Author Topic: Zupcanici  (Read 11570 times)

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Zupcanici
« on: December 06, 2010, 07:47:57 PM »
Je bi neko umeo(mogao) da napravi odnosno prekopira jedan zupcanik.
Spoljasni ima 39 a unutrasnji 16 zuba, precnik veceg je 2.5cm zupcanika a manjeg 1cm.

Pozdrav
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Zupcanici
« Reply #1 on: December 07, 2010, 10:45:39 PM »
Anybody

 4e
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline Dorcolac

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 241
Re: Zupcanici
« Reply #2 on: December 08, 2010, 03:45:54 AM »
pomoglo bi dosta kad bi stavio neku sliku a? pa jos kad bi pojasnio za koju je svrhu ili model ihhh pa gde bio kraj  :_D

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Zupcanici
« Reply #3 on: December 08, 2010, 07:57:08 AM »
Slicka veceras nije mi tu aparat. Zupcanik je iz mehanizma za paljenje glow motora, slicno kao sto ima traxxas na svojum modelima

a zupcanik izgleda kao ovaj samo sto nije plastican nego je napravljen od nekog metala-legure.
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline Dorcolac

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 241
Re: Zupcanici
« Reply #4 on: December 08, 2010, 04:41:57 PM »
a koji model je u pitanju? marka, tip itd.. mozda je jeftinije da narucis ceo sistem za "backplate" nego da ga pravis. daj model pa da pokusamo da nadjemo nesto..

POzzz

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Zupcanici
« Reply #5 on: December 08, 2010, 08:49:53 PM »
Marka je Nikko,
model velicine 1/8,
2.5 kubnih cm motor,
izgleda ovako


Video

Svidja mi se zato sto ima paljenje sa daljinskog(3ch) i ima svoj grejac za svecicu,
i za voznju ti treba samo gorivo.
Ako ne uspem da napravim zupcanik stavicu mu poteznicu
ali nije to to.... Paljenje sa daljinskog je bas fazon.
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Zupcanici
« Reply #6 on: December 08, 2010, 10:42:57 PM »
Znači ti si mi uzeo Renoa ispred nosa na Limundu   oo))
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline Dorcolac

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 241
Re: Zupcanici
« Reply #7 on: December 08, 2010, 11:10:26 PM »
skini "backplate" izmeri rastojanje izmedju srafova, i izmeri velicinu onog HEX-a koji je na radilici (na koji ide potezac)..
pa cemo da uporedimo sa traxxasom.. Aleksa ima taj sistem na Revu 3.3..

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Zupcanici
« Reply #8 on: December 09, 2010, 12:15:01 AM »
Znači ti si mi uzeo Renoa ispred nosa na Limundu   oo))

 :big smile
Bas je dobar tako da nisam mogao da odolim,
a jedini problem sto nije hteo da upali je to sto nije imao crevce od auspuha do rezervoara.  :hehe

skini "backplate" izmeri rastojanje izmedju srafova, i izmeri velicinu onog HEX-a koji je na radilici (na koji ide potezac)..
pa cemo da uporedimo sa traxxasom.. Aleksa ima taj sistem na Revu 3.3..
sutra skidam ceo mehanizam i postujem mere.

Pozdrav
Nikola
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Zupcanici
« Reply #9 on: December 09, 2010, 02:12:23 PM »
Nisi naveo kakvo je ostecenje na zupcanicima. Na jednom, na obadva, na sestogaonom "jednosmernom" iglicastom konektoru cele mehanike? Jesu li uopste osteceni; mogu li ili ne mogu da se pokrenu?

Koristim sve vrste startovanja motora, ukljucujuci i zadnji tocak bicikla, mada , priznajem najradije to radim preko "start boksa", i do sada mi se nesto slicno u zadnjih 40-tak godina nije desilo.

Medjutim, pre izvesnog vremena moj dobar prijatelj koji je dotle vozio iskljucivo elekto modele,  donese mi  svoj (sa glouplag motorom) NOVI auto sa slicnim problemom. Uz beskonacne pokusaje da kao kobajagi "ekspert" pocetniku udarim packe, odustanem od paljenja motora i ostavim da stvar prenoci.
Postavim, kao zadnju sansu da nesto nije "zmrdano", pitanje prijatelju da on nesto slucajno nije rastavljao, "znatizeljno" razgledao, itd.. Odgovori mi da je samo rukom pokusao da okrene motor!
Ostalo je kazem da stvar prenoci, a sutra je stvar izgledala ovako:
Skinem motor i odvojim "starter".
Rezultat letimicnog pregleda je:

Prvo nije bio iskren!
 
Skinuo je "starter" da  rucicu za startovanje premesti sa desne na levu,  njemu zgodniju stranu (inace je levak).
Sestougaoni iglicasti lezaj je slucajno obrnuo, neznajuci da je jednosmeran , sve sastavio i povukao sajlu!

Kraj price; starter je postao fraj lauf, sto bi rekli biciklisti, a opruga se pocela da namotava u suprotnu stranu, i naravno oštetila. Mogao sam ja do dan danas da povlacim starter jer je deformisana opruga puzala otpor koji sam ja protumacio kao normalan.

Znam , reci ces to nije moj slucaj (raspricala se matora budala,a ja nemam sajlu), ali te ja iz radoznalosti pitam da slucajno nisi samo nenamerno okrenuo sestougaoni iglicasti lezaj rastavljajuci starter kao moj prijatelj?
Reakcija startera, kao i tvoj osecaj ce biti da su zupcanici "oblaznuli"..

Ako to nije slucaj, moguce je izraditi nove zupcanike uz uslov da das vise podataka (sem precnika, broja zubaca i modul zubaca), ili uzorak, ili kupiti kao rezervne. Na to pitanje si vec dobio dobar savet iznimno dobrog modelara; skuplja tara nego mera!

A dok ovo ne resis, javi se na P.M. da se sretnemo,a ja cu ti dati starter na "konopce" da ne sedis dokon u ove lepe dane!
Zadovoljan?
Budi mi srdacno pozdravljen




S

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Zupcanici
« Reply #10 on: December 09, 2010, 02:58:59 PM »
Kako nisam pogledao slike pre pisanja i slanja posta, vidim da je to jedan raritetni model sa Reno-Clio V6 karoserijom! Ja ga takodje imam u kolekciji, doduse sa drugom karoserijom). Imam prirucnik sa slikama, opisom i testom, kao i korisnim savetima, koju cu ti rado pokloniti. Ugodno sam iznenadjen, mislio sam da ga vise niko nema jer je veoma kratko proivodjen u "limited" seriji i razmeri 1/8 a sa motorom od samo 2.5  (!!).


Srdacan pozdrav! Javi se!

P.S. NIKO je kasnije presao na proizvodnju sofisticiranih igracaka (uglavnomRC).
       Uzgred,sumnjam da je to ovde poznato, njihovo je "dete" toliko omiljen "EASY-STAR", koji se danas pretvorio u "statusni"simbol svih modelara, kao 
       svojevremeno "VINGO"

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Zupcanici
« Reply #11 on: December 09, 2010, 05:25:39 PM »
Kako nisam pogledao slike pre pisanja i slanja posta, vidim da je to jedan raritetni model sa Reno-Clio V6 karoserijom! Ja ga takodje imam u kolekciji, doduse sa drugom karoserijom). Imam prirucnik sa slikama, opisom i testom, kao i korisnim savetima, koju cu ti rado pokloniti. Ugodno sam iznenadjen, mislio sam da ga vise niko nema jer je veoma kratko proivodjen u "limited" seriji i razmeri 1/8 a sa motorom od samo 2.5  (!!).

Model je mnogo kvalitetnije uradjen nego kinezi( ipak je japanac), motor od 2.5 kubika je sasvim dovoljan imajuci u vidu da je zadnja vuca.
Zupcanik je ozuljan, sto se moze videti na slikama.
Na plocici koja drzi ceo mahanizam za verglanje( el.motor, zupcanike...) se pojela rupa
na kojoj se nalazi osovina zupcanika
i zupcanik se pomerio za 2mm sto je bilo dovoljno
da se poveca razmak izmedju zupcanika i da prokliza.
Sve ostalo je ok, to na plocici mogu da napravim samo je zupcanik problem.
Skinuo sam ceo mehanizam za paljenje i planiram da ga napravim na poteznicu dok ne napravim zupcanik.


Da ne duzim vise, jer me ceka mehanika 2 sutra
@doajen javljam se sutra na PM da se dogovaramo.


Pozdrav
Nikola
Ko visoko leti izgubi domet.