Author Topic: ozbilja konsultacija ???  (Read 21812 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
ozbilja konsultacija ???
« on: November 13, 2010, 07:27:05 PM »
Kod nas u klubu je nekako nova fora i palimo se na dvomotorce, a negde nismo previse zaljubljeni u electro..
Pocelo je sklapanje B-25 Mitchell od HANGARA9, te treba izabrati odgovarajuce ili dobra 2 motora za ovaj avion....
Sam avion ARF, bez icega na sebi ima oko 2,5 do 3 kg, raspona krila 2050 mm, HANGAR9 kaze da je flying weight oko 7 kg, i predlaze Evolution motore 0.36-0.40 Glow 2-stroke.

na raspolaganju imam, ono sto mislim da bi bilo realno:
1.  2 x Evolution 0.36 (5.71cc) 2-stroke (2-17.000 RPM 10-30% nitro)
2.  2 x Evolution 0.46 (7.65cc) 2-stroke (2-12.000 RPM 10-30% nitro)
3.  2 x SAITO    0.72 (11.80cc) 4-stroke (2-12.000 RPM 10-30% nitro sintetic)
ili mozda 2 x ZENOAH 20cc he he he....  (sala!!!!)
DAJTE NEKI MUDAR SAVET STA IZABRATI OD MOTORA, da ima snage i brzinu !!!

U planu je da mu obavezno stavimo ON-BOARD DIGITAL GLOW DRIVER twin engine i posebnu bateriju za napajanje ovog uredjaja, ovo se pokazalo dobro/odlicno kod DUAL ACE (takodje Twin), koji smo vec letimo...
Na DUAL ACE su dva EVO 0.46 i on jako lepo leti, ima snagu brzinu, upravljiv, ne trazi preveliku brzinu na sletanju, po lece na kratko, a bar je 2-3 puta u startu laksi od ovog, manji rapson krila itd....
Po savetu Gileta, svakako i obavezno cemo razraditi sa 2-3 rezervoara svaki motor, mudar savet !!!
Odvojicemo Throtle na 2 zasebna kanala, ma na mix, kako bi mogli pored fizickog stelovanja i da se elektronski trimuju na stanici...
Inace predvidjen je za 10 servoa u Glow set-upu, 2 x Throtle, 2 x aileron, 2 x flaps, 2 x zadnji rudder, 1 x rudder/prednji upravljacki tocak i 1 x elevator....
U kutijicama za RUDER servo ima mesta samo za micro servoe, a u to se slabo razumem, koji bi to servo trebao da bude, micro, a da ima snagu da zavrti vertikalac, a ima dva vertikalca....???
DAJTE NEKI MUDAR SAVET, o ova 2 micro servoa..

Stanica ce biti SPECTRUM DX7 sa AR7000 Receiverom i min. 2400 Mah 6V receiver battery...
i recimo min. 1000 Mah battery za napajanje glow drivera 4.8V

Posto na samom modelu ima dosta providnih povrsina, kabina i ostali otvori za oruzija, plan je da ga okitimo LED diodama jer je u vazduhu slabo vidljiv gore je tamno zelena boja dole siva (Kremicev SPITFIRE ista kolor sema, tesko se vidi sta je gore sta dole kad se vine u nebo), neki strobo light sigurno...

A da bi bio sto verniji SCALI, i da bi smo obezbedili zvuk mitraljeza, na vrh cemo da uvezemo neki mini CD stub SONY sa 2 zvucnika i SUBWUFEROM !? he he he ....(sala!!)

U planu je da poleti u ovoj godini, ima puno posla, fabrika kaze 50 sati....

Bila bi fora da bude i malo snega, posto nemam retrakte, idu ROBART (400$) , stavicemo mu skijice od neke plastike... zezam se al smo prosle zime Kremic i ja leteli SOPWITH CAMEL za ZENOAH 20cc, po snegu i bilo je fenomenalno, elisa je bacala sneg iza modela, ko na pravom....

Zahvaljujem na konstruktivnim misljenjima i savetima, evo i neka slicica, ne sklopljenog aviona

Pozdrav Zajko
« Last Edit: November 13, 2010, 09:19:12 PM by SABURO »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #1 on: November 13, 2010, 07:49:31 PM »
 ;D
Zajko, sta da velim isto kao i ti , jedva cekam da ga vidim letnog.
Moj predlog je:
2.  2 x Evolution 0.46 (7.65cc) 2-stroke (2-12.000 RPM 10-30% nitro)
ili Saito (ako mogu da se "ture" na model).
Kariklicu, sta si ti predvideo za svog Mitchell-a? Bese 2 x Saito (.60 oli...tako nesto oko sezdesetice?!)?

Ma za 10 dana je on spreman vidim ja. Taman sledece nedelje sam free :)
Vidimo se u Zajkovaci , pardon u Ivanci  ;)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #2 on: November 13, 2010, 07:59:37 PM »
Nisi za 2 x Zenoh 20cc i CD stub SONY ???  He he he ....

Ja ko velim da iskoristim ove EVO 0.36, niko da kupi neki a imam jos 3 kom, pa da stavimo i jedan na rep da bude PUSH...

bilo lepo danas, falio si nam da sa supervisorom Dedom, trazimo P-51D koji ode van dometa !!!! Jebiga, stedimo na baterijama 8 kom x 1.5V od predajnika...
Sad cu da ga stavim na oglas da ga prodajem, sve radi ....
zamalo pa ko Miletova ALFA da utrci u kucu kod komsije....
« Last Edit: November 13, 2010, 08:03:43 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #3 on: November 13, 2010, 08:42:34 PM »
Bre Zajko, malko mi je čudna ta proporcija: ARF 2.5-3kg, a poletna 7kg!? Šta će sve turite za 4-4.5kg?!? mmmm
Inače, zlatno pravilo kod dvomotoraca je da avion može da leti dosta komotno i sa jednim motorom. Iz tih razloga bi bilo preporučljivo da turiš što jače motore koji mogu da se lepo uklope u te gondole. Rezerva snage nikad nije na odmet, a naročito za tako velik i težak avion.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #4 on: November 13, 2010, 08:49:58 PM »
Nisi za 2 x Zenoh 20cc i CD stub SONY ???  He he he ....

Ja ko velim da iskoristim ove EVO 0.36, niko da kupi neki a imam jos 3 kom, pa da stavimo i jedan na rep da bude PUSH...

bilo lepo danas, falio si nam da sa supervisorom Dedom, trazimo P-51D koji ode van dometa !!!! Jebiga, stedimo na baterijama 8 kom x 1.5V od predajnika...
Sad cu da ga stavim na oglas da ga prodajem, sve radi ....
zamalo pa ko Miletova ALFA da utrci u kucu kod komsije....

(pijemo)
hehe
Na slatkim mukama si: oli ovaj oli onaj motor da stavim :)
Znaci , javlja se potreba za GPS-om i tamo u Zajkovaci ? Da pored receivera i GPS ugradjujemo, bar lakse da nadjemo "otete" modele.
Vec kada si pomenuo gazda Mileta, red bi bio i da ga mi predstaviomo. Sumnjam da prati ovaj forum, ali nema veze, nece se ljutiti. Pripremam fotke pa u jednom od sledecih topica "Gazda Mile from Vlasotince" :)
Poz.

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #5 on: November 13, 2010, 08:58:50 PM »
Bre Zajko, malko mi je čudna ta proporcija: ARF 2.5-3kg, a poletna 7kg!? Šta će sve turite za 4-4.5kg?!? mmmm
Inače, zlatno pravilo kod dvomotoraca je da avion može da leti dosta komotno i sa jednim motorom. Iz tih razloga bi bilo preporučljivo da turiš što jače motore koji mogu da se lepo uklope u te gondole. Rezerva snage nikad nije na odmet, a naročito za tako velik i težak avion.

 (pijemo)

Znaci 2 x Zenoah mmmm

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #6 on: November 13, 2010, 09:19:54 PM »
ovo za 7 kg poletna tezina to kaze HANGAR9 u katalogu, a ovo da sad kao ARF ima 2.5-3 kg to je moja slobodna procena nisam ga vagao, mozda sam se zeznuo....
imam ja i 2 x evo 061 ili 2 x SAITO 1.00 ili 2 x SAITO 1.25 ali bojim se da je sve to mnogo vise od onoga sto kaze HANGAR9, za ZOENOAH se Zezam, naravno.
Tako sam pre mesec dana stavio na njihovog T-34 Mentora 1600 mm raspon, ZENOAH20, ispade tezak ko cigla, a minimalna elisa za Zenoah maltene udara u apshalt, pa ih pitak koja je najmanja elisa za njega, a oni me oteraju u p.m. i kazu da to nikako ne ide i nije predvidjeno, a krema i ja napravili 2 leta... ipak sam ga skinuo, cekam da mi gile zavrsi neki od onih motora, pa ga letimo normalno.... he he he...

```````````````u svakom slucaju hvala na savetima
tema i dalje aktuelna ....
poz Zajko
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #7 on: November 13, 2010, 09:23:30 PM »
Gazda Mile je "LAF: i treba da ga lepo predstavimo, gospodin covek zeljan akcije ...
smisli nesto a ja cu da dodam, sto zaboravis...

Si video na vestima ZMAJ Kod Sabca pao na aauto, pilot malo ugruvan, Sreca !!!!
prva ASOCIJACIJA : MILE !!
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #8 on: November 13, 2010, 09:49:15 PM »
TO BI TREBALO OVAKO DA IZGLEDA, LETI I ZVUCI :



ILI OVAKO



ALI SIGURNO NE BI TREBALO DA BUDE OVO (a ovo je cudan hobby, sve sto leti ima tendenciju pada):



a tek ovaj on ima 4 x vise problema, kremicu ako ovo sa 2 motora bude OK idemo na ovako nesto .... He he he



RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #9 on: November 13, 2010, 10:40:04 PM »
Gazda Mile je "LAF: i treba da ga lepo predstavimo, gospodin covek zeljan akcije ...
smisli nesto a ja cu da dodam, sto zaboravis...

Si video na vestima ZMAJ Kod Sabca pao na aauto, pilot malo ugruvan, Sreca !!!!
prva ASOCIJACIJA : MILE !!

Videh. Prvo sam mislio da je neki "depronac" u pitalju, onako roze boje. Kao sto velis, sreca po sve da se dobro zavrsilo. Golf dobrano ocukan! Sta se tu tacno zbilo? Zna li neko?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #10 on: November 14, 2010, 12:35:45 AM »
Što ne vidite na RC Universu šta su drugi koristili za pogon i kakve su im impresije...

Pozdrav

Mirče

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #11 on: November 14, 2010, 12:36:24 AM »
Ama, slušaj mene - daleko će doguraš :big smile lol
Nisam rekao da preteruješ, nego da po metodi "jedan naprema od oka" ošacuješ šta lepo može da legne u te gondole, a da pri tome sve to ne izgleda kao pile u gojzericama (ali nemo' baš toliko odokativno kao za težinu, ko boga te molim :sljus). Treba naravno imati u vidu i odgovarajuće veličine elisa, i položaj težišta, i ukupnu težinu... Ja bih uvek radije stavio "za broj veće" motore, ako se uklapaju u predhodne uslove, nego da dodajem olovo u nos radi doterivanje težišta. Dakle, glasam za Evolution 0.46, ili SAITO 0.72. Sa auspusima bi trebali da imaju slične težine.
U slučaju gašenja jednog motora, od naročite važnosti je da vertikalna kormila imaju dooobre otklone, kako bi moglo da se parira "nogom".

E, baš sam vam rek'o. lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #12 on: November 14, 2010, 01:06:23 AM »
sad sam gledao tezine
najmanji koji hangar preporucuje evo.36 je  360 gr
evo 0.46  je 490 gr
saito 0.72 je isto 490 gr
Zenoah 20cc je 950 gr
sve su ukupne tezine,
Zenoah trazi i 2 battery po 2500 mah za el.paljenje recimo po 250 gr. sto je na krilima ukupno 3 kg..... ali zamisli taj zvuk 2 x zenoah, kad se ukrsti, tu snagu (3ks) i tih 2 x 10000 RPM... jebiga al 3 x teze od
