Author Topic: RC Ratrac  (Read 3804 times)

Offline tornado

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
RC Ratrac
« on: October 11, 2010, 08:53:30 AM »
Ovu temu sam otvorio na ovom delu foruma, jer vidim, da postoji interes.

U startu moram reći, da taj ratrak funkcioniše, ali nije moj rad.


Jednog zimskog dana sam na putu preme Pohorju ispred jedne kuće video mladiča koji čisti sneg, ali za to nije koristio klasičnu alatku, nego je u rukama držao komandu. Tom komandom je upravljao ratrak.
Vrag mi nije dao mira pa sam potražio tog mladiča, da mi pokaže to čudo. Dečko star oko 25 godina, ime mu je Branko, inače student mašinstva sa veseljem mi je pokazao njegovu majstoriju.
Moram reči, da je to več na prvi pogled prava mrcina. Dečko na slikama je avtor tog projekta i visok je cca. 190cm (tako, da dobijete osečaj veličine mašine). Lopata napred je širine 1500mm. Pogon je rešen sa Briggs motorom od kosilice 250ccm, snege 11,5KS. Izrada do te faze ke trajala 4 godine, utrošeno je otprilike 3500€. Svi delovi su samograni, osim motora i hidrauličkih cilindara. Gusenice je napravio sam, za njih je potrošio cca.2000 prokron vijaka, lopatice su ručno pertlovane, kabina odljevena fiberglas,.............

Zasad radi samo daska za guranje snega. U sledečoj fazi dorađuje još i vitlu (čekrk) i na zadnjoj strani valjak za mlevenje snega i dasku za ravnanje istog. Na zadnjem delu se vidi pripremljena ruka za podizanje daske.
Znači imati će sve funkcije ko prava ratrak.
Interesantna je priča zašto je napravio taj ratrak. Njihova kuća stoji pod Pohorjem tako, da ima pogled tačno na skijašku stazu gde se održava i svetski kup. Svaki dan je kao klinac gledao na tu stazu i prave ratrake kako rade na pisti. Želeo je probati voziti tu mašinu, ali su ga uvek odbijali, da je premlad. Iz inata je za sebe prvo kupio elektro ratrak, pa onda napravio taj.

Prvi ''koraci'': http://www.youtube.com/user/BLICAR#p/u/3/QOk5DHZolbw

U radu: http://www.youtube.com/user/BLICAR#p/u/0/Yub27qKgegs

Na desnoj strani imatew više video snimki pa jih pogledajte.
http://www.youtube.com/user/BLICAR#p/u


LP Rado

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Ratrac
« Reply #1 on: October 11, 2010, 11:14:36 AM »
Quote
Iz inata je za sebe prvo kupio elektro ratrak, pa onda napravio taj.
Inat je baš veliki pokreteč za  (work)   
:big smile


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: RC Ratrac
« Reply #2 on: October 12, 2010, 01:59:46 PM »
 Најбољи RC проект кои сам икад видео (res) Свака част,просто неверојатно.
И још једанпут  (res) (res) (res) (res) (res) (res)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: RC Ratrac
« Reply #3 on: October 12, 2010, 02:35:20 PM »
Svaka cast  (res)
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline alexaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 190
Re: RC Ratrac
« Reply #4 on: October 13, 2010, 07:27:16 PM »
Dobra stvar i korisna.

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: RC Ratrac
« Reply #5 on: October 13, 2010, 07:31:42 PM »
Stvarno  (res) momku koji je sve ovo zamislio i napravio  :)aplauz fenomenalna spravica a uz to i veoma korisna  (work)

 ()-()