Author Topic: RC drift Srbija  (Read 21638 times)

Offline T-rex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
RC drift Srbija
« on: March 31, 2011, 10:54:44 AM »
Volieo bih da mi se jave ljudi koji driftuju sa RC automobilom da se upoznamo i dogovorimo eventualnu voznju.

Offline T-rex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: RC drift Srbija
« Reply #1 on: April 01, 2011, 11:08:28 AM »

Offline ultrahome

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: RC drift Srbija
« Reply #2 on: April 14, 2011, 05:59:55 PM »
nije baš Beograd, a ni Srbija, ali evo kako to rade naši "susedi":

http://www.facebook.com/group.php?gid=124612335657
Mihailo Alić, osnivač BG RC kluba, koji se bavi RC igračkama, ne modelima; serviser RC igračaka

Offline divian

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 125
  • Imaš mašinu? Možeš da zarađuješ!
    • Poljoprivredne mašine
Re: RC drift Srbija
« Reply #3 on: October 09, 2011, 04:39:24 PM »
Hmm, ovaj facebook link nesto ne radi.

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: RC drift Srbija
« Reply #4 on: October 18, 2011, 02:05:40 PM »
ja ne driftujem, i nisam u Beogradu, ali evo par pitanja, pa cu mozda driftovati u Novom Sadu :)

imam:



HPI Cup Racer 4WD sasija, sa manje vise najjeftinijom elektronikom unutra (LRP GT4 Turbo 540 motor, Ansmann Serious 2 ESC i neki servo kojem ne znam ime, ali znam da je prilicno brz.) E sad, pitanja...

Posto je podloga na kojoj vozim bruseni kamen (veliki hol i hodnici jedne skole) - nemam nikakvih zamerki na snagu gorepomenutog brushed motora. Cak sta vise. S obzirom na tezinu modela, i na to da imam "drift" gume - model gubi trakciju pri malim radijusima skretanja skoro na najmanji gas, a pri velikim radijusima na oko 3/4 gasa. Prakticno, uvek mogu da vrtim tockove u prazno. I to je ok. ALI:

na malim brzinama i malim radijusima - model tezi preupravljanju, tj pravom driftu. Mogu recimo da ga odrzacam kontriranog prednjim tockovima, a zadnji da vrte donut.
na velikim brzinama i velikim radijusima - model tezi podupravljanju. Tj, model bezi preko nosa. Da bih odrzavao "drift" moram da drzim tockove ispravljenje, izbacujem trakciju zadnjih tockova dodavanjem gasa, i kad model krene da se ispravlja u pravac, da DODAJEM volan prema unutra. Klasican understeer, odnosno podupravaljanje.



kako da se resim understeer-a pri vecim brzinama i radijusima skretanja? Na raspolaganju su mi: Set meksih guma. Set distancera. Set felni sa manjim offset-om. Naravno, sva podesavanja vesanja koja se mogu obaviti na Cup Racer sasiji. Imam samo jedan set opruga i amortizera, ali mogu pojedinacno da im menjam preload podloskama.
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: RC drift Srbija
« Reply #5 on: October 18, 2011, 02:58:05 PM »
Specificna podesavanja su uglavnom vezana za pojedinacne modele, ali nekih par saveta je generalizovano uglavnom i radi na vecini.
Teziste modela STO vise ka sredini ili u gorem slucaju ka prednjem delu, nikako ka zadnjem.
Zadnji i srednji diferencijal pozeljno da budu zakljucani, lako se sredi sa uguravanjem malo papira u diferencijale koji imaju zupcanike ili kuglice.
Balanstangle su pozeljne i na prednjim a posebno na zadnjim tockovima, napred blago otvoren trap i tockovi u vecem minusu.
Pozadi blago zatvoren trap i tockovi u JAKO malom ilinikakvom minusu.
Sto nizi model ali da NE kaci podlogu, naravno za korekciju gripa koriste se razlicite gume na prednjim i zadnjim tockovima.
Sirina prednjeg i zadnjeg trapa nije presudna ali zatur prednjih tockova jeste a to se na zalost podesava samo na retkim modelima...
Ako se setim jos necega dodacu ;)

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: RC drift Srbija
« Reply #6 on: October 18, 2011, 03:19:56 PM »
posto ja nemam balans stangle, centralni dif, ni mogucnosti podesavanja mase (jedino da stavim teg napred)... Pocinjem sledecim:

minusi napred (standardno je neutralno i napred i nazad),
otvoren napred/zatvoren nazad (standardno)
zatur ne secam se mogu li da cackam
gume vec po probi

e sad, sto se rice difova... Ne bi bilo bolje da se stvar resava razlicitim uljima napred/nazad?


dalje...  sta mislite o
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: RC drift Srbija
« Reply #7 on: October 18, 2011, 04:18:41 PM »
Ulja su za finije stvari, drift je uvek bio najbolji sa zakljucanim diferencijalima, napredvidljiviji ;) i na pravim kolima i na rc, kod pravih se kao nuspojava javlja gomila drugih problema ali kod auto modela to ne treba da brine.

