Author Topic: Čenej 2011 - prvi izlazak...  (Read 33188 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #15 on: February 06, 2011, 10:11:11 PM »
Mi i danas bili na letenju...

Bane je stavio slike na forum. Evo link:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=6105.msg36055#new

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #16 on: February 09, 2011, 12:39:01 AM »
Za promenu i danas je bilo letenja... Čenejski aerodrom samo naš, vetar umeren, temperatura oko desetak stepeni...

Čika Dule i ja smo na aerodromu zatekli Dragana i njegovog sina. Zlokasi su doneli svoj novi model, malog Zlina, koji je trebao da ima prvi start.







Zlin je "hand made" napravljen tokom ove zime. Mislim da je raspon, recimo oko 140 cm, motor OS od 4 ccm...





Atraktivan iz svakog ugla...





I u vazduhu, model izgleda lepo...





...kao i na sletanju...








U medjuvremenu je stigao i Sale, pa smo fotografijom ovekovečili dve generacije pilota RC helikoptera...



Ko ne zna, čika Dule je bio "Bog i batina" u svetu RC helikoptera pre tridesetak godina...


Pošto se sneg otopio, poneo sam Zeroa, ali dok sam rulao na prvo poletanje, puče žica i otpade ceo repni točak...





Ipak, takve me sitnice nisu sprečile da napravim jedan start...


Sale je leteo HK 250... Nažalost nisam slikao...

 
Stigao je i Englez...





Doneo je model Wot Trener, koji izgledom baš nije obećavao, ali leti strava...
Motor je četvorotaktni OS Max od 12 ccm i uz "pomoć" goriva sa 30% nitra, otkida kako radi...





Uživali smo u Džonijevom "free style" letenju...






I na kraju jedna grupna slika...




Pozdrav

Mirče



   
 
« Last Edit: February 09, 2011, 12:40:50 AM by mirce »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #17 on: February 09, 2011, 11:10:47 AM »
Za promenu i danas je bilo letenja... Čenejski aerodrom samo naš, vetar umeren, temperatura oko desetak stepeni...

Čika Dule i ja smo na aerodromu zatekli Dragana i njegovog sina. Zlokasi su doneli svoj novi model, malog Zlina, koji je trebao da ima prvi start.







Zlin je "hand made" napravljen tokom ove zime. Mislim da je raspon, recimo oko 140 cm, motor OS od 4 ccm...





Atraktivan iz svakog ugla...





Ja sam odusevljen njihovim modelima, ali ovaj Zlin tek izgleda nestvarno dobro..Da li bi mogao nekako da dodjemo do planova za ovaj avion?
 (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #18 on: February 09, 2011, 12:16:47 PM »
Poslaću ti broj Draganovog mobilnog telefona na PM, pa vidi sa njim za detalje...

Pozdrav

Mirče

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #19 on: February 09, 2011, 10:26:58 PM »


 :hehe
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #20 on: April 03, 2011, 08:45:08 PM »
Danas je opet bilo letenja...
Lepo vreme izmamilo nas je na aerodrom, gde smo (na našu veliku žalost) zatekli celu flotu Cesni, novosadske aero škole "X3M", koje su non stop letele...



Ipak, flajali smo i mi...

Jole je napravio par startova sa MX 2, prvi put ove sezone. Motor, Os Max, upalio je na "miris" startera, trapovi su sad OK, a model je prepun snage.
Interesantan je zvuk, motora i modela u vazduhu... MX 2 bruji kao bubanj...



Oko je došao sa tri modela, jednim letećim i dva sedeća...



Leteo je i Bane, Golub je palio svog Showtime-a, a leteo sam tri starta i ja sa Zero-om...





Sale je uživao u okruženju svojih modela... Ima ih svih fela i veličina...



Što se tiče letenja, šta reći, pogledajte slike...






Sve vreme sam mu objašnjavao da rotori idu gore, no nije me slušao...

A, onda je je došao Nestor sa svojim 3/4 scala modelom...
Reč je naravno o njegovoj čuvenoj Rodi ili Storch-u...





Ova je pravljena za jednog Francuza, koji dolazi za par dana po nju, a danas je bio prvi let...
Avion je ofarban, po želji kupca, u severno afričko - pustinjsku kolor šemu.





Rodu pokreče Rotax motor od 100 ks, ima funkcionalna predkrilca, dodatni tank za gorivo... 
Detalji su kao na nekom velikom modelu...











Nestor je stavio i sirenu... Treba je čuti kad kreće u obrušavanje, ludilo...



