Author Topic: condor reely  (Read 6707 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
condor reely
« on: February 18, 2011, 02:35:44 PM »
      Negde iza nove godine častio sam sebe ovim modelom i tek sad za vikend sam od samog sebe "ukrao 5 min" i sklopio ovaj aviončić.Tako je,model stiže u ARF varijanti sa svim potrebnim elementima,bez baterije,a ja sam ga pazario bez stanice i za sklapanje je potrebno bukvalno 5 minuta jer su na modelu na kontaktnim površinama već nalepljene dvostrano lepljive trake,potrebno je samo odlepiti zaštitu i spojiti elemente tj. repove sa krilom i elevator između repova,zašrafiti motor,podesiti polugice,ubaciti bat i vinuti ga u nebo.
    E sad zbog uzbuđenosti u toku "sklapanja",zaneo sam se pa nisam ni slikao faze al evo ipak neke fotke.


raspored i pregled delova


povezivanje elektronike




gotov i sklopljen model.(ovaj maneken na slici je moj prijatelj od kog imam veliku podršku  (kush) )

  Evo i video kako je izgledao prvi let :


  Posle prvog usledio je odma i drugi let i zavrsio se malo kobno-na nos,pa je condor dobio "concord look"  :hehe


al' ne brinite,brzo sam ga vratio u prvobitno stanje (work)

Malo o setup-u:
motor e-max HL 2010/6 4050kv
esc nema oznaku al' mi deluje da je 30/40A
elisa 5"

Pošto nisam imao bat 3s 1350mAh koja je preporučena a 2200mAh mi se učinila prevelika,stavio sam 2s 1000mAh 30c a promenio sam elisu na 6".Ovo je rezultiralo da nisam lepo podesio CG pa je malo više vukao na rep i malo sporiji let.Nema veze,bitno da se letelo...
     
« Last Edit: February 18, 2011, 04:04:57 PM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: condor reely
« Reply #1 on: February 24, 2011, 05:17:25 PM »
   Gledam ovaj sneg napolju,bas dosadi i padne mi ideja na pamet:da napravim skije za stajni trap za ovo avionce i polecem ga sa snezne povrsine.
Sa reci na delo:

-prvo sam iskrojio skije od izoflora,savio krajeve,ulepio ojacanja i iseko rupe gde cu ubaciti tockove
                                                                     

-sa donje strane sam zalepio selotejp da bolje kliza po snegu
                                                                     

-na tockice sam nalio malo vruce plastike da se ne okrecu(kasnije cu lako da skinem i da opet imaju svoju funkciju)
                                                                   

-zamislio sam da se samo navuku na postojece tockice i skinu po potrebi:
                                                                      

-evo na kraju kako to izgleda na vijonu:
                                                                   

cela operacija je trajala pola sata i sad samo da sacekam da prestane da pada sneg pa da probam kako rade. (<--)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: condor reely
« Reply #2 on: February 24, 2011, 07:45:26 PM »
Баш супер :)aplauz
Ма лети док врне (<--)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: condor reely
« Reply #3 on: February 24, 2011, 09:26:26 PM »
Bravo za prvo letenje.  (thumb)   S obzrom da repati modeli odmah padaju, dobro si ga držao. Dobar je i video klip a razgovori i njemu još bolji  lol
Quote
nisam lepo podesio CG pa je malo više vukao na rep
Ovo si shvatio u 2:27 minuti leta,  da te ne citiram :D Možda će onaj LiPo 2200mAh 3S biti dobar. Model je konstruisan za veće brzine, pa ako si već siguran na palici, pusti ga da cepa kao firebird. Uživaj.  ;namig

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: condor reely
« Reply #4 on: February 24, 2011, 10:12:20 PM »
@tibeteagle,ma podesio sam ja taj cg na istu ovu 2s bateriju,i pri laganom letu ide pravo al' avionce opet ima neopisivu zelju da se propinje kad mu dam jaci gas.Nesto tu oko horizontalca nisam namestio kako treba,ni na trimovanje ga nisam bas namestio kako mi se svidja.Evo ga let od proslog vikenda,kao sto se vidi slavno se zavrsio "pravo u baru" nije hteo da je promasi :sljus



a ipak treba malo vise da mu se posvetim,da se upoznam sa njim.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: condor reely
« Reply #5 on: February 24, 2011, 11:35:53 PM »
Upsssss... :(
Quote
ide pravo al' avionce opet ima neopisivu zelju da se propinje kad mu dam jaci gas
To je zato jer krilo ima mali pozitivan napadni ugao u odnosu na liniju horizontalca. To je prirodno i treba kompenzovati sa pritiskom palice visine prema dole. Popravi ga i vežbaj da ga lepo letiš i bi će sve OK. Nije važno kako izgleda posle lepljenja samo da je geometrija dobra. Ufarbaj na neku boju da se bolje vidi na nebu, i leti u sunčano vreme.
 ;namig

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: condor reely
« Reply #6 on: March 04, 2011, 06:52:12 PM »
Koliko je bio condor reely ako nije tajna i gde si ga nabavio? Inace model je super! Samo mu malo bojice fali... :)aplauz

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: condor reely
« Reply #7 on: March 04, 2011, 09:09:33 PM »
@Ikarus :
  kupio sam ga od Enesa,uzeo sam jos neke sitnice,tipa karbonske i balza stapice pa sve zajedno 100e,msm da je model tu izas'o 70e