Taj D-box ti je novo popularno ime za nesto sto postoji dugo i koristi se na helikopterima a ima prosto ime, ZIROSKOP ;)

Ne mogu sad da uporedjujem cene ali sigurno ces pronaci kod kineza neki dosta jeftiniji PODESIVI-obavezno ziroskop nego taj D-BOX. I najobicniji radi posao odlicno ALI sve sto elektronika radi umesto tebe onda umanjuje smisao drifta, dobar je za velike brzine ali pri manjim pravi probleme. I na takmicenjima je zabranjen tako da po meni lepse i je realnije bez njega...

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: RC drift Srbija
« Reply #8 on: October 18, 2011, 04:56:21 PM »
da, procitao sam da se radi o ziroskopu, ali nisam siguran kako, gde i posto bih mogao najlakse nabaviti isti i probati na modelu...

veceras proba sa novim podesavanjima ;)
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline T-rex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: RC drift Srbija
« Reply #9 on: October 18, 2011, 08:59:10 PM »
Punto Abarth,
Koji gume imas? Mora biti gume za drift. Ja sam imam ovi ziroskop, radi ok. http://www.r2hobbies.com/eng/proddetail.php?prod=rcps2812001


Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: RC drift Srbija
« Reply #10 on: October 18, 2011, 09:09:00 PM »
Ooo Dimitry, my friend where are you ? We miss you on the track :)  :)aplauz ()-()

Offline T-rex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: RC drift Srbija
« Reply #11 on: October 18, 2011, 09:35:48 PM »
I was away, will return in 2 weeks.  ()-()

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: RC drift Srbija
« Reply #12 on: October 18, 2011, 09:57:49 PM »
Punto Abarth,
Koji gume imas? Mora biti gume za drift. Ja sam imam ovi ziroskop, radi ok. http://www.r2hobbies.com/eng/proddetail.php?prod=rcps2812001

imam HPI Racing setove guma, meke i tvrde (drift). 60x26. Hvala na informaciji za ziroskop. Za te novce, potrudicu se da ga nabavim.

I've got HPI Racing tire sets, soft and hard (drift). 60x26. Thanks for the info 'bout gyro. For that amount of money, I'll try to get one.

edit: Sto se tice podesavanja minusa na mojoj sasiji.. Imam problem. Gornja spona, koja bi uvrtanjem unutra trebala da povecava minus.. Imam utisak da klizi u mestu. Ovako izgleda ta spona (gornje rame):



za divno cudo, zatur mogu da podesavam u tri polozaja, razlicitim postavljanjem "podloski" koje lociraju uzduzno postavljanje gornjeg ramena:

« Last Edit: October 18, 2011, 10:31:52 PM by Punto Abarth »
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: RC drift Srbija
« Reply #13 on: October 18, 2011, 11:05:00 PM »
ako ti je proklizala gornja spona, uglavnom su na krajevima plastike a u sredini brezon, taj kraj koji je proklizao zalepi super lepkom a na jednom plasticnom kraju ako je potrebno skrati malo posto mi ovde na slici deluje kao da ne moze vise da se ode u minus...

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: RC drift Srbija
« Reply #14 on: October 18, 2011, 11:54:50 PM »
hmm... evo sad sam probao sa druge strane da odvrnem sponu (napravim plus), i opet ista stvar. Klizi u mestu. Sve mi se cini da postoje samo dva moguca podesavanja, a to samo okretanjem kraja spone za 180 stepeni. Posto sam kraj spone nije ravan kad se gleda montiran od napred, nego je posavinut prema gore. Tako da kad se okrene za 180, on izgleda kao da je okrenut prema dole.

Malo je konfuzno za objasniti, i nije ni priblizno tako jednostavno vidljivo kao na zadnjem trapu, gde se navoj lepo vidi i sve je jasno. Napred se nigde ne vidi navoj, niti imam i malo pomeranja prema unutra/spolja kad zavrcem/odvrcem sponu. Kao da navoja nema uopste.

e da, moze li neko da mi objasni cemu sluzi ova vertikalna sipkica na poslednjoj slici? Ona spaja gornje i donje rame, ocigledno ukrucuje sve zajedno, ali... Mora jos nesto da radi, zar ne?
« Last Edit: October 18, 2011, 11:58:34 PM by Punto Abarth »
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace