Author Topic: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...  (Read 8999 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« on: July 21, 2008, 11:57:46 PM »
OS je uz Saito najbolji proizvodjac glow motora. Njihovi motori jesu malo skuplji ali vrede svaku paru.

Ja sam imao OS-a na mom Hangar 9 Thunderboltu i Warhavku. Oba su bila cetvorotaktni Suprasi od 15 ccm. Motori su bili neverovatno dobri, Thunderbolt sam posle razrade leteo u preko 60 startova i NI JEDNOM NISAM pipnuo iglu da bih nesto stelovao. OS je stvarno vrh...

Ista je prica i sa OS RX 140 (24 ccm) koji se nalazi na mom Cenej Staru (Montana-Delromodellbau). Ovaj motor ima i Hatory rezonantnu cev i okrece elisu 16x14. RX 140 ima i pumpu. Ni na ovom modelu ja ne znam sta je to stelovanje motora. Samo sipam gorivo upalim ga i letim... Fenomenalno...

Jole ima RX-a 160 i prica je ista a, skoro je kupio i najnoviji dvotaktni od 20 ccm koji, zamislite, radi isto tako dobro...

Posto sam presao na benzince posle veoma loseg iskustva sa SPE kinezima kupio sam Zenoah 45.
Dvoumio sam se izmedju Fuji i Zenoah-a ali sve sumnje mi je razbio Frank Tijano pokazavsi mi da i on leti Zenoah-a 45. Pa, kad je njemu dobar na modelu gde samo avion kosta 3000$ sta ja imam vise da filozofiram.
Naravno da je bilo "pametnih" koji su komentarisali kako je to motor sa magnetnim paljenjem ali, nisu bili u pravu. Sem malo vece tezine (meni to odgovara za doterivanje tezista na mojim warbirdima) ovi motori nemaju ni jednu manu spram onih sa elektronskim paljenjem. O prednostima razmislite sami... I ovo su motori nove generacije tako da ono sto o magnetnim paljenjima znate od ranije slobodno zaboravite...

Zenoah 45 je super i veoma sam zadovoljan sa njim. Zero od preko 10 kila kojeg trenutno letim ovaj motor nosi kao od sale. Leteo sam do sad oko dvadesetak startova bez i najmanjeg problema.

Motor je tako dobar da sam kupio jos jedan i montirao ga i na pre neki dan zavrsenog Thunderbolta od 2,2 metra. Danas sam ga prvi put upalio i sta da vam kazem, alnasovao sam ga samo dok nije povukao gorivo, igle nisam morao ni da pipnem, a ne znam da li mu je bolji ler ili pun gas... Neverovatno... Elisa je Xoar 20x10 laminated i sa njom ima oko 6800 obrtaja. Pali na "miris" startera i radi lepo u svim rezimima...

OS i Zenoah su za mene firme koje ja sigurno necu menjati u buducnosti. Imao sam prilike da gledam mnoge glow i benzinske motore ali, ni jedan ne moze stati pored ovih...

Na kraju krajeva uvek je bili koliko para toliko i  muzike...

Pozdrav

Mirce




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #1 on: July 23, 2008, 04:50:01 PM »
Drago mi je da ste napisali svoje iskustvo vezano za Zenoah japanske motore.  :-*
Zenoah motori su izvanredni za skejl modele gde stavarno treba tezina u nos. Skoro su neunistivi, jer su pravljeni od delova motorne pile za najveca opterecenja. Samo je karter adaptiran za modelarske potrebe, odnosno montazu na fajervol. Ja sam ipak morao da napravim adater za elasticnu montazu. Pa da ne bude da je bas sve dobro, ovo se moze pripisati kao manjak na konstrukciji, s obzirom da benzinski motori novije generazije imaju fabricko resenje za montazu.

Posto sam se duze vreme zadrzao na razvoju malim stirodur modelima, jos nisam napravio model za njega.
Pa da mi ne stoji u fioci, odlucio sam da prodan i da se jos malo zadrzim na glow motorima, naravno OS  :)
Ako je neko zaintersovan za kupovinu novog nekoristenog motora Zenoah ZG45, neka klikne ovde:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=260.0
T.E.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #2 on: July 23, 2008, 11:31:38 PM »
Elasticna montaza je prepustena da se modelari sami odluce da li hoce to ili nece.

Na Zerou imam motor direktno pricvrscen za firewall a, na Thunderboltu preko guma ali, ne kao ovih Vasih silent blokova. Moj utisak je da Thunderbolt ima malo manje vibracija. Istina je da je i drvene konstrukcije (Zero ima plastican trup) pa, mozda i to malo ublazava vibracije.

Posto imam dva ZG 45 mogu samo reci da ce onaj ko kupi Vas motor biti veoma srecan covek, jer su moja iskustva sa njima sjajna.

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #3 on: December 22, 2012, 11:59:40 PM »
veoma sam zahvalan na ovakvoj informaciji , ionako sam se dvoumio hvala... (res)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #4 on: December 23, 2012, 12:20:05 AM »
Quote
veoma sam zahvalan na ovakvoj informaciji , ionako sam se dvoumio hvala... (res)
Da, ali sada već treba uzeti u obzir da su se i kineski motori popravili od pre 4 godine. Poneki izgledaju kao Desert Aircraft motori koji se smatraju veoma dobrim. Treba ih pogledati i pročitati iskustva na drugim forumima. Ipak su dosta jeftiniji.  mmmm

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #5 on: December 23, 2012, 10:09:01 AM »
Sve što pišem na ovom Forumu, a vezano je za neke proizvode, konkretno u ovom slučaju za motore, pišem na osnovu svog iskustva ili iskustva koje sam imao prilike da vidim kod mojih prijatelja i poznanika. Znači lično... ne one varijante, pročitao sam, ovaj rekao ovo, a onaj ono...

Činjenica je da su Kinezi napredovali u zadnjih par godina, ali i dalje je "čist loto" kakav ćete motor dobiti od njih, pogotovo ako ga naručite iz Kine direktno, da bi imali još povoljniju cenu.
U Lindingeru ili Schweighoferu se prodaju kineski motori A klase - probrani...
Znam ljude (deda Sava i Miloš) koji su ih kupovali tamo i savršeno im rade... Marko je kupio svoj DLE111 direktno iz Kine i perfekto ga služi...

Nažalost znam i ljude koji su se nevidjeno "zaje....li" za kineskim motorima i to u skorije vreme...

Zadnja impresija koja govori u prilog mojoj teoriji, je Golubov benzinac OS Max GT -33... http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10301.0.html
Iz kutije radi perfektno... Jeste košta malo više...

Tako da zaključak nije teško izvesti...

Treba znati i za kakav model vam je potreban motor. Ako je to za neki warbird, onda je Zenoah savršena opcija. Isti takav Zenoah nije za 3D avion...

Kako god okreneš, ako ćeš kvalitet to košta...
Stara je izreka: Ako ne znaš šta je dobro - kupi skupo...

Pozdrav

Mirče 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #6 on: December 23, 2012, 04:26:20 PM »
Iz mog ugla se stvrari drastično menjaju. Od kada se zna i vidi na novijim kineskim proizvodima da Kina sve više koristi najmodernije CNC i druge Hi-Tec tehnologije iz Japana, možemo biti sigurni da je kvalitet njihovih motora sada već u rangu najviših. Zna se u struci da je u CNC tehnologijama pojam škarta ne poznat, pa tako ni probiranje robe po katagorijama nema. Treba pogledati obradu karteskog dela ovog motora i odmah se vidi da nije liven, već je 100% obrađen u CNC multicentru (strug i glodalica zajedno) bez uticaja ljudskih ruku. Ovako je nemački DA prvi put radio kartere, pa i danas. Vidi se i to da je livenje cilindra vrhunsko, a to podrazumeva i vrhunsku tehnologiju njegovog hromiranja. Svi drugi manji i veći delovi su takođe ispali iz CNC automata. Karburatori na svim motorima je japanski Walbro  proizvod pa ni za paljenje nema brige. U elektronici je već davno postignut svetski nivo u Kini. Kvalitet novijih kineskih motora pokazuje i njivova tržišna cena koja raste pa čak i u HK.



Japanci dakle imaju ravnu konkurenciju na tržištu motora, pa tako i Zenoah, ali ne treba se bojati da će oni propasti zbog toga. Kina će i dalje ovisiti o njihovim tehnologijama, kao i zemlje u toj oblasti pa i u svetu.
Sve ovo ne znači da i dalje nema manje kvalitetnih kineskih motora u prodaji, koje se proizvode još sa starijim tehnologijama.


« Last Edit: December 23, 2012, 04:58:00 PM by tibeteagle »

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #7 on: December 25, 2012, 10:32:04 AM »
Kinezi svakako napreduju velikim koracima, i priča se svodii kod njih na to koliko para toliko i muzike. Dakle trenutno su po mom mišljenju rame uz rame sa svim svetskim proizvođačima motora osim Japanaca. Sa Japancima ne mogu da stanu rame uz rame kako nemci, amerikanci...  tako ni kinezi.
Fali im ona završna obrada koja omogućava da se motor sklopi i radi besprekorno bez i jednog jedinog dihtunga, metal na metal.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: OS Max i Zenoah motori iz mog ugla...
« Reply #8 on: January 15, 2013, 12:58:24 AM »
Japanci su precizna nacija i to njihove proizvode stavlja u posebnu grupu.Sto se tice Kineza i ja se potpuno slazem da koliko para toliko muzike.Imam u svojoj kolekciji dosta glow motora,WEBRA, EVOLUTION,ASP,OS,MWS,RUS,K&B,SUPER TIGRE.Trenutno kako stanje stoji ovi kinezi rade podjednako dobro kao i ovi markirani.Nekazem ja da ljudi nisu imali problema sa kinezima ali sto se tice tehnologije izrade tu ce uskoro biti mrtva trka za ozbiljnim firmama.

OS se vec odavno izdvojio zbog preciznosti izrade karburatora i to ga stavlja u sam vrh.Sto se tice Zenoah,ja licno ga nisam imao i nemogu reci svoje misljenje o njemu osim onog sto sam citao po domacim i stranim forumima.Oko jedne stavri se svi slazu a to je da je SIGURAN motor.Sto se tice ostalih karakteristika to je individualno od modela do modela motora,neki su dosta tezi od ostalih u klasi sto odgovara za modele kojima treba olova u nosu.Koliko sam ja vidjao da ih ljudi naj vise ugradjuju u skala modele sto nemora da bude tacno.Zenoah su dobri motori u svojoj klasi ali ja licno ne posedujem modele u koje bih ugradjivao takve motore.