Author Topic: ZIROLI HELLCAT  (Read 155126 times)

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #165 on: June 12, 2010, 10:43:47 AM »
Ako smem da se prikljucim ovako osetljivoj diskusiji, posluzio bih se sentencom Zdravka Colica, " Ništa ja tu nebi diro".
Hteli ste scala maketu, dobili ste scala maketu, a sa njom u paketu i potpuno realan scala let, ne trazite valjda F3A ili 3D  performanse od ovolikog modela.
Hyperrealistic finish trazi zrtve, a to je tezina, a nju skinuti ne mozete.
Zato, prebudz auspuha, elisu za col dva nize i eto vam za 10% bolje vuce.

I da vas Bog Vidi.

Iz price pre video snimka sam pomislio da je model totalni crap a u stvari leti sasvim realisticno.

Uostalom, da sve bude potpuno scala, i pravi Hellcat i ostali Grumman avioni bili su sve samo ne lagane letelice, nisu za dzabe Grummanovu fabriku aviona zvali Grummanova Zeljezara,= "Grumman Iron Works".



"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #166 on: June 12, 2010, 12:51:19 PM »
Mythbuster, ne želim 3D ili F3A performanse, samo više snage, pogotovo, na poletanju ali i u ostalim režimima leta...

Možda sam to već ovde pisao, Thunderbolt sa ZG 45 u odnosu na Zero sa istim motorom, je bio dosta "under power", on je lepo leteo ali, na poletanju nikad da se "odlepi". Samim tim mnogo trpe trapovi jer model trči i trči po zemlji...
Nedostatak snage može biti koban pri svakom prevlačenju modela, u vazduhu iz pravolinijskog leta petlja je bila vrlo malog prečnika, sem ako ne gurneš palicu od sebe, da model "nakupi" brzine pa, onda kreneš u petlju...

E sad, kad je stavljen ZG 62, stvari su se drastično promenile, poletanje je mnogo brže, lakše i sigurnije, ne trči toliko po zemlji, ne habaju se ni trapovi, ako se model malo i prevuče, imaš neku rezervu snage... Ne pričam da model poletiš pa, odmah vertikalno... Nipošto... Trudim se da sve izgleda realistično ali, sve je mnogo sigurnije...

Ni motor ne "habaš" toliko jer ga ne teraš i visokom režimu rada, nego je to na pola ili čak i ispod pola gasa...

Znači, mnogo toga zavisi od snage motora i nije vezano samo za figure.
Da imam malo viška snage mogao bih staviti trokraku elisu, pa da model bude još realističniji...
Imam DVD sa letenjem pravog Hellcata, pa tamo kad pilot da gas u vazduhu može sa njim da se igra, avion ide vertikalno a, petlja je kilometar prečnika...

Moj Hellcat, siromašak, nema snage ni kao Thunderbolt sa onim slabijim motorom, tako da je baš "kritičan" u svim fazama letenja...

Planirane prepravke će pomoći ali, verovatno će biti i dalje model sa kojim se ne možeš opustiti...   
« Last Edit: June 12, 2010, 12:54:39 PM by mirce »

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #167 on: June 12, 2010, 01:01:22 PM »
Ne mogu da poredim,nisam video ni Thunderbolta ni Zeroa, ali meni ovaj hellcat leti sasvim lepo, opet, moje iskustvo(neiskustvo) je verujem razlog zasto ja ne vidim nijanse, meni je i ovako super, ali ako vi kazete da fali snage, u redu, vas avion, vas motor, sta imam ja tu da se namecem svojim vidjenjem.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #168 on: June 12, 2010, 02:40:59 PM »
Nije stvar nametanja, samo razgovaramo...

Cela ova diskusija služi da se izvuku neke pouke i da se razmene mišljenja.

Valjda u tome nema ništa loše...

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #169 on: June 14, 2010, 10:29:44 AM »
Ako smem da se prikljucim ovako osetljivoj diskusiji, posluzio bih se sentencom Zdravka Colica, " Ništa ja tu nebi diro".
Hteli ste scala maketu, dobili ste scala maketu, a sa njom u paketu i potpuno realan scala let, ne trazite valjda F3A ili 3D  performanse od ovolikog modela.
Hyperrealistic finish trazi zrtve, a to je tezina, a nju skinuti ne mozete.
Ja se izvinjavam,ali slazem se sa decko.Pored to sto sam video model leti savrseno.Ja ne bi nista dirnuo i mislim da treba da letis i uzivas ovaj prelepi model mislim svaka cast.
 ()-() ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #170 on: June 14, 2010, 02:05:12 PM »
Nisam hteo da ostavljam nikakve komemtare dok se strasti ne stisaju.

