Author Topic: GYRO PODESAVANJA  (Read 5140 times)

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
GYRO PODESAVANJA
« on: May 06, 2011, 12:47:15 PM »
Da li neko ume da objasni precizno kako se setuje gyro na helikopteru,
i na osnovu kojih parametara se podesava gyro,  mislim na onu skalu na stanici od 0-100.

Zasto na mom trex 500 je podeseno na 72% ili na 450 na 68%?
Koji parametri uticu na to da treba da bude npr 68%?
Zasto GURO kada se stavi ispod 50% nece da radi?
« Last Edit: May 06, 2011, 12:49:04 PM by Danijel »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #1 on: May 06, 2011, 01:25:43 PM »
Ovo ti je odlichno pitanje..I mene to interesuje

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #2 on: May 06, 2011, 01:53:43 PM »
Nemam puno vremena jer sam na poslu  :mhm

Sve u svemu gain je osetljivost ziroskopa a kako pri svakoj promeni: koraka, broja obrtaja (glavnog rotora), obrtnog momenta itd... helikopter tezi da se okrene oko svoje vertikalne ose (sve zbog obrtnog momenta i momentalno neodgovarajuceg napadnog ugla repnog rotora jer se sve to desava konstantno, prilicno brzo , a cesto i naglo) samim tim i ziroskop zeli da resi taj problem odnosno ne dozvoli okretanje oko vertikalne ose.

E sad podesavajuci gain odnosno osetljivost ziroskopa dolazi se do toga da ziroskop pravilno odradjuje te korekcije odnosno da se korekcije prakticno i ne vide.
Drugacije receno kada se ne pogodi pravilna osetljivost korigovanja trenutnog stanja (podesavanjem gaina odnosno osetljivosti) dolazi se do stanja koje se popularno naziva "hunting" a to je stanje kada zbog lose podesene osetljivosti ziroskop ne uspeva da se zadrzi na idealnoj vrednosti odnosno stalno preskace idealno stanje pa ga posle ponovo juri...(nisam siguran da sam ovo rekao razumljivo)...

Sve u svemu kako je svaka masina sama za sebe tako se ni gain nigde ne gadja....
Takodje gain zna da se razlikuje od moda u kome letite jer se u razlicitim modovima leti sa drugacijim brojem obrtaja itd...
Na sve ovo treba pomenuti i vibracije koje takodje uticu na rad ziroskopa tako da je pozeljno svesti ih na najmanju mogucu meru...

pozzz

Ivan
« Last Edit: May 06, 2011, 02:02:49 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #3 on: May 06, 2011, 02:09:51 PM »
Mene su neki majstori naucili ovako:
stvis vrednost na 60% pa tako dizes sve za po 5 posto dok ne pocne rep da se trese kada dobijem da rep pocne da skace po malo smanjis osetljivost za 2ili 3 % i to je to, tako ja vozim sve moje helikoptere
ali ti si u pravu imao sam slucaj da mi je pao helikopter i posle sastavljanja zezao sam se malo sa krivom gasa i u idl1 gas mi je na 70% a u idl2 na 85%
i primetio sam da sens Gyra koji mi je 68% u idl2 modu kada ima veliki br obrtaja radi odlicno a kada je i idl2 rep trese
ranije nisam to primetio zato sto mi je idl1 i idl 2 bio isti

E sad sta mene interesuje onda verovatno zavisno od broja obrtaja treba podesiti gyro ali da li postoji recimo neka tabela gde pise
za toliki br obtaja treba staviti da je sens gyra erecimo futaba 401 xx ili spartan xy?

Kada je veci br obrtaja sens Gyro treba da bude verovatno manji nego sto je kada se heli nalazi u idl1 gde je manji br obrtaja?
« Last Edit: May 06, 2011, 02:23:40 PM by Danijel »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #4 on: May 06, 2011, 02:38:27 PM »
Evo sta covek kaze za futaba stanicu i GY-401:


For example, normal mode (Futaba radio) might have a 40% gain, idle 1 would have 45%, idle 2 at 50% and idle 3 at 55%. The pitch and throttle curves would all be the identical.

Ali treba imati u vidu i sledece da se stanice razlikuju pa covek dalje kaze i ovo:

Therefore, a gain setting of 42% (heading hold mode) on a Futaba radio is equal to a gain setting of 71% on a JR radio: ((42 / 2) + 50) = 71%

Or a gain setting of -42% (rate mode) on a Futaba radio is equal to a gain setting of 29% on a JR radio: (50 – (42 / 2)) = 29%

Or 77% gain on a JR radio is the same as 54% gain on a Futaba radio: ((77 – 50) x 2) = 54%

Or 24% gain on a JR radio is the same as -52% gain on a Futaba radio: ((24 – 50) x 2) = -52%




pozz
Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #5 on: May 06, 2011, 07:59:12 PM »
Gledaj ivane ja znam kako da podesim Gyro i da mi to sve lepo radi ja samo postavljam pitanje:
na osnovu cega se uzima npr. da neki heli kada ga podesis po mom uputstvu npr na 78% gyro radi kako treba
Da li Postoje neki parametri zavisno od modela helikoptera koje treba sabrati ili sta vec i dobiti neku vrednost za taj gyro

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #6 on: May 06, 2011, 11:12:06 PM »
Gledaj ivane ja znam kako da podesim Gyro i da mi to sve lepo radi ja samo postavljam pitanje:
na osnovu cega se uzima npr. da neki heli kada ga podesis po mom uputstvu npr na 78% gyro radi kako treba
Da li Postoje neki parametri zavisno od modela helikoptera koje treba sabrati ili sta vec i dobiti neku vrednost za taj gyro

Koliko se ja razumem u medicinu ta cifra je krajnje individualna i zavisi od mnogo faktora...
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #7 on: May 07, 2011, 01:41:14 AM »
ako mogu da se pridruzim na mom esky king 3 kad imam zubcanik na motoru sa 10 zubaca odgovara podesavanje od 68% i ne trese rep kad sam stavio walkera motor 3200 sa 12 zubaca  morao sam da promenim na 72% da ne bih tresao rep,naj verovatnije da je u pitanju brzina okretanja glavnog zupcanika i pariranje njegovoj brzini jer sve ostalo mi je bilo isto na helikopteru i u podesavanju.
ex pseudonijum: sova

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #8 on: May 07, 2011, 09:25:06 AM »
Svi se hvatamo te narodne i vozno da kad rep ne trese spustimo sens za 2-3% i to je to ?
Mene interesuje zasto je ta vrednost i ako zavisi od raznih faktora koji su to?

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: GYRO PODESAVANJA
« Reply #9 on: May 07, 2011, 01:16:02 PM »
Svi se hvatamo te narodne i vozno da kad rep ne trese spustimo sens za 2-3% i to je to ?
Mene interesuje zasto je ta vrednost i ako zavisi od raznih faktora koji su to?

Pa aj na brzaka par razloga: sam model, obrtaji, obrtni moment, vibracije, udaljenost ziroskopa od osovine glavnog rotora  itd....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER