Author Topic: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01  (Read 7137 times)

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« on: February 16, 2011, 11:02:28 PM »
Prvi quad je ispao odlicno ali ovaj puta sam se odlucio na malo moderniju veziju i upustio se u projekt.
Odluka je pala na terminator frejm slex9,01

Krenulo se u izradu novog quadcoptera terminator verzija. Frejm je SLE x9.01 full aluminiji 2mm+2dijela 1mm. Cvrst je kao armirani beton, a tezina je nesto ispod 420grama. Tezinu cu vjerujem smanjiti ali za sada ostaje ovako dok se ne nabave plasticni vijci i distanceri jer za montazu ovoga frejma samo potrosio 47 vijaka M3 40mm duzine i otprilike 150 matica M3 a ako se ne varam vagnio sam samo te vijke i matice i to je bilo preko 100 grama tako da vjerujem da ce tezina frejma ici dole.

Za elektroniku planiram koristiti KK kontroler, esc rc timer 30A i rc timer motore BC2836-11 750KV Outrunner Brushless Motor. Baterija ostaje ista turingy nano tech 35-70C 2650mAh.
Ujedno planiram staviti i ledice.

Kao sto rekoh za sada ostaju metalni vijci i matice dok ne dodjem do plasticnih vijaka i distancera.

Evo kako to izgleda:


Samo je nebo granica

Offline itod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #1 on: February 17, 2011, 06:34:01 PM »
Napravili kinezi kopiju, bila mu je cena 12$ na swarm-u (sa sve nosacem za kameru), postarina je dodatnih 6-7$ + carina verovatno 100-200din. Jako povoljno za tako veliki frejm: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=16583

« Last Edit: February 17, 2011, 06:37:39 PM by itod »

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #2 on: February 17, 2011, 08:38:05 PM »
kad budu imali carbon ili aluminij frejm onda cemo se cuti, a ovaj njihov mi je za podlozit rostilj.
« Last Edit: February 17, 2011, 08:42:35 PM by banga »
Samo je nebo granica

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #3 on: February 17, 2011, 09:05:24 PM »
Nemoj tako kategoricki odbijati drvo kao materijal za ram.
Ja sam moj trikopter napravio od drveta i posle silnih padova evo ga i dan danas zdrav i citav, plus sto drvo manje prenosi vibracije.

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #4 on: February 17, 2011, 10:18:42 PM »
Ma salim se razmisljao sam ja i o toj opciji(koja je i dalje otvorena cak sam stavio da me obavijest na mail kad stigne nova roba)
Ipak mi je draze cvrsce jbg uvijek volim preterivat sve mi slabo i ne jako. Sto se tice kineza respect to su moje kolege da njih nema nebi imali 80 posto onog sto imamo od modela i opreme.
Vidim da je to V1 i nesta sam nacuo da ce biti V2 karbon ili aluminij. Frejm je predobar cim sam ga vidio znao sam da ga moram imati.  (<--)
Samo je nebo granica

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #5 on: February 17, 2011, 10:26:24 PM »
Sto se tice vibracija evo test s alu frejma kamera je samo ucvrscena ispod prednjeg motora bez ikakvih antivibracijski pomagala (spuzvi,...)
Samo je nebo granica

Offline itod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #6 on: February 18, 2011, 10:46:40 AM »
Tehnicki receno drvo nema tacku trajne deformacije tako daleko od tacke pucanja. Jednostavno receno - ili ce da pukne ili nece nista da mu bude, dok za aluminium to ne vazi, na daleko manjim udarima od drveta ce da se trajno deformise. Evo linka na jednu od mnogih rasprava na tu temu u avijaciji:
http://www.studentpilot.com/interact/forum/showthread.php?39733-Wood-vs.-Metal-Wings

Za lagane letelice aluminijum nikad nije zamenio drvo, nego su to tek uradili moderni kompozitni materijali. U sustini drvo se smatra prirodnim "kompozitnim" materijalom.

Offline itod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #7 on: February 24, 2011, 04:01:41 PM »
Ako neko ima pristup CNC masinama da sebi izreze jedan, planovi za ovaj frejm su besplatni i legalni ovde:
https://openkopterframe.svn.sourceforge.net/svnroot/openkopterframe/


Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #8 on: February 24, 2011, 07:06:21 PM »
Ako neko ima pristup CNC masinama da sebi izreze jedan, planovi za ovaj frejm su besplatni i legalni ovde:
https://openkopterframe.svn.sourceforge.net/svnroot/openkopterframe/

S tog sam linka i ja skinuo te su planovi detaljni. ujedno mozete potrazit slicnu verziju od jednog clana na flyfrek forumu malo preradjena verzija ali u globalu dodje isto samo manje dijelova.

Ja sam narucio elektroniku
BC2836-9 880KV Outrunner Brushless Motor
Programmable ESC 20A Brushless Motor Speed Controlle

A jucer sam bio ugodno iznenadjen stigao paket distancera niti sam platio niti narucio , ali kada sam trazio slao sam upit nekima na ebayu, a i posalo sam upit par firmi i cijena a se vrtila oko 60-65 dolara za komplet (distanceri + vijci+matice). Tako da je jucer stiglo  (:sok:) od jedne od firmi koji sam slao upit free samples svi potrebni distanceri(jedino sto su M/F). Evo upravo narucio nylon M3 vijke i matice tako da se cekaju paketi a onda krece zamjena metalni i postavljanje plasticnih i elektronike. Bas me zanima kako ce to letit jer frejm izgleda premocno, a cvrst je kao stijena :)
Samo je nebo granica

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #9 on: February 24, 2011, 07:53:40 PM »
evo par slika kako to izgleda sa vijcima u doljni dio taman staje turingy nano tech baterija





Free distanceri : (pijanoo)

Power board + novi atmel s zadnim firmware-om (X-mod)

KK kontroler cu izvaditi iz prvog quada privremeno dok se ne dodje do nekog bolje kontorlera.
Samo je nebo granica

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Novi projekt quadcopter on frame SLE x9.01
« Reply #10 on: March 19, 2011, 09:34:36 PM »
Evo slike sa elektronikom sad jos ostaje podesavanje





ipak sam uzeo jos jedan kk kontorler tako da su oba quada u funkciji ovaj je tek slozen tako da ostaje podesavanje i prvi test letovi.

evo jedan video snimljen s prvog quada
Samo je nebo granica