Author Topic: ПОВЕЗИВАЊЕ БАТЕРИЈА ЗА ПУЊЕЊЕ: 2 X 3S  (Read 6666 times)

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Желим да пуним две батерије одједном. Батерије су две исте, 3S.
Имам пуњач са балансером који то подржава.

Имам и овај сплитер који служи у те сврхе http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6544&Product_Name=2_x_3S_-%3E_6S_Splitter(JST-XH)

Имам и Y кабл сличан овоме http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2156&Product_Name=HXT_T-Connector_Series_Pack_lead

Све се то види на сликама као и начин повезивања како мислим да треба, осим што нисам утакао конекторе.

Моје питање је да ли повезивање вршим као на сликама?

Дакле, све ми делује логично, само још пре него што утакнем конекторе хоћу да будем сигуран!

Молим што више одговора!

Хвала

П.С. Овде ме интересује само повезивање конектора, пуњач и његово подешавање НИЈЕ тема која је овде битна!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
želim da ti pomognem, ali to u ovom slučaju mže da bude i opasno, jer ovako na daljinu bih mogao da budem pogrešno shvaćen. Ipak, evo pokušaću.
Elem, ja punim i po četiri baterije od po 3S bez ikakvih problema, pa možeš naravno i ti dve. Samo da razjasnimo nekoliko veoma važnih detalja:
1. Priključivanjem dve baterije od 3S na onaj spliter, dobijaš serijsku vezu, odnosno jednu bateriju od 6S (primetićeš da je srednji izvod splitera zajednički za obe baterije);
2. Nakon toga je potrebno da dovedeš napon punjenja, tako da plus kabel iz balansera spajaš sa plus polom baterije koja je na strani CRVENE krajnje žičice splitera. Analogno tome, minus kabel iz balansera spajaš sa minus polom baterije koja je na strani CRNE krajnje žičice splitera. Ako ove stvari pobrkaš, napravićeš kratak spoj i imaćeš trenutnu veoma burnu reakciju sa puno dima, a bogami i vatre;
3. Na "Y" kablu, kako ga nazivaš, višak ti je poprečna crna žica koja spaja oba konektora, pa je treba ukloniti;
4. Na punjaču postavi parametre za bateriju od 6S sa kapacitetom jedne baterije.

Pažljivo radi spajanje držeći se gore navedenog, i nećeš imati problema.

Pozdrav
« Last Edit: January 11, 2009, 10:49:04 PM by SABURO »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Trenutno sam u guzvi da bih pogledao detaljno, ali cu ti odgovoriti veceras. U svakom slucaju, baterije se pune na ovaj nacin samo ako tako mora, odnosno da bi se skratilo vreme punjenja, a to se radi samo na terenu. Baterije trebaju da budu priblizno podjednako istrosene a najbolje je da si ih i trosio kao 6S.

Ovako na brzinu meni SVE deluje OK jer mislim da Lazo gresi po pitanju poprecne zice na "Y" kablu, upravo ona spaja + od jedne sa - od druge i pravi rednu vezu, ali kao sto rekoh hocu jos jednom detaljno da pogledam.

Pozdrav
« Last Edit: December 02, 2008, 07:28:49 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Pogledao sam detaljno i ipak ima jedna mala greska. Na spliter kablu celije se broje od minusa ka plusu, odnosno sdesna na levo, tako i tvoje celije trebaju da budu poredjane redno prema punjacu. Crna koja ide od punjaca ka bateriji kaci se na crnu od prve baterije, balans kablic od te baterije treba da se utakne u desni balans port od splitera! Da skratim pricu, na tvojoj slici treba da okrenes "y" kabl za 180 stepeni oko ravni na kojoj lezi, crna koja ide od punjaca da bude desno a crvena levo.

Pozdrav
« Last Edit: December 02, 2008, 07:31:20 PM by magic »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Samo da kazem svoje iskustvo, tj. kolko je ovo zeznuta stvar ako se ne zna sta se radi.
Ja sam mislio da to punjenje moze tek onako, odoka, pa sam u svoj IMAX B5 , koji je inace extra punjac,
spojio serijskim kablom 2S i 3S u jednu bateriju, pa onda "fino" balans kablove ukljucio svaki u svoj jack.
Istog momenta kada sa ustekao drugi balans kabl u punjacu je doslo do kratkog spoja.
Na svu srecu izgoreo je samo vod na ploci od konektora za balanser, tako da sam to samo prelemio.
Tek posle ovog iskustva sam izasao na net i vidio da treba imati split kabal za balanser i vidio koliko je
ljudi napravilo istu gresku.

