Author Topic: Termali - Gde? Kad?  (Read 4004 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Termali - Gde? Kad?
« on: May 22, 2012, 02:17:20 PM »
Prošlog vikenda na skupu na 13. maju prvi put sam se sreo sa termalima koji su bili toliko jaki, da je moj Easy Glider Pro VEOMA brzo postizao visinu. Morao sam ga svakih 5 minuta spuštati da ne bi odleteo toliko visoko da ga ne vidim. Da juče nisam doživeo termale koji su toliko jaki, na skupu bi verovatno prodao jedrilicu. Sada, nema šanse :)
Da li se na osnovu nekih javno dostupnih meteoroloških informacija može zaključiti da će tog ili sledećeg dana biti termalnih strujanja? Konkretno, vlažnost vazduha je u nedelju bila prilična, zemlja je takođe još uvek imala vlage od kiše prethodnih dana, sunce je baš bilo upeklo i verovatno su isparavanja bila velika. Da li jedriličari korise neke parametre prilikom izbora dana za izlazak na livadu?
« Last Edit: May 22, 2012, 02:19:17 PM by Gatti.Gatozza »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Termali - Gde? Kad?
« Reply #1 on: May 22, 2012, 03:15:41 PM »
Tema je dosta dugačka, široka, a bogami i duboka, ali u naj kraćem:
Termalni vazdušni stubovi se (u glavnom) pojavljuju iznad površina na tlu, koje su jače zagrejane od okolne površine... Kako se vazduh koji je iznad takve površine, brže i jače zagreva od okolnog, on se širi, postaje lakši, i kao takav počinje da se podiže. Uz put, kao prtljag, sa sobom nosi vlagu. Kad dostigne visinu na kojoj je temperatura (temperatura sa visinom opada) pri kojoj se vlaga u vazduhu kondenzuje, na vrhu tog termalnog stuba formira se, na početku mali, gomilasti oblak Cumulus (Kumulus). Takav oblak je za jedriličare odličan pokazatelj, da se ispod njega nalazi vazdušni "lift".
Toliko za sada... Ako bude interesovanja, mogla bi i da se diskusija o vazduhoplovnoj, jedriličarskoj meteorologiji proširi. Kako će Gile da reaguje na to, mogu samo da zmislim  mmmm... U svakom slučaju, neće mu biti dobro  :big smile

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Termali - Gde? Kad?
« Reply #2 on: May 22, 2012, 03:56:27 PM »
Ta pojava raduje samo mali broj vazduhoplovaca, a nervira mnogo veci broj istih. Laza posto je radno sposobni penzos spada u tu manjinu. On je moj drug pa makar bio i od ...... on je ipak moj drug  (fiu)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)