Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115517 times)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #150 on: September 09, 2011, 10:06:45 AM »
Svaka čast, sjajno izgleda. Super mu je legla žuta boja ali ja kako ga vidim prvo pomislim na AT-6