Unutrašnjost kabine...



I za kraj - grupna slika sa Rodom...




Lepo popodne, kao i uvek...

Pozdrav

Mirče






   

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #21 on: April 03, 2011, 09:23:24 PM »
divno...

Nego mirce mene ziv sram sad pojo!!!!
Pa sad sam na slici video ko je Golub a covek mi se javio u NS-u a ja nisam znao ko je on.....
Molim te da se u moje ime izvinis coveku a ja cu to uraditi prvom prilikom kad ga sretnem....

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #22 on: April 03, 2011, 10:36:07 PM »
lepa druzina. mene samo cudi jedna stvar. ta Roda pre dve nedelje nije bila ni blizu gotova.
Nestor izgleda pravi te Rode brze nego mi ARF model.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #23 on: April 07, 2011, 11:02:13 PM »
Danas je opet "palo flajanje"...

Pre neki dan zove Magic i kaže da pred kraj nedelje neće raditi i da bi došao na Čenej da letimo. Baš sam se radovao druženju, pogotovo što ne pamtim da je Magic bio na našem aerodromu sa modelom.
Malo sam se razočarao gledajući prognozu koja baš nije obećavala, vreme sunčano ali veoma vetrovito. Kad ne treba onda i meteorolozi pogode prognozu, tako da je vetar baš duvao i to od rane zore.
Oko desetke zove Magic da se dogovorimo kad da idemo na aerodrom i ja predložih da malo sačekamo, pa da se čujemo kasnije kako bi videli  šta će biti sa vetrom, da ne idemo da "krljamo" modele ako jako duva...
U pola jedan zvoni telefon i stiže direktiva: "Stavljaj kafu, Lazo, Ivan i ja dolaziom prešli smo most kod Beške"...

Ta, nije prošlo ni deset minuta evo ekipe u dvorištu Kombinata... Naravno kafa i sve po redu, obilazak pogona i oko trojke eto nas na Čeneju...
Nigde nikog nema, ali vetar baš duva, po Magicovom instrumentu za brzinu vetra, oko 4 m/s...

Reč po reč, sastavismo modele...





Lazo je leteo jedilicu, svoju čuvenu "Čehinju", Magic Sebartov Wind S 110, a ja sam za početak sklopio elektro Storka, razgovarajući sa Lazom kako će se Gile radovati kad vidi na Forumu slike dve jedrilice u "zraku"...

Malo smo flajali sa jedrilicama, nije bilo termike...




Magicov Wind S nisam imao prilike da vidim ranije, uživo. Model me je oduševio jer je veoma lep, a sve što je ugradjeno, odradjeno je vrlo pedantno i precizno...




Vertikalac je na pul - pul sistem, prijemnik Spectrum 9-to kanalni...


...kontroler Jeti 100 A...


..."motorče" Skorpion, elisa Turnigy 17x10...


...kad se sve "spakuje" to izgleda ovako...

Ovakav rad je uvek "milina videti"...

Veljko mi je rekao par podataka o modelu, malo smo se slikali i potom je pogledao je na sat i rekao: "E pa došlo je vreme da otvorimo novu sezonu"...




...i polete...

Wind je poleteo sa lakoćom i bez obzira na vetar, leteo je vrlo stabilno. Magic ga "tera" sa pola gasa, a kad da pun gas vertikalno ide "unlimited" sa sve valjcima...
Lepo letenje, lepo sletanje i tako tri puta... Dobro otvaranje sezone za Magica...

Oko "petice" stigao je i Bane...

Lazo je leteo, i leteo, i leteo svoju jedrilicu... Čehinja je stvarno impresivna u vazduhu, ali vrlo lepo je i napravljena...





Lazo je par puta "nasvirao" jedrilicu sa veće visine, proletevši iznad nas uz fijuk modela u punoj brzini...
Vetar toj jedrilici nije smetao...

Nije smetao ni mom Storku, iako sam napravio samo jedan start od petnaestak minuta...








Posle zadnjeg odlaska na aerodrom, pre neki dan, Zeroa sam izvadio iz prikolice. Želja mi je bila da sad malo više letim Thunderbolta (kojeg sam danas takodje poneo), ali nisam bio sretan da prve startove, nakon zimske pauze, radim po ovakom vremenu.
Thunderbolt ipak leti zahtevnije od Zero-a...
Bilo mi je "truba" da ne letim, a još više bih se više "jedio" da letim pa nešto oštetim na modelu, tako da sam čekao do posle pet, kad je vetar počeo polako da jenjava...

