Author Topic: Modelarska testera  (Read 38394 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Modelarska testera
« Reply #15 on: December 24, 2011, 09:32:58 PM »
Lepa i zanimljiva igračkica, ali malo upotrebljiva. Namenjena je za seckanje lajsnica pod uglom ili bez...
#FFCC00

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Modelarska testera
« Reply #16 on: July 17, 2012, 02:14:39 PM »
kome treba testera, evo je na popustu. Košta 6700 din.

http://www.wobyshop.com/ProizvodDetaljno.aspx?KatOznaka=055014

Nadam se da nije reklama-

Offline carper

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
    • Borina Amaterska Svaštara
Re: Modelarska testera
« Reply #17 on: August 27, 2012, 12:14:11 AM »
Bogami, ovo i nije tako skupo... ako je istinito?!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znači prihvatiti da ima lepših, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to
ne može da prihvati - nema prijatelja!

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Modelarska testera
« Reply #18 on: August 27, 2012, 01:23:30 AM »
Jeste istinito... ili je bar bilo pre jedno mesec dana. Evo mi i dokaz u radionici.
Doduse nije na popustu bas ta varijanta kao u gornjem linku, vec
GDS16 Electronic 120W
400 - 1600 o/min
12kg zive vage
Zadovoljan sam kako radi. Mozda su mogli jos malo da porade na suzbijanju vibracija. Naime pri odredjenim brzinama osecaju se vibracije na radnom stolu.
Ne smetaju preterano ali bi bilo lepse bez njih.
Masina je prvenstveno predvidjena za prihvat testerica sa pinovima. Postoje doduse u paketu i dodaci za prihvat testerica sa obicnim "flat" krajevima, ali nisu preterano komforni za cesto otpustanje-stezanje testerice.

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Modelarska testera
« Reply #19 on: August 27, 2012, 10:54:52 AM »
Mozda ce nekome biti od koristi informacija da su testerice sa "obicnim" odnosno pljosnatim krajevima popularnije zbog lakseg manipulisanja. Iz poularnosti proizisla je i daleko sira paleta modela sa pljosnatim krajevima. Cini mi se da su najcenjeniji evropski proizvodjaci i marke Olson, Flying Dutchman, Niqua, Pegas, Pinguin,... Cene su reda $2 - $5 za pakovanje od 12 kom. Jos samo da saznamo kako da dodjemo do njih u Srbiji.

Offline carper

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
    • Borina Amaterska Svaštara
Re: Modelarska testera
« Reply #20 on: August 27, 2012, 03:32:32 PM »
Za testerice nemam odgovor, ali mislimda cu probati da dodjem do te masine u WOBI-ju. Hvala za info! :)aplauz
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znači prihvatiti da ima lepših, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to
ne može da prihvati - nema prijatelja!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Modelarska testera
« Reply #21 on: August 27, 2012, 08:40:58 PM »
Odmah posle pisanja na forumu, kupio sam Enhelovu modelarsku testeru, sada već mogu reći da sam sa njom dosta radio, mada kada treba češće rupe vaditi u materijalu, petljancija je namestiti testericu. Uglavnom te operacije brže uradim ručno. Nezamenljiva je za duge rezove gde je prosečan modelarski ram beskoristan. Pogotovo kada namestite testericu poprečno u odnosu na radnu ploču.
Koristim testerice obe vrste, sa štiftom i pljosnate. Za pljosnate koristim dodatak i upotrebljavam testerice ipak malo deblje nego za klasičan ram.

Testerica sa štiftom ima u solidnoj ponudi u Wobihausu u Bulevaru u Bgd. Ja sam uglavnom kupovao one sa 25 zuba po colu dužine. To su im ujedno i najfinije. Problem je samo što platiš celu testericu, a ona seče  samo ono malo debljine materijala i brzo se istupi. Tada nastaje problem održati ravan rez. Rešenje je druga testerica.



Zategnutost testerice je presudno za kvalitetan rez, nažalost tu pravog saveta nema, nego eksperiment i praksa. 
Sama testera malo vibrira, ali ako je pričvrstite kroz one njene gumene noge, taj problem prestaje.
Sve u svamu jedne korisna ne mnogo skupa alatka koju bi po meni savaki ozbiljniji modelar trebao da ima.
Na slici je komlet od tri testerice Nemačkog proizvođača Gude. Dužina im je standardna i odgovara za sve testere koje se nalaze na našem tržištu.
ex pseudonijum: licider

Offline carper

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
    • Borina Amaterska Svaštara
Re: Modelarska testera
« Reply #22 on: August 27, 2012, 09:06:47 PM »
Da li neko zna da li i gde kod nas ima one zice na koju je nanesen krupan prah dijamanta pa to sluzi umesto testerice, i reze u svim pravcima a ne samo u jednom?!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znači prihvatiti da ima lepših, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to
ne može da prihvati - nema prijatelja!

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Modelarska testera
« Reply #23 on: August 27, 2012, 10:04:25 PM »

Offline carper

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
    • Borina Amaterska Svaštara
Re: Modelarska testera
« Reply #24 on: August 28, 2012, 01:01:34 AM »
Slabo se vidi na slici ali mislim da je to. Zadnji put kad sam kod njih bio nisu je imali...
Hvala!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znači prihvatiti da ima lepših, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to
ne može da prihvati - nema prijatelja!

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Modelarska testera
« Reply #25 on: August 28, 2012, 06:35:20 PM »
Da li neko zna da li i gde kod nas ima one zice na koju je nanesen krupan prah dijamanta pa to sluzi umesto testerice, i reze u svim pravcima a ne samo u jednom?!

Postoje spiralne testerice koje sluze za rezanje u svim pravcima i ne sadrze dijamantski prah, nego su im  tako orijentisani  zubi da mogu da seku u svim pravcima:
http://www.alati.co.rs/Proxxon_NO_28_746
slika:


Blago meni, opet ja :)

Offline carper

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
    • Borina Amaterska Svaštara
Re: Modelarska testera
« Reply #26 on: August 28, 2012, 06:49:53 PM »
Hvala za informacije!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znači prihvatiti da ima lepših, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to
ne može da prihvati - nema prijatelja!

Offline Bivshi

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: Modelarska testera
« Reply #27 on: October 20, 2012, 05:08:54 PM »
Nisam nešto posebno aktivan na forumu, ali moram da dodam. Što se tiče modelarskih testerica, ukoliko ikom bude trebala neka pomoć neka se slobodno javi. U radionici koristim hegnere za izradu igračaka i naravno lipu kao materijal. Profi sečiva-testerice nabavljam iz USA. Ako nekome treba uslužno da se nešto iseče(for free off course), slobodno naiđite do mene u Zemunu.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Modelarska testera
« Reply #28 on: October 21, 2012, 06:07:08 PM »

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Modelarska testera
« Reply #29 on: June 20, 2018, 05:05:51 PM »
Nisam modelar al' mi treba modelarska testera :) Nemam nikakvog iskustva sa ovim spravama, pa mi je potreban savet na sta da obratim paznju pri kupovini. Potrebna mi je za precizno rezenje kontura za predmete od drveta. Imam mali bansek, ali on je prilicno bucan, ne tako okretan za sitne detalje, sa malim radnim prostorom, skuplje su testere, pravi mnogo loma i trazi posebnu prostoriju ili napolje. Mislim da mi modelarska testera zavrsava posao i resava sve navedene probleme? Ne treba mi neka brzina, jer nigde ne zurim i ne radim nista serijski. Zapravo uglavnom ispunjavam zeni zelje i ubijam vreme, a nemam toliko vremena za ubijanje tako da mi ne treba tako cesto. Kad krenem neki predmet da pravim to traje... po nekad i po nekoliko meseci, a testera mi treba samo za konture. Sve ostalo rade dleta. Evo o cemu se radi:

Trenutno je u radu ovo:

Ovo je nesto od ranije:






Znaci: drvo, retko kad deblje od 2-3cm, trenutno imam prilicne zalihe lipe i divlje kruske, sto znaci - meko. Zanima me koliko su te sprave tihe i koliko prave loma, odnosno da li je moguce raditi u kuci, za stolom? Ako sam dobro razumeo, to je motoric koi vrti ekscentar koji gura testericu gore - dole? Znaci tu nema nekih potrosnih elemenata osim testerica? Sto se testerica tice, jel tu postoji neki standard ili ima vise vrsta po pitanju kompatibilnosti? Da li trazim: testericu za modelarsku testeru, ili tu ima nekih razlicitih duzina i nacina kacenja?