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #5 on: May 27, 2011, 04:39:43 PM »
Hvala na odgovorima,ja bih imao jos jedno pitanje:Da li neko ima link gde mogu da skinem uputsvo za accucell 6 ( pokusavao sam ali bezuspesno),interesuje me da li na ovom punjacu moze nekako da se promeni ovo fabricko max vreme punjenje koje je 120min.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #6 on: May 27, 2011, 05:02:50 PM »
Pritiskaj Stop dok ti se ne pojavi User set program. Onda pritisni Enter, onda pritisni + i trebalo bi da se pojavi Safety Timer, pritisni ponovo enter i ili ga iskljuci ili promeni vrednost.

poz
« Last Edit: May 27, 2011, 05:38:24 PM by magic »
Veljko

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #7 on: May 27, 2011, 05:32:34 PM »
uradjeno.....Hvala




Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #8 on: May 27, 2011, 06:25:36 PM »
Da li neko ima link gde mogu da skinem uputsvo za accucell 6 ( pokusavao sam ali bezuspesno)


Uputstvo se može naći na više mesta, a evo jednog od linkova.

http://www.sparkfun.com/datasheets/Prototyping/Batteries/ACCUCEL_manual(2).pdf

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #9 on: October 25, 2014, 01:24:41 AM »
zanima me dal ovaj punjac sam zna koliko celija nimh baterija ima i dal je bezbedno da ostavim ovaj (akucel6)  da puni u nedogled...tj odem negde pa se vratim i ne nadgledam?

naime, cackao sam i ne vidim gde mogu da podesim koliko celija ima nimh bat ima...

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #10 on: October 25, 2014, 01:46:39 PM »
Ni-xxx baterije nimalo nije preporučljivo puniti bez termo-zaštite tj termo-sonde !!!
Naime, ove baterije se strahovito zagrevaju u završnoj fazi punjenja!!! Isto i pri naglom pražnjenju!..

Inače, Accucelll-6 može se koristiti i za njih, ali nije pravljen, direktno, samo za njih i zato BEZ TERMO-SONDE nikako ne savetujem ni da ih puniš ni da ih prazniš!
Sondu smestiti što "čvršće" uz ćelije i povremeno "malim prstom" proveriti zagrejanost svake ćelije posebno i sondu premestiti na najtopliju ćeliju...

Pred-podešavanje broja ćelija nema. To radi na osnovu algoritma tj konkretnog uzorkovanja vrednosti ...

Pražnjenje koristi samo ako neće da "krene" sa punjenjem...
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #11 on: October 25, 2014, 04:32:13 PM »
Ni-xxx baterije nimalo nije preporučljivo puniti bez termo-zaštite tj termo-sonde !!!
Naime, ove baterije se strahovito zagrevaju u završnoj fazi punjenja!!! Isto i pri naglom pražnjenju!..

Inače, Accucelll-6 može se koristiti i za njih, ali nije pravljen, direktno, samo za njih i zato BEZ TERMO-SONDE nikako ne savetujem ni da ih puniš ni da ih prazniš!
Sondu smestiti što "čvršće" uz ćelije i povremeno "malim prstom" proveriti zagrejanost svake ćelije posebno i sondu premestiti na najtopliju ćeliju...


Ovo je tacno samo ako se puni sa strujom vecom od 0,5C! Do 0,5C punjac ce bez problema prepoznati "delta peak" i iskljuciti punjenje.

Pred-podešavanje broja ćelija nema. To radi na osnovu algoritma tj konkretnog uzorkovanja vrednosti ...

Podesavanja broja celija nema zato sto NiXX punjaci prekidaju punjenje po princepu delta peak.

slika cisto za primer


NiXX celije kada dostignu maksimalni napon dodatnim punjenjem pocnu da gube napon, kada ta vrednost dovoljno padne u procentima od maksimalnog napona (a ona je programirana u punjacu) punjac prekida punjenje. Nikad nisam cuo za uzorkovanje vrednosti ...

Pražnjenje koristi samo ako neće da "krene" sa punjenjem...

Povremeno je pozeljno NiXX celije isprazniti na 0,9V po celiji i napuniti ih do vrha. Barem 1 put u 10 ciklusa.

A odgovor na pitanje je da li sme da se punjac ostavi sam je da moze ako se puni sa strujom do 0,5C, preko toga ne zbog gore vec pomenutog i pod uslovom da su celije ispravne. Ako se puni sa 1/10C onda moze da puni beskonacno dugo bez da osteti celije.

poz
Veljko

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #12 on: October 25, 2014, 08:58:44 PM »
hvala na odgovoru razumeo sam i bas mi je jasno, na pocetku sam mislio da na punjacu tako neko podesavanje nisam uspeo da nadjem i ako sam po podesavanjima kliktao u krug.

punio sam sa 0.2A i baterija se blago zagrejala, moglo se osetiti hladnom rukom, bio sam je ostavio bez nadzora pa sam imao blagu nelagodnost. Sada sam video koliko dugo se punila pa cu da tempiram vreme ubuduce ;)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #13 on: October 25, 2014, 10:09:29 PM »
Kod punjenja NiMh baterija, veoma je bitno podesiti delta peak za baterije koje koristite. Jednostavno, nisu sve iste. Obicna NiMh verovatno ce raditi na fabrickom setovanju, ali Enelop, Turnigy LSD (najbolje koje sam imao), mogu se prepuniti i tada dolazi i do pregrevanja. Da li su zapaljive? Veoma. Nas kolega (da razume se prilicno u struju) je sprzio radionicu dok je punio NiMh baterije. Ako nemas uputstvo za baterije onda je sve stvar pokusaja, dok ne pronadjes vrednost koja ce biti dobra.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pomoc oko punjenja i praznjenja NIMH baterija
« Reply #14 on: October 26, 2014, 01:47:41 AM »
..................

Pred-podešavanje broja ćelija nema. To radi na osnovu algoritma tj konkretnog uzorkovanja vrednosti ...

Podesavanja broja celija nema zato sto NiXX punjaci prekidaju punjenje po princepu delta peak.

slika cisto za primer


NiXX celije kada dostignu maksimalni napon dodatnim punjenjem pocnu da gube napon, kada ta vrednost dovoljno padne u procentima od maksimalnog napona (a ona je programirana u punjacu) punjac prekida punjenje. Nikad nisam cuo za uzorkovanje vrednosti ...

.........................

poz

Bio bih ti jako zahvalan, kad bi mi objasnio šta je to "po principu delta pika" i kako se to "maže na hleb"?
Pričaš o nečemu, a da, pri tom neznaš ni šta to znači a kamoli šta je to i pri tom pokušavaš da potceniš; omalovažiš,.. pa čak i proglasiš netačnim, nešto što ti je nepoznato na tvom nivou poznavanja elektronike...
Poznavati nije isto što i znati!
#FFCC00