Author Topic: pitanje za one malo iskusnije...:)  (Read 4663 times)

Offline Daniel

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 51
pitanje za one malo iskusnije...:)
« on: February 03, 2011, 12:26:37 PM »
e ovako,interesuje me da li bi se nesto promenilo na letnim karakteristikama i trajanju baterije kada bih sa helikoptera(onog sto ima kod kineza da se kupi,a opisivan je vec par puta tu na forumu)skinuo one krajnje nepotrebne led-diode,i kad bih sve fabricke plesticne i aluminijumske delove(rep,one dve bocne ploce kod motora,i ostale konstrukcione delove)zamenio karbonskima?
sve u svemu ukratko,da ga olaksam.
mislio sam da napravim karbonsku plocu i na osnovu originalnih delova isecem identicne samo od karbona(predpostavljam da je kadbon laksi a u svakom slucaju jaci od one kineske plastike)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #1 on: February 03, 2011, 02:54:05 PM »
Nista ga neces olaksati zato sto je specificna tezina (kg/m3) karbona i PVC-a veoma slicna, razlika je na drugu decimalu.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #2 on: February 03, 2011, 03:46:34 PM »
               Marko ti je rekao o karbonu i plastici a ja da dodam o LED diodama. One trose struju, ali je njihova potrosnja u odnosu na ono koliko trose motori toliko mala pa  bi njihovo skidanje produzilo let samo za par sekundi. Savet: nista ne diraj nego sto vise leti i uzivaj. Pokusaj da nadjes bateruju sa nesto vise kapaciteta. Ti helikopteri nisu nesto posebno osetljivi na tezinu. Samo ce biti nesto stabilniji ako tu novu, vecu bateriju nekako smestis izmedju "skija".

Offline Daniel

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 51
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #3 on: February 03, 2011, 03:59:15 PM »
Aham,hvala na savetima,a samo jos jedno pitanje da li ima znacajnije razlike u tezini izmedju aluminijuma i karbona?

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #4 on: February 03, 2011, 06:19:39 PM »
                             Ajde Danijele uz kafu jos malo zimskog modelarenja. Nema tu pravog odgovora. Karbon je svakako nesto laksi. Gore si napomenuo da bi sam pravio karbonsku plocu. Tesko da mozes odrediti koliko ti karbonske tkanine treba za odredjenu debljinu buduce ploce. Tezinu ce pre svega odrediti kolicina smole koju ces staviti. Ako stavis malo i ne obezbedis dovoljan pritisak smola nece doci do svih delova tkanine i to neces moci da koristis. Ako stavis dosta smole i opet ne pritisnes dovoljno da bi dobio recimo potrebnu debljinu, imaces mnogo smole a samim tim i tezinu. I na kraju, stavis dovoljno smole i to necim teskim dobro pritisnes. Iznenadices se koliko mnogo tkanine karbona treba da bi dobio plocu debelu jedan milimetar. Ovo je naravno iz mog iskustva a bez iskustva ni teoretisanje nema smisla. Zato je moj savet. Nadji dve staklene ploce, preko njih zategni PVC foliju, rasecena kesa iz samoposluge. Jednu polozi na cvrstu ravnu podlogu (deo stola), postavi list tkanine, premazi smolom, pa tako nekoliko puta, prekri drugom staklenom plocm tako da PVC folija legne na karbon sa smolom, opet neku ravnu dasku i na sve to plasticnu kofu od 10 l. punu vode ili neki teg te tezine. Posle 24 h. sve to skini, pogledaj, premeri. Znaces sve, mocices onda i ti da podelis iskustva oko izrade karbonskih ploca.
                                                                                                                                  Pozdrav, Bata Stepanovic

Offline Daniel

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 51
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #5 on: February 03, 2011, 08:31:25 PM »
Pa sto se izrade ploca tice sa tim imam malo iskustva,pravio sam jedrilice od karbona,uz to imam i pomoc starih modelara iz aero kluba Sombor,gde sam i planirao sve to da radim,a u krajnjem slucaju mozda koristiti gotovu,fabricku plocu.i onda da menjam aluminijumske delove i plasticne na karbonske,ili ne?

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #6 on: February 04, 2011, 06:29:38 PM »
Gotove ploce mozes da narucis iz HK-a, ali, kao sto ti je Gosn. Bata rekao, ploce mozes sam napraviti, ali batali to, nego leti. (<--) 

A, ako hoces "jeftin" a dobar elektro helis, onda se okomi na HK450, HK500 ili HK600.
O njima je vec pisano na forumu i ne bih imao nikakvih problema oko izbora i nabavke komponenti. (pijemo)






WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Daniel

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 51
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #7 on: February 05, 2011, 01:22:17 AM »
A koja je cena za tako neki model kao na primer HK450?I gde ga ima nabaviti kod nas?

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: pitanje za one malo iskusnije...:)
« Reply #8 on: February 05, 2011, 01:55:02 AM »
Gotove ploce mozes da narucis iz HK-a, ali, kao sto ti je Gosn. Bata rekao, ploce mozes sam napraviti, ali batali to, nego leti. (<--) 

A, ako hoces "jeftin" a dobar elektro helis, onda se okomi na HK450, HK500 ili HK600.
O njima je vec pisano na forumu i ne bih imao nikakvih problema oko izbora i nabavke komponenti. (pijemo)








Hteo bih da iskoristim priliku da kazem novim modelarima koji planiraju da pazare helyje hk 450 gt... i hk500gt.. da postoji bolja varijanta za 5-10 $skuplja ali kada se uzme u obzir da morate zameniti neke vitalne delove :tail drive gear,main gear ispadnu jos i jeftini jer na modelima koje cu postaviti ne treba nista prepravljati
Copter x 450  http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=334_174&products_id=5579
copter x 500  http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=334_174&products_id=9839  sa kardanom ista je cena i sa kaisem za repni rotor
Coptrer X modely su 100% ALIGN copije clonovi

to je sto se tice helyja 450 i 500 a za size 600 tu je hk600gt(clon Trex 600)   
pouka do size 500 bolji su Copter X mozda bi bili bolji i u 600 ali ih neprave ,

HK450gt itd   AUT  Copter X 450 IN
HK500gt itd   AUT  Copter X 500 IN  nemojte praviti gresku dosta su bolji modeli ovde se malo o tome pisalo.
elektroniku biraj koliko para toliko i pesama

Sto se tice HK600GT obozavam taj model uz malo modifikacija koje nisu skupe leti odlicno i uz pomoc iskusnijeg kolege dobar pocetak.

Zaboravih da pomenem tu svoje mesto zauzima i marka ALIGN jes malo skuplje ali ovde vam kacim sajt gde su najjeftiniji delovi i modeli,pravio sam par narudjbina i bilo je sve ok
kvalitetno zapakovano ,negde su se i zalili na njih jer zbog ogromnih porudzbi moze da kasni slanje ali  nista strasno,za sada lepo snabdeveni ALIGN proizvodima i naj jeftiniji.
Naj bitnija stvar je sto vasu invoice citaj zelju u 2 primerka salju sa spoljne strane paketa zapakovano za carinu i za kupca.
Oni su uneli Revoluciju dilerima shirom planete.
http://www.helipross.com/rc-helicopters/