Zenoah je upalio bez problema (stavljen je nov propeler 22x8 umesto 22x10), ali trebalo je videti zašto, u par zadnjih letova prošle sezone, motor nije radio najbolje...
Na zemlji je sve bilo OK, no u vazduhu, G 62 je malo "brljao"... Iskreno, ne čudi me, jer ni jednom, od kako sam ga izvadio novog iz kutije i stavio na model, nisam pipnu ni jednu iglu na karburatoru...   Verovatno se vremenom malo razradio i sad ga je trebalo preštelovati...

Prvi let mi se nije svideo, zvuk motora je bio čudan i morao sam model terati skoro pun gas sve vreme, a i tada je leteo nekako sporo...
U tom startu sam poleteo i sleteo tri puta...

Drugi let je napravljen posle finog štelovanja karburatora (odvrnute su malo obe igle), ali letenje se brzo završilo, jer je motor radio još gore nego prvi put, pa sam odmah sleteo...

Igle su sad malo zavrnute i "joj koje razlike"...
Zenoah je "poludeo", radio je sa lakoćom a obrtaji su se sa 6600 (u prvom letu) povećali na 7150...
Baš sam sretan kako sad motor dobro radi...
Zadovoljan sam i poletanjima i sletanjim, napravio sam ih jedno sedam - osam... Prvo je bilo malo lošije, ali su zato sva ostala bila sasvim dobra, šta više...

Oko sedam uveče vetar je totalno stao, sunce je već bilo nisko i polako smo pakovali stvari...
Uz interesantne pričice, mnogo smeha i zezanja, ostadosmo mi skoro do mraka...






Lep provod...

Pozdrav

Mirče

P.S. Mislim da Ivan i Lazo imaju još slika, a čini mi se da je bilo i snimanja... Ajd, "okačite" i to kad stignete...





« Last Edit: April 08, 2011, 01:03:54 AM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #24 on: April 07, 2011, 11:39:44 PM »
Vala bas tako! I letenje i modelarenje i zjbancija, kud ces vise ...

Nego ljudi, sto Mirce tera Thunderbolta  :)aplauz!

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #25 on: April 08, 2011, 01:10:18 AM »
Ja sam stigao samo ovoliko da isposlikam:







Morate da me razumete, bio sam pre zauzet letenjem i uživanjem. Stvarno je bilo zaebalo vek!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #26 on: April 08, 2011, 08:03:01 AM »
Ma nemam ja nikakav problem sa jedrilicama dok su na Ceneju, ne vidim ih pa mi ne smetaju  4e

Drago mi je da vam je bilo lepo  ()-()
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #27 on: April 17, 2011, 10:51:14 PM »
Danas, opet flajanje...
Mesto dešavanje, naravno Čenej, ekipa pola - pola, gosti iz Beograda: Magic, Saburo i Čupko, iz Indjije je stigao Aleksa, a iz Nova Sada bili su čika Dule, Jole (doduše kratko), Oko, Sale i Mirče, koji je jedini i leteo na "domaćem terenu"...

Od pola jedan, pa sve do pola sedam, vreme je proletelo...

Magic i Saburo su došli jednim kolima, poredjavši svoje modele "pod konac" u gepek.



Modeli su vrlo brzo bili sastavljeni...





 
Nikola je doneo svog Oxalisa sa četvorotaktnim Saitom od 12,5 ccm, a Veljko je ponovo doneo 1,8 m raspona Sebart Wing Pro, Aleksa Sebatrovog Angela...
Našao se tu i mali depronac Yak 55...


Nisam dugo imao prilike da gledam Nikolu kako leti, čuo sam od mnogih, koji idu na "13 Maj", da to radi mnogo dobro.
E, ono što nam je danas prikazao, bilo je ubedljivo najbolje letenje RC modela, koje sam ikada video na našem aerodromu.
Čika Dule, Jole i ja smo uživali, kad je poleteo Oxalis... Figure su bile precizne, pravilne, u liniji... Saburo je leteo i Imac program... O poletanjima i sletanjima ne bih trošio reči...

Mislili smo da ne može bolje, kad ono medjutim, polete Nidža Aleksinog ganc novog Angela... Ljudi moji, koje precizno letenje...