  A ovo za bojicu,dobio sam za njega one nalepnice sto standardno idu ali mi se ne svidjaju,a razbijam glavu oko nekoliko razl. color sema i nikako da odlucim.'Teo sam neki onaj plameni efekat sa pocetka krila i da se zavrsi na crnoj podlozi,pa da bude pravi firebird ali ne umem to lepo da nacrtam,pa onda razmisljam za neke kombinacije narandzasto-belo-plave pa nista da smislim pametno a ne bih da ga samo onako mazem bez veze.
Eto ako neko ima neke predloge dajte,razmotricu svaki pa da izaberem jedan... ()-()
« Last Edit: March 04, 2011, 09:38:41 PM by firebird »

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: condor reely
« Reply #8 on: March 04, 2011, 11:39:20 PM »
Te plamenove mozes na kateru u samolepjlivoj foliji da izrezes. Odradis ih u coralu i samo odneses nekom ko lepi folije na taksi vozila, bar ih u KG-u ima kolko oces... Rezao ja za motor... Naravno ako te ne mrzi da crtas i meris... Mada iskreno mislim da je naj bitnije da ti model vidis lepo u vazduhu, odnosno da imas prepoznatljivu kolor semu na krilima! Da ne bude, ucinilo mi se da je napoako leteo, a on nije... :sljus Ja sam nov u svemu ovome pa i ne mogu da dajem neke strucne savete ali je po meni za male modele sustina u tome, da se lako razaznaju gore... Mozes i lakom za parket u kombinaciji sa dipi tonerima mada si to na forumu vec nasao predpostavljam, ne bih da "kradem" neciji topic... ja sam moju cesnu "udesio" uljanim bojama, sta da kazem pocetnicka greska  (___)! mada mi to i nije toliko bitno, jos uvek nije poletela! Ako poleti pravim drugu iz pocetka, a o tome cu pisati tokom gradnje.
Puno uspesnih letova tim avioncetom, pa okaci neku sliku kad ga zavrsis... (photograf)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: condor reely
« Reply #9 on: March 26, 2011, 02:07:46 PM »
Posle nekoliko kritika i saveta odlučih da ukrasim ovu ptičicu.Nije mi se svidela originalna šema sa nalepnicama koje su stigle uz model.Sad liči na firebirda(žar pticu) ;namig

prvo je usledilo osnovno farbanje erlakom+žuti toner:


ofarban u dva prelaza izgledao je ovako:


zatim malo ukrasavanja crvenom folijom,rezao sam šare onako iz ruke,bez neke specijalne pripreme:


odmah palo i poletanje mada je vetar malo mrsio račune,na žalost nemam slike i snimke letenja:
   

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: condor reely
« Reply #10 on: March 26, 2011, 09:19:34 PM »
  Stigla mi pre neki dan i baterija za njega rhino 1750mah,a da bi pravilno postavio cg malo sam preuredio,iskrojio styro, u telu aviona,nisam zeleo da lepim neke balans tegove i dodatno ga otezavam.Ipak krajnja brzina i nije nesto,mozda oko 70% od brzine onog maskirnog zelenka(my favorite guy  :big smile).
Poletanje sa zemlje je posle 8-10 metara ubrzanja,ima vertikalan let,stabilan u vazduhu,kad radim prevrtanje ne vrti se ko na raznju vec bezi iz svog pravca kretanja,nekako kao da ide u spiralu,a kad sam gledao klipove na yutubu sa njim drugacije mi se cinilo.Luping radi lepo zahvaljujuci tome sto propeler duva  pravo preko horizontalca,ali generalno nisam opcinjen njime.Cini mi se da imam problem sa nosacem propelera,izgleda da treba balansiranje,od 60 do 80% gasa dosta se trese i ceo model vibrira,cekam da mi stigne drugi spiner pa da probam.U planu je i dogradnja vertikalca,dvostrukog ali preko jednog servoa, pa mozda dobijem malo drugaciji stil letenja,mozda uvezbam letenje na noz.. :)aplauz
  Razmisljao sam da napravim neke plovke za njega pa da probam da ga poletim sa vodene povrsine...

@Tibeteagle bat od 2200mah je preteska za njega,mada i ova 1750mah je teza 60gr nego preporucena od 1300mah,al ajde sad....

cekam da mi stigne i ona privezak kamerica pa da ga probam kao platformu za snimanje.....
« Last Edit: March 26, 2011, 09:32:20 PM by firebird »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: condor reely
« Reply #11 on: March 26, 2011, 10:13:40 PM »
Shto se vibracija tiche pogledaj nosach motora (shper koji si verovatno stavio), mozda nije dobro zalepljen il je previshe tanak....Moz bude i to..Veruj mi zadnja varijanta ti je prop il spiner...Obichno su vishemanje default balansirani

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: condor reely
« Reply #12 on: March 29, 2011, 09:56:11 AM »
@ vpanin : ma spiner mi nije originalan,nego je ova varijanta  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4673  znaš ono skuplja se oko osovinice što više stežeš propeler.
  Naručio sam ovaj http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8900 koji se fiksira preko imbus crvića pa kad stigne da vidim dal ima razlike
na ovom prethodnom nisam stavljao ni onaj završni kupasti deo da ne povećavam masu nepotrebno.
Inače motor je fabrički montiran na plastičnom nosaču koji se šrafi kroz telo i krilo i nije na šperu.Možda treba to da ulepim epoxijem?