Author Topic: Jet i u Kragujevcu  (Read 7454 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Jet i u Kragujevcu
« on: December 21, 2010, 11:35:29 PM »
Evo ljudi da se pohvalim,danas prvi put uspesno zaparao nebo i moj jet. (yay).Sunce ti zarko kako ovo cudo leti,mozda cak i prebrzo za mene(da ne lupam napamet ali nekih 300-400 metara za 5-6 sec sa punim gasom (:sok:)).Bio je jos jedan pokusaj letenja pre 10 dana,ali zavrsio je na nos 5 sec.posle poletanja(neiskustvo,sta cu  2eaa) a pukne i nosac motora al' posle malo lepka i cekanja lepog vremena(i to bi danas),polete kao soko sivi(ili zeleni posto su mu takve boje).Jos uvek sam pod utiskom i sa osmehom se prisecam detalja.
Izveo sam dva leta po 4 min. i ipak na kraju drugog leta prilikom sletanja pokusam da ga zaustavim nogom (bas genijalno  :sljus) i odvojim mu desno krilo.Nista strasno samo se odlepilo,bez loma,lako cu da  (work).
Slike sa leta na zalost nemam,al prilazem od ranije dok je bio u fazi sklapanja.
Evo nekih podataka:
-raspon krila 86 cm
-duzina 73 cm
-tezina na poletanju 550 gr.
-motor TowerPro 2409-12t 1600KV
-esc mystery 30A
-prop 9x4.7
-bat. zippy 3s 2.2 Ah 20c
-DX7 i ar6110

Primetio sam posle prvog leta da je motor dosta vruc,jedva drziz prstima,i sumnjam da nema dovoljnu cirkulaciju vazduha,a mozda i elisa nije odgovarajuca,ne znam sad,...u proseku sam ga vozio na 60% gasa.





PS. ova noša sto se vidi na donjoj slici je u stvari katapult sedište za mladog pilota(sa gornje slike)  lol lol lol
« Last Edit: December 21, 2010, 11:59:23 PM by firebird »

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #1 on: December 22, 2010, 07:44:23 PM »
Čestitam na prvim uspešnim letovima sa ovom "top-gun" mašinom, lepo izgleda.
Nego, kako ti nije žao truda i svega ostalog za 2x4 minuta leta  (fiu).
Mada, možda ni ovo što rade Kruševljani, Trsteničani i Paraćinci nije baš mnogo normalno. Spremaju se da pišu peticiju medjunarodnoj organizaciji za svemirska istraživanja da im dozvoli da vikendom dan traje do pola deset uveče, nije im kažu nikako dovoljno ovo kako je trenutno. Valjda će uspeti...
No, želimo ti još puno dobrih letova sa ovim i još puno uspešnog rada na narednim modelima. Samo napred.
Pozdrav.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #2 on: December 22, 2010, 08:20:23 PM »
 Citat-jedrilicar
Mada, možda ni ovo što rade Kruševljani, Trsteničani i Paraćinci nije baš mnogo normalno. Spremaju se da pišu peticiju medjunarodnoj organizaciji za svemirska istraživanja da im dozvoli da vikendom dan traje do pola deset uveče, nije im kažu nikako dovoljno ovo kako je trenutno. Valjda će uspeti...
 
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz (:sok:) (:sok:) (:sok:) (yay) (yay) (yay) :_D :_D :_D :hehe :hehe :hehe (<--) (<--) (<--) ()-() ()-() ()-()

BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #3 on: December 23, 2010, 01:05:34 AM »
Probaj sa elisom 7 x 6.
Imam isti motor na malom pajperu J3 u kombinaciji sa elisom  APC 7x6,
kontrolerom od 25 A. i baterijom  1500 mAh 3S. Sve radi korektno i nema preteranog grejanja, a model leti ko blesav.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=5206.0

Mozda je malo prejak za njega ali mi ne smeta. Duzina trajanja leta oko 17min.
« Last Edit: December 23, 2010, 01:15:43 AM by drjack »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #4 on: December 31, 2010, 07:37:26 PM »
Hvala momci,hvala.Na zalost jos nemam neki veliki izbor elisa pa dok ne stigne 7x6 i dalje cu da letim ovu,a za ovo po 4 min ispalo je ovako:
prvi let se zavrsio malo iznenada  :-[ i trajao je oko 4 min.,kad sam pipnuo motor primetio sam da je vruc.
drugi let trajao je oko 5 min laganije voznje,prizemljio sam ga lepo(nema veze sto sam mu otkinuo krilo,zalepio sam) i zato nije bilo prilike za treci let.
Napominjem da su mi ovo prvi letovi sa ovom 'ticom i sa jet modelima uopste pa se zato nisam usudio da letim malo duze.
Javicu kakvi su novi utisci i tajming... (<--)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #5 on: December 31, 2010, 10:22:51 PM »
kako konji podnose pistanje?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #6 on: December 31, 2010, 10:44:41 PM »
E letim na livadi izmedju stadiona i muzeja.Ranije dok sam leteo na hipodrumu isao sam skroz iznad osmatracnice skoro ispod cehoslovackog groblja,mada kad preletim neki put iznad konja nisu se bas nesto mnogo uzrujavali,ili bar nisu to pokazivali (a i ja tad smanjim gas pa samo lebdim dok se ne izvucem)..
Sutra cu biti opet povise "Cika Dace" u 11h,pa naidjite...
pozdrav i SRETNA NOVA GODINA   (pijemo)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #7 on: January 01, 2011, 07:01:13 PM »
Konjima provereno ne smeta, ali smeta dzokejima.
Leteo sam na BG hipodromu nekoliko puta i uvek je bilo komenta tipa smeta konjima poplasice se i polomice nogu itd :big smile.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #8 on: January 02, 2011, 12:12:58 AM »
Ovako sam otvorio ovogodišnju sezonu ili još bolje "RC CRASH" sezonu  (fiu)



