Author Topic: Element 30 F3A  (Read 22863 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Element 30 F3A
« Reply #15 on: June 09, 2008, 09:32:48 PM »
E to vec deluje bolje! Nego evo primetio sam moj previd, to sa kaze "slep pored ociju", lepo pise BESC i UBEC na kontroleru a ja te davim. Ranija verzija koja je imala cell protection je bila sa linernim BEC pa me je to omelo u ispravnom zapazanju.

Ajde kad budes imao neka merenja okaci rezultate pa mozemo da uporedimo. Inace moja sacometrija kaze da ces biti na 40A ako stavis 30 stepeni tajming na ESC, sto ti ja svakako preporucujem jer je ovaj moj tek tada proradio tako da lici na Hacker  ;). Mislim da cak ni 14x7 ne bi mnogo vise opteretila motor ako si planirao vise 3d nego acro.

Isto tako okaci iskustvo sa Zippy R baterijama jer me stvarno zanima. Dadoh silne pare na Kokam (mada sto jes, jes) ali mi se vise ne daje toliko para.

Pozdrav
« Last Edit: June 10, 2008, 09:25:31 AM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Element 30 F3A
« Reply #16 on: June 09, 2008, 11:10:18 PM »
Ti bas imas strpljenja da cekas na delove. Ja bih vec izasao na livadu i bacao iz ruke kao jedrilicu  :D
Ili bih vezao na zicu i vrtio u krug  ;D
Pa hajde vec, hocu da zujimo i da se vijamo  8)
Evo jos malo pa kraj leta. Korov je vec do struka na aerodromu.
Po meni si napravio dobar izbor delova za najlepsi Flitonov model, ali cemo videti u vazduhu. Bice tusta struje i snage sa 4S akumulatorom.
Poz. T.E.
 

Offline davorama

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Element 30 F3A
« Reply #17 on: August 11, 2008, 08:40:51 PM »




Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Element 30 F3A
« Reply #18 on: August 11, 2008, 09:30:19 PM »
Znaci, model je poleteo... kakvi su utisci!?
:)

osecam da je zvrk od aviona..
Nikola | rcfly.in.rs


Offline davorama

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Element 30 F3A
« Reply #19 on: August 12, 2008, 02:01:34 PM »
...da da model je leteo vec par puta. Stvarno sam  zadovoljan al' necu sada da ga hvalim. Jedini nedostatci su sto treba staviti malo vece tockove od ovih sto se dobiju sa modelom, i u mom slucaju mislim da bi trebala jedan broj veca elisa (14X7).

Offline Savke89

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 103
Re: Element 30 F3A
« Reply #20 on: May 10, 2009, 03:44:26 PM »
ako mozes postavi i neki snimak! pozdrav (<--)

Offline davorama

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Element 30 F3A
« Reply #21 on: May 13, 2009, 11:56:13 AM »
... ako si mislio na moj vlastiti snimak, tako nesto nemam, posto sam model leteo svega par puta... Ima neki snimak na ovom linku http://rcfly4um.org/index.php?topic=1672.0

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Element 30 F3A
« Reply #22 on: June 15, 2009, 06:57:00 PM »
Evo jos jednog Elementa kod nas:



Dugo sam citao o ovom modelu i analizirao ga. Do sada je neko iskustvo pokazalo da kada se pojavi neki novi model bolje je malo sacekati i videti dali je model stvarno OK ili ima nekih mana. Zbog toga je odluka pre godinu ipo dana pala na SU 29 od Sebarta-a a ne na Flitona. Ispostavilo se da je i ovaj Fliton jako dobar. Jos zimus sam nabavio model i strpljivo cekao da se moje letacke sposobnosti poprave kako bi opusteno vozio nesto ovako lepo.

Setup up za koji sam se opredelio je vec proveren, tj. leteo je na mom elektro Calmatu jako uspesno. Ovde bi trebalo da bude jos bolje zato sto je model dosta laksi i trebalo bi da pruzi idealne performanse za F3A letenje na modelu koji je na poletanju tezak 1650g:
motor: TR 4250/700
kontroler: TR 60A SBEC
baterija: Zippy 4S 2650mAh 30-40C
elisa: 12x8
servo: Ino Lab HG-D250HB carbon gear, 2,5kg, 0,16s/600

Naravno, model je dobio par modifikacija koje su potrebne za uslove eksploatacije u BG na aerodromu 13. Maj, daleko jaci prednji i zadnji trap sa vecim tockovima i kapicama za iste. Ova modifikacija nije bila oupste jeftina (50E) ali sam siguran da je ispravna  (work).





Modifikovao sam i komande za komandne povrsine, sem komande vertikalca koja je ostala pull-pull, tako da nema zazora kod upravljanja. Ovo ce jos vise doprineti preciznosti modela. U originalu je metalna sipkica na jednom kraju savijena u Z.



