Author Topic: Cime seci profil krila od Stirodura???  (Read 25096 times)

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Cime seci profil krila od Stirodura???
« on: July 18, 2008, 02:26:58 PM »
Otvoricu novi topic za ovo, nemam iskustva sa pravljenjem modela od stiropora i stirodura, ko ima taiskusva...a video sam da par vas ima jako dobra i lepa za oko...neka mi pojasni malo (kako, cime, iskustva, problemi i naravno kako napraviti seckalicu sa vrucom zicom) da ne bih lutao mnogo..

Hvala unapred

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #1 on: July 18, 2008, 02:54:45 PM »
Otvoricu novi topic za ovo, nemam iskustva sa pravljenjem modela od stiropora i stirodura, ko ima taiskusva...a video sam da par vas ima jako dobra i lepa za oko...neka mi pojasni malo (kako, cime, iskustva, problemi i naravno kako napraviti seckalicu sa vrucom zicom) da ne bih lutao mnogo..

Hvala unapred

Stiropor i stirodur se seku cekasom napravi se ram i zategne cekas zica i pusti se struja iz transformatora!
Fazon je da sabloni preko kojih lizi zica budu glatki koliko je to moguce i da ne hlade zicu previse na mestu dodira kao i da se ravnomerno vuce zica preko dva ili vise sablona jer se u suprotnom ne dobije zeljen i tacan oblik!

Ako se dobro pripremi i radi pazljivo rezultati mogu biti odlicni!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #2 on: July 18, 2008, 03:28:58 PM »
Hvala na prvim informacija...Odmah prvo pitanje kakva je ta Cekas zica??? i ima li koja slika kako treba da izgleda ram.., koji trafo, koja struja...voltaza, amperaza...moze malo detaljnije???

Offline vukas1979

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #3 on: July 18, 2008, 03:40:22 PM »
CEkas zicu sam nasao na buvljaku, i to za neke smesne pare...Pitaj u radnjama koje drze grejace za bojlere itd...Za sve ostalo malo progooglaj, ukucaj foamcutter imas svega........

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #4 on: July 18, 2008, 03:44:29 PM »
Hvala

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #5 on: July 18, 2008, 04:39:59 PM »
Za transformator uzmi bilo koji koji daje jednosmernu struju do 24V.
Posto ce ti cesto trebati da regulises napon struje da bi dobio zeljenu temperaturu zice,
najbolje ( dobro mozda nije najbolje ali je svakako najlakse) da stavis na ulaz u transformator
sa 220V jedan prekidac za svetlo sa potenciometrom, on dosta dobro radi stvar.
Cekas kao sto rekose ima na buvljaku ili na bulevaru u par radnji koje prave grijace.
Za ostalo vidji ovo:
http://www.instructables.com/id/Hot-wire-foam-cutter/

Pozdrav

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #6 on: July 18, 2008, 05:36:01 PM »
Za transformator uzmi bilo koji koji daje jednosmernu struju do 24V.
Posto ce ti cesto trebati da regulises napon struje da bi dobio zeljenu temperaturu zice,
najbolje ( dobro mozda nije najbolje ali je svakako najlakse) da stavis na ulaz u transformator
sa 220V jedan prekidac za svetlo sa potenciometrom, on dosta dobro radi stvar.
Cekas kao sto rekose ima na buvljaku ili na bulevaru u par radnji koje prave grijace.
Za ostalo vidji ovo:
http://www.instructables.com/id/Hot-wire-foam-cutter/

Pozdrav
Hvala, sta reci..krecem za vikend u nabavku delova..pa da se pravi...
sve sto se zeli lako se uci :-)))

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #7 on: July 18, 2008, 05:52:42 PM »
Nema na cemu, najvece zadovoljstvo je kad napravis nesto sam pa to poleti.
A jos ako sleti kontrolisano... JJuuhhhuuu.
Sutra ti je subota, ako ti nije daleko skokni do bubanj potoka, tamo ima najboljih
transformatora ( polovnih doduse ) jer su oni najskuplji u citavoj prici.
Gledaj da budu otprilike 30Volti i da daju oko 5-10A snage.
E sad mozda ce neko reci da je to mnogo ali uvek mozes da smanjis napon
potenciometrom a da ga dodas ne mozes.
Inace transformatori se prodaju po snazi izrazenoj u Wattima, pa onako
odoka neki minimum ti je 100W.
Potrebna snaga ce ti naravno zavisiti od debljine zice koju ces koristiti i
od velicine komada koji rezes.
Ovo su samo odokativne smjernice, sve ostalo je na iskustvu.

Pzdrv.

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #8 on: July 19, 2008, 10:56:42 AM »
Nema na cemu, najvece zadovoljstvo je kad napravis nesto sam pa to poleti.
A jos ako sleti kontrolisano... JJuuhhhuuu.
Sutra ti je subota, ako ti nije daleko skokni do bubanj potoka, tamo ima najboljih
transformatora ( polovnih doduse ) jer su oni najskuplji u citavoj prici.
Gledaj da budu otprilike 30Volti i da daju oko 5-10A snage.
E sad mozda ce neko reci da je to mnogo ali uvek mozes da smanjis napon
potenciometrom a da ga dodas ne mozes.
Inace transformatori se prodaju po snazi izrazenoj u Wattima, pa onako
odoka neki minimum ti je 100W.
Potrebna snaga ce ti naravno zavisiti od debljine zice koju ces koristiti i
od velicine komada koji rezes.
Ovo su samo odokativne smjernice, sve ostalo je na iskustvu.