let je trajao  "samo" 14 sec  :sljus i bilans je odvojeno krilo(ovog puta levo i srecom ostalo je celo) i odvalio se nosač motora a elisa se skrckala u sto parčića.



Pregledom motora zakljucio sam da je čitav i nije se iskrivila osovinica. ;D ;D ;D

Desilo se to ovako: sasvim lepo sam ga poleteo i hteo sam da napravim jedan lagani krug oko sebe čisto za zagrevanje.U jednom trenutku našao se tačno između mene i sunca(koje je u tom trenutku bilo relativno nisko) i izgubio sam pojam o njegovom položaju,refleksno sam smanjio gas i kada sam ukapirao šta sam uradio naglo sam ga pojačao,podigao elevone na gore u nadi da ga što više dignem ali u toj kombinaciji jet je brzinski izveo luping završio figuru i zaboo se u livadu. :hehe
Eto tako prođe moj današnji izlet...

Ipak sam čvrsto rešio jednu stvar:Sledeći put idem na livadu sa bar dva-tri modela,a ne ovako slupam model u prvih 20 sec. i posle sam smoren.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #9 on: January 25, 2011, 11:32:10 PM »
Danas sam opet poleteo mog zelenka i razbio maler sa lupanjem u prvoj minuti,ovog puta uradio sam to u 5-6 minutu. :hehe

Ipak steta nije velika,prelomio se poklopac kabine na pola i prso je nos nekako uzduz kod leve i desne nozdrve(mrzi me veceras da ga lepim,sutra cu.),baterija se otkacila i udarila u prijemnik i smrskala dzek od esc i pokrivila preostale pinove,(prijemnik i esc se napunili snegom pa kad se osusi da probam dal' nesto nije crklo?!).

ovako je bilo:leteo navise ali sa malim gasom,u jednom trenutku stane okrene se i krene nanize,ispravim ga ja,dam mali gas i onda poceo da se rotira i sevrda nekako tamo amo,pocne da se vrti u krug,pa nekako ka meni i ja izgubim pojam o polozaju i samo sam stigo da oduzmem gas pre zakucavanja.

Eto toliko od mene.

Ah da i sad sam stavio elisu 6x5 i manje se greje motor samo da bi bio stabilan u letu mora da ide sa min 50%gasa a u proseku sam ga vozio sa 70-80%.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #10 on: January 26, 2011, 04:04:12 PM »
Ovako je izgledao posle lomljave


a onda je usledilo lepljenje



svaki pa i najmanji komadic je nasao svoje mesto


Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #11 on: January 28, 2011, 09:17:49 PM »
Evo ga i video od prvog januara kad sam ga olupao   :hehe



Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #12 on: January 30, 2011, 03:48:31 PM »
E pa drugari evo punog srca vracam se sa letenja  (yay).

Ovog puta leteo sam ga lagano i bez nekih extra akrobacija,tek po neki luping i roling,resio sam da se laganijom voznjom malo bolje upoznam sa ponasanjem modela vozeci ga u krug oko sebe.Rezultat je prvi let 8 min i odlicno sletanje a drugi let 4 min i tu mi se pri prizemljenju (koje mi sad bas dobro ide zahvaljujuci simulatoru) iz nepoznatog razloga nije zaustavio motor i ledina je pojela elisu,nema veze imam jos dve.

Eto tako da se pohvalim,caos....

odo sa na  (:beer:)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #13 on: June 06, 2011, 10:50:41 AM »
Predjes na 4s i na manje elise, ima da zuji ko blesav.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Jet i u Kragujevcu
« Reply #14 on: October 30, 2011, 07:42:47 PM »
  Pre dva meseca sam prilikom sletanja na tvrdu podlogu po ko zna koji put prelomio nos modela...a onda sam lepo juče seo i rešio da sredim stvari.

                                         

okrpio sam i jednu nozdrvu

                                         

na kraju je ispalo ovako

                                         

                                         

 
  Sasvim zadovoljan ovakvim izgledom (a i ne volim nešto preterano da ga ukrašavam,više me boli kad ga slupam), reših danas malo da ga "proluftiram".
Posle dve baterije dođe na red i treća i onda maler.Taman što sam ga pustio iz ruke,avion krete nekako da ponire i ide u levo,ja brzo kontru na desno i još malo na gore kad on iskoristi taj trenutak,prevrte se naglo na desno i u punom gasu pravo na nos u livadu.Srećom aterirao je od nas jedno 20m pa niko nije bio ugrožen.Pokupih sve delove i pomislih u sebi opet će da radi lepak...

                                         

Imam utisak da mi stiropor polako ustupa mesto drvofixu... lol