Author Topic: PinX 3D Nova koncepcija za 3D FUN FLY modele  (Read 10877 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
« Last Edit: June 28, 2008, 01:44:08 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PinX 3D Nova koncepcija za 3D FUN FLY modele
« Reply #1 on: July 23, 2008, 04:15:40 PM »
Evo najzad nekoliko detalja o konstrukciji novog modela.
Sustina je u tome da sam napravio iskorak u konstrukciji trupa od dosadasnjih tzv. Profile Fun Fly modela.
Profil podrazumeva da je trup samo jedna plocasta kostrukcija, a samim tim i jednostavna. Kod njih je sve spolja na trupu od motora do rep servoa, sto zadaje aerodinamicke i estetske probleme.
Prednost novog resenja je da sam uspeo sve staviti u trup, a da ipak nisam napravio konstruktivan trup sa rebrima i plankom od balze, pa je ovako i dalje kompaktna konstrukcija od stirodura. Izmedu dva planka spera na prednjem delu je sve stalo u trup. Ovo resenje je i kod PinX 15e elektro modela.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=338.0
Motor stoji vertikalno i u ovom polozaju je veoma dostupan. U vertikalnoj uravnotezenosti je u centru trupa i ne vuce aerodinamicki u stranu kao kod Profil trupa. Motor sedi na elesticnom mosticu od polikarbonara.  Posto se nije pokazao kao dobar materijal za ovu namenu, promenio sam nosac motora na pertinks plocu.
Rezervoar je u trupu kao i sva RC oprema sa eleron servoima zajedno. Prijemnik i akumulator je u otvoru ispod krila.
Resenje funkcije krila kao eleron je vec videna stvar kod PinX 15e. Ovde funkcionise isto tako dobro.
Imam dva seta krila, jedan sa debljim profilom i jedan sa tanjim. Sa debljim leti stabilnije a sa tanjim je brzi. Krila su od stirodura i presvuceni PVC folijom za nalepnice. Nisam koristio nikakve skupe modelarske materijale osim bajoneta koji je od karbon cevi i malo pertinaks ploce (vitroplast).
Motor je OS FSa 56 4T motor, koji sam predstavio na ovom forumu.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=365.0
Modeli je 1950g tezak suv, sto je za ovu kategoriju modela dobro, i s obzirom da je vucna sila motora oko 26N.
Model leti veoma stabilno i precizno. Sve je pod testiranjem i vremenom ce se pokazati da li su sva resenja dobra. Nadam se da jesu  :)

                 

Video snimak uskoro...  :)

T.E.

« Last Edit: July 30, 2008, 01:43:24 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PinX 3D Nova koncepcija za 3D FUN FLY modele
« Reply #2 on: August 11, 2008, 10:47:35 PM »
Nekoliko reci o dosadasnjim testovima ,letovima.
Model je najbolji koji sam do sada napravio.  8)
Jos trazim greske, ali nema da nesto ne moze sto hocu da uradim sa njim, naravno u granicama normale.
Motor se polako uraduje, i sada cu da poradim na tacnom podesavanju ler gasa. Jos je malo bogat.
Sistem krila na uvijanje se pokazao veoma efikasnim. Moze vise nego koliko treba da zna jedan 3D model.
Samo pilot ne zna jos sve savrseno  :(
Sa oba tipa krila leti dobro ali potpuno razlicito. Sa debljim (belim) je malo osetljiviji a stabilniji.
Sa zutim vise volim da letim jer je brzi a isto stabilan.
Sporije 3D akrobacije jos nisam dovoljno isprobao, jer je za to teziste malo napred. Moram malo da opteretim rep, da bi mogao stabilnije da letim sporije, sa vecim napadnim uglom.
To sto je rezervoar i motor u trupu jako je dobro.  (za detaljnije objasnjenje ovoga jos neupucenima tekst gore)
Nema suvisnih turbolencija oko trupa i ne vuce ni na jednu stranu.

Necu vise da ga hvalim, ali sam uspeo da napravim ono sto sam hteo.
Na prvoj slici je uletelela u kadar jedna profesionalna letacica. Lasta  :)

        

Danas sam ga snimio sa kaciga kamerom.
Letenje nije bas nesto, ali za prvi snimak moze da prode.
Mana kaciga snimanja je da se ne moze koristiti zoom :(
Bio bi potreban, kada model let malo dalje.
Nazalost, Youtube kvari kvalitet za 4 puta od originalnog snimka, te se moze smatrati samo kao ilustracija video :(
Ali neka. I ovo je bolje nego nista.



Poz.



« Last Edit: August 12, 2008, 12:59:23 PM by tibeteagle »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: PinX 3D Nova koncepcija za 3D FUN FLY modele
« Reply #3 on: February 14, 2011, 01:40:44 PM »
uvek me je zanimalo kako funkcioniše dovod goriva iz rezervoara kada avion leti naopačke ili sa strane, kako ne povuče vazduh?

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: PinX 3D Nova koncepcija za 3D FUN FLY modele
« Reply #4 on: February 14, 2011, 01:42:38 PM »

nadam se da slika pomaze :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PinX 3D Nova koncepcija za 3D FUN FLY modele
« Reply #5 on: February 14, 2011, 04:06:43 PM »
Najednostavniji sistem je baš kao na slici gore koju je N3mke stavio. Takav je i na ovom modelu.
Da pojasnim funkciju u nekoliko reči. Savitljiva isisna cev unutar rezervoara ima metalni glavić i uvek tone ispod nivoa goriva. Rezervoar nema slobodan otvor već je druga fiksna cev priključena na natpritisak na izduvnom loncu. Natpritisak pomaže gorivu da savljada otpor duge cevi do karburatora, jer vakum koji stvara motor u periodu usisavanja, nije dovoljan. Sa ovim se eliminiše pumpa za gorivo. Rezervoar se puni preko cevi koja je priključena na izduvni lonac pri čemi treba da se igla dobro otvori ili da se cev skine sa karburatora, da se oslobodi prolaz za vazduh,, ili sa treće cevi koja se posle začepljuje. Treći priključak može  isto da ima glavić, da se ostatak goriva posle zadnjeg leta može izvući. Ovo je rešenje dobro kod većih modela kod kojih je nemoguće doći do priljučka na karburatoru. Cevi su od silikonske gume, dok kod benzinskih je neopren gumena cev.



Rezervoari imaju još razne dodatne priključke kao filtar, slavine i sl. po potrebi, ali je osnovni princip kod letećih modela isti.






« Last Edit: February 14, 2011, 04:15:49 PM by tibeteagle »