Sasa

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Ja samo da kazem da ne vidim razlog povezivanja balans kabla. Ovako treba puniti samo na livadi kad gori pod nogama, a onda se i ne balansira...
Sto se tice y kabla objasnio je magic
« Last Edit: December 02, 2008, 11:39:59 PM by n3mke »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Свима се пуно захваљујем на одговорима!

Иначе одговор на моје питање сам открио и сам прослављајући га уз ватромет погоњен LiPo енергијом...

Питање сам пре свега поставио из едукативних разлога за све оне који би могли да наиђу на исти проблем (а и био сам радознао да ли се и неком другом тако нешто дешава или сам ја посебно надарен...)

Ради се о грешки која је банална у својој основи и теорији (кратак спој и како га постићи), али је у пракси веома остварљива. Наиме, сами конектори, како баланс тако и главни нас ни на који начин не штите од погрешног спајања.

УВЕК, при сваком спајању морамо изнова водити рачуна о начину повезивања и зато сам се потрудио да то буде веома сликовито.

Дао сам како шематски тако и пратећи монтажни приказ како исправниог тако и погрешног везивања.

Исправно везивање је дато на сликама од 2 до 4ц...


Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
....Грешку можемо да направимо у следећим варијантама:

1. укрштање баланс каблова (слике 5 и 5а)

2. укрштање главних каблова (слике 6 и 6а)

3. окретањем сплит кабла (у основи исти ефекат као под 1)

4. окретање Y кабла (у основи исти ефекат као под 2)

Лаза је, иначе, у праву да попречни кабл на Y каблу није потребан. Ипаке попречни кабл је веома потребан ако се само пуњење врши великим струјама (велики капацитет батерија, или 2C или слично брзо пуњење). У том случају би комплетна струја пуњења ишла кроз баланс каблове који то не би издржали). Наравно, код мањих струја све то ради добро и без тог попречног кабла.

И на крају, биланс ватромета - очигледно уз много среће истопио се само један Т конектор. СВЕ ОСТАЛО је у савршеном стању :mhm


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Ja upravo iz razloga koje si naveo ne koristim T konektore nego klasicne 4mm bananice. Na taj nacin nije mi ni potreban nikakav dodatni kabl za redno povezivanje vec samo spojim + i - od 2 razlicite baterije i nema greske. Isto tako dok nisam otkrio UH koristio sam sledeci split kabl iz Svaje "nesto" skuplji  :(:



Kako na njemu imaju samo po jedna crna i crvena zica bilo je jednostavno ukapirati kako se redjaju. Isto tako imam Robbe punjac koji je tako zasticen da cak ako slucajno i ukrstim balans kablice (provereno u praksi  ;)) samo zapisti.

Jos jednom skrecem paznju da ovo ne treba raditi sem ako je covek na livadi pa hoce da napuni vise baterija odjednom. U svakom slucaju postavlja se pitanje opravdanosti jednog skupog http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6301&Product_Name=Mega_Power_Infinity-960SR_w/_Balancer_12S_(SELLOUT) ili 4 jeftina http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7898&Product_Name=Turnigy_420_Balancer/Charger_2S~4S. Ja danas mislim da je bolje imati 4 jeftinija punjaca. Zasto? Pa prvo je jeftinije, drugo svaka baterija se puni i balasira sama za sebe, trece da bi smo punili samo i 2 baterije zajedno na jednom punjacu trebamo da sacekamo da i drugu potrosimo i ohladimo pa onda da punimo obe, sa odvojenim punjacima to nije potrebno i kao cetvrto, nikada ne kupujte vise od 3 celije u jednom paketu, paketi se vrlo jednostavno kombiniju ...

Pozdrav
Veljko

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Ja upravo iz razloga koje si naveo ne koristim T konektore nego klasicne 4mm bananice...

<Може ли слика или неки линк тих бананица, и мушко и женско...?

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Mephisto, to su ti one bananice, sto ulaze u punjac.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Evo linka:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=67

Inace ja sam na + od baterije stavio zenski a na - muski, i napravio navlake za - kada se batrija ne koristi. Na ovaj nacin redno povezivanje je bez dodatnih kablova a i ne treba dodatni kabl da si se zakacila baterija na punjac  ;). Za paralelno povezivanje potreban je dodatni kabl.

Pozdrav
Veljko

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Да, да, јасно је, мислио сам да су такве само нисам био сигуран!

Хвала!