evo 0.46 ili saito 0.72... sto je slicne tezine + glow driver + battery za njega... izadje da je benzinac 2 x teza varijanta.... ali kud i kamo poslusnija i pouzdanija, nema stelovanja, sem inicijalnog, ali nema ni kapotaz... bojim se bilo bi ko piletu sise...
ali j...ga ne verujem ni da je struja mnogo laksa, 2 cigle od baterija i dva jaka el.motora 2 x esc, dodje sigurno  nesto ispod benzinca, ali sad video da mu baterije smestaju u trup u kutiju gde je veza trupa i krila...
voleo bih da ga gurnem na 2 x zenoah, ali se pribojavam tezine i vibracija, da ga ne odlepi celog, pa samo polete sami motori sa komadicima balze.... he he he
ali bi sa baterijama za el.paljenje mogao da se regulise balans i sa prijemnickom baterijom i ona je 2500mah, znaci 3 iste baterije za rasporedjivanje balansa... a na krilima vise 2 motora sa gorivom (2 x 250-300 gr, mali rezervoari...
cak mislim da bi i paljenje moglo u trup od oba motora, sto bi olaksalo motor sigurno na recimo 700 gr i gorivo 1000 gr po krilu....

Mirce, kopao sam po netu.. ili ga teraju na ono sto kaze hangar, ali ogromna vecina elektro....

Hvala u svakom slucaju sutra vagam motore, na digitalnu vazi i pravim tabelu ....
pozzzzzz








RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #13 on: November 14, 2010, 01:50:11 AM »
U oktobarskom broju Fly RC Magazin-a ima test ovog model i to u obe verzije i glow i elektro...
Pošto nas elektro ne interesuje evo glow varijanta...

Leteli su ga sa dva Evolutiona ,36 NT sa trokrakom elisom 10,4x4 ili sa dvokrakom APC 11x4 ili 11x5...
Motori su imali posle dva tanka razrade (svaki) 9800-10000 obrtaja. Ovi motori imaju više nego dovoljno snage za model, s tim što bi "legao" i neki četvorotaktni motor (naravno malo veće zapremine) čisto zbog zvuka...

Težina sa glow verzijom je 14 lb. 10 oz a, elektro 16 lb.
Težište je kao na uputstvu 3,75 inča od napadne ivice.

U glow varijanti, za prijemnik i servoe, korištena je sub C petoćelijska baterija od 3600mAh da bi se težišta lakše doteralo.
Ako se ugradjuju Robartovi trapovi ("toplo" ih preporučuju...) onda se i težište lakše doteruje.
Nosna noga se namešta da nema mnogo otklona, jer model pri rulanju može biti nestabilan.

Piše da model veoma lepo leti, poleće sa asfalta, posle 6-7 sekundi rulanja na punom gasu.

Flapsovi veoma pomažu, pogotovo kod sletanja, kad model baš uspori bez tendencije da padne u stoling.
Na poletanju iz trave, flapsovi su obavezni...
Pri letenju uz elerone treba po malo dodavati i vertikalce. Vetrikalci su prilično efikasni, ali ne može se skretati samo sa njima, nedovoljni su...
Korišteni su JR 331 mikro servoi za vertikalac, a DS  821 za ostale površine... 

Motori su dovoljno snažni i za prilično vertikalna penjanja...

Na sletanju gas je na pola i flapsovi spušteni na 20 stepeni. Piše da model sa takvim trimovanjem, vrlo lako i lepo sleće, prvo na glavne trapove i potom samo se spustia i na prednji trap...

Eto toliko. Puno sreće...

Pozdrav

Mirče

 

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: ozbilja konsultacija ???
« Reply #14 on: November 14, 2010, 02:40:23 AM »
hvala Mirce,
Sve me vise pali ideja sa 2 zenoah 20cc, sa nekim trokrakim elisama 14x7 a nasao sam da moze el.paljenje da napalja 1 cell 2000 mah...
Bilo bi malo over powered, he he he... za nas pocetnike to je OK, fatamo na snagu.... i sto kaze neki na internetu, bolje da stavvim jaci i tezi motor,na pr. Z20 EI, nego da stavljam beskorisne tegove u njusku, i malo baterijom regulisem balans....
ove standardne varijante ljudi napravili, probali, napisali... ajd i mi nesto da probamo, ako uopste ima smisla, mislim da bi trebalo ojacati tocke na glavnom trapu, zbog tezine i eventualnog tvrdjeg sletanja, ima masu, prilicnu
proucavamo i ovu varijantu...
poz  Z. (motori verovatno tek sledeci weekend)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior