Author Topic: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser  (Read 14844 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« on: August 27, 2008, 12:34:49 AM »
Na preporuku MAGIC-a da moram imati balanser kupio sam ga od BOCCI55-a.
Medjutim ovaj balanser nema trazenu EHR uticnicu (preuzeo je kolega koji je bio u bg-u)
vec neku drugu. dakle model baterije je
KOKAM SLPB 3600mAh - 35C 11.1 V, 3S-1P
a tip balansera je
Graupner LiPO Balancer Plus BNr 3064.
konkretno me interesuje smem li postojece zice preseci i prelemiti neke druge
konektore i koja zica sa baterije (4 zice) ide na balanser (2 zice)

hvala

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #1 on: August 27, 2008, 09:05:02 AM »
NIje mi jasno da ne moze  ???. Svi Graupner balanseri koje sam ja video su sa EHR uticnicom. Pogledaj i sam:

http://www.der-schweighofer.at/wg/1185/graupner_%2528ehr_anschluss%2529

Ako mozes slikaj tip uticnice na bateriji i balanseru pa cu ti reci koji kablovi se uzimaju. Postoje kablovi koji prebacuju sa svih tipova jedni na druge. Pogledaj ovde:

http://www.der-schweighofer.at/wg/1224/adapterkabel__alle_hersteller

Nista ne brini resicemo problem  ;)!

Pozdrav
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #2 on: August 27, 2008, 11:21:19 AM »
evo kako baterija izgleda

http://msc-hörbach.de/shop/article_SLPB%25208643140H5%25205S%252035C/Kokam-H5-3600mAh-5S1P-18,5V-35_50C-2C-Ladestrom.html?shop_param=cid%3D25%26aid%3DSLPB%25208643140H5%25205S%252035C%26

a ovako balanser

http://www.der-schweighofer.at/artikel/64709/lipo_balancer_plus_2-5s_ehr-anschluss




Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #3 on: August 27, 2008, 11:36:28 AM »
Cini mi se da se radi o zabuni. Elem, jedan od crveno-crnih kablica koji izlaze iz balansera se konektuje na crveni i crni kabel (debeli) na bateriji, a cetvorostruki (balanserski) kablic iz baterije treba da se konektuje na "OUTPUT CELL" konektor na balanseru. Dva crveno-crna para kablica na balanseru su stavljena, verovatno, da bi mogao da punis baterije sa razlicitim glavnim konektorima. Konektore na balanserskim kablicima mozes i da zamenis, kako bi ih prilagodio konektorima na svojim baterijama. Cudi me da nemas nikakvo uputstvo sa balanserom


Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #4 on: August 27, 2008, 04:48:54 PM »
evo upustva.

http://www.graupner.de/fileadmin/downloadcenter/anleitungen/20060213134244_3064.pdf

po uputstvu da jedan od dva kabla sa leve strane ide na punjac.

samo jedan do dva desna ide na bateriju. na bateriji imam 2 debela (crni i crveni) i mali cetvorozilni.
moja dilema (nikada nisam koristio balansere)
1. balanser na punjac sa dve leve zice, zatim je dva debele zice sa baterije na punjac, a cetvorozilni na dvozilni balansera? ako je tako koji konektor i gde da ga nabavim za povezivanje cetvorozilnog na mali dvozilni.
2. balanser na punjac a debele (crvena i crna) ili tanka zica sa konektorom sa baterije na drugu stranu balansera.
  (kod ove varijante mi je cudno da onoliki presek zice sa baterije kacim na opet onoliko mali presek na balanseru.)

hvala

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #5 on: August 27, 2008, 05:53:50 PM »
Daklem, definitivno:
Jedan od kablova sa leve strane balansera ide u izlaz punjaca. Izaberes onaj koji ima konektor koji odgovara tvom punjacu. Posle toga spajas bateriju na balanser tacno ovim redosledom:
  • PRVO - cetvoropolni konektor na bateriji ide na "OUTPUT CELL" konektor desno gore na balanseru, bilo direktno, bilo preko nekog produznog kablica ili adaptera (ako si nesto takvo dobio sa balanserom).
  • DRUGO - jedan od desnih crveno-crnih kablova balansera ide na debeli crvenocrni kabel baterije. Takodje izaberi onaj ciji konektor odgovara konektoru na tvojoj bateriji. Ako ne odgovara ni jedan, onda jedan zameni tako da odgovara konektoru na bateriji (ili napravi adapter). Tacan izgled tog spoja ti je dat na strani 4 ili 10 (zavisno od toga dali ti je blizi Nemacki ili Engleski jezik.
  • TRECE - klikni dugme MODE/RESET na balanseru da bi dioda STATUS konstantno svetlela. Tek tada je balanser spojio bateriju sa punjacem i pocinje punjenje.


Pozdrav
« Last Edit: August 27, 2008, 05:57:30 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #6 on: August 27, 2008, 07:27:40 PM »
Sta da kazem sem HVALA.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #7 on: August 27, 2008, 07:31:36 PM »
Dali sada radi?

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #8 on: August 27, 2008, 11:29:05 PM »
na putu sam trenutno javljam sutra pre podne

pozdrav

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #9 on: August 28, 2008, 01:29:04 AM »
Putuj, pa za balanser zadeni.

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #10 on: August 28, 2008, 11:55:55 AM »
Cao, kada sve zakacim kako treba (kako ste mi rekli punjac javlja da baterija nije zakacena.

jos jednom da proverimo sledece. Cetvorozilni kabal ubacim u konektor gore desno( uticnica ima GND 1,2,3,4,5 prikljucke obelezene na sebi. kada crnu sa baterije stavim da bude na GND Led diode (1 i 3) prvo svetle crveno, led 2 zeleno, ugase se i onda ponovo 1 i 3 svetle brzo crvenom bojom (signal greske). beli konektor na bateriji sam probao i crna i 4-ta zica daju 11.1 (kako i treba da bude)

ne radi ovako ali izgleda ni bilo kako drugacije.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #11 on: August 28, 2008, 12:38:04 PM »
Samo spoj onako kako sam ti napisao, i OBAVEZNO klikni na dugme MODE/RESET na balanseru da bi dioda STATUS konstantno svetlela. Tek tada punjac ima pojma da je nesto na njegovom izlazu spojeno i moze da pocne sa punjenjem.
Diodice pored OUTPUT CELL konektora svetlucaju i pokazuju status punjenja za svaku celiju baterije. Ona koja svetli u tom momentu se ne puni, jer je balanser izmerio na njoj veci napon nego na drugim celijama, pa je stavlja u status "cekaj dok ostale celije dostignu tvoj napon".

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #12 on: August 28, 2008, 04:39:56 PM »
u pravu su zene kad kazu da nije lako poroditi se.
ove porodjajne muke su katastrofalne.
znaci sve sam povezao kako si mi rekao
zeleni led konstantno svetli ali punjac kaze da nema baterije.
ako nesto znaci balanser svetli 10-tak sekundi i zatim se ugasi..

katastrofa. evo probacu da slikam kako je sve povezano i da posaljem.
pa da vidimo sta onda.

pozdrav

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #13 on: August 28, 2008, 06:14:00 PM »
Pozdrav, aj` da se i ja malo umesam u polemiku..

Vidi ovako, prvo prikljucis punjac na akumulator, podesis program za LiPo punjenje, odaberes zeljenu amperazu i broj celija na bateriji, ako imas sve automatski sve je ql. Onda prikaci balanser na punjac, znaci + sa balasera ubaci na + na izlazu iz punjaca, tako isto i za -. Kad si medjusobno povezao balanser i punjac, sledi povezivanje baterije i balansera, dakle kada kacis bateriju na balanser ( prvo povezes one zicice koje idu iz baterije za balansiranje sa balanserom gde ti pise output cell ( crna zicica ti ide na GND ), onda povezes + i - sa bateije na balanserov + i -, u tom momentu krece da ti blinkaju diodice, tad, znaci odmah, ali odmah pritiskaj mode/reset dugme, i u tom momentu trebalo bi da se cuje neki beep ( u zavisnosti od punjaca ), koji ti javlja da je punjac prepoznao bateriju preko balansera. E onda se vratis na punjac i startujes punjenje.

Nadam se da sam ti koliko toliko pojasnio, s obzirom da koristimo isti balanser.

poz, Nikola.
« Last Edit: August 28, 2008, 06:15:32 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: kako povezati Kokam bateriju i Graupner balanser
« Reply #14 on: August 28, 2008, 10:43:12 PM »
ja znam da delujem kao kompletni idiot ali verujte nisam toliko bas glup kao sto izgledam. salim se.
tehnika mi nije strana mada sam sa strujom slabiji. u zivotu nisam procitao prirucnik ni za jednu jedinu stvar
sem za ove skalamerije (regler, punjac i balanser). sva tri su toliko katastrofalna da je to cudo.
recimo za balanser (treba gledati da li je dioda svicnula 2, 3, ili 4 puta u SEKUNDI???? da bi prepoznao gresku)
no da se vratim na konkretno. danas sam cak i slikao da bih i sebe i vas uverio ja kacim sve kako treba otpocetaka
(bar se iskreno nadam) ali ne ide. cak sam i snimio proceduru.
samo da smanjim rezolucije pa cu okaciti

poz.