Author Topic: Ventus 2HX  (Read 24618 times)

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Ventus 2HX
« on: August 21, 2008, 07:52:58 AM »

Sastavili smo jedrilicu Ventus od 2.6m. Motor RAY 3542/06 i RAY 40A (Jeti) kontroler crveni.

Na prvom startu jedrilica je lepo poletela ali je imala tendenciju da se neprekidno pobada prema zemlji sa otprilike pola gasa.
To sam držao pod kontrolom na horizontalcu. Na prvom zaokretu krila su cudno se promrdala. Nisam znao da li je u pitanju vazdušni stub ili je bilo nesto neispravno pa sam odmah sleteo.
U drugom pokusaju sam je podigao malo više. Ona je pocela da se cudno ponaša nekako se cudno nagnula, nisam imao mogucnosti da je ispravim pa je malo jace udarila u zemlju. Komande nisu uopšte reagovale. Srecom nista nije bilo. Samo jedan nagnje?en drzac krila.
E sada kada sam prišao uz model svi motori su se mrdali kao ludi, iako je stanica bila u dometu na oko 100m. U pitanju je R147F 35MHz od Futabe.
Srecom imam dugi prijemnik koji je spremljen za jedan akrobatski model pa cu njega da stavim.

Pitanja:
Prijemnik je bio prikljucen preko kablica na LiPo bateriju, na onom kontroleru je pisalo da za 3S bateriju maksimalni broj motora je 4 a ja sam prikljucio 5, stim što dva motora od kocnica i od vertikalca nisu ni jednom bili upotrebljeni a motor za tocak nije ni namesten.

1. Da li to ima neke veze i da li da stavim posebnu bateriju za prijemnik?

2. Može li kontroler motora ili servoi (HS 81 i neki eco15) da ometaju prijemnik ili da li je moguca neka u tome nekompatibilnost ?

3. Da li su za prve letove neophodne MIX komande ili sve može lepo da se završi sa osnovnim podešavanjem tj sa horizontalcem i eleronima?

4. Pošto se jedrilica neprekidno pobadala sa motorom a u planiranju nisam ni stigao da testiram (oba leta su trajala mozda 2 min). Pitanje:
Ako je težište na 46mm od napadne ivice krila kao u uputstvu a horizontalac tacno ravan tj pokretni deo je uzduz nepokretnog dela horizontalca a ona se pobada (doduše sa motorom) da li je pogrešno ipak težište ili smo loše postavili ugao motora, pošto je on postavljen otprilike, malo desno i malo dole (mada je pitanje sta znaci malo dole i u odnosu na šta), da li da se proba novi ugao motora i koji?

Hvala unapred za savete i pomoc.

Pozdrav Goran

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ventus 2HX
« Reply #1 on: August 21, 2008, 09:17:31 AM »
Zdravo Gorane,

sada nemam puno vremena za odgovor ali ovo sto si opisao deluje kao vise problema istovremeno. Ono sto svakako treba uraditi je range check sa prijemnikom koji je u njoj i sa drugim koji imas. Obavezno stavi dodatnu bateriju ili UBEC.
Za ostale probleme bih ti ipak posavetovao da dodjes do BG, ako tu vec nema neko iskusniji, pa da na livadi vidimo tacno o cemu se radi. Lazo, Vihor522 i ja mislim da cemo moci da ti pomognemo.

