Author Topic: POTPUNI POCETNIK  (Read 11776 times)

Vladimir

  • Guest
POTPUNI POCETNIK
« on: August 24, 2008, 05:56:21 PM »
Dragi prijatelji,
u povratku sa letovanja kupio sam u Solunu sinu helikopter Nikko za stotinak evra. Rec je o modelu koji pokrece punjiva baterija, ima daljinac (Dzojstik) i punjac. Izgleda slatko. Juce smo ga prvi put probali. Nije bas bilo slavno, sto je razumljivo ako se ima u vidu da sam ja novinar (i prvi put probam nesto slicno) a moj sin ima 8 godina:) Naime, osim sto smo obe baterije (koje se, istina, pune za 20 min u automobilu) izuzetno brzo ispraznili - razlog moze biit sto jos nisu u punoj snazi, dva puta smo se srusili u zbinje, pa je prava sreca da je nas novi ljubimac uopste ceo. A jeste.
Glavni problem je bio u tome sto se masina (uprkos pomeranju trimera za pravac navedenog u uputstvu) neprekidno vrtela u krug, bez mogucnsoti da je umirimo, pa je komanda levo i desno postala besmislena.. On se podigao (na nase odusevljenje) a onda se nastavio vrteti ukrug, doduse ne previse brzo, ali upadljivo oko svoje ose), pa je bilo nemoguce imati pun dozivljaj voznje..
Posle 2 baterije potrosene i ponavljanja ovog sindroma koji nismo uspeli resiti, spakovasmo se polako..
Nemam idejukako da to resimo. U uputstvu je navedeno da se ovo pomeranje repa resava pomeranjm crvenog trimera sa strane, kontra od repa.. Nista od toga..
Hvala unapred
 

click

  • Guest
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #1 on: August 24, 2008, 09:17:12 PM »
Glupo pitanje: ali da se se repni motor okrece?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #2 on: August 24, 2008, 11:19:11 PM »
Glupo pitanje: ali da se se repni motor okrece?

Apsolutno nije glupo pitanje, s obzirom da je covek pocetnik!!!

Vladimire, kao prvo dobrodosao na rcfly4um, a kao drugo da li mozes da postavis koju sliku helikoptera, cisto da vidimo na sta lici i na osnovu slike da donesemo neki " vizuelni " zakljucak.
Elem da li se repni rotor okrece ili ne, s obzirom da je on taj koji treba da da kontru, kako se helikopter ne bi rotirao?

pozdrav, Nikola.
« Last Edit: August 24, 2008, 11:36:31 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #3 on: August 24, 2008, 11:22:24 PM »
Evo da pomognem, da nije u pitanju ovakav/slican helikopter?
« Last Edit: August 24, 2008, 11:36:13 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #4 on: August 24, 2008, 11:32:55 PM »
I ja sam imao problem sa mojim prvim (i za sada poslednjim) heli-em. Naime, upustvo je bilo na nemackom, i samo na nemackom. Repni motor se konstantno okretao, a ja nisam primecivao razliku u broju obrtaja pri pomeranju palice (levo-desno). Helikopter se nekontrolisano rotirao. Mucio sam se par minuta sa trimovanjem, pa sam zakljucio, da je trimer toliko neosetljiv, da sam morao da ispritiskam taster za trimovanje, u zeljenom pravcu, mnogo puta, dok, konacno, helikopter nije prestao da se rotira.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Vladimir

  • Guest
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #5 on: August 24, 2008, 11:39:31 PM »
Puno vam hvala prijatelji, na odgovorima i dobrodoslici. Bas je takav kao na slici. Ok, verovatno je smesan za vas iskusne vukove, ali to je samo pocetak, pa cemo Petar (sin) i ja uskoro preci na vece:)
Da, okrece se i zadnja elisa.. i taj trimer koji bi, prema uputstvu trebalo da resi piruetu, je limitiran, i bilo koja pozicija ne resava. pritom mi trgovkinja u Solunu rece za tu igracku i njenog proizvodjaca NIKKO sve naj.. dakle jeste taj sa slike..
Hvala

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #6 on: August 25, 2008, 12:49:30 AM »
pozdrav, nisam nista iskusniji od pocetnika, ali sam imao istih problema sa sobnih helikopterom. problem sam resio besomucnim pritiskanjem tastera, kao i dodavanjem balasta na nos helikoptera. tada nisam znao da postoji veoma jedniostavno resenje kako da se sacuva model a i balansira tezina.

