Author Topic: STIRODUR u modelarstvu  (Read 79627 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #15 on: November 16, 2009, 10:24:09 PM »
Koristim belo akrilno lepilo na bazi vode Drvofiks u glavnom kada ima vremena da se osuši.  Za brže lepljenje koristim 2K epoxy.
Oba lepka su ekološka i ima ih u svim farbarama.. Ne isparava se iz njih nikakav otrov i ne nagrizaju ruke.

Sva lepljenja sa ovim lepkovima je barem 20-30 puta ječe od stirodura. Naime, lepak ulazi u pore stirodura, koja čini 40 dela od strukture. Na mestima lepljenja sigurno neće da se lomi. Greška je ojačavati mesta lepljenja. Samo je suvišan teret na modelu.  ;namig

   
Da dodam, i hot glue aka pistolj sasvim solidno lepi izoflor i stirodur i brzo se susi a dosta je jeftiniji od npr epoxy lepka po jedinici mere.
I ovo cudo

sasvim dobro lepi, jako je jeftin (180din tuba) a moze da se koristi i za popunjavanje rupa, samo mu je mana sto se jako sporo susi i tezak je za smirglanje (koji nije?).
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #16 on: November 16, 2009, 10:43:58 PM »
Quote
TE, da li ove boje mogu da pomešam sa parket lakom?

Po mojim saznanjima (skoro) sve farbe na bazi akrilnih smola sa vodenim razređivačem se mogu mešati.
Da ove male flašice sa akrilnim bojama su već gotove farbe i spremne za upotrebu.

Auto lakovi su složenijeg sastava i imaju razne komponente i drugih smola i razređivača radi postizanja boljeg kvaliteta. Postoji mnogo vrsta akrilnih smola ali nismo hemičari, a nije ni potrebno da znamo toliko detaljno o tome.
http://en.wikipedia.org/wiki/Acryl_group
Akrinle farbe su jedino dozvoljene da se koriste za farbanje drvenih dečijih igračaka i u ošte nije problem ako ih progutaju.  :big smile  To je deo važećih ekoloških zakona u EU. U industriji nameštaja i u opšte u građevini se sve više koristi. Neki kažu da je to farba budućnosti. No, bitno je da je za naše penaste materijale idealan u svakom pogledu.
 4e



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #17 on: November 17, 2009, 04:07:09 PM »
Od IvanGrozni

Quote
...razmišljao i o temper bojama. Naime one su takođe na bazi vode, kada se boji sa temperama boja se razblažuje vodom. Šta misliš o tome?

Tempera u tubama je isto dobra akrilna farba, ali nije toliko dobrog kvaliteta (zavisi od marke) i mat je finiš. Treba probati da se odmah umeša sa prozirnim parket lakom, da bi bolje pokrila isnovnu boju izoflora, stirodura i imaće veći satenski sjaj drugi sloj. Posle mogu šare. Probaj da umešaš manju količinu i probaj na manjem komadu.
Generalno, u praksi se pokazalo da je farbanje bolje izvesti sa malo ređom fabom a u više sloja. Ovako se farba ravnomernije nanesa i baš toliko da ima pokrivnost, bez viška zbog težine.
Samo prčaj.  :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Rezanje listova od STIRODURA
« Reply #18 on: November 18, 2009, 07:37:07 PM »
Evo jednog načina ručnog rezanja listova iz table stirodura, stiropola i sl.
http://www.utahflyers.org/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=33
Treba da se napravi ram za natezanje, napajanje za žicu i potreban je radni sto. Ko jednom napravi ove alate, kasnije ne boli glava gde i kako da se nabave listovi. Reže se debljina po želji.

Kako napraviti napajanje, isto se može naći jedno rešenje na ovom sajtu sa još puno dobrih saveta:
http://www.utahflyers.org/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=33
Zaista ne treba puno para za ovu opremu a mogućnosti rezanja su daleko veće nego što se to čini na prvi pogled.
Proučite i na   (work)


« Last Edit: November 18, 2009, 07:42:56 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
STIRODUR u modelarstvu
« Reply #19 on: November 18, 2009, 08:16:19 PM »
Ovo je zaista jednostavno. Gravitacioni sekač.  ")
    


Eto, nekoliko načina, a za ostalo neka proradi naša balkanska snalažljivost  ;namig

« Last Edit: November 18, 2009, 08:17:52 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Rezanje listova od STIRODURA
« Reply #20 on: November 18, 2009, 09:15:31 PM »
Ovaj je mnogo lenj ili mnogo koristi tanke listove ako je morao da (polu)automatizuje proces:




Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #21 on: November 19, 2009, 12:29:37 AM »

Ех, ни ми домаћи нисмо за бацање:



Ево теме о изради свега што је потребно за (ручно) сечење стиродура

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1733.msg9363#msg9363


Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #22 on: November 19, 2009, 08:09:25 AM »
Mephisto, tvoj rad sam već video i mislim da napravim takav ili sličan sekač. Biso am u radio klubu zbog ove plastične kutije u kojiu bi stavio elektriku i nije malo skupa već dosta - 1700 din. Ipak je to samo plastika. Prvo ću potražiti ispravljač koji može da da 12v i 2A, pogledaću u subotu na Bubanj potoku.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #23 on: November 25, 2009, 07:59:47 PM »
Danas sam našao u alatu ne tako davno kupljene boje za makete aviona. Kad na njim piše Water based paint  (yay) što znači da mogu da se mešaju sa parket lakom na bazi vode. Ovo mi je bitno pošto mi trebaju vojne boje tipa SMB, koje ne mogu dobiti mešanjem Dipi pigmenata. Boje se inače mogu naći čak i po knjižarama.




« Last Edit: November 25, 2009, 08:03:56 PM by IvanGrozni »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #24 on: November 25, 2009, 09:31:15 PM »

Quote
plastične kutije u kojiu bi stavio elektriku i nije malo skupa već dosta - 1700 din.

Na skoro svim pijacama se prodaju razne plastične kutije za hranu u velikom izboru dimenzija za 100-200 dianra.
Nisu krte i lako se buše za ulazne izlazne kablove. Okrenuti poklopcem na dole su sasvim lepe  :)



Bojice za makete su dobre. Pitanje je samo cene za količinu. mmmm


Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #25 on: November 25, 2009, 09:35:30 PM »
TE, pa neću da trafo držim u frižideru  ;D Predlog je odličan.
Što se boja tiče one idu oko150 dinara po komadu. Naručio sam od Creatinas dve boje, čekam da stignu.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #26 on: November 25, 2009, 09:50:25 PM »
Ja sam danas pripremajuci Mentor za farbanje dosao na ideju za materijal za kitovanje stiropora.
Moze da se koristi i kit za drvo koji sam do sada koristio , ali sam danas probao sa lepkom koji
se koristi za lepljenje ukrasnih lajsni od stiropora. On dolazi u tubi kao silikon. Lepo popunjava rupe
a posle moze i da se smirgla kad se osusi.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #27 on: November 25, 2009, 10:09:19 PM »
Saxpg, može naziv toga i slika?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #28 on: November 26, 2009, 12:33:02 AM »
AK je nešto probao i ovde već preporučio:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=556.msg16635#msg16635

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: STIRODUR u modelarstvu
« Reply #29 on: November 26, 2009, 07:17:33 AM »
Mislim da to nije isto kao ono sto AK pominje. Ovo sto sam ja koristio lepi samo stiropor, za ostale primjene je beskorisno.
Stavicu sliku danas.