@Mirce, avion sa estetske strani izgleda mnogo dobro, da ne kazem do jaja.
Bas bih hteo da vidim avion uzivo, `jerbo zaista mislim da izgleda 100% kao original, sto rece @Laza, kao u filmu Tora-Tora i napadu na Pearl Harbour.

Ali mu bas fali snage.
Da li ces pokusati sa promenom izduva i smanjenjem elise ili kupovinom novog motora nije bitno.
Ali najvaznije je da ne letis vise i neizazivas sudbinu sa strasno underpower modelom.
Gledam snimak i neverujem kako avion mora lagano da se leti (specijalno na elevatoru) da se ne bi slucajno izgubila brzina i avion stolirao.
`Nemo da `s zamajavas, nego daj jos snage!

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #171 on: June 14, 2010, 03:07:40 PM »
Posto uvek mora da se nadje neko pametan (ovog puta ja) evo Marko da te ispravim da se Hellcat pojavio 1943 tako da ga nije moglo biti u napadu na Perl Harbur.
Salim se naravno, malo off topica nece da skodi.

Mislim da jednostavno nije lep osecaj letjeti ovakav model kada znas da te i najmanja greska moze dovesti do toga da propadnu meseci rada u sekundi.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #172 on: June 14, 2010, 03:37:23 PM »
Marko apsolutno si u pravu... To što si ti napisao, isto kaže i Coka.
Novi auspusi i manja elisa je više eksperiment, šta bi "bilo kad bi bilo", pošto me ništa ne košta pa, onda ajd da probam... Posle probe u dvorištu videćemo ima li svrhe ići uopšte na aerodrom.

Inače na RCU u rubrici "Warbirds and Warplanes" ima topic o Hellcatu gde sam i ja, naravno, uzeo učešće i dosta modelara mi kaže da ne odustanem tek tako od GT 80 i ipak probam sa prepravkama. Kažu mi da, kako se motor razradjuje, da dobija na snazi... Takodje, mnogo modela ove kilaže se leti sa ovim motorima...

Tijano mi je juče napisao da je leteo svog T 34 od 23 kile!!! sa GT 80 i sa elisom 22x10 i da je to dobro funkcionisalo...

Spremio sam Xoar propelere 22x10, 23x8, 24x8 i 24x10 i APC 22x14...

Juče mi je bio Beli u poseti i odneo je motor i kapotaž, tako da će u narednih desetak dana auspusi biti napravljeni. Ja sam već napravio neke prepravke u trupu i nadam se "dijeti" od najmanje pola kile...

Šacujem i MVVS 80 GX pa, ako neko ima neka iskustva sa tim motorom bio bih mu zahvalan na informacijama. Isto važi i za DA 85...

Marko, kad god si raspoložen dodji kod mene. Imaš moje telefone, mail, zvrcni pa, se čujemo i vidimo... Ovo važi za sve, vrata moje kuće su za sve, a pogotovo za modelara uvek otvorena...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: June 14, 2010, 03:40:43 PM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #173 on: June 14, 2010, 03:55:45 PM »
Mirce,

koliko neki motor vrti elisu u mestu je samo pretpostavka onoga sto se dogadja u vazduhu! Najednostavnije je da se merac broja obrtaja elise koji ima peak funkciju nekako zakaci i izmeri maksimalan br. obrtaja u letu!!! Tek tada cemo moci da znamo u kom smeru treba da se krene.

Poenta izduva kod 2T motora nije u tome da on bude sto otvoreniji i bucniji, ako tako gledas onda skidanjem izduvnog sistema bi trebalo da dobijes jos vise, a svi znamo da nije tako nego naprotiv! Cisto da podsetim da su Tomosovi motori bili 50ccm a setite se koliko velik bude rezonator!

Ima sigurno tu u NS neka stara kuka koja se trkala na 2T motorima ili neki servis skutera koji ih i danas frizira, najbolje sa njima videti da ti naprave izduvni sistem.

http://fpp.hamradio.si/roost/tech/exhaust/

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #174 on: June 14, 2010, 04:05:55 PM »
Znam Magic ali, na Hellcatu nema mesta za rezonu...

Pričao sam dosta sa čika Duletom, koji sem što je mašinski inženjer, radio godinama u firmi "27 Mart" gde su se pravili klipovi, karike, cilindri... Čovek je pun znanja i iskustva...
Zato i hoću da probam da se malo "igram" ali, neću da rasklapam motor da bi radio usise, izduve, prelive i frizirao ga na taj načim.
Za to mi je mnogo jednostavnije da kupim jači motor, kao što će najverovatnije i biti na kraju... Što bi rekao moj jedan drugar: - "Kubici Boga ne mole..."

