Author Topic: Yak 55 SP  (Read 20760 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Yak 55 SP
« Reply #30 on: June 17, 2010, 08:53:26 AM »
 :)aplauz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Yak 55 SP
« Reply #31 on: June 17, 2010, 12:50:29 PM »
Kao očevidac ovog hepeninga, osećam potrebu i da javno čestitam Banetu, na prelepom modelu i uspešnom prvom startu, dakle, Bane svaka čast i da te dobro služi...

Za prvi let, model leti vrlo lepo i stabilno. Težište smo namestili po planu i možda je, po meni, malo preosetljiv na elerone ali, sa dodavanjem još expo-a (ima već 70%) ili smanjenjem hoda komandnih površina (bar za početak dok se ne upoznaju), još će lepše "flajati".
Ono što se odmah primeti je lakoća sa kojom Yak leti i mnogo, mnogo snage i sa ovim set up-om.

Sve u svemu lepo avionče i pravi korak za Baneta ka sledećem modelu, sa nekim velikim četvorotaktnom motorom ili još bolje benzincem (znam da smrdi ali, snaćeš se...)...

Pozdrav

"Onaj sa desne strane"

P.S. Onog sa desne strane sa takvim elektro modelom teško da će te videti...
« Last Edit: June 17, 2010, 12:52:30 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Yak 55 SP
« Reply #32 on: June 18, 2010, 03:56:01 PM »
Juče je Bane drugi put leteo Yaka.
U medju vremenu povećan je expo na 75 ili 80 % i ovaj let je bio sa 65% dual rate-a... Model je bio mnogo stabilniji i perfektno je leteo. Proban je i ledjni let pri kojem je trbalo tek tek gurati palicu od sebe, tako da je i težište na pravom mestu...

Težina je 2580 grama...

Ono što Baneta malo brine je baterija jer, posle 6 minuta leta, gde se ni u jednom momentu gas nije dao više od pola, baterija je imala 1/3 kapaciteta.
Da se Yak "peglao" malo žešće, let verovatno ne bi trajao duže od 4 minuta... Inače baterija je 3600 mAh i sudeći po svemu moraće se kupiti  veće...

Pozdrav

Mirče

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #33 on: June 18, 2010, 06:25:33 PM »
Juče je Bane drugi put leteo Yaka.
U medju vremenu povećan je expo na 75 ili 80 % i ovaj let je bio sa 65% dual rate-a... Model je bio mnogo stabilniji i perfektno je leteo. Proban je i ledjni let pri kojem je trbalo tek tek gurati palicu od sebe, tako da je i težište na pravom mestu...

Težina je 2580 grama...

Ono što Baneta malo brine je baterija jer, posle 6 minuta leta, gde se ni u jednom momentu gas nije dao više od pola, baterija je imala 1/3 kapaciteta.
Da se Yak "peglao" malo žešće, let verovatno ne bi trajao duže od 4 minuta... Inače baterija je 3600 mAh i sudeći po svemu moraće se kupiti  veće...

Pozdrav

Mirče



Malo da dopunim Mirčetov izveštaj, u bateriju je vraćeno oko 1400mAh, što znači da je nije baš tako bila prazna kako mi se učinilo u prvom momentu. Kada sam sleteo izmerio sam napon od 3.87V po ćeliji i učinilo mi se da je prazna ali punjač kaže drugačije. Mislim da je prvi put ipak bila delimično potrošena tokom testiranja pre prvog leta. Ipak će 3600 biti dosta za neko agresivnije letenje od oko 6 minuta. Na osnovu saveta Magica zadržaću bateriju na 3600mAh i malko je više cediti po letu nego što sam planirao ali će zato model ostati na oko 2.5kg što se ispostavlja kao odlična težina.
Da bi kompenzovao relativno kratko vreme leta, već je spreman kabel za punjenje baterija na livadi, uskoro naručujem još jednu istu bateriju, tako da će kombinacija biti dovoljna za nekoliko letova u toku jednog višesatnog izlaska.