Pzdrv.
Hvala Sax, ja sam u Paracinu, tako da mi je Bubanj Potok nekih 150km...ali snaci cu se i ovde vec nesto...veci problem mi je zica...Transformator ce se nekako napraviti..elektronika mi je da kazem bransa kojom se bavim..ali jako niski napon...Imam ko ce mi pomoci oko transformatora..Naravno da je osecaj neuporedivo bolji nego kada se kupuje gotov kit...Sa balzom, lipom i sperom se igram par godina...ali nisam sa stiroporom...Ajd jos jedno pitanje...gde nabavljate vi balzu kod nas ovde...ja dolazim do nje preko neke firme iz Nisa koja pravi varalice za pecanje od nje..ali su sve to komadi od 10mm debljine..pa da bi se dovela na 3-4 mm debljine prosto n....em, a i dosta ima odpada iz svega toga..neisplativo je. Jeste li farbali stiropor necim...ne razmisljam da ga presvlacim monokotom, Znam da po Francuskoj ima sprejeva bas za farbanje stiropora...koliko znam ide bez bilo koje prethodne podloge..jedino ako sam gotov (kupljen) model..ima neki film kojim je blago presvucen obicno su to modeli od (deprona) onda se posebnim sprejo to neutralise...pa lagano farbanje ide preko toga...fenomenalno izgleda..takva zavrsna obrada..a i jeftinija je od monokota..ako neko ima iskustva sa time neka kaze

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #9 on: July 19, 2008, 11:50:09 AM »
za farbanje stirodura je objasnio tibeteagle

http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.0

a za regulator napona za transformator mozes da koristis potencimetar za jacinu osvetljenja u prostorijama i mozes ga kupiti u svakoj elektro radnji

http://www.dansworkshop.com/Hot%20wire%20foam%20cutting.shtml

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #10 on: July 19, 2008, 02:01:33 PM »
za farbanje stirodura je objasnio tibeteagle

http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.0

a za regulator napona za transformator mozes da koristis potencimetar za jacinu osvetljenja u prostorijama i mozes ga kupiti u svakoj elektro radnji

http://www.dansworkshop.com/Hot%20wire%20foam%20cutting.shtml
Transformator sam resio, zica mi je sada problem...nemam je gde naci u Paracinu u slobodnoj prodaji, pa planiram da iskoristim cekas od nekog grejaca..(TA pec ili kvarcna grejalica..) koji fi vi najcesce upotrebljavate..bitno mi je zbog otpora...???

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #11 on: July 19, 2008, 03:37:16 PM »
Pozdrav,

da ti Bata-Kole nesto kaze.

Mi smo koristili zicu za kruzne modele. Nije to bio nikakav cekas, moze i neka gitarska zica dovoljno tanka. Kada kroz tanku zicu propustis dovoljnu struju ona mora da se usije, nema joj druge. Zica za kruzne je bila neka polu-celicna zica fi=0.3mm.

Za ram za secenje se koristio ram nalik na staru stolarsku pilu koja je izgledala kao H, izmedju gornjih krajeva stavis nesto za spanovanje a na donje krajeve zicu i to je to.
« Last Edit: July 19, 2008, 03:40:29 PM by kole »
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #12 on: July 20, 2008, 03:07:20 PM »
  Evo i kako izgleda sve to u bliku slova H

               


Za sjecenje mozes koristiti kao sto su i rekli i najtanju  E zicu od gitare,to je ona prva zica, da ne bi bilo zabune jer je i ona zadnja najdeblja tj.gornja E zica,pa ako nemas cekas zicu pravac u muzicke radnje i trazi ovu zicu naravno nemoj da ti daju one za akusticne gitare od silka jer sa njom ne bi postigao nista ;D.
Sto se tice stirodura nabavi ovaj plavi ili zeleni ne znam od kog je proizvodjaca ali je dosta bolji tj.cvrsci i laksi za obradu od onog roze boje.
Kad dodjes do ljepljenja Bison epoxy 5  min.je zakon pogotovo na mjestima gdje su veca opterecenja,ja koristim i bison wood  malo sporije veze ali kad uhvati.... Naravno postoje mjere opreza pri ovom rezanju tj.rezi u prostoriji gdje ima cirkulacije vazduha najbolje na otvorenom zbog isparavanja a i prilikom smirglanja oprez zbog prasine...Pozdrav i sretno.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #13 on: July 21, 2008, 11:16:41 AM »
Hvala narode, nasao sam cekas 1m duzine, zavrsice posao, za stirodur nisam znao da ima razlike (plavi, roze, zeleni) vec sam ga kupio pre danasnjeg citanja postova..Plavi mi se zalomio  ;D Tarnsformator je nabavljen takodje...jos samo ram ostaje, ali to je kako vidim najlaksi deo ove price..pa da vidim kako to sve radi.
Evo slika modela koje planiram da odradim od stirodura, ovim redom naravno:



za ovu jedrilicu imam plan koga zanima mogu poslati...

« Last Edit: July 21, 2008, 12:03:34 PM by Dakyle »

Offline vukas1979

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Cime seci profil krila od Stirodura???
« Reply #14 on: July 22, 2008, 09:01:04 AM »
..Plavi mi se zalomio 

Bolje i plavi nego kao ja - ROZE!!!
Svi iz drustva su me pitali zasto mi je avion roze boje,takav jos nisu videli.... ;D