Pozdrav

Veljko

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Ventus 2HX
« Reply #2 on: August 21, 2008, 09:17:22 PM »
Gorane,

svakoga dana pre prvoga leta, moras da proveris domet stanice (uputstva si dobio uz radio). Antenu ostavis neizvucenu, i polako koracas od modela pomerajuci vertikalni ili horizontalni stabilizator i moras da imas punu kontrolu modela sa najmanje 30 koraka. Pri tome ne sme motor da ti proradi. To isto testiranje ponovi sa radom motora. Opseg ce se nesto smanjiti zbog smetnje koje stvara motor. Dobro proveri CG ( centar gravitacije) i sada mozes da isprobas jedrilicu kako ce da leti kada je bacis iz ruke. Drzi je visoko iznad glave, nos jedrilice upravi na tacku udaljenu 10-15 metara na zemlji pravo ispred sebi i baci je dovoljno snazno da predje minimalnu letnu brzinu. Dobro je ako imas pomocnika da ti u tome pomogne jer ako nesto nije u redu sa jedrilicom, moras dovoljno brzo da reagujes sto nisi u stanju ako si je sam bacio a drzis predajnik u drugoj ruci. Ako je sve normalno, ona bi trebala da planira i da preleti 20-40 metara ( ako imas srece i vise ). Ovo mozes da ponovis nekoliko puta i korigujes greske a kada si zadovoljan rezultatom, mozes da krenes na testiranje sa motorom. U pocetku budi nezan sa komandama i ne radi nista naglo.

Naravno sve ovo vazi ako ne mozes da nedjes nekog iskusnijeg modelara da ti pomogne u pocetku a ti si nestrpljiv da pocnes da letis. Zelim ti srecu u regliranju i letenju jedrilice.

Pozdrav Zivko.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Ventus 2HX
« Reply #3 on: August 21, 2008, 09:28:25 PM »
Range check... hmm
Taj isti predajnik FX-18 koristimo i za Taxi model sa istim modelom prijemnika R147F i radi dok se model vidi.
E sad sa ovim drugim prijemnikom se desavalo da komande promrdaju jos dok smo montirali jedrilicu. Ja sam mislio da je to zbog gomile elektronike koja se nalazila u neposrednoj blizini. Ali izgleda nije. Prijemnik deluje fali?no. Stigao je iz Madjarske.
Probali smo da bacimo iz ruke. Doduse samo jednom. Onaj sto je bacio ocigledno nije bio bacac koplja. Jer ovakav model od 2 i kusur kila moras jako da "zavrljacis" inace ode na zemlju posle par metara :-)

Ima li jos neko savete?

Pozdrav Goran

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Ventus 2HX
« Reply #4 on: August 22, 2008, 01:23:10 AM »


Pozdrav i od mene,

Pa ako nisi vican bacanju a ti onda trci sa modelom. Elem, kod bacanja je jako vazno da bacis model i to da bude sa paralelnim krilima i trupom nesto malo na dole, tj. na nos. Ako uglovi nisu takvi onda mozes da ocekujes neke devijacije od normalnog jedrenje, a verovatno neces imati vremena ni reflexa da ih ispravis.

Trcanjem ces postici neku odredjenu brzinu modela i krila ce vec poceti da nose. Drugo, imas kad da kontrolises uglove modela pre nego sto ispustis model. U ternutku ispustanja ti mozes i da gurnes snaznije model s obzirom da je model vec legao, tj. namestio se. Mozes da probas da kratkotrajno otvoris ruku i vidis da li model lezi i da li vec vuce negde extremno.

Mozda je teze sa vecim modelom ali je bezbednije.

Ovo je uvek radilo kod mene, pa ako probas zelim ti svaku srecu... :)

Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Ventus 2HX
« Reply #5 on: August 22, 2008, 08:45:59 AM »
Mozda cu da lupim...
Deluje da za ovakvu jedrilicu sa dugackim, uskim i tankim krilima i sa mnogo manjom povrsinom nego kod Cularisa da ce trebati da minimalna brzina prilicno predje 30 km/h.

Ustvari najbitnije mi je misljenje po ona 4 pitanja...

Pozdrav Goran

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Ventus 2HX
« Reply #6 on: August 22, 2008, 04:15:52 PM »
Gorane,

sto su krila uza i duza to jedrilica ima manji otpor i moze bolje i duze da planira, a to nema nikakvog uticaja na minimalnu brzinu. Minimalna brzina zavisi uglavnom od opterecenja krila po kvakratnom decimetru. Mrzi me da proracunavam to u MKSA sistemu ali ja ne pravim jedrilice cije je opterecenje vece od 7 oz. po skvernoj futu. Brzina uglavnom zavisi od profila krila.