http://www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-mod-a-mini-rc-helicopter-119867/

pozdrav

Vladimir

  • Guest
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #7 on: August 25, 2008, 01:26:07 AM »
Ovo "dodavanje balasta na nos" verovatno znaci da treba da mu sto vise spustim nos na trimeru kako bi leteo napred? Ali ja bih hteo da ga prvo podignem gore..lagano.. Pa onda napred. Hvala u svakom slucaju. Sutra cu opet probati.. Valjda prezivimo eksperimente:)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #8 on: August 25, 2008, 10:01:47 AM »
naprotiv dok nisam uspeo da ga nateram da moze da ide napred, vrteo se u krug. sada moze i da stoji u mestu i da leti.
po meni logika je da kada krene napred, vise nece moci ra se rotira oko svoje ose. probaj

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #9 on: August 25, 2008, 12:09:18 PM »
evo ima i snimak slicnog helija:

Nikola | rcfly.in.rs


Vladimir

  • Guest
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #10 on: August 25, 2008, 07:53:14 PM »
Druze, ti si se bas potrudio... To je moj heli.. jedino mi se cini da dzojstik nije isti.. moj je nesto manji, cini mi se.. Ja sam ocigledno bio ambicioziniji, pa sam ovu nasu igracku dizao mnogo vise, iako se vrti kao pirueta.. Ovo mi deluje fino, mirno, kontrolisano.. Bas kako treba. I ne vrti se oko svoje ose.. Nas ima taj problem. I dalje ne mogu da ga resim.. Ali bicu uporan. Za sve ideje kako da ubrzamo taj "balans" propeler na repu, kako bismo ga umirili, tu sam.. Hvala svima na ucescu u resavanju problema. Motivisete me da istrajem:)
Pozdrav

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #11 on: August 26, 2008, 11:11:43 PM »
Zaboravio si da napomenes da li se helikopter vrti u smeru kazaljke na satu ili obrnuto, posto je i to vazno. Mozda se repni rotor vrti i prebrzo, nikad se ne zna sa tim kinezima.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #12 on: August 29, 2008, 09:03:59 PM »
Prethodni post sam kucao cirilicom, izgleda da to ne stima.
Juce sam se i ja vratio iz Grcke i doneo sam dva helija. Poslacu slike cim stignem.
Inace moja cerkica od 4 god se igra samo sa lutkama i slicno tako da nemam nikakav alibi-helije sam kupio za sebe. RC modeli su mi ljubav od malena, pa nesto razmisljam da je mozda doslo vreme da nesto uradim po tom pitanju.

Pozdravljam sve na forumu! Svaki savet i sve info u smislu kojim putem krenuti kad je ovaj hobi u pitanju je dobro dosao!

Dzagi

  • Guest
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #13 on: November 07, 2008, 02:03:21 AM »
Ako neko bude imao slican problem evo resenja:
Brzina rotora nije uskladjena sa pogonskom elisom, predvidjeno je da se do koriguje trimerom narandzaste boje pored palice za skretanje ali se pomeranjem iste ne dobija nista konkretno. Potrebno je da otvorite daljinski upravljac i na plocici pored prekidaca za POWER sa desne strane nalaze se tri trimer potenciometra koji sluze za centriranje komandi.
Postavite narandzasti trimer koji se nalazi sa strane u nultni polozaj (Sredinu) a zatim polako podizite helikopter od tla, kada pocne da se rotira pomerajte PRVI TRIMER ODOZDO od tri koja smo naveli da se nalaze pored prekidaca POWER. Kada podesite priblizno taj trimer tj. da se helikopter vise ne rotira onda onaj mali trimer sa strane dobija svoju funkciju tako da ga mozete rotirati levo desno u zavisnosti od polozaja trimera i to je to. Ja sam morao da provedem dva dana na netu jer sam hteo da konacno resim ovaj problem, posto sam inace elektronicar nisam nista znao o helikopterima pa mi je do zadavalo muke, ali sada poznajem svaki deo ove spravice, i pravo da vam kazem uz popravku sam pomalo i zavoleo ovaj veoma skup hobi.
Pozdrav iz Uba!!!

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: POTPUNI POCETNIK
« Reply #14 on: November 07, 2008, 09:02:00 AM »
Skup hobi?! Ma nije bas tako skup!  (poz)

Ukoliko budete hteli da se ozbiljnije bavite ovim hobijem (a kada rotori udju pod kozu tada je prakticno nemoguce prestati razmisljati o tome) tek cete da vidite kako je skup!

Ali da vas ne plasim previse, svaki ulozeni euro se isplati!

Sale