BTW imao sam i ja gomilu Tomosovih Zoljica, APN-ova, Elektronika kad sam bio mladji... Znam o čemu pričaš...

Ako imaš takav merač obrtaja, možemo probati da vidimo šta će biti u vazduhu, ako do letenja uopšte i dodje.

Pozdrav...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #175 on: June 15, 2010, 11:18:41 PM »
Evo šta modelari širom sveta misle o Hellcatu i kakve mi savete daju za GT 80...
Pročitajte sve do kraja...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_3711339/mpage_20/key_/tm.htm#
« Last Edit: June 15, 2010, 11:21:46 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #176 on: June 24, 2010, 11:16:16 PM »
Posle razmišljanja "šta da se radi" rešio sam da ipak kupim nov motor za Hellcat-a...

Pričao sam sa mnogim modelarima i opšti zaključak je da se sve što bi se dobilo za "budženjem" Zenoaha GT 80, ipak ne bi bilo dovoljno, tako da će, ako Bog da, iduće nedelje da stigne MVVS 80 GX.

Ovaj motor nalazi se u klasi gde su još DA 85, ZDZ 80 i 3W 85.
Svaki od ovih navedenih motora ima svoje prednosti i mane ali, na kraju se sve svodi načinjenicu da su nijanse u pitanju.
Svi imaju oko 8,5 - 9 konja, svi vrte iste elise od 26x10 - 28x10.
Svi se prodaju bez auspuha, dimenzije su im skoro u milimetar iste, karburatori su sa zadnje strane kućišta motora, imaju lamele na usisu, radilice su na 3 ležaja...

DA (Desert Aircraft) ima najveću cenu, dobije se dvogodišnja garancija ali, kažu da strava vibrira (piše da se modeli raspadaju) i košta oko 800 evrića...
ZDZ je najjeftiniji ali, nigde nisam video da ga baš nešto koriste. Cena mu me najniža oko 500 evra...
3W je interesantan ali, mi je komplikovan za nabavku... Iskreno ni cena mu nije zanemarljiva...

Najviše podataka sam skupio o MVVS-u 80 ili ti Evolution-o 80 (to je isti motor samo za Američko tržište).
Cena je vrlo prihvatljiva, oko 600 evra, ima ga u Lindingeru, Švaji...
Motor je najnoviji u toj klasi, kažu da je veoma snažan (oko 9 konja) i bez problema vrti gore pomenute elise.
Elektronika mu je veoma interesantna i ima opcija koje ovi drugi motori ne nude...

Našao sam čak podatak da sa Xoar elisom 26x10 pri 6300 obrtaja ima statičku vuču od 17,75 kila...
Interesantno je napomenuti da se Xoar 26x12 ima 5800 obrtaja i vuču od 16 kila (znači dosta manju) a, sa Xoar-om 27x10 pri 5750 obrtaja vuča se penje do 17,5 kila...
Znači zaključak je da 26-tica u zoni najvećeg obrtnog momenta (oko 6300 obrtaja) daje najveći potisak...
našao sam i pozadak da sa karbonskim Mejzlikom 27x10 TH (TH - znači sa malo užim krakovima) ima oko 6200 obrtaja. Ne treba zaboraviti da su Xoaru malo "lopataste" - široke elise, jer su napravljene od drveta... 

Sve u svemu elisa koja će se naći na hellcat-u će biti 3 cola većeg prečnika, što će "prasence" da digne na nivo da mu snage neće nedostajati, šta više...
Ko zna možda "legne" i neka trokraka elisa...

Pošto motor tek treba da stigne, pa da vidim šta ću sa auspuhom, nadam se da će Beli u medjuvremenu da sredi GT 80 pa, da ga probamo u dvorištu...
Treba videti da li će se sem više "deranja" motora, dobiti i na snazi i obrtajima, sa drugim, otvorenim, auspusima...

Pozdrav

Mirče












« Last Edit: June 24, 2010, 11:23:24 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #177 on: July 09, 2010, 12:11:17 AM »
Danas sam svojim motor biciklom napravio jedan "Tour de Srem" obišavši moje prijatelje modelare u Šapcu i Mitrovicama...

Prvo sam se preko Venca "sjurio" u Šabac, direktaša kod Belog, najvećeg čarobnjaka u radu sa prohromom na ovim prostorima...
Naravno, poseta je imala razlog, a, to je bio da pokupim Zenoaha GT 80, kapotaž i nove auspuhe koje je Beli u medjuvremenu napravio. Ne moram vam reći da je opet prevazišao sebe, napravivši ih iznad svih mojih očekivanja.
Mislim da će par slika najbolje da ilustruje kako izgledaju:









Prirubnice sam nacrtao u Corelu a, Beli ih je isekao na svojoj CNC mašini. Dimenzije auspuha sam prilagodio zapremini cilindara. Auspusi su "otvoreni" znači, nema nikakvog prigušivača u njima.
Ovih dana ću na Hellcata montirati GT 80 sa ovim, novim, izduvom i jedva čekam da vidim šta će reći obrtomer...


Ipak, kako sam već ranije najavio, kupio sam nov motor za ovaj model...
Deda Sava iz Mačvanske Mitrovice bio je druga stanica na mom putu, pošto se kod njega nalazio moj novi MVVS 80 i Mejzlik karbonska elisa 27x10. Sve je stiglo iz "Švaje" i ne znam šta bolje izgleda...
Ovim putem mu se još jednom zahvaljujem na ljubaznosti i predusretljivosti pri nabavci ove opreme...

MVVS u najmanju ruku izgleda "brutalno" dobro. Po dizajnu se odmah vidi da je to motor najnovije generacije ovog proizvodjača.
Motor i pripadajući delovi spakovani su u kutiji u kojoj se nalazi umetak od penastog materijala, tako da nema teorije da se bilo šta ošteti.
Sam motor poprilično je velik i pleni svojim izgledom. Čitajući po netu modelari ga mnogo hvale, kažu da lako pali, da ima vrlo savremeno elektronsko paljenje, da je snažan i da "glatko" radi...
Da li je sve baš tako videćemo ubrzo...

Za sada evo malo slika:































MVVS daje i bočicu sintetičkog ulja za razradjivanje:





Elektronsko paljenje ima mogućnost podešavanja rada motora u zavisnosti da li je montiran rezonantni ili neki drugi auspuh.
Ako se motor ne dira 90 sekundi, paljenje se automatski gasi.
Paljenje ima mogućnost provere stanja baterije i led dioda blinka u par režima čime daje do znanja da li je sve OK ili je napon baterije ispod minimuma. Inače, paljenje radi na 2 LiPo baterije...



Elisa je Mejzlik 27x10, popriličo je velika i možda sam se malo "zeznuo" jer je dosta blizu zemlje kad se model podigne na prednje točkove. Mislim da će vremenom na Hellcat-a doći neki trokraki propeler...





Motor bez problema staje u kapotaž...





MVVS 80 se prodaje bez auspuha, pa mi je sad ostalo da vidim kako ću rešiti to pitanje, da li kupovinom nekog "pitts style" izduva ili ćemo Belog opet "baciti u vatru"...

O prvim utiscima kako sve "funkcionaniše", čitaćete ubrzo... 

Na kraju turneje otišao sam i kod Užvara, Save i Baneta u Sremsku Mitrovicu...
Mogu vam reći da sam ostao fasciniran modelima koje imaju, pogotovo velikim Mustangom od 2,2 metra raspona i 108 inča velikom Cesnom 195. Interesantno mi je spomenuti da su modeli napravljeni besprekorno, da su Užvari sami lili kapotaže iz svojih kalupa, da je i kabina za Mustanga njihov projekat...
Ima kod njih još "gomila" modela ali, ova dva... Stvarno su nešto posebno...
Nadam se da će ubrzo biti u letnom stanju...
Skoro da zaboravim i Cub-a od 3 metra raspona, kojeg su Sava i Bane napravili Belom... Kakva ala...

Kad sam predveče stigao kući, posle 175 predjenih kilometara, bio sam prepun utisaka... Fantastičan dan...


Pozdrav
« Last Edit: July 09, 2010, 12:22:54 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #178 on: July 09, 2010, 02:15:20 AM »
kao prvo: cestitam. motor izgleda predivno, moderno, a ocigledno e i manji nego prethodnik,
pa ce se verovatno i bolje hladiti pod kapotazom.  :)aplauz

kao drugo imam jedno kratko pitanje.
- da li je slucajnost da je sve to stiglo bas u trenutku kada je maja na moru?

kao trece: BELI JE CAR LIMA. predlazem da mu se na forumu promeni ime u LI-MEN

ps
posle ovoga ipak ti oprastam sto danas nisi hteo da se druzis sa nama.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #179 on: July 09, 2010, 10:44:23 AM »
 (yay) Video sam do sada stvarno mnogo motora svih fela i kategorija, raznih proizvodjaca, pa i rucno pravljenih motora, ali mi se cini da je ovo vrh. Znaci Cesi su napravili motor bas u svom majstorskom stilu. Savrsenstvo bez mane. Nismo ga palilali, uopste ne sumnjam da radi onako kako i izgleda.
Zahvaljujem se Mircetu na poseti, bilo je malo izneneda pa se nisam bas spremio. Ali ima dana. ()-()
ex pseudonijum: licider