Author Topic: Cessna - ozivljavanje  (Read 18627 times)

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Cessna - ozivljavanje
« on: August 05, 2008, 03:21:09 PM »
Ovo ce biti nastavak price sa panther-ove teme a u vezi opravke one moje slupane cessne.
Dakle ustanovio sam da pored svih stvari sto sam nabrojao treba da sredim i motor (ili eventualno kupim novi).
Na Acin predlog nabavio sam osovinu koja nema navoje za matice koje su drzale spinner i elisu, kako to da resim? Sta bi u ovom slucaju bilo najbolje za fiksiranje elise?


Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #2 on: August 05, 2008, 10:19:57 PM »
Da, video sam to vec al to je nosac motora koji mi je takodje pukao medjutim sav je od plastike i dobro cu da ga zalijem epoxyem i bice kao nov (skoro  :D )

E sad, motor sam uspeo da rastavim i namestim tako da se sad vrti kao lud, samo sto moram jos da namestim tu osovinu.
Bitno da se napreduje...

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #3 on: September 21, 2008, 08:53:29 PM »
Jsi li namestio osovinu? Ja sam svoju iskrivio, takodje, pa sada trazim nacin da je zamenim. Nasao sam novu, ali mi deluje isuvise tvrdo za izradu navoja. Kako si ti resio svoj problem?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #4 on: September 21, 2008, 11:06:55 PM »
Mislim da nije nasao nikoga da mu nareze tako mali navoj, ako sam pogresio neka me ispravi.

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #5 on: September 21, 2008, 11:23:01 PM »
Pa, to nije problem, najmanja nareznica je nesto oko 2.5mm, ili tako nesto . . .

Ja se samo brinem za tvrdocu osovine . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #6 on: September 21, 2008, 11:56:18 PM »
Najbolje je da njega kontaktiras pa da ti kaze


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #8 on: September 23, 2008, 10:17:37 PM »
Jao, hvala vam, prosvetlili ste me!
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #9 on: September 29, 2008, 12:46:34 AM »
Evo i mene posle duzeg vremena...

Odradio sam dosta toga cim sam ugrabio malo slobodnog vremena.
Evo mali izvestaj sta je odradjeno i par slika...
Posto nisam uspeo da nadjem nekoga da mi nareze navoj na osovinu, otisao sam danas na buvljak i kupio sve sto mi treba za narezivanje 3mm navoja. Osovinu sam skinuo sa starog cd citaca (ona osovina po kojoj klizi laser).
Ovako je to na kraju ispalo


E onda sam se setio da nemam spinner, tj. da je ovaj moj slomljen. Uzeo sam staru osovinu koja je pukla na mestu gde pocinju navoji i odradio nesto ovako:


Na to sam namontirao elisu i prebacio gumicu i to sve izgleda ovako:


Sve sam isprobao i motor se vrti kao nov :) Jedino ne znam da li je dovoljna ta mala gumica, mozda cu staviti neku jacu...
Zatim, puko mi je i onaj plasticni glupi sraf koji drzi krilo, tj pukla mu glava pri jednom odvrtanju pa sam i to resio tako sto sam jednu stranu topio prislanjajuci na vreo stari tiganj. Ugrejao iglu i napravio prorez za srafciger.
Ovako je to ispalo:


Bilo je tu jos dosta posla oko raznih sitnica, uglavnom zalepio sam nosac motora, rep i krilo, koji su naprsli na par mesta, nista strasno.
Ostaje mi jos da zalepim elevator (o tome cu pisati sutra i postaviti slike), da namontiram osovinu prednjeg tocka i jos jedna stvar za koju nemam pojma sta da smislim.
U pitanju je hauba koju sam probao da ispravim u vreloj vodi kao sto mi je "sibi" predlozio ali sam uspeo samo da ga jos vise isavijam i sad izgleda bukvalno kao da ga je neko sazvakao i ispljunuo...

Najverovatnije da je necu ni stavljati mada mislim da ce ruzno izgledati bez haube...

Toliko za sada, svi predlozi i kritike su dobrodosli.
Javljam se cim bude bilo jos pomaka

Pozdrav svima i zao mi je sto sam propustio skupljanje u bg-u u nedelju... nadam se da je bilo super.
Daniel

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #10 on: September 29, 2008, 05:27:17 AM »

Najverovatnije da je necu ni stavljati mada mislim da ce ruzno izgledati bez haube...



 ;D He he, hoce, evo kako je izgledala cessna mog druga posle slicne nezgode.


Probaj da napravis poklopac na ovaj nacin:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/wikishow.asp?idwiki=62

Sasa

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #11 on: September 29, 2008, 10:02:21 AM »
Nije los predlog, samo me zanima kako se zove taj penasti materijal na koji se postavlja plasticna flasa, tj. kako se to zove kod nas i gde moze da se nabavi?

PS Svaka tebi cast kad si u stanju da napises reply sa sve slikom u 05:27:17 AM  :o  ;D

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #12 on: September 29, 2008, 07:34:48 PM »
Materijal je stirodur ili stiropor koji se koristi za izolaciju fasada, ima ga na svakom stovaristu.
A za reply, bio sam na poslu treca smjena, a oko pet ujutru je let Podgorica - Budimpesta :-\

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #13 on: October 02, 2008, 10:46:42 AM »
Juce sam iskoristio lep dan i otisao na "letenje", posto sam prethodni dan uspeo da kompletiram cessnu.
Jeste da je malo ruzno izgledala al je barem uzletela :)
E sad, uzletanje je bilo uspesno i let je trajao mnooogo duze nego onaj prvi od par sekundi :)
Problem je bilo letenje i naravno na kraju se srusio. Ostecenja nisu problematicna i trebace mi oko sat vremena da sredim sve (nosac motora, iskrivljena osovina i prednji tocak - nista strasno).
Kao sto rekoh let je bio problematican u smislu da mi je avion stalno skretao u levo i stalno se penjao gore. Bukvalno sam ceo let pokusavao da ga obuzdam i na kraju kao da je prestao da slusa i srusio se.
U levo je isao i naginjao se kao da sam mu konstantno vukao palicu za elerone u levu stranu. Probao sam da trim pomerim u desno ali nije mnogo pomoglo.
Kada je "sleteo" primetio sam nesto pa me zanima da li neko zna nesto vise o ovome:
Kada palicu za eleron pomerim u desno i pustim da se vrati u sredinu, eleroni (servoi) se centriraju sto nije slucaj kada to isto uradim na levu stranu, tj. levi eleron ostane blago podignut. Isto se desava i sa elevatorom. I jos jedna stvar je da cesto servoi zuje, sto prestane tek kada par puta cimnem palicu levo desno ili gore dole.

Zanima me da li je ovo normalno ili imam neki problem sa servoima, stanicom ili prijemnikom?
Nije mi problem da opravim ove sitnice ali me brine sto se tako ponasa i sta bih mogao da uradim povodom toga?

Pozdrav svima
Daniel

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Cessna - ozivljavanje
« Reply #14 on: October 02, 2008, 12:57:07 PM »
servoi zuje jer ne mogu da odu u zeljeni polozaj...tj nesto ti zapinje ili ti komandne povrsine tesko idu...ili?
pozz