Pozdrav Zivko.
« Last Edit: August 22, 2008, 04:18:25 PM by Ziv »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Ventus 2HX
« Reply #7 on: August 22, 2008, 08:55:12 PM »
Zivko naterao si me da uzmem knjigu iz jedrilicarstva u ruke. :-), a ona kaze ovako:

Specificno opterecenje se racuna G/S gde je "G" tezina jedrilice u kg a "S" povrsina krila u m2.
Minimalna brzina jedrilice odgovara najvecoj vrednosti koeficijenta uzgona Cz.
Po sledecoj formuli Vmin (pribizno) =4 * koren iz specificno optercenje/Czmax.

U svakom slucaju hvala na prici, ali jos uvek niko nije probao da da misljenje po ona pocetna 4 pitanja.

Pozdrav Goran

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Ventus 2HX
« Reply #8 on: August 22, 2008, 10:25:21 PM »
Gorane,

drago mi je sto si uzeo knjigu i proucio teoriju. To sigurno nece da ti skodi. Jedini problem je sto ti je nepoznato Cz, a nisam siguran da to mozes lako pronaci. Ovde u Kanadi za jedrilice koje ja letim ( od 2m-3.5m ) mere opterecenje u unci po kvadratnom futu. Za sobne modele cak mesaju sisteme pa opterecenje izrazavaju u gramima po kvadratnom inchu. Dok sam bio u bivdom Jugi, opterecenje smo merili u gramima po kvadratnom decimetru.

Sve to nije toliko bitno ako za uporedjenje usvojis jedan sistem i gledas osnose da znas sta mozes da ocekujes. Ja sam ti rekao sta ja smatram da je prihvatljivo za mene. Moje jedrilice su uvek bile najlakse na takmicenjima pa ako duva vetar, jos uvek mogu da ubacim olovo i da se takmicim bez hendikepa, ali zato kada je mirno vreme, niko ne moze da se meri samnom.

Pozdrav Zivko.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Ventus 2HX
« Reply #9 on: August 23, 2008, 01:01:20 AM »
Da teorije sam se podsetio....
Pogledao sam uputstvo za Cularis. Ima 55dm2 sto iz 1680 gr treba da ima 30.5 gr/dm2

http://www.modelflight.com.au/rc_model_sailplanes_gliders/cmpro_ventus.htm
Ventus 2HX Ima 29 dm2 sto iz mozda oko 2kg (provericu tezinu) daje oko 70 gr/dm2. Kao sto rekoh bice to brza jedrilica.

Ako do nedelje niko ne napise jos neke savete oko probnih letova, odoh na aerodrom pa "kom opanci kom obojci" :-)

Pozdrav Goran
« Last Edit: August 23, 2008, 01:03:18 AM by Goran »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ventus 2HX
« Reply #10 on: August 23, 2008, 07:45:56 AM »
Gorane,

jako je tesko dati pravi savet samo na osnovu onoga sto si napisao. Vec sam rekao da je u tvom slucaju najverovatnije kombinacija vise faktora koji zajedno daju odredjeni efekat, ali koliko koji utice pojedinacno to ti ne mogu reci. Inace i Cularis samo kada se baci iz ruke nije sampion u jedrenju.

Pozdrav
Veljko

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Ventus 2HX
« Reply #11 on: August 23, 2008, 03:39:59 PM »
Gorane,

pokusacu da odgovorim na tvoja cetiri pitanja ali nakon odgovora, neces biti nista pametniji. Kao sto ti je Magic napomenuo ima suvise malo podataka da se da neki odredeni oblik.

Na prvo pitanje mogu da kazem da ti sigurno nece smetati ako imas posebnu bateriju za prijemnik, ali ce ti to komplikovati zivot, jer ces morati da proveravas koliko jos imas "elektrona" u njoj da sigurno letis. Sa tri celije u LiPo bateriji ne bi trebalo da imas problema pri letenju narocito ako svi servo-uredjaji ne rade u sto vreme. Moj prijatelj je imao 4 celije u LiPo bateriji, i cetiri servo uredjaja ( po jedan na svakom eileronu ) i "V" rep tako da su sva cetiri radila skoro stalno u isto vreme i za mesec dana letenja, skrhao je jedrilicu samo dva puta. Po mome misljenju to ti nije problem.

2) Servo-uredjaji, ESC i motor prave definitivno smetnje pogotovo ako su zice dugacke jer tada rade kao antene. Zato sam ti i rekao da ispitas domet prijemnika sa i bez rada motora da vidis uticaj motora na domet i nivo smetnji.

3) MIX komande nisu neophodne ni za prvi ni za hiljaditi let ako to dizajn ne zahteva ( V rep ). MIX komande ti samo olaksavaju da letis bolje ako ti je slabije iskustvo. Ja nikada nisam mesao nista jer zelim sam sve da kontrolisem sto je teze, ali znam sta radim i sta treba da radim. Za jedrilicu, ako je sve natrimovano kako treba, treba da leti sama sem kada je daleko pa treba da je vratis. Koliko puta sam lezao u lezaljci a predajnik mi je bio na stomaku, i samo bih je okrenuo da je ne izgubim iz vida. Svaka tvoja komanda joj skracuje let.

4) Sto se tice tezista za mene 46 mm od napadne ivice nista ne znaci. Moram da znam oblik krila i njegovu sirinu. Za prvi let je najbolje ako teziste postavis na 25% procenata od MAC-a. Nece planirati bas najbolje ali je sigurno neces ostetiti. Kada si zadovoljan sa reglazom, pocni da pomeras CG prema repu ali ti ne bi preporucio da prekoracis 33% procenata od napadne ivice. Svaki modelar ima za odredjeni model najpozeljiniju tacku CG koju sa povecanjem brzine vetra pomera unapred.

Ako ti moj odgovor nije mnogo pomogao to je zato sto nemam dovoljno podataka. Zato moras da nadjes nekog iskusnog modelara koji ce da pronadje gde je problem na tvom modelu.

Pozdrav Zivko.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Ventus 2HX
« Reply #12 on: August 23, 2008, 04:47:01 PM »
Sada mi je lakse.

1. Dakle tako. Taj glupi kontroler je ocigledno previse lak sa premalo delova da bi gusio smetnje koje proizvodi a onda one putuju napojnim kablom i ometaju prijemnik. Problem tih 10 KHz pekidanja je taj sto posto se prekida cetvrtkama, one proizvode jake harmonike. Da bi se to umanjilo treba staviti odgovarajucu prigusnicu i kondenzator. Sada kada malo bolje razmislim to je sve lako merljivo pomocu osciloskopa, posto je jedno sigurno. Smetnja putuje zicom.
Cim budem stigao provericu.

2. Mix - to sam i mislio...

3. Na 8 stranica bednog uputstva koje ide uz jedrilicu, od kojih ukupan broj reci ne prelazi 40 tesko se sta moze ivuci. Jedino sto pise je da CG treba da bude izmedju 44 i 48 mm.

4. U nedelju idemo ponovo na aerodrom, pa ce novi izvestaj uslediti...

Hvala Magic, Ziv, Kole...

Pozdrav Goran

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Ventus 2HX
« Reply #13 on: August 23, 2008, 10:07:07 PM »
Nazdravlje i tebi i modelu  ;)
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ventus 2HX
« Reply #14 on: August 25, 2008, 08:33:54 PM »
Gorane sta bi? Ne javljas se, pa rekoh da pitam kako je proslo. Nadam se da je sve OK.

Pozdrav
Veljko