Author Topic: Servo za upravljanje?  (Read 3618 times)

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Servo za upravljanje?
« on: November 21, 2010, 02:14:17 PM »
Pozdrav svima!
Iz nepoznatog razloga servo koji kontrolise upravljanje na mom 1/8 buggy-ju nitro poceo je da "trokira" tj. radi JAKO sporo i ne mogu da prokljuvim zasto?  ")
Zbog toga sam odlucio da kupim novi ipotrebna mi je pomoc nekoga ko zna koji je dobar za tu klasu i gde ima da se kupi.
Razmisljao sam da porucim od Adama kada bude isa u Madjarsku ali ne znam tacno koji da uzmem,pa ako se neko razume bio bih mu zahvalan da to podeli samnom!
Hvala unapred
       Stefan Milesevic

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #1 on: November 21, 2010, 05:48:14 PM »
Obavezno oko 10kg i metal gear. InoLab HGD 760 MG je dobar i brz servo prikladam nameni.

poz
Veljko

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #2 on: November 21, 2010, 06:34:09 PM »
Hvala na odgovoru.
Da li znas gde ima da se kupi i koliko je...
Ako neko ima taj ili slican servo neka se slobodno javi ns PM  :)aplauz

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #3 on: November 25, 2010, 09:43:16 PM »

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #4 on: November 25, 2010, 09:50:32 PM »
Ne taj servo ne bi nikako odgovarao jer je to mini servo i samo ima 2kg snage, kao sto i pise u specifikaciji.

Ovakav ili slican bi odgovarao

http://unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8775
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8776

poz
« Last Edit: November 25, 2010, 09:52:11 PM by magic »
Veljko

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #5 on: November 26, 2010, 04:04:52 PM »
Dragi moj Stefane, utakni servo gasa na mesto serva za upravljanje i obrnuto. Ukljuci stanicu i probaj dali taj problem jos egzistira, ako servo upravljanja sada normalno odgovara komandi na mestu gasa, predji na drugu fazu.

 Kako mi vozimo automobile gde stignemo, prepreka je bezbroj, a ivicnjaci, neke betonske izbocine obicno se nadju na puto modelu. Posebno kod pocetnika, a veruj mi i kod eksperata (sa staze izlece i Veber i Hamilton i mnogi drugi, a mi nismo oni) nezgode sa ovakvim preprekama su ceste i nekako su "nuzno zlo" u ovoj oblast modelarstva.

 Verovatno se to i tebi dogadja, pa da predjemo na fazu dva!

Sa odvojenim servom upravljanja proveri hod prednjih tockova, ali (ako je 4W pogon,)" oslusni" i proveri zazor ili neku nepravilnost i srednjeg i prednjeg diferencijala. Obicno je "izvitoperenost" nekog od spoja ovih delova transmisije razlog velikih problema, koji bi bio problem i snaznim industrijskim servoima!
 
Verujem da posedujes jedan od "konfekciskih" (izvini molim te ako gresim!) RC automobila obicno sa skoro svim delovima od lako deformisuce /ne bas lomljive plastike, pa i tesko uocljivih deformacija/, pa proveri "visbone"  koji su veza plastika-aluminijum (nije sasija avional T-6 Al veruj mi, sto je dobro!), njihove nosace, lezajeve tockova, obicno su plasticni, pa ponekad od trenja, kamencica, peska zaribaju. I to hoce da "koci" servo (neverovatno, ali iskustveno provereno!)

Varijante "apgrejd" ovih delova nisu resenje, cak su i stetni ako nisu precizno i planski, vec "sminkerski" ugradjeni, sto je obicno slucaj.

Od udarca ne mora da "crkne" servo, ali komandna polugica moze da iskrivi pogonsku osovinu servoa, i eto jos jedan belaj!

Ako si sve ovo (a ovo nije sve) apsolvirao, proveri i stanje prijemnicke baterije, ali pod max. opterecenjem! Pazi, ona neprestano napaja prijemnik, ali ako se cesto ili jos gore maksimalnim otklonima permanentno pokrecu i jos dva (ja imam cak tri servoa, pa mi je opet, iskustveno i ovaj problem poznat) servoa, onda je problem u tome; servoi jednostavno pocnu da podrhtavaju. Ne zavaravaj se sa akumulatorima od pet celija (6V), krace traju u voznji (brze se prazne!), a ni mnogi od servoa nisu im prilagodjeni. Cuces o ovome verovatno iskusne "imejlovske" i "jutjub" savetnike, posluslusaj ih, ali ipak, iz raoznalosti proveri i rezultate saveta.

Imam vremena na pretek, javi se P.M.-om, overimo zajedno moje pisanije.

Srdacno te  pozdravljam

Bilo kako bilo istrazuj i sam, neces na "livadi/parkingu" imati savetodavce.

Stigosmo i do servoa.Ako je ovaj stvarno neispravan, u sto sumnjam, kupi bilo koji, bilo kakav, konfekcijski standardni servo od par €, i bices zadovoljan , uz samo jedan uslov, izbegavaj ivicnjake, grbe, a od mehackog ili elekronskog ostecenja nece te spasti ni digitalni servoi od nekoliko stotina €!

E, sada ti mozes da mi verujes ili ne verujes ali u periodu 60-70 godine (naravno u proslom veku) u BG je bilo nekoliko desetina RC "automobilista", imali smo i Tamijinog distributera (takmicarskih RC auta), poceli smo sa Graupnerovim prijemnicima od pola kilograma i servoima os 0,4 kp. Ja i danas u svojoj kolekciji imam prvi proizvedeni  RC auto u svetu u ovoj kombinaci,, a  oba moja sina i ja imamo standardne servoe na vrhunskim, ne sminkerski "apgrejdovanim" RC automobilima.

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #6 on: November 26, 2010, 04:31:10 PM »
Stefane, alineje nekih delova teksta su malo "isprevrtane", nije mi poznato sta je to i radi cega se desilo (strana mi je za ove moje godine ova nova tehnika, zacas me predje ovaj novi tip "Abakusa" (u moje vreme / abakus// su  bili savrseni,drveni, rucni racunari, koriste ih i danas sa velikim uspehom na bliskom i dalekom istoku!) ali svi delovi teksta su tu; probaj da ih poslozis, neuspes li, pitaj. Tu sam, e koliko dugo, zavisi od onoga gore!

Malo sale nije na odmet i ako je blizu istini,
Srdacan pozdrav

P.S.
 Resavaj male stvari, velike ce se resiti same ili ce ih i onako resiti neko drugi!

 Savet, jednog mog dobrog prijatelja, dobro poznatog americkog modelara,( nase gore list), skoro preminulog.

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Servo za upravljanje?
« Reply #7 on: November 27, 2010, 02:01:21 AM »
hvala puno na ovom tekstu!
 (:good) 3aa
Javljam se uskoro nema trenutno vremena da radim na autu...