Author Topic: Top Flite P 47 - 100. let...  (Read 78188 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #45 on: August 22, 2012, 11:06:33 PM »
Ta' snaći ćeš se ti nisi "mali"...  ;namig

Ovo može biti primer zašto treba dobra stanica, sa mnogo kanala.
Sem što možeš da svašta miksuješ, imaš i mogućnosti za mnoge druge opcije koje koje na slabijim predajnicima nepostoje, pa onda moraš da kupuješ "elektonike" za sve i svašta.
I meni bi trebala bolja stanica, jer se pokazuje da 9 kanala nije dovoljno...

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P 47D - Thunderbolt
« Reply #46 on: November 02, 2012, 12:00:47 PM »
Evo, posle par nedelja, model se opet našao na radnom stolu...



Video sam da sa sedmokanalnim prijemnikom ne mogu rešiti, uzeo sam nov daljinski Futaba T10CG. Vladimir mi je izašao u susret u vezi prijemnika, i umesto R6008, dobio sam R6014HS. Vladimire, hvala lepo još jednom  ()-(). Dosta sati sam proveo pored uputstva i daljinskog.  Razlika između sedmice i desetke je ogromna, naravno, u pozitivnom smislu...
U međuvremenu se ukazala jedna prilika da uzmem još jedan prijemnik R6014FS, ali pre nego što platim, imao sam obavezu da ga isprobam, kako funkcioniše. Radovane, hvala lepo  ()-()
Povezao sam servoe u prijemnik. Pošto tu nema digitalnih servoa, i sa FS prijemnikom radi sve kako treba.





Posle par reversa, proradio je sve kako treba  (yay)



Sad mi još ostaje da se nameste servo hodovi, i da se namesti servo gasa, tj. ler. Servo hodove ću rešiti još danas, a za ler tek u proleće, kad budem palio motor na modelu...
« Last Edit: November 02, 2012, 02:35:29 PM by Gabor »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #47 on: November 02, 2012, 01:37:04 PM »
Pročitati predhodni post... ;namig

Drago mi je da sve radi...

Znači sad imaš prijemnik i za Stuku?

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Republic P-47D Thunderbolt - Top Flite
« Reply #48 on: August 27, 2014, 12:19:04 PM »
Dosta vremena je prošlo a da nisam pisao o ovom modelu... Razlog je manjak slobodnog vremena ove sezone...

Model se opet našao na radnom stolu, ali sad nema sklanjanja sve dok ga ne budem poleteo. Dok je ćerkica vadila stare baterije koji napajaju prijemnik, ja sam pregledao spojeve pneumatskog sistema...





U toku je nabavka novih baterija, ovih dana treba da se kompletira sve i sledi mala razrada motora pošto ova je druga sezona što motor nije bio upaljen...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #49 on: April 20, 2015, 09:38:20 AM »
Da li ste palili motor, kako radi, šta se uopšte dešava sa P 47?

 (pijemo)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #50 on: April 20, 2015, 10:15:23 AM »
Ovih dana.... Nema se slobodnog vremena  mmmm

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Top Flite P 47D Thunderbolt
« Reply #51 on: April 21, 2015, 12:56:13 AM »
Konačno, nakon dve godine, motor na modelu je opet proradio. Neverovatno, ali istinito, posle par okreta je upalio, i radio je kao sat švajcarac




Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #52 on: April 21, 2015, 06:52:49 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Nije sramota učiti !!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #53 on: April 21, 2015, 09:11:09 AM »
Zenoah je zakon... :)aplauz

Može da priča šta god ko hoće, ali kad se kupi dobar motor onda više nemate problema.
OK, Zenoah je "old school", nije za akrobate, 3D i takve modele, više je za skala ili warbirde.
Ne treba zaboraviti, taj model i dalje prave japanci i na njemu nije, recimo, Walbro iz Mexica nego original, materijali su kvalitetni, tolerancije perfektne, itd...
Shodno tome, zato tako i radi...

Kao što je Gabor rekao, motor dve godine nije paljen i odmah je proradio.

Ono što sam video na video snimku, Gabore, kad pališ motor starterom, uvek propeler okreni skroz desno, da imaš deo "praznog hoda" klipa, da starter motor lakše zavrti.
Ako ga pališ kako na snimku, klip je u gornjoj tačci i starter treba da savlada kompresiju...
Nije to nikakva greška, samo mala "caka", da lakše "kresne"...

Drago mi je da motor dobro radi, proveri samo tigon crevo u rezervoaru da se nije slučajno "ukrutilo" i ako treba zameni ga. To bi ustvari bilo i najbolje...

Na zemlji motor radi, ali kad počneš model da "prevrćeš" u vazduhu, zbog krutog creva motor će se ugasiti.
Zbog toga nikad ne treba držati benzinske modele "na spineru" jer teg na kraju creva u rezervoaru savije crevo prema napred i ono ostabe kao U slovo. Na zemlji sve lepo radi (pun tank) a u kad poletite, posle nekog vremena, motor se ugasi.
Sa ovakvim modelom to je obično kobno...

Izvini na "popovanju", znam ja da ti to sve znaš, ali ovo čitaju i drugi modelari, pa k'o velim nije loše napisati... ;namig

Ajd', uzdravlje iz Sente i da ne čekamo sada opet dve godine na prvi let u Bečeju...

 (pijemo)






« Last Edit: April 21, 2015, 09:52:57 AM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Top Flite P 47D Thunderbolt
« Reply #54 on: April 21, 2015, 10:40:46 AM »
Hvala Mirče, svaka preporuka je dobrodošla   (pijemo)

Crevo je promenjeno, i ako nije bilo potrebe da se promeni. Što se tiče skladištenja modela, kod mene svi malo veći modeli stoje redovno, horizontalno. Još treba da namestim neke sitnice, da spkaujem servo kablove, ali uglavnom, model je spreman za let. Sad čekam prvu odgovarajuću priliku pa da ga malo "provozam".

Inače ogroman kamen mi pao sa srca, jer dve godine su dve godine i nisam znao šta da očekujem, da li ću imati problema oko motora ili ne. Ali kako se i vidi na snimku, odlično radi. Što se tiče razlike u motorima, prošlog vikenda smo upalili i DLE 55 na Extri, i stvarno, ima razlike već i u zvuku motora, auspuha.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #55 on: April 21, 2015, 11:41:43 AM »
Znam ja kako stoje modeli kod tebe u radionici (vodoravno), nego to rekoh više zbog onih koji ih ne drže tako, a pogotovo kad dugo stoje...
No, nije bitno...

Što se tiče zvuka, P 47 se malo "dere", jer je auspuh custom made. Pravio ga Beli, a proračunat je na osnovu postojećeg, pa je povećana zapremina za 10%.

DLE ima odvratan zvuk... :sljus

A ako poredimo ova dva motora, ima snimak ovde na Forumu, gde ja tvoj motor paljen prvi put, nov iz kutije, i upalio je i radio isto ovako kao juče u Bečeju. Igle nisu pipnute!!!!

Seti se koliko si se "patio" sa DLE-om, i sa štelovanjem i sa odvrtanjem auspuha...
Naravno, namestio si ga, ali posle mnogo zajebancije.

Pisali smo o ovome ranije, na mojim modelima su uglavnom bili Zenoah motori, a imao sam ih, čini  i se 6 komada (G 45, G62, GT 80).
Napravljeno je jedno, ajde da ne preteram, 350 - 400 letova i samo se dva puta desilo da se motor ugasio u vazduhu. Jednom je povukao je trun dok je taksirao, a na prvom Hellcat-u se naslonilo crevo od oduška na auspuh i motor je povukao "falš vazduh"...

Po meni, Zenoah je najbolji mortor, naravno za tip modela koje sam pravio i leteo...
Uostalom, stavio sam ovaj video na RCU, pa pročitaj šta je "majstor" napisao...

G62 you can't killed them unless you auger them into the ground at full power and bend the crank. I love them!


Evo i link: http:
http://www.rcuniverse.com/forum/rc-warbirds-warplanes-200/11591827-p-47-thunderbolt-brotherhood-all-p-47s-welcome-56.html#post12026217

 (pijemo)
« Last Edit: April 21, 2015, 12:29:23 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #56 on: April 21, 2015, 11:44:58 AM »
Zenoah je stvarno perfektan motor. I ja sam ga pre neki dan upalio posle godinu dana stajanja, i naravno kresnuo je iz prve.

Ja sve moje benzinske motore (citaj oba :) ) ostavljam sa gorivom u rezervoaru i u sistemu.
Na taj nacin membrana karburatora ostaje mekana a i creva znaju da budu kao kamen ako su bez goriva.
Ako imas i pun rezervoar, nema potrebe da brines za crevo u rezervoaru.

E sad, da ne gresiom dusu, sa Zenoahom nisam imao nijedan problem, ali ni sa AGM, kinezom koji je kpije DLE-a.
Radi perfektno, pali, igle ne diram, a ima vec malo manje od 100 startova.
« Last Edit: April 21, 2015, 11:47:11 AM by misha »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Top Flite P 47D Thunderbolt
« Reply #57 on: September 24, 2015, 01:12:43 PM »
Konačno, došao je momenat, da vidim svetlost na kraju tunela...

Pošto sa NiMH i Shotky sistemom nisam dobio stabilnu izlaznu struju iz prijemnika, model je dobio UBEC i LiPo bateriju.



U međuvremenu sam našao rešenje i za spori hod servoa flapsova, kao i za led diode, jer ni oni nešto nisu hteli da rade kako treba. Npr. mala lampica, koja je za osvetljenje rulne staze je radio kontra u odnosu na stajne trapove...

Naravno, sledelo je sastavljanje modela i upalio sam motor da radi malo


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Top Flite P 47D Thunderbolt
« Reply #58 on: September 24, 2015, 01:24:42 PM »
Namontiran je i kapotaž







Još treba da fiksiram sve kablove, da proverim težište i sledi još jedna kontrola sastavljenog modela.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #59 on: September 24, 2015, 04:13:24 PM »
Jel' to znači da je stigao regulator napona i da će P 47 leteti ove sezone?

Nemoj da me ne zoveš ako ga nosiš na aerodrom.

 (pijemo)