Author Topic: ???Koji auto lak???  (Read 5275 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
???Koji auto lak???
« on: October 30, 2010, 06:33:38 PM »
Ponovo je danas krenula da se ljusti farba sa kabine sa herlish. (___)
Skida se lepo kao da je samolepljiva traka.

Pitanje za helikopterase:

Da li postoji neki auto lak koji moze da se kupi u Srbiji, a koji se nece ljustiti sa bele plastike od koje su napravljene kabine za helis?

Puno hvala, Marko.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #1 on: October 30, 2010, 08:36:43 PM »
Ako nisi matirao(čitaj ošmirglao) površinu, svaki lak će da se ljušti jer jednostavno nije "uhvatio" za glatku podlogu. Znači vodeni šmirgl gradacije preko 1000 i ošmirglaj podlogu, ošpricaj auto lak i neće se ljuštiti. Znam da ti više odgovara lak u spreju, ali daleko je bolji neki firmiran iz konzerve, onaj u spreju ima veliki procenat razređivača i teže pokriva, pogotovo žuta , narandžasta boja.
Pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #2 on: October 30, 2010, 09:53:06 PM »
ima li sta da ovaj sava ne zna?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #3 on: October 31, 2010, 10:43:18 AM »
Moraš prvo ošpricati neki prajmer za plastiku, koji će da veže boju i podlogu.
Plastik prajmer imaš da kupiš u svakoj farbari, mislim da se zove Plastofix...

Pozdrav

Mirče

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #4 on: October 31, 2010, 12:21:27 PM »
    :sljus    Mirče me je nadopunio, hvala, ja sam zaboravio da napomenem prajmer(fonetski) mada je problem što ga nema u manjem pakovanju, a za jednu kabinu ga treba jedna kašičica. Ako radiš sa niro bojom, prvo iznutra u ćošetu probaj da boja ne rastvara kabinu.
pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #5 on: November 01, 2010, 08:37:05 AM »
Da, to zna da bude problem na maskama od helikoptera. Ukoliko je tvoja maska napravljena od bele, da kazem nekako masne plastike (neznam kako je tacan naziv tih vrsta plastika), mora da se primeni jos jedan trik koji sam i ja saznao tek posle 3 farbanja maske. Naime mora maska da se "zapece" u rerni na temperaturi od 70stepeni ili da se zapece fenom za skidanje farbe. Tvrde ljudi sa kojima sam pricao o tome da se onda ta plastika malo "stvrdne" i promeni malo hemijski sasatav onda farba ne odpada. Ja nisam probao ni jednu metodu jer mi je bilo zao da kvarim masku usred sezone. Inace sam pokusavao razne stvari da uradim da bi farba ostala na masci. Prvo sam probao sa spric gitom, pa na njega farba, to je se u bukvalnom smislu odlepilo kao da odlepljujes selotep traku. Zatim sam probao sa 2 vrste prajmera pa onda farba preko i opet se skida, doduse na tako lako kao prvi put ali jako sam morao da pazim da je ne zakacim negde da se ne bi ostetila. Mozda je i problem sto su to sve jedno komponentne farbe, pa nemaju dovoljnu snagu. Opet sa druge strane niko ne prodaje ispod 100grama od ovih kvalitetnijih dvo komponentnih farbi, a to je opet previse..

Sale


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #6 on: November 01, 2010, 11:53:16 AM »
Ma ja sam mecku rodio farbajuci te bele mekane maske za helikopter.
I nista nije pomoglo.
Smirglaj do besvesti, pa jedna vrsta spreja, pa druga vrsta spreja, pa obicna "masna" farba, pa nitro farba i na kraju isto, ako je negde slucajno malo jace zakacis, ljusti se kao selotejp.

Probacu to sa rernom, ali sam video pre jedno nedelju dana u podforumu za automobile da neko hoce da farba masku za auto i da ima isti problem.
Pogledacu sta se tu desilo.

Hvala svima na pomoci.

Marko.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #7 on: November 01, 2010, 12:09:59 PM »
Ta "masna" plastika je najverovatnije polipropilen koji je uz teflon jedan od najnezgodnijih materijala za lepljenje. Pogledajte u prodavnicama materijala za štamparije ili autoreparaturu proizvod koji se zove 3M Primer 94. Pakovanje je u konzervici i nije baš jeftino, negde oko 10 eur + pdv. Naravno, kao što je neko već rekao, preporučuje se da se malo nagrubi površina finom šmirglom ili scoth brite-om.
Gledao sam ljude koji su na drvo trebali lepiti obostrano lepljive trake, a umesto primera su koristili običan lak. Uradio je posao. Sad, kako bi se lak držao na PP-u, ne znam.
« Last Edit: November 01, 2010, 12:13:25 PM by Gatti.Gatozza »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ???Koji auto lak???
« Reply #8 on: November 01, 2010, 04:44:30 PM »
Ja sam moje maske od automobila farbao iskljucovo ovim

http://www.der-schweighofer.at/wg/647/tamiya_spruehlacke

poz
Veljko