Author Topic: Kirby Chambliss na Ceneju  (Read 3708 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Kirby Chambliss na Ceneju
« on: August 21, 2008, 11:49:47 PM »
Kirby Chambliss na Ceneju


Pod pokroviteljstvom Red Bull-a danas smo imali priliku da na Ceneju ugostimo jednog od najboljih Red Bull Air Race pilota, amerikanca, Kirby Chambliss-a.

Kirby Chambliss leti akrobatske avione od 1985 godine. Prvi avion mu je bio Pitts S-2, a do sada je leteo na vise od 60 tipova raznih aviona. Chambliss ima vise od 24000 sati leta (skoro tri godine non stop provedenih u kokpitu!!!).
Danas se takmici na avionu Zivko Edge 540...
Kad nije takmicarska sezona leti komercijalne avione za Southwest Airlines i to Boing 737...

Kirby je od 1997 godine redovan clan americkog nacionalnog akrobatskog tima i njen je kapiten. Cetvorostruki je prvak Amerike u akrobatskom letenju,  3 puta za redom (2002-2004), dok je 2000-te bio Free Style Svetski sampion...

Od kako se pojavio Red Bull Air Race, Kirby Chambliss je redovan ucesnik ovog takmicenja (leti bas za Red Bull Air Race Team sa madjarom Peterom Besenyei-jem) i 2006-te je bio samipon...

Kirby Chambliss je dugogodisnji prijatelj sa nasim poznanikom Nestorom Slepcevim koji u blizini Cenejskog aerodroma ima radionicu za izradu ultra lakih aviona "Storch Aviation". Nestor, Storch ultralake avione, pravi vise od 30 godina i do sada je isporucio vise od 130 Storch-ova sirom sveta. Njegovi Storch-evi lete od Autralije do Aljeske i od Amerike do Japana. Nestor je "ziva legenda" u svetu ultra lakih aviona...

Kirby Chamliss ima cak dve Nestorove "Rode".

Kirby zivi na ranchu pod imenom "Flying Crown Ranch" u blizini Feniksa u Arizoni. To je ranch gde su hangari sastavni deo kuce. Ispred kuce je prava asfaltna pista, tako da za trening ne mora da se ide daleko... Samo ispred kucnog praga...
Uz dva Edga 540 poseduje i Beechcraft Baron, dve Rode a supruga "vozi" Piper Cub...

Imao sam prilike da vidim fotografije koje je Nestor slikao, kod Kirby-a,  prosle godine kad je bio kod njega (kad mu je isporucivao drugu "Rodu").

Red Bull Air Race se juce (20. 08.) odrzavao u Budimpesti i to je bila prilika da Kirby "skokne" do Srbije. Pod pokroviteljstvom Red Bull Srbija proveli smo divno popodne na Ceneju.

Gost iz Amerike je stigao negde oko pola tri popodne, dok su se u medju vremenu skupili predstavnici iz mnogih renomiranih medijskih kuca.

Sa ljudima iz Red Bull-a je bilo dogovoreno da novinari tokom popodneva imaju takmicenje u letenju RC modela.
Posto mnogi novinari nikada nisu imali prilike ni da vide kako RC model izgleda, a kamoli da ih lete, dogovoreno je da im nabavim jedan pocetnicki trener model (kupljena je Alfa od Hangara 9) i da na duple komande "pomognem" oko letenja.
Sa mojim drugarima modelarima, Batom i Saletom iz Veternika, smislili smo da novinari moraju da lete na stopericu, u tri pokusaja, toliko dugo dok nesto "ne zabrljaju" pa, da ja moram to da ispravljam... Vremena bi se sabirala i pobednik je onaj sa najduzim letovima "bez greske"...

Bata je drzao stopericu i merio vremena moja supruga Maja je vodila evidenciju, a Sale je koordinirao oko novinara ko kada leti...
Leteli smo tri puta po petnaestak minuta, novinari su se "smenjivali" jedan za drugim i mogu Vam reci da je bilo par njih koji su fenomenalno leteli. Posle su mi priznali da kuci imaju simulatore...
Sve u svemu sve je proteklo u najboljem redu, sto je meni bilo najvaznije...

U medju vremenu su novinari koji nisu trenutno ucestvovali u RC letenju intervjuisali Kirby-a i snimali Nestorovu radionicu...

Kad se "takmicenje"zavrsilo pitao sa Kirby-a da li je ikada leteo RC modele i da li hoce da proba da letimo Alfu zajedno. Rekao je da nikada nije leteo model i da nema nista protiv da proba...
Natankovao sam Alfu, upalio motor, poleteo, naravno stanice su udvojene kablom i na nekih pedesetak metara visine komanu je preuzeo Kirby.
Objasnio sam mu da je desna palica isto sto i palica koju drzi u ruci kada leti svoj akro avion, a da ja je na levoj palici gas i vertikalac.
Kirby je leteo nekih dva-tri minuta vrlo dobro, mogu reci, bez greske cak je na kraju napravio dve petlje...
Za svaki slucaj sleteo sam ja....

Posle ovog demo RC leta Kirby i deo novinara su seli u fijakere (bilo je desetak fijakera) i uputili su se u pravcu Cenejskog aerodroma, koji je oko 600-tinak metara od  Nestorovog salasa.
Na aerodromu su pobednici RC takmicenja imali kao nagradu let u Galebu akro grupe Stars i panoramsko letenje iznad grada u Cesni 172.

Ovaj "aerodromski deo" manifestacije sam iskoristio da napravim jedan let sa mojim "Cenej Starom" F3A modelom i da pokazem da i mi znamo da "burgijamo" po nebu...
U vazduhu mi se pridruzio i Bata sa svojim elektro avionom...

Na kraju, svi smo se vratili nazad na Nestorov salas i u predivnom ambijentu restorana "Nas salas" uzivali u carima vojvodjanske kuhinje...

Proveli smo divno popodne, upoznali se sa jednim od najboljih akro pilota na svetu, divno leteli modele, uzivali u vojvodjanskim djakonijama...

Sta vise pozeleti...

Pozdrav

Mirce

P.S. Evo i malo linkova...

www.redbullairrace.com
www.air-races.com
www.storch.com








« Last Edit: August 22, 2008, 12:08:18 AM by mirce »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kirby Chambliss na Ceneju
« Reply #1 on: August 22, 2008, 12:04:48 AM »
... Mirce, steta sto nisi javio da se tako nesto organizuje, puzeci bih dosao do ceneja.
:)




Kirby zivi na ranchu pod imenom "Flying Crown Ranch" u blizini Feniksa u Arizoni. To je ranch gde su hangari sastavni deo kuce. Ispred kuce je prava asfaltna pista, tako da za trening ne mora da se ide daleko... Samo ispred kucnog praga...



Imam kuci video klip o njemu i njegovoj kuci ( aerodromu ), stvarno fascinantno!
Btw, jel imas kakve informacije vezane za reb bull promo trku u beogradu, bila je neka prica da ce biti polovinom septembra?


pozdrav, Nikola.

Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kirby Chambliss na Ceneju
« Reply #2 on: August 22, 2008, 12:11:19 AM »
To je organizovao Red Bull pa, pravo da ti kazem nisam ni ja bio bas nacisto kako ce to izgledati i da li "smem" da ja zovem nekog sa strane...
Ovo je vise bilo organizovano za novinare...

Od trke u Beogradu trenutno nema nista. Organizacija takve manifestacije je prevelik zalogaj za nas...

Pozdrav

Mirce

« Last Edit: August 22, 2008, 12:13:51 AM by mirce »