Na kraju kad se "dočepao" Magic-ovog Winda... Al ga je leteo, konstantna brzina, lupinzi uvek pravilan krug, spori valjak ili par valjaka jedan za drugim u idealnoj liniji, figure sa "snep rolovima", valjci sa razdelom, kubanske osmice sa "snep rol" dodatcima... Bruka... Baš smo uživali...
Nikola, svaka čast...

Magic je leteo konstantno dobro, mnogo mi se svideo mali depronski Yak 55...












Aleksa napravio prvi samostalni let sa Angelom...





...a prvi start je imao i Čupko sa svojom elektro Extrom...




Sto prvi let Thunderbolta se završio sa oštećenim trapom...











Sletanje (naravno) malo "tvrdje", bilo je dovoljno da se desni trap iščupa iz krila. Mislim da ovo oštećenje "vuče korene" od mnogih ranijih i dosta grubljh sletanja, a ovo današnje prizemljenje bila je ona "kap koja je prelila čašu"...
Iako, po mojoj teoriji, od, recimo, pet oštećenja trapova, što na Zerou, što na Thunderboltu, Magic je bio prisutan na četiri... Možda mi je taličan...  :sljus


Već smo se polako pakovali, kad eto ti Amidže sa Galebom...



...da ne bude da se nije čuo zvuk mamlaznog motora i "smarad" kerozina, napravio je jedan let, prikazavši nam deo programa akro grupe "Stars"...


Na kraju letačkog dana, stigli smo i do Kombinata...
Veljko nam je objasnio kako se drži proteinska dijeta... Ako je ne znate, recept je sledeći: 50 ćevapa, ali bez leba...
Mi koji nismo na dijeti, jeli smo i leba i urnebes salatu i lukac...

Šta reći na kraju, vrhunski provod, kao i uvek...

Pozdrav

Mirče

   
« Last Edit: April 17, 2011, 10:55:49 PM by mirce »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #28 on: April 18, 2011, 04:12:26 AM »


Nisam dugo imao prilike da gledam Nikolu kako leti, čuo sam od mnogih, koji idu na "13 Maj", da to radi mnogo dobro.
E, ono što nam je danas prikazao, bilo je ubedljivo najbolje letenje RC modela, koje sam ikada video na našem aerodromu.
Čika Dule, Jole i ja smo uživali, kad je poleteo Oxalis... Figure su bile precizne, pravilne, u liniji... Saburo je leteo i Imac program... O poletanjima i sletanjima ne bih trošio reči...

Mislili smo da ne može bolje, kad ono medjutim, polete Nidža Aleksinog ganc novog Angela... Ljudi moji, koje precizno letenje...

Na kraju kad se "dočepao" Magic-ovog Winda... Al ga je leteo, konstantna brzina, lupinzi uvek pravilan krug, spori valjak ili par valjaka jedan za drugim u idealnoj liniji, figure sa "snep rolovima", valjci sa razdelom, kubanske osmice sa "snep rol" dodatcima... Bruka... Baš smo uživali...
Nikola, svaka čast...




Ja vam ljudi pricam za Nikolu a vi mi ne verujete  :big smile  :)aplauz

On pa sto mesta prazno pa neko drugi....

 (res)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Čenej 2011 - prvi izlazak...
« Reply #29 on: April 18, 2011, 05:14:27 PM »
Vreme se bas nije poklopilo sa prognozom, ali bez obzira na vetar letelo se. Juce sam imao priliku da vidim Mirceta na domacem terenu kako leti P-47 i ceo let smo sa uzivanjem gledali, najvise me odusevljava pojava modela u letu i buka motora..ljudi kako se taj model cuje, o letenju je suvisno govoriti.

Evo i koja slika od mene..tj. ono sto sam stigao da slikam.







Na kraju dana smo imali priliku da obidjemo i kombinat, gde sam ostao zatecen. Slike koje Mirce postavlja na forum ne mogu da docaraju nivo izrade modela u potpunosti, morate ih videti uzivo! Savrsenstvo!

O Aleksinom Angle-u, tj. Angelu sam vec pisao, ne bih da se ponavljam. Svakako Aleksa nije jedini koji je odusevljen ovim avionom.
Magic i Wind S 110, uhhhhh jos pronalazim prave reci za avion. Da li uopste i postoje takve reci!!?!

Sve u svemu jedan jako lepo proveden dan.
Hvala na gostoprimstvu.

P.S. Ima jako dosta ljudi koji lete FANTASTICNO, samo im treba F3A model da svoje znanje prikazu i samim tim otkriju novu "dimenziju letenja".
;)
« Last Edit: April 18, 2011, 05:22:33 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs