Author Topic: F1E magnetne jedrilice  (Read 8595 times)

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
F1E magnetne jedrilice
« on: March 08, 2008, 05:59:01 PM »
Evo nekoliko snimaka da se upoznamo sa klasom F1E magnetnih jedrilica. Ove godine cemo  krajem juna imati u ovoj kategoriji 2 takmicenja svetskog kupa na Zlatiboru








Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: F1E magnetne jedrilice
« Reply #1 on: March 08, 2008, 11:57:16 PM »
Lepo je, nama sta...

Ajde, molim te, daj neko objasnjenje sta radi taj magnet i sta se desava tokom leta.

Hvala i pozdrav,
Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F1E magnetne jedrilice
« Reply #2 on: March 09, 2008, 12:38:59 AM »
Sto se tice ovih jedrilica jedino ih je terao Raletic Milos i to veoma uspesno. On ima najvise znanja o ovoj kategoriji. Ja sam od njega kupio jedan njegov model, a jos jedan sam narucio u kitu iz Italije i imam nameru da se takmicim na ovogodisnjem takmicenjima na Zlatiboru.
Modelom se upravlja putem vertikalnog stabilizatora koji je vezan za pokretni magnet koji se nalazi ne pozadi vec na prednjem delu modela, iako model ima vertikalac i pozadi koji je fiksan. Magnetni vertikalac radi kao kompas i  drzi pravac modelu i to uz vetar koji ujedno i padinski jer se modeli pustaju niz blagu padinu. Tako model drzanjem pravca u vetar, dobija potreban uzgon i planira veoma dugo. Vertikalac na magnetu se podesava jer vetar nije uvek severac.
Za sada toliko. Nadam se da ce Rale da se ukljuci u ovu diskusiju i oda nam tajne ove kategorije.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F1E magnetne jedrilice
« Reply #3 on: October 10, 2008, 11:46:57 PM »
2. Novembra u nedelju će biti odrzano prvo drzavno prvenstvo u magnetnim jedrilicama. Takmičenje će se održati na Titelskom brdu. Suvišno je reći da je to kod Titela. Raspis - bilten će biti objavljen za nekoliko dana.

Evo i jednog plana magnetne jedrilice, ko bude vredan možda i stigne da je napravi za državno.

http://i43.photobucket.com/albums/e374/watt1992/UGO-2.jpg