Author Topic: Cessna  (Read 18416 times)

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Cessna
« on: July 29, 2008, 12:46:15 AM »
Posle dve nedelje cekanja stigao mi je moj prvi avion sa hobbycity-ja, u pitanju je cessna 182
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331

Uz avion sam uzeo ovaj punjac http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028

U kompletu se dobija jedna Lipo baterija od 1100mAh, ja sam uz ovo narucio jos dve od po 1500mAh
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6424

Da se ne bi cimao sa kompjuterskim napajanjem uzeo sam odmah i ispravljac za punjac
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6256

Sve ovo me je izaslo sa postarinom oko 11500 dinara, a za carinu su mi uzeli 2260 dinara.


Evo i par slicica kako sve izgleda, jos nije sve gotovo ali polako ne zuri mi se.



























Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #1 on: July 29, 2008, 01:22:50 AM »
Uz sve ovo samdobio neki lepak bele boje, podseca na onaj za drvo ali nije, koji steze 24 casa, da li je bolje za lepljenje rudera i elevatora da koristim epoxy, i ako jeste koji da uzmem.

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna
« Reply #2 on: July 31, 2008, 11:05:53 AM »
Pozdrav

I ja da se pohvalim da mi je pre par dana stigla potpuno ista cessna naravno sa istog mesta :)
Ja sam za lepljenje koristio epoxy posto taj lepak sto ide uz nju nista ne valja, znaci moja preporuka je da se isprsis jos nekih 200-300 din za epoxy i to resis za 5 min :)
Ja sam je kompletirao i danas cu verovatno imati prvi let!
Jedini problem kod mene je sto dodatna baterija koju sam porucio nema isti konektor kao ta sto ide uz avion pa sad pokusavam da nadjem neko resenje. Da li neko zna gde bih mogao naci tako nesto, da ne budzim neke gluposti...

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #3 on: July 31, 2008, 11:41:11 AM »
Hahaha imamo isti problem konektori koji idu sa kontrolera odgovaraju onoj bateriji koja se dobija uz avion, ali ja sam narucio jos dve baterije i na njima je T konektor, nesto sam nabudzio sa luster klemama ali to je samo privremeno resenje, ako ne nadjem nista ovih dana cu naruciti od njih konektore i jos par sitnica koje sam propustio da narucim prvi put.

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #4 on: July 31, 2008, 11:41:50 AM »
Da sto se lepka tice i ja sam na kraju uzeo epoxy i zavrsio posao.

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna
« Reply #5 on: July 31, 2008, 01:02:06 PM »
Da, procitao sam negde za te magicne luster kleme i vec sam smislio kako cu ih nabudziti...
A koje si jos sitnice mislio da porucis? Javi mi kad budes porucivao pa da i ja ubacim jos koju bateriju i te konektore...

Pozdrav

PS Javi kako je prosao prvi let, mozda koja slika, snimak...

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #6 on: July 31, 2008, 01:25:42 PM »
Vazi nema problema.

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Cessna
« Reply #7 on: July 31, 2008, 05:02:06 PM »
Konektori su uvek problem jer ih na trzistu ima dosta razlicitih a kvalitet varira. Ja sam odavno standarizovao moje konektore. Kada sam pre 15 godina poceo da koristim elektricne motore na avionima upotrebljavao sam "Sermos" konektore koji izdrzavaju i preko 60A. Poslednjih sedam godina letim samo lagane avione i za struje preko 10A koristim velike DIN konektore a za ostalo male DIN konektore koji mogu veoma povoljno da se kupe kod Hobby City-a. Sada jednostavno otsecem konektore koji mi ne odgovaraju i zalemim sa mojim izborom. Problem kod malih DIN konektora je sto ne postoji standard vec mozes polaritet sam da odaberes. Zato je najbolje ako imas prijatelje koji imaju iste konektore da se unapred dogovorite oko polariteta tako da bez problema mozete da pozajmite baterija.

Pozdrav Zivko.

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #8 on: August 01, 2008, 01:23:21 PM »
Treba mi jedan savet, vezano za ono sto se vidi na sledecoj slici, znaci bateriji kao sto se vidi fali bukvalno 2-3mm da bi skroz legla na mesto, pitanje glasi sa cime mi je najbolje da malo prosirim mesto za bateriju i da li da to uopste radim.



Drugo pitanje je da li neko zna gde se kod nas mogu nabaviti ovakvi konektori.


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cessna
« Reply #9 on: August 01, 2008, 02:52:26 PM »
Slobodno prosiri skalpelom mesto za bateriju ali nemoj zaboraviti da provjeris teziste jer je ta veca baterija sigurno i teza.
Sto se konektora tice, vrlo ih vjerovatno ima kod Vjeke u SPACE-u na Beogradskom  Sajmu u hali 5.
065 9800089

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #10 on: August 01, 2008, 03:25:34 PM »
Hvala na brzom odgovoru.

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #11 on: August 01, 2008, 04:31:46 PM »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Cessna
« Reply #12 on: August 01, 2008, 07:43:01 PM »
Konektore imas u Space-u.

Pozdrav
Veljko

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Cessna
« Reply #13 on: August 01, 2008, 08:25:53 PM »
Otici cu da pogledam u ponedeljak.

Offline dandza

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Cessna
« Reply #14 on: August 03, 2008, 01:39:02 PM »
Nazalost jucerasnji dan je bio koban po moju cessnu a i po mene.
Moj prvi let je traja svega 10-ak sekundi...

Pvo slike, ovo je avion pre poletanja:



Brzo sam shvatio da se nesto desilo sa prednjim tockom i posle pola sata pokusavanja da ga namestim (stalno je vukao na desnu stranu) odlucio sam da mu skinem tockove i bacim iz ruke.

Kao sto rekoh let je trajao 10-ak sekundi a ovo su slike sa mesta uvidjaja:




Desilo se to da sam ispao kreten, tj. tek nakon sto sam slupao avion shvatio sam gde sam pogresio. Mislio sam da sam otklonio i najmanju sitnicu koja nije funkcionisala kako treba na avionu a propustio sam ono osnovno a to je control check.
Nisam proverio elevator na kojem je trebalo uraditi revers na servo-u. To sam shvatio tek kada je poleteo avion i kada sam pokusao da ga podignem jer je nos poceo da se spusta. Instinktivno sam povukao palicu na dole i dodao malo gasa medjutim avion je jos vise krenuo da zaranja i naravno bio je to direktan pad na nos.
Pukla je elisa, spinner, drzac motora, zaboravih kako se zove ovaj plasticni poklopac motora koji se vidi da je izguzvan na slici, elevator je pukao na pola i otpao je push-rod sa jednog elerona.
Ne mogu vam opisati koliko je to bilo porazavajuce :(
Ali odlucio sam da cu da je popravim, pregledao sam sve i misilm da ce epoxy tu vecinu stvari moci da resi. Jedino ne znam kako da resim taj zguzvani poklopac motora....
Da li nesto od ovih delova moze da se nadje negde kod nas i da li postoje neki univerzalni?

Pomagajte ljudi, svaka ideja je dobrodosla.

PS izgleda da je mene ta pocetnicka sreca zaobisla nekako...  :'(