Prvo poletanje se ocekuje do kraja meseca zato sto baterije jos nisu stigle. Pisem tada sa utiscima i fotografijama.

poz
« Last Edit: June 15, 2009, 06:59:33 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Element 30 F3A
« Reply #23 on: July 27, 2009, 08:29:40 PM »
E pa napokon je poleteo. Duvalo je bogami jako ali sam bio odlucio da poletim pa kako bilo  (:sok:) ... No pre poletanja malo merenja i obrtomer je rekao 8950o/min a ampermetar 40A. Sve je po proracunu znaci cca 2.5kg potiska i oko 100km/h. Model je ispunio i prevazisao sva moja ocekivanja! Pravi F3A stabilno kao po sinama, ima samo jednu manu nece da sleti. Na ledjima je totalno neutralan sa tezistem na 14cm. Trap je za cistu 10. vredi svaku paru. Sada ce Acromaster malo da se odmori na polici, dosao je na red Element. IDEMO DALJE!





poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Element 30 F3A
« Reply #24 on: July 27, 2009, 09:03:40 PM »
Elementarno! Nema šta.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Element 30 F3A
« Reply #25 on: July 27, 2009, 10:11:42 PM »
Čestitamo.....

Mog'o si samo malo da očešljaš kosu onom pilotu. frizura mu je neuredna.... :)

Pozdrav Goran

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Element 30 F3A
« Reply #26 on: July 27, 2009, 11:58:04 PM »
Браво Вељко!

Жао ми је што нисам могао да видим тај лет. Али, колико схватам биће прилике, каријера Елемента, као што сам кажеш, тек почиње!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Element 30 F3A
« Reply #27 on: July 28, 2009, 01:16:25 AM »
Cistokrvi F3A model, sa izuzetno prodornim profilom koji je bez i malo muke leteo pravoliniski po jakom i promenljivom vetru, a tezina modela je oko 1600g, ako se ne varam. Po ovome sto sam video, mogu samo da porucim Veljku da krene sa vezbanjem akrobatskog F3A programa jer ce u njima osetiti prave mogucnosti ovog modela...

Nadam se da cu i ja uskoro da se prikljucim ovom tipu letenja koji je po meni malo smor, a u drugu ruku genijalan.

Ocekujem da za vikend krenes sa pravim letenjem na ovom modelu!!!
 (pijemo)

Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Element 30 F3A
« Reply #28 on: August 02, 2009, 10:33:51 PM »
Napravljena danas 4 leta! Duvalo je bogami i danas ali ne kao prosli put. Impresije o modelu sve bolje i bolje. Kako mi je prosli put delovao malo repat sa tezistem na 14cm (a to je u sredini preporucenog  mmmm) procunjam se po netu i naidjem na lep text na rcgroups i tamo covek lepo kaze da ga on leti na 12cm  ")! http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=699847 No, kako mi je za onih 14cm ionako trebalo 15g olova u repu skinem ja olovo danas i gle, model leti jos bolje. Sada je teziste na 13cm. I dalje je skroz neutralan na ledjima a manje nervozan u svim ostalim manevrima. Cini mi se jos jedno 5mm napred i bice to prava stvar, taman da stavim spiner i to je to! Danas se vetar par puta bas bio i umirio i uvideo sam da je ipak potrebno da iskljucim kocnicu na motoru jer ovako model nece da sleti, neverovatno koliko je prodoran.

Znaci danas sam probao skoro sve iz mog repertoara koji znam, a to vec bogami nije malo, model stvarno radi ono sto mu se zada, i moram da priznam da danas u cetvrtom letu je model svih 8 minuta bio u potpunosti vodjen bez praznina, i nije napravio ni jednu evoluciju ili manaver a da ja nisam bas to tako hteo. Moram da priznam da sam bio jako zadovoljan svojim letenjem od danas  (yay)!

Za sada toliko od mene. Model mogu toplo preporuciti kao ulazak u F3A letenje, uz par modifikacija. Sam model nije jeftin (170E) ali oprema koja ide u njega nije nista specijalno tako da na kraju sve ne ispadne mnogo strasno.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Element 30 F3A
« Reply #29 on: October 17, 2009, 11:25:58 PM »
Danas me je Element jos jednom odusevio i to na indirektan nacin. Posto sam vec naparvio oko 7,5 sati sa njim i navikao sam se na njegove performanse. Naime za danas sam jos malo povecao ugao motora na desno u odnosu na kako je to i samim nosacem motora reseno jer je model na poletanju dosta vukao u levo. U vazduhu to nije bilo toliko ocigledno sem kod naglog dodavanja gasa. Sa 2 podloske je problem resen. Nego, danas je bilo prvo poletanje i za Yak 55 i da budem iskren ocekivao sam cudo. Daleko od toga da Yak ne valja, naprotiv, ali sam tek sada shvatio koliko je Element stvarno dobar. Ono sto je jos fascinantnije je to da se na vetru ponasao mozda cak i stabilnije od Yaka koji je skoro duplo tezi.

Bilo je u planu da Element stavim kompletan na oglas, no posle ovog danas  mmmm, videcemo. Stvarno pun pogodak model na ovom setup-u.



Model najiskrenije za svaku preporuku!!!

poz
« Last Edit: October 17, 2009, 11:29:29 PM by magic »
Veljko