Author Topic: Sobni holikopteri- ZA i PROTIV? ( Mini Palm size 3 Channel Helicopter )  (Read 8771 times)

Offline dr32

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Pozdrav helikopterasi, nov sam u ovom hobiju i vidim da niko ni ne pominje ove sobne zezalice. Hteo bih da cujem Vase misljenje, zasto ZA a zasto PROTIV. Napominjem cilj ovog hobija mi je cisto zezanje u hladne dane po sobi. Vidim ima ih u gradu za 2500-3000 din, dok su kod kineza oko 1500 din. Ima li ko kakvih iskustava sa ovim spravicama?
Ja licno imam sobni model SYMA S 018 Aurora, sa IC komandama, lep model, koji po mojim skromnim prohtevima ide solidno. Princip je heli se digne, vrti oko svoje ose, utrimuje da bude sto mirniji i tada moze da se krece po relativno zeljenoj putanji tako sto se ukljuci zadnja elisa koja ga gura unapred tako sto digne rep i tako potera heli unapred. Negde sam video da ih nazivaju lopticama skocicama, al moje iskustvo nije takvo. Mislim da mu je kucna namena solidna, al jos jednom napominjem da mi je ovo prva leteca igracka i da nemam puno iskustva.
 Jedina mana je sto je na burazerovom heliju stala zadnja elisa i sad ne znam moze li se nekako popraviti ili zameniti posto konkratno ovog modela nema vise u prodaji.
Drug ima model SYMA AH 64 Apach ( S 012 ) i radi mu 4 meseca bez ikakvih otkaza i problema,a naravno da se napadao jer mu je to prvi helikopter.
« Last Edit: January 20, 2010, 12:24:43 PM by dr32 »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Sobni holikopteri- ZA i PROTIV? ( Mini Palm size 3 Channel Helicopter )
« Reply #1 on: January 20, 2010, 03:45:42 PM »
Pozdrav!
Ti si uglavnom i rekao vec sve . Poenta svega u ovom hobiju je otprilike, koliko para toliko muzike. Ovo sto si naveo su u principu igracke i od njih ne treba ocekivati vise od toga. Losa strana im je ta sto kada im se nesto slomi, a hoce i to vrlo brzo, mozes uglavnom da ih bacis jer nema rezervnih djelova. To je osnovna razlika izmedju klase "toy" i klase "hobby". Moram jos da dodam da ove igracke imaju i dobru osobinu a to je da su one uglavnom prvi stepenik na putu do jedne divne stvari koja se zove RC Hobby.
Da nebih isao ponovo na drugu temu koju si postavio samo da ti kazem da sam svom klincu koji ima 7 godina kupio ovo:

Ovaj heli se dosta fino kontrolise, i trajao mu je nekoliko dana dok nije naucio da leti dosta dobro.
Potom sam za novu godinu kupio Lama V4 i to je vec nesto na cemu ce se zadrzati malo duze i za sta ima dosta rezervnih djelova.
Po meni to ti je neki sledeci korak u helikopterima jer se u paketu dobija solidan daljinac, i simulator.

Eto...

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Sobni holikopteri- ZA i PROTIV? ( Mini Palm size 3 Channel Helicopter )
« Reply #2 on: January 20, 2010, 04:46:45 PM »
http://www.thaisecondhand.com/view/productpic/08/12/p7164923n2.jpg

ja sam kupio dva ovakva ,trokanalni koaksijalni,  prvi koji sam kupio bio je neispravan , stanica je mogla da se udalji od helija najvise pola metra, ali posto nisam znao o cemu se radi mislio sam da je do baterije  pa sam pokusavao nekoliko puta dok ga nisam polupao , onda nisam mogao da ga vratim pa sam kupio jos jedan koji sam naravno probao u radnji , kada je sve ispravno leti jako lepo ali samo u kuci , na otvorenom moze ali i jaca promaja ga za cas poremeti i gubis upravljivost, prvo sto ce ti se dogoditi,  pokrivice se osovine rotora , to i nije tako strasno samo vise trese onda pukne spoj gornjeg rotora i mehanickog ziroskopa, i sve to ako nemas drugi heli mozes samo da gledas jer nema mesta za budzenje, ja sam imao jos jedan pa sam mogao da se igram, nakraju mi je crkla baterija ali mojom krivicom , punio sam ga nekim drugim punjacem i jacom strujom,
ima ih u svakoj drugoj kineskoj radnji i kostaju 3000 din, komsija je kupio na auto pijaci neki dvokanalni Syma veliki i lepo izgleda ali i kada je nov totalno je neupravljiv ako oko sebe nemas fudbalsko igraliste, te dvokanalne ne kupuj ,bacanje para!

sve u svemu mozes se zabaviti i sa ovakvim helikopterima ali oni uopste nemaju veze sa letenjem i upravljanjem nekog ozbiljnijeg helikoptera, tj. od ovih igracaka neces nista nauciti ako ih koristis kao odskocnu dasku za rcheli svet , bar je tako samnom, znaci moj savet je da sta god kupujes ponesi 8 AA baterija za stanicu i tamo probaj sve
pozdrav

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Sobni holikopteri- ZA i PROTIV? ( Mini Palm size 3 Channel Helicopter )
« Reply #3 on: January 21, 2010, 08:47:06 PM »
Sobni helikopteri ili ti modeli helija u micro formatu nisu igracke,ako su to kvalitetni modeli! To sto zoves modelima kod kineza jesu igracke veoma loseg kvaliteta! Zasto?? kao 1 veoma losa elektronika bez servoa nikada neces uspeti drzati model u mestu vise od 2 sek.... kanal za napred nazad ide kao sto sam kazes preko motora na heku sto nije idealno resenje! postoje slicni modeli 4-kanalni od walkere i slicni koji imaju micro servoe koji im omogucuju letenje u svim pravcima a najvaznije od svega je giro sistem resenje koje mu omogucava da se model sa lakocom upravlja a kada se sve komande puste model stoji u mestu !
obrati paznju na ovaj video sa kakvom lakocom i preciznoscu se upravlja ovim micro helijem.
http://www.myvideo.de/watch/3870845/Walkera_HM5_6_Dragonfly_RC_Super_Micro_Helikopter_besser_justiert
Naravno svaki kvalitet ima i svoju cenu. http://www.akku4me.de/epages/61760333.sf/?ObjectPath=/Shops/61760333/Products/128878&ViewAction=ViewProductViaPortal&Locale=de_DE

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Veliki pozdrav svim forumašima! Pošto sam nov ovde i ne znam apsolutno ništa o ovim stvarima,molim ljude dobre volje da mi pomognu svojim savetom sa čime bih mogao da počnem,s obzirom na to da me primarno helikopteri zanimaju...ako neko može da mi predloži šta da kupim,gde toga ima i orjentaciono po kojoj ceni,bio bih mu jaaaako zahvalan!  ()-()

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
sale1977, moras biti malo precizniji.
Na primer:

1.Elektro ili metanol (pretpostavljam elektro)?
2.Koje velicine, da li bi bio helis samo za sobu ili bi mogao da ga koristis i napolju?
3.Koaksialni ili sa repnim rotorom?
4.Igracka ili prava sprava?

Sada, nazalost, na kraju se sve svodi na jedno pitanje a to je:koliki ti je budzet, ili ti, koliko si novca spremio za helikopter?

Pitanje je mozda neumesno, ali ce nam/mi pomoci da ti damo najbolji moguci odgovor.


WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Druže,pitanje uopšte nije neumesno,jer se na kraju krajeva sve vrti oko novca..pare i jesu i nisu problem,u smislu toga da kad se za nešto zapalim,ne žalim para ama baš,ali kad su ovakve stvari u pitanju,mislim da bi bilo bezveze da pucam u startu neke velike pare dok sam potpuni duduk za te stvari i nimalo svestan da li imam talenta da upravljam tim maketama. Znači,voleo bih da počnem od najnižeg stepenika,a ako je to neki mali helić,sa kojim se možeš igrati u sobi,da bi savladao osnove upravljanja,onda je to ono  što mi treba. Čim uvidim da mogu vladam njime,naravno,odmah bi razmišljao o sledećem koraku,dok na kraju ne bih došao do pravog helikoptera! (yay) tako da,nemam predrasuda da li je kinez ili ne,ovakav ili onakav,bitno mi je da je što lakši za upravljanje,da steknem neku osnovnu veštinu. I nadam se da je za tako nešto do 50ak evra dovoljan budžet?ukoliko je mala razlika recimo između modela koji može da se koristi samo u sobi i onoga koji može i napolju,naravno da bih uzeo taj drugi... hvala na pomoći!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
@Sale1977

za 50 eura mozes, nazalost, kupiti samo neku koaksijalnu igracku.
Takav heli se leti samo u zatvorenoj prostoriji i moze da ti pruzi neki osecaj u prstima, ali to je sve.
Veoma brzo bi ti dosadio.
Moja preporuka je da, ako je ikako moguce, nabavis simulator i na njemu naucis tehniku pilotaze.
Da ne kupujes "igracke" od 50 eura, strpi se, vezbaj na simulatoru i kupi pravu stvar.

Mislim da bez nekih 150 eura ne mozes da kupis nesto sto valja.
Za te pare bi dobio ceo komplet za letenje, solidna mehanika, 2.4 GHz stanica, brushless motor, LiPo baterije ...

Ovako nesto samo za sobu:http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1186_1191&products_id=81058

ili ovako nesto sto leti i napolju: http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1186_1191&products_id=82773

Sada ova dva helikoptera sto sam naveo su samo primer.
Danas postoji stotine razlicitih fabrika koje proizvode RC helikoptere i ponuda je stvarno velika.
Ako se razumes malo u mehaniku, mozes kupiti HK450, ako te ne mrzi prelistaj forum, ima poduzi thread o HK450.


« Last Edit: March 09, 2010, 05:37:36 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
hvala vam svima na savetima,jedino što mi još treba je da mi kažete gde je moguće kupiti te sprave?

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
i zaboravih da pitam,gde da nađem taj simulator? predpostavljam da se radi o nekoj aplikaciji ili?

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Sobni holikopteri- ZA i PROTIV? ( Mini Palm size 3 Channel Helicopter )
« Reply #10 on: March 10, 2010, 12:02:37 AM »
Ciao !
Evo imam i ja jedan predlog za prvi pocetnicki Heli treiner (preporucljivo je za unutra, a moze i napolju po malom ili nimalom vetricu) zove se Blade CX2 RTF Electric Coaxial Micro Helicopter proizvodi ga poznati E-FLIGHT iz porodice Horizonhobby.com USA, savrsena stvar sa 2.4 Ghz stanicom i sve kako je dole naznaceno, dodatna oprema su mu treiner nogice sa 4 kuglice, za vezbu pocetnika.
Imam ga u Bgd  NEW in BOX 150 E, (USA 179$)  imam i gomilu delova za njih, i elise sto je najvaznije !!!!!

Key Features
Now includes aluminum head/hub, over-current protection PTC resettable fuse devices, 3-in-1 control unit and Spektrum™ AR6100e receiver
Flight ready—no assembly required
Test flown at the factory to ensure proper setup out of the box
Interference-free, 5-channel E-flite® transmitter with built-in Spektrum 2.4GHz DSM® technology
Coaxial, counter-rotating rotor blades that make hovering easy
Two feather-light S60 Super Sub-Micro servos—just 6.0 grams each
2-cell 7.4V 800mAh Li-Po battery pack with Charge Protection Circuitry
2–3 cell DC Li-Po balancing charger and AC adapter
Most parts compatible with the Blade® CX


The Blade® CX2 takes the excitement and beginner-friendly flight stability of the original Blade CX and adds Spektrum™ 2.4GHz DSM® radio control that lets you fly anywhere, anytime without ever having to worry about interference. It’s the first ready-to-fly RC aircraft of any kind to come with this extraordinary technology built in. In addition, the 4-in-1 control unit has been updated with improved gyro and tail control that gives the Blade CX2 even better tail response while minimizing drift. Two feather-light S60 Super Sub-Micro servos provide powerful, precise cyclic control. Topping it all off is an aggressive new body design that looks fantastic in flight and is unlike anything else out there.

When it comes to micro heli fun everyone can enjoy, you simply can’t beat the value and performance of the Blade CX2.

Needed to Complete
Nothing other than time to fly!
  (<--)  (res)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Sobni holikopteri- ZA i PROTIV? ( Mini Palm size 3 Channel Helicopter )
« Reply #11 on: March 11, 2010, 10:05:07 AM »

  Prije nego sto se opredjelimo za bilo koji heli pa i poctnicki najbitnije od svega je ono koliko daleko zelimo da odemo u toj oblasti nije bitno da li su helikopteri,avioni,jedrilice.Kad se izkristalise sta zelimo od svega toga konkretno za helije da li je to samo hoverovanj,3D,scale modeli e onda prica postaje komplikovanija naravno sto se tice izbora same opreme,e tu pogotovo za helikoptere vrijedi ona koliko para toliko i muzike.Naravno kad sam i ja odlucio da udjem u svijet helikoptera bilo je dilema pogotovo u vezi cijene helija koja se kretala negdje oko 400/500 evra.Kako vrijeme cini svoje tako je i u ovom slucaju.Pojavom svima poznatog  HK 450 sa kojim sa i ja usao u svijet helija i koji je dobra kopija T-rex 450 naravno o kvalitetu izrade ne vrijedi diskutovati ali eto na nasim prostorima je cijena najbitniji faktor koja kroji kapu ovom hobiju.E zbog te cijene helija i njegovih rezervnih dijelov ovo je dobar izbor kome novac ne predstavlja problem ima kvalitetnijh pa za sta se ko odluci.Da sada pocinjem sa helijima moj izbor bio bi ovaj heli http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=334_174&products_id=5578 po kvalitetu izrade neuporedivo bolji od HK 450 a cijena razlika 15$ a o daljoj nadogradnji nema potrebe. Ko nema stanicu ima ga i u varijanti sa stanicom na 2.4.Rezervni dijelovi odgovaraju od HK.
Opet se vracam na pricu o tome koliko daleko planirate da odete u svemu ovome,tako da ako zelite dalje sledeci problem je stanica naravno ako nemate neku adekvatnu sa heli programom.Tako da ako zelite da letite helije i poslije nekog pocetnickog nesto vece prava investicija je u dobru stanicu inace zaboravite na vece helije.Opet ono dokle zelite da idete kad se to zna lakse je odluciti.
E sad svako ima neka svoja iskustva koja vrijedi poslusati naravno pogotovo od iskusnijih  koji su to vec oprobali na svojoj kozi.
  Ako zelite da letite helije za poctike pogotovo ako imate nekoga sa kim cete da se upustite letenje onda moze i veci heli sa kojim cete sigurno stabilnije letjeti ali podvlacim ovo vazi ako imate vec nekoga iskusnijeg pored sebe.Tako sa izborom veceg helija savladacete pocetncke bolesti a  ako ih savladate imate veci heli u koji ste vec letjeli i koga cete letjeti i ubuduce.
Sto se tice koasijalnih odlicni su za rekreativno letenje, letenje u zatvorenom prostoru sto sa vecim helikopterom ne mmozete ali ako zelite ici dalje to je samo bacanje para bolje ulozite te pare u stanicu pa onda krenite dalje.Ako zelite letjeti vece koaksijalne helikoptere sto je veom askupo onda uvod sa koasjilanim je o.k. a ako poslije koaksijalnih ulaziti u svijet ziroskopa, podesavanja...cemu sve to.
Ovo su neka moja zapazanja a svako od nas donese odluku na kraju e sad da li ispravnu ili ne. Najbitnija stvar prije bilo kakvog pocetnickog helija je naravno simulator i simulator... (pijemo) Pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com