Author Topic: Čenej 2011 - prvi izlazak...  (Read 33178 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #30 on: April 20, 2011, 10:00:32 PM »
Juče sam bio na Čenejskom aerodromu i sa rukovodstvom se dogovorio oko dela piste koji će modelari koristiti tokom ove letačke sezone.
Modelarska pista se nalazi na delu aerodroma koji smo nekada koristili, u pravcu od betonskog kruga za kružno komandovane modele, prema Novom Sadu.











Taj deo aerodroma je kompletno pokriven travom i u njemu će se kositi prostor dužine 100, a širine 25 metara. Naravno i oko tog prostora je trava (sad je malo višlja), tako da ako neki model i ne sleti na modelarsku pistu ili ako sidje sa nje, to neće biti nikakav problem...
 
 
Ujedno sam napravio dogovor i sa čovekom koji će ove godine kositi ceo aerodrom, da nama posebno kosi ovaj prostor svakih deset dana do dve nedelje.
Trošak košenja ćemo snositi mi modelari, ali najvažnije je da će se modelarska pista od sada kositi redovno i to sa malom traktor kosilicom, koja kosi veoma nisko, niže nego što je košeno prošle godine ili kad se kosi kompletan aerodrom...
Danas je "palo" prvo košenje i mogu vam reći da je prostor za poletanje i sletanje modela mnogo dobar...



Predveče smo bili na letenju, da "krstimo" novu pistu, a uslovi su možda i najbolji u zadnjih par godina što smo imali... 






Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 21, 2011, 01:44:10 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #31 on: April 21, 2011, 12:12:07 AM »
Pista dobro izgleda. Medjutim, kada je Thunderbolt na njoj, bas izgleda kratka.
Sreca pa  i okolo ima mnogo prostora.

Zelim Vam lepo letenje i da je maksimalno iskoristite ove godine.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #32 on: April 21, 2011, 02:05:36 AM »
Mišo, foto aparat malo "skraćuje" pistu, ali činjenica je da nije predugačka...
Zato sam danas posle prvog leta dodao "aneks na košenje" i pista će nam od sledećeg košenja biti produžena prema Novom Sadu za jedno 25-30 metara.

Da budem iskren i mi smo se ovde malo "razmazili" ovim velikim aerodromom, pa sletanja gore-dole, levo-desno, plus-minus par desetina metara nisu uopšte bitna jer je prostor ogroman.
E sad, treba vežbati na prciznom sletanju i "pogadjati" pistu.

Ja sam danas poleteo i sleteo sigurno deset puta sa Thunderboltom.
Poletanje je lakše, pošto je trava niska, manji je otpor, pa samim tim treba i kraći put da se model digne u vazduh...
Kod sletanja, ako ne sletiš na sam preg piste, na prvih 10-15 metara, za Thunderbolta posle nema dovoljno dužine da se zaustavi. Na niskoj travi ovako teškom modelu treba mnogo više prostora da se stane.
Zato ćemo i produžiti deo piste koja se kosi... 

Za Hellcata, recimo, nisam siguran ni da će ta duža varijanta biti dovoljna... Videćemo.
Što se tiče jet-a, mislim da će ovolika dužina biti OK, za poletanje sigurno, a verovatno i za sletanje...

Kao što rekoh, mora se vežbati...

Ostalim modelima, koji se lete u Novom Sadu, pista je dobra.
Danas sam bar deset puta poletao i sletao Golubov model Showtime, od H-9, i svaki put je model stao dosta pre kraja pokošenog dela...
Laki modeli ne "trče" toliko i brže se zaustavljaju...

Najvažnije je da će od danas trava biti uvek "podšišana" i spremna za modele...
Poletaće se nekako, a za sada, još ni jedan model nije ostao u vazduhu... ;namig

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 21, 2011, 02:10:12 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #33 on: May 13, 2011, 01:31:23 AM »
Posle mnogo vetrovitih i kišnih dana, danas smo konačno "uvatili" jedno relativno mirno sunčano kasno popodne...
Oko pet smo se našli na aerodromu, koji je delom pokošen pre neki dan. I naša modelarska pista je pokošena početkom nedelje...

Prvi smo stigli Sale i ja...

Sale je leteo svoje Helikoptere, doneo je sve od HK 250 do Raptora...
Protos je dobio novu kolor šemu...



Inače čekali smo da padne mrak pa da Sale proba svoje novotarije za letenje po mraku...
Da ne bih pisao na dva meste o ovome možete pročitati ovde:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=7127.0


Ja sam napravio jedan start sa Mišinim budućim Thunderboltom...



...a u to, evo i Goluba i Joleta...

Jole je doneo MX 2.



Sastavio je model, "kresnuo" motor, i pred samo poletanje primetio je da mu ne radi leva polovina horizontalca.
Zamislite, odvrnuo se onaj mali šraf na servou, koji drži polugicu ka repnoj površini.
To se desilo verovatno u tom momentu, jer je par trenutaka pre toga sve radilo...
Koja sreća, da je poleteo, pa da je spala poluga, model bi završio verovatno na (u) zemlji...

Jole se "provukao", ali Golub nažalost nije...

Sastavio je svoj Show time, takodje kresnuo motor, sve je "šljakalo" besprekorno.



Ja mu poleteo, model leti sam...











...i dok smo se tu zezali i slikali...





..Golub preuze komande...

Ta, nije leteo 10 sekundi, napravio je jedan valjak, i mislio sam da je krenuo u petlju, no na po petlje kaže Golub: "Ej, ne znam šta se dešava, ajd' ti preuzmi"...
Ja uzeo stanicu, model u gornjoj tačci petlje i kreće prema dole. Nema frke, sve se dešava normalno, kad je model krenuo prema dole, ja oduzeo gas, kad ono ništa, ja da ga navučem, ništa... Ne radi predajnik...
Sve se odigralo se u par sekundi, kažem Golubu: "Vidi, ništa ne radi" i u tom trenutku, model počne da se usvirava i "direktaša" u zemlju... Bammmm...
Znate ono, nestao je iz vidokruga, a zvuk stigne sa sekundom zaostatka...

E, do ku..a

Šta da radimo, ajd' krenemo Golub, Sale i ja, po model koji je pao sa druge strane poletno sletne piste, prema Temerinu...
Dodjemo do kraja aerodroma, do kanala, ali nema modela...
Verovatno je preko kanala.
Kanal je taman toliki da ga ne možeš preskočiti, jedno 2,5 metra.

Šta da radimo, ko velim, ajd' ja ću se žrtvujem, pošto sam, bio u nekom starom šortcu i ofucanim cipelama, odoh ja kroz vodu i žabokrečinu...
Skidoh cipele, čarape, prvi korak, voda do kolena...



...drugi korak skoro do šorca, treći korak do kolena i predjoh...



Baciše mi ova dvojica cipele...



...i krenem prema mestu gde bi trebao biti model, jer je model pao jedno 100 metara u levo, ali tamo je neko grmlje, pa tu ne može da se predje kanal...
Sve u svemu, krenem ja tamo, nigde nema modela...



Mislim se: "Jebo te, ovaj od sve livade, roknuo u kanal"...

Kad sam prišao bliže žbunju imam šta da vidim...





Show time se zabio u sred žbunja i to sa one strane sa koje sam ja prešao...

A, žbunje, brate, 5 cm trnje... Katastrofa...



Smeju se ova dvojica i sve me z********u kako ću sad morati opet kroz kanal nazad, a ni ne slute, jadni, gde treba da se zavuku...
Onaj serijal "Survival", pa to je sitan doživljaj kakvo je ovo rastinje... Gusto, a grebe, a bode...

Sve u svemu, model - dezintegrisan...



Od onolike ravnice...


pogled u levo


pogled u desno...

...pade u žbunje, pa to da si hteo ne bi zabo'...


I dok sam se ja vraćao nazad "preko vode do slobode", Sale i Golub su kupili delove.









Pri tom su Saletu pale "djozle" u kanal (Bog ga kaznio što me je zajebavao) pa se i on kupao... :hehe




Slika govori više od hiljadu reči...







...od Show time-a nije ostalo ništa...
Možda je sreća što je pao u žbun jer da je rokno u zemlju, verovatno bi i motor otišao. Ovako, pukao je propeler, nosač, ali motor se vrti i verovatno mu ništa ne fali...




Posle ovih avantura, onako mokar i blatnjav, napravio sam drugi let sa jetom.
Naravno od toga nemam ni jednu sliku...

Ima neki "vidoje" (postaviću ga danas) ali, snimatelj se nije proslavio, ima poletanje i nešto malo u vazduhu, ali sletanja nema, jer je promašio ceo kadar...
No, možda i bolje, pošto je sletanje bilo blaža varijant prvog sletanja, što znači, iskrivio sam opet prednju nogu. Srećum nije strašno, iskrivila se neka osovinica i sutra, tj već danas, će to majstor Gojko - strugar, napraviti novo...
Mislim da ću naručiti jedno tri komada, da se nadje...

Let je bio dobar, model leti super, pola gasa je više nego dovoljno, turbina se u neki delovima leta (kad recimo model ide prema meni) skoro ne čuje i to je malo neobično.
Navikao sam da se oni moji motori "deru" pa lepo čuješ kad dodaš i oduzmeš gas... Ovde je u nekim momentima tišina...

Expo na eleronima je mnogo pomogao, sad moram namestiti expo i na horizontalcu, jer kad sam ga samo malčicko navukao na sletanju, na pola metra od zemlje, model se opet dosta propeo i nakon toga jednostavno grubo sleteo. Mislim da će expo pomoći... Videćemo...

Na kraju dana još jedan let sa Thunderboltom, 3-4 poletanja i sletanja, sunce nisko, narandžasto, model srebrn... Joj meraka...
Novi P 47 mora u osnovi biti srebrne boje...

Sve u svemu na kraju smo ostali do mraka, ali doslovno, da bi videli kako rade Saletovi svetleći rotori i neonke...

Kad sam stigao kući bilo je skoro pola deset...

Pozdrav

Mirče   


« Last Edit: May 13, 2011, 01:54:26 AM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #34 on: May 13, 2011, 03:14:01 PM »
Vidim da ste se lepo proveli. U svakom slučaju šteta za model. Može da se popravi?
Nego Mirče ti si baš avanturista... Te se penješ na drvo, te prelaziš kanal  :jaki: Još malo pa ćeš da zeznes i Bear Grylls-a  (res)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #35 on: May 13, 2011, 04:40:26 PM »
Steta. Golub je taman poceo lepo da ga leti. Jeste li dijagnostikovalii uzrok pada?

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #36 on: May 13, 2011, 08:28:51 PM »
E cim Vas covek pusti same o'ma napravite neki kurambol.
Sad vidite svu prednost mog nacina letenja , elem dok je avion na vitrini ne moze ovo da mu se desi !!!
OKO

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #37 on: May 13, 2011, 11:14:04 PM »
Kad je Golub izvadio model iz žbunja, baterija prijemnika je bila izvučena iz prekidača.
E sad, da li je ispala od udarca ili se izvukla ranije, ko zna...
No, pošto apsolutno ništa nije radilo na modelu pre pada, moguće je da se utičnica od baterije izvukla od vibracija...

Čak i Golub kaže da mu se čini da je spoj baterije i prekidača bio labav...

Pozdrav

Mirče

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #38 on: May 14, 2011, 12:15:14 PM »
E, po tome se vidi da vi Novosadisti nemate pojma o letenju!  :hehe Evo dokaza. Našem drugu Karikliću se isto to desilo sa Mustangom. Elem, na samom poletanju se iz prijemnika izvukao konektor baterije (svaka žica odsečena na traženu dužinu je - prekratka). I šta? Pa ništa. Mustang je preleteo dvadesetak kilometara i - sleteo!? Propisno, na točkove! Pri zaustavljanju se, zbog neravne površine, preko nosa prevrnuo na leđa i odvalio (ne polomio, već odvalio) vertikalac! E, tako se leti.  :)aplauz

 (pijemo)
« Last Edit: May 14, 2011, 12:17:44 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #39 on: May 14, 2011, 12:30:52 PM »
Znam Lazo, bio sam prisutan kad se to dogodilo...

Mi radimo na tome, ali "prvi se mačići u vodu bacaju", tako da u nekom sledećem otkazu, sleteće i naš...
Samo polako...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #40 on: May 15, 2011, 12:17:21 AM »
I danas smo bili na flajanju... Baš se skupilo dosta modelara i svi su leteli sem jednog (da lakše pogodite o kome se radi šifra je "vitrina")...

No, da budem iskren, njegov model je u "komadu" a, ja sam opet sj...o trapove na jetu.
Dakle, sad se polako nerviram. Naravno, kao i savki put, greška je moja...

Ovaj put sam stvar uprskao na poletanju, zaboravivši da spustim flapsove, a i sa 50% expo-a na horizontalcu (expo sam dodao juče), model se totalno drugačije ponašao nego u prva dva poletanja.
Panther je rulao otprilike kao i svaki put, ali kad sam ga "navukao" pa, pridržao, u punoj brzini se samo malo odlepio i ponovo vratio na zemlju (u tom momentu su se prednji desni trap opštetili), i tek tada je poleteo... Već u letu sam video da se desni trap nije zatvorio i sve mi je bilo jasno... Za prednju nogu tokom leta nisam znao u kakvom je stanju...
Sve u svemu, let je bio skroz OK, sletanje najbolje do sada, ali na vratanca prednjeg trapa jer se noga (koja se iskrivila od udarca na poletanju) nije izvukla...

Popizdeo sam na sebe jer sam sam kriv što sam zaboravio da spustim flapsove.
Za sledeće letenje moram napraviti ček listu. Ima mnogo stvari da se odrade, prošli put sam zabortavio da odvrnem ručni ventil za dovod goriva, sad flapsovi...

Pre Panthera sam leteo Thunderbolta i procedure priprema nisu iste... Ček lista postaje neophodna...

Slika nemam, ali imam video materijala od Banetovog Winda, Aleksinog Angela, Thunderbolta, snimao sam društvo, Joletov MX 2...

Sutra ću to sve da sredim i postavim na Forum...

Odoh sad u Kombinat da popravljam Panthera i da ga spremam za BGD...

Pozdrav

Mirče


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #41 on: May 15, 2011, 12:32:29 AM »
Mirče pošto spremaš najbolju pticu u našoj zemlji (mada vidim da je nekom bitno da se kaže Srbija ili Vojvodina) za BGD a to nas apsolutno sve raduje imam samo par reči:

LET THE FORCE BE WITH YOU

 (res)

A check lista uopse nije loša stvar mada sam ubeđen da će ti svaki let biti sve bolji i bolji ipak si ti pionir JET modela kod nas a samim tim i sa najviše iskustva.

Veliki pozdrav
 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #42 on: May 16, 2011, 01:43:37 AM »
Evo i videa kako to izgleda na Čenejskom aerodromu kad se skupimo...



Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 16, 2011, 01:45:25 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #43 on: May 16, 2011, 09:48:22 AM »
Ovo izgleda kao ono izvestavanje sa Top Gun-a. Treniras za iducu godinu?

Joletu svaka cast. Fenomenalan model vizuelno, zvucno, a tek letenje...

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #44 on: May 31, 2011, 12:19:02 PM »
Uzivanje na zavidnom nivou,prelepo