Author Topic: ZIROLI HELLCAT  (Read 153332 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #60 on: December 14, 2009, 09:22:38 AM »
Pretpostavljam da to da li ce neko videti neku sliku zavisi i od toga kako mu je "setovan" racunar.... verovatno treba neke "kukije" dozvoliti...

Pretpostavljam da zbog toga ja ne vidim mnoge slike...

Inace ne moram ni da ih vidim (nije pod obavezno), nista bitno...


pozzzz

PS. Mirce vrlo lepa gradnja, detalji... Jedino sto mi se ne svidja je izbor aviona..., nekako samo pravis neke mrcine (debele... zadrigle... i rekao bih tipove aviona koji su u svoje vreme imali najgore letne karakteristike, a koristili se zbog recimo izdrzljivog stajnog trapa..., nosivosti itd). Reci nam, pretpostavljam..., da kad se stavi jak motor na ovakvu mrcinu (ne u stilu velicine modela mrcina nego u stilu lose aerodinamike) da li si gledajuci u Americi te modele stekao utisak da su isto dobri kako i oni sa boljom aerodinamikom (tipa spitfajer, mesersmit109bf....)?

Oprosti, ako te nerviram zbog ovog, samo primecujem...

pozzzz
« Last Edit: December 14, 2009, 09:31:08 AM by petar »

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #61 on: December 14, 2009, 10:13:17 AM »
Pozzz Petre...ne znam kolko si upućen u avijaciju iz WWII,ali Hellcat je taj lovac koji  je situaciju u vazduhu preokrenuo u korist amera. Sa svojim motorom od 2800Ks i naoružanjem od 6 teških mitraljeza 12,7mm,pored svojeg zdepastog dizajna (još jedna odlika aviona iz Grumanove železare kako su zvali piloti Grumanovu fabriku avona,inače glavni zahtevi mornarice su bili da prilikom prinudnog sletanja na more pilot preživi),kao što rekoh pored svog dizajna,mogao je zeroa da isprati skoro u svim manevrima...koji je daleko lakši i lepše dizajniran avion...ali sama činjenica govori da su piloti Hellceta imali najveći broj vazdušnih pobeda na pacifičkom ratištu,inače se slažem sa tobom da su u drugom ratu postojali prilično lepši avioni,ali Grumanov Hellcat je svakako zaslužio jedno od počasnih mesta u istoriji ratovanja u WWII,pa samim tim i u mirčetovoj floti...još kad bude napravio nosač aviona u istoj razmeri. (work)..zabavi nikad kraja  (<--)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #62 on: December 14, 2009, 10:57:11 AM »
Ukusi su različiti...

Thunderbolta sam napravio jer mi je taj Top Flite kit bio zgodan da ga donesem iz USA.
Za model Thunderbolta, kažu, da je to jedan od najboljih warbird aviona i pošto sam ih imao dva (H-9 i Top Flite) slobodno se mogu složiti sa tom konstatacijom...

Zirolijevi modeli su čuveni širom sveta a, za Hellcat se priča da je najbolji od svih njegovih planova. Ima logike, noseći profil, veliki flapsovi, veliki V oblik i vitoperenje na krajevima uški...
Kad sve to znaš onda se nekako logično nameće zašto taj model.

Što se tiče istorije, od ova dva modela na znaš koji je čuveniji, Hellcat ima najbolji skor pobeda od svih Američkih aviona 18:1, preokrenuo je tok rata na pacifiku, a o Thunderboltu na treba trošiti reči...

Sve u svemu, kako rekoh na početku, ukusi su različiti...
Nadam se da će ti se moj sledeći model, kojeg ću praviti, više svideti...

Pozdrav

Mirče


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #63 on: December 14, 2009, 11:27:07 AM »
Dok sam citao ove vase postove sjetio sam se jedne epizode emisije o vazdusnim borbama na History kanalu.
Bila je emisija o Thunderboltu, a ono sto me odusevilo , bilo je kada je pilot Thunderbolta ostao bez municije
i vracajuci se za Britaniju iza njega se nasao ME 109. Ipucao je nekoliko rafala u njega, a pilot se skupio iza svog
sjedista koje je imalo zastitu od celicne ploce. Kada je Svaba vidio da se nista ne desava dovezao se pored njega
pogledao ga i odmahnuo glavom tipa "ne mogu da vjerujem".
Onda se okrenuo i Amer je mislio da ce ga ovaj pustiti, medjutim ponovo je dosao iza njega i pucao dok nije istrosio
municiju. Avion je bio unakazen, ali je sve funkcionisalo (dobro, skoro sve) .
Na to je Svaba dosao opet pored njega i poklonio mu se viteski, i ispratio ga do LaMansa.