Ovde se pokazuje jedna od mana elektro modela koja mene lično malo nervira, a to je relativno ograničeno vreme po jednom letu. To naravno zavisi od modela do modela, od setupa do setupa, ali u mom slučaju, 6-7 minuta je maksimum.
Moraće da bude dovoljno.

Jako se lako leti, vrlo je okretan i praktično sam sleće. Malo me brine mala težina kod letenja na vetru, ali šta je tu je.
« Last Edit: June 18, 2010, 07:38:34 PM by brainstorm »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Yak 55 SP
« Reply #34 on: June 18, 2010, 06:55:59 PM »
Moje iskustvo sa baterijama je da kada se let zavrsi i baterija malo "odmori" idealno potrosenom baterijom se moze smatrati napon po celiji od 3.65V, a sve do 3.55V nije problem. Ispod toga ici nije dobro zato sto kada bi se opteretila mogao bi da napon padne ispod 2,7V po celji, tada se celije naduvavaju.

Leteti sa ovakvim modelom agresivno i koristiti njegove potencijale 6 minuta je vise nego dovoljno, jako brzo umori coveka. Peglanje je nesto sasvim drugo i u tom slucaju 10-12 minuta je isto OK.

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Yak 55 SP
« Reply #35 on: June 18, 2010, 09:04:52 PM »
Pa taj skorpion ima malko veći kv (542), pa je za 4-5S. Motor koji je na mom Yak-u ima 380kv, pa mu ova baterija http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7657&Product_Name=Rhino_4000mAh_6S2P_25C_Lipoly_Pack leži ko znaš već šta na šta. Ja sam ih uzeo pre svega zato što taj paket perfektno staje popreko i vertikalno u trup neposredno uz cev bajoneta.



Na taj način sam dobio i da težište bude dovoljno povučeno nazad za 3D i dovoljan kapacitet za 7-8 minuta žešćeg letenja. Inače pri "normalnom" letenju stanica je setovana da pišti na 9 minuta, posle čega sam dopunjavao prosečno do oko 2500mAh.
Standardna pakovanja akumulatora tih kapaciteta su dugačka, pa mogu da stanu samo uzduž, a to onda "odnese" i težište za 1,5-2cm napred.
Inače, kako reče i Veljko, kada počneš da ga baš teraš, videćeš da 6-8 minuta mnoooogo duže traju nego što ti sada izgleda. Iscrpi to samo tako.

 (pijemo)
« Last Edit: June 18, 2010, 09:10:04 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #36 on: June 21, 2010, 09:59:44 AM »
Ako još nekog zanima ovaj model, ima ga Zen na stanju izgleda...

Crveno-narandžasta šema
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=4527

Žuto-bela šema
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=4528

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #37 on: October 09, 2010, 08:40:16 PM »
...

Setup je na kraju izašao na sledeće:
- Scorpion 4020-12
- APC 15x8 thin electric
- Turnigy Plush 80A
- Turnigy 3600mAh 5S 30C
- HGD digital 260MG MetalGear Servo, 4 kom

Mereno sa Watt's UP, na 100% gasa i punom baterijom vuče oko 50A i oko 1kW. Nisam merio obrtaje još.


Ostao sam dužan za broj obrtaja propelera u minuti. Izmerili smo oko 8150 na 100% snage i punoj bateriji. 

Danas sam leteo po jačem vetru u Bečeju na zalivnom polju (Gabore i društvo hvala na gostoprimstvu!), i vrlo sam zadovoljan i polako mi ulazi u prste. Pokušao sam valjak u četiri tačke i uspeo! Čak bih rekao da je bilo lakše nego na simulatoru što me je veoma iznenadilo.
Ostaje samo da se vežba, vežba, vežba...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Yak 55 SP
« Reply #38 on: October 09, 2010, 09:14:25 PM »
Bane, drago mi je.  ()-()
Prijatno sam se iznenadio kako model leti lepo i lako.   (<--)