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #64 on: December 14, 2009, 11:48:13 AM »
Da..gledao sam to...što je najgore u pitanju je bio FW-190 a-8 sa 4 topa od 20mm i dva mitraljeza od 13,8mm...i pored toga sa obzirom da je dosta municije ispucao u borbi pre toga,dosta je potrošio na thunderbolta ali ovaj je izdržao i vratio se u bazu u Engleskoj..i sleteo koristeći samo komilo pravca i ono što je ostalo od kormila visine...flapsovi i eleroni su bili van funkcije.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #65 on: December 14, 2009, 12:45:08 PM »
E, bravo. Nisam mogao da se sjetim svih detalja ali si u pravu. Focke Wulf je bio u pitanju, i znam da je bilo dosta ostecenja.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #66 on: December 14, 2009, 12:49:58 PM »
Znam iz iskustva da kad stavis jak motor i sa ves masinom bi leteo kao zmaj.

Bas sam ga iz tog razloga i pitao to sto sam pitao, ako ste primetili.....

Ali kad znate tu cinjenicu, zamislite onda kako bi sa tim motorom letelo nesto sto je aerodinamicno.

Ako nesto ne volim to je razmetanje bilo cim i ne postizanje optimuma (pa i tracenje goriva koje ameri obozavaju.......... da sad ne krenem......).

Ne kazem da nisu bili uspesni u WWII, ali reklo bi se da ce nam svima doci glave njihova uspesnost i bahatost.

pozzzz

PS. izvinjavam se autoru za off, ali kad mi se ljudi obracaju po imenu...., trebaju da znaju koje mi je misljenje

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #67 on: December 14, 2009, 01:44:14 PM »
Da..gledao sam to...što je najgore u pitanju je bio FW-190 a-8 sa 4 topa od 20mm i dva mitraljeza od 13,8mm...i pored toga sa obzirom da je dosta municije ispucao u borbi pre toga,dosta je potrošio na thunderbolta ali ovaj je izdržao i vratio se u bazu u Engleskoj..i sleteo koristeći samo komilo pravca i ono što je ostalo od kormila visine...flapsovi i eleroni su bili van funkcije.
Mora da je lik u fw-u bio corav, polupijan i povremeno gubio svest kad sa 4x20mm MG-151 nije uspeo da obori jug-a (ili malo preteruju na history kanalu).
Sa tim topovima su obarali i b-17 i avro-lancastere.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #68 on: December 14, 2009, 02:37:40 PM »
MG 151 u akciji.
6:10 fw190a7 vs thunderbolt

« Last Edit: December 14, 2009, 02:44:59 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #69 on: December 14, 2009, 04:40:52 PM »
Slike koje se ne pojavljuju u ovom postu su obrisane od strane Mirceta sa photobucket-a. Nismo u mogucnosti da to promenimo u koliko vlasnik posta to ne zeli.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #70 on: December 14, 2009, 06:45:34 PM »
Off topic ili ne, meni nije bitno...
Ljudi koji vole modelarstvo, samim tim i avijaciju, neće zameriti jer mogu pročitati i saznati neke interesantne stvari...

Što se tiče Thunderbolta, nabavljajuću onomad dokumentaciju, pod ruke mi je pala  i foto kopija manuala od pravog aviona... Interesantno je videti šta sve pilot mora da zna, da uradi i na šta sve mora biti spreman...

Kad je neko pisao o robusnosti Thunderbolta evo šta sam skenirao iz pomenute knjige:



A, što se tiče letenja ovog aviona...



Najbolji deo mi je, kad piše, da ako je pilot izgubio kontrolu ili nije povratio kontrolu nad avionom, ispod 4000 feet-a, pilot mora ODMAH DA ISKOČI...



Kad smo kod slika koje se ne vide na početku ovog topika, da, ja sam ih izbrisao, izbrisao bih i sav tekst o Hellcat-u da mi moderatori nisu skinuli tu mogućnost...

Pisanje o izradi Hellcat-a započeo sam na ovom forumu, mogu se videti datumi kad je šta postavljano, a onda, tokom prošle zime, kad su se desila sve one neprijatnosti izmedju mene i moderatora, rešio sam sve da sklonim...
Nipošto ne želim da načinjem tu temu... Moderatori, prema meni, u više navrata nisu bili korektni i zato sam prešao sa ovog foruma da pišem i stavljam slike na sajt...

Da radim i na sajtu i na forumu, nema teorije, jer mi je to dupli posao, a sve to pisati, slikati, obradjivati slike u photoshopu... traži mnogo vremena i angažovanja...

Vreme prolazi, stvari su se malo izgladile, mislio sam da bar finiširanje modela prikažem ovde na forumu.
Postavio sam, pre neki dan, tekst sa dosta slika. Na RC Universu sam postavio link ka ovom našem forumu, jer neki modelari iz inostranstva, koriste iskustva koja su videli na sajtu...

Evo i linka sa RC Universa, post 421:
http://www.rcuniverse.com/forum/m_3711339/mpage_17/key_/tm.htm#

Javilo mi se par modelara da ne vide slike. One koje sam obrisao sigurno nisu mogli videti, ali mislio sam da se ne vide ni ove nove...
Brain storm mi je rekao da ako nisi član foruma vidiš samo tekst a, ne i slike.
Tek danas mi je Gile objasno šta se tačno vidi a, šta ne...

Sve u svemu, da ne bih komplikovao sebi, obaveštavaću vas ovde kad nešto novo stavim na sajt...
Pa, ko voli neka gleda...

Nadam se da je razjašnjen nesporazum...

Pozdrav

Mirče





   





« Last Edit: December 14, 2009, 06:51:02 PM by mirce »

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #71 on: December 14, 2009, 07:38:14 PM »
Mirce,prijatelju,zbog svih nas koji obozavamo ovaj hobi i volimo avione,obavestavaj nas o svemu.Ja,licno,verovatno nikad necu napraviti sam neki model,ali toliko volim da citam tvoje postove gde je sve tako lepo opisano do detalja i sa toliko volje odradjeno,da ne mogu da propustim nista.Verujem da nisam jedini.Ako nista drugo bar ljudi uce dosta toga od tebe.Pokusajte da izgladite to sto imate,ti i moderatori,i samo nastavi da pises i slikas.Veliki pozdrav za sve zaljubljenike u avione i ostale RC zezalice,

Cane

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #72 on: December 14, 2009, 09:01:20 PM »
rekao bih tipove aviona koji su u svoje vreme imali najgore letne karakteristike

zero je verovatno najsposobniji, najbrzi, ustavri avion sa najboljim letnim karkteristikama drugog svetskog rata

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #73 on: December 14, 2009, 09:46:38 PM »
@petar - da je ruzan, ruzan je do bola. kao da je dizajner gledao u gomilu bizona koja mu pase ispod prozora. e sada, ono cuveno svakoj majci je njeno dete najlepse.
ja licno i pored sve ruznoce, voleo bih da mogu da imam takav avion makar samo da mi visi sa plafona. kao drugo, posto sam taj model i uzivo video, veruj mi da je
i motor od masine za ves mali. kao trece ne radi se tu samo o modelu. treba i izabrati model da kada se model zavrsi, ostane sto vise od njegove originalnosti,
tj da se sto manje modelarskih stvari vidi. dzaba ti spitfajer (i njega bih naravno voleo da imam jer sam kao malo dete. samo da je wwII ptica) kada
retko koji normalan motor mozes u njega da uglavis a da ne moras seces pola modela. ako bolje pogledas postove ovaj model ima i kuku koja izlazi pozadi, alnaser za paljenje,
funkcionalne otvore za ventilaciju, kao i ogroman motor koji na njemu izgleda kao malo veci mladez (koji je cak mozda i mali za njega????) i gomilu "sitnica.
jedino sto mu fali su preklapajuca krila. (pokusavam da mu dojadim sa ovim krilima tako da mozda na kraju i bude neka modifikacija)
stvar ukusa. neko voli neko ne voli.

@Nikola pantLA  - pa verovatno su hellcata zbog toga zvali ubica zero-a  :sljus

"Navy and Marine F6Fs flew 66,530 combat sorties (45% of all fighter sorties of the war, 62,386 sorties were flown from aircraft carriers)[22] and destroyed 5,163 (56% of all Naval/Marine air victories of the war) at a cost of 270 Hellcats (an overall kill-to-loss ratio of 19:1).[23] The aircraft performed well against the best Japanese opponents with a 13:1 kill ratio against Mitsubishi A6M, 9.5:1 against Nakajima Ki-84, and 3.7:1 against the Mitsubishi J2M during the last year of the war.[24] The F6F became the prime ace-maker aircraft in the American inventory, with 305 Hellcat aces.[25] That being said, it must be noted that the U.S. successes were not only attributed to superior aircraft, but also because they faced increasingly inexperienced Japanese aviators from 1942 onwards, as well as having the advantage of ever-increasing numerical superiority."

preneseno sa :
http://en.wikipedia.org/wiki/F6F_Hellcat

PS THUNDERBOLT JE NAJBOLJI

... dobro - najlepsi.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #74 on: December 14, 2009, 11:06:52 PM »
Cane, nema nesuglasica. To što je bilo bilo je, bar sa moje tačke gledišta...

U ovom hobiju sam dugo i imam mnogo prijatelja i poznanika. Kod mene nema ko nije bio i uvek se trudim da sa svima budem dobar i u korektnim odnosima. Ne može čovek (ni u životu pa, ni u hobiju) sa svakim da bude super ali, vremenom se iskristališu pravi prijatelji i te "veze" se posebno, obostrano, "neguju"...

O ovom i na ovom forumu, svašta sam do sada pisao, tako da misao da je forum prvenstveno napravljen da bi se modelari "družili", razmenjivali iskustva i sve ostalo, nije nova i već je o tome ovde rečeno...

Pošto "diskusije" na forumu idu u pisanoj formi, može da se desi da se nekad ljudi ne razumeju najbolje, pa čas posla nastane "kurcšlus"...
Nekad se to da ispraviti, nekad ne... Nekad se rane zaleče i samo ostanu "ožiljci"...
U zadnje vreme takvih stvari, fala Bogu, nema...

Drago mi je da uživaš čitajući o ovim mojim modelima i projektima...
Nažalost kod nas je mali broj modelara koji radi ovakve stvari a, još je manji koji o tome pišu.
Pravljenje bilo kakvog, pa i najprostijeg modela, iskustvo je koje nekome može dobro doći.

Nisi prvi koji mi je uputio ovako lepe reči i šta da ti kažem, hvala ti...

Modelari se vremenom, nadju u nekom delu hobija, mene zanimaju skala modeli.
Pravljenje ovakvih modela traži mnogo vremena i dugo traje, kao što se vidi po periodu koliko dugo radim i po broju tekstova i slika, koje sam do sada napisao i postavio...
Verujem da sam samo na "zezanja" sa pisanjem i postavljanje slika oko Hellcat-a, potrošio više od 100 sati, ali eto, vredi svaki sekund kad čovek dobije ovakvu podršku...

Drago mi je, takodje, da i modelari "od preko" cene ono što vide na mom sajtu...

Na primer Tijano, ne voli on mene što sam "visok lep i plav", nego ceni ono što radim, zna koliko treba svega da se ode na Top Gun, poštuje čovek to...
Iskreno, ništa od svega ovog što sad radim, ne bi bilo da nisam išao tamo i video mnoge stvari "iz prve ruke", upoznao ljude, i nastavio da se družim sa njima i kasnije...
Frank mi je do sada bezbroj puta izlazio u susret, kupovao, prepakivao i slao robu i šta sve nije radio...
Deo možete pročitati u mojim tekstovima o Top Gun-u na sajtu...
I tamo je, relativno, mali broj modelara koji se bave ovom kategorijom. Zna on mnogo bolje od mnogih šta sve treba da bi se pravili, a potom i leteli ovakvi modeli i ceni to...

Što se tiče pisanja pa, to mi dodje kao neki modelarski dnevnik... Možda trenutno ovo i ne vredi ali, vremenom, kad se osvrneš unazad i vidiš šta si sve napravio i leteo, daće ti jednu "težinu" koja se ne može poreći...

A, zamisli da nemaš to ni sa kim da podeliš...

Ima jedna anegdota, istinita, naravno...

Imam dva drugara, Pera i Djura, moji vršnjaci, sad su i kumovi jedan drugome...
Sve u svemu u mladosti su bili veliki švaleri, menjali devojke, svašta radili...

Jedne noći, oko 5 ujutro, ispred zgrade, pod prozorom viče jedan od njih dvojice: -Pero...Pero...
Izadje Pera na prozor, onako sav bunovan, i kaže: -Šta je Djuro, šta se dereš, probudi ceo komšiluk...
A Djura će na to: Bio sam sa tom i tom al' sam je .....
-Super i što mi sad to pričaš? - kaže Pera...
-Znaš Pero - kaže ovaj - ne svršim ja kad nju ..... nego kad tebi kažem...

Tako i ja, džaba svog ovog pravljenja i pisanja, ako sve to ne podeliš sa nekim....

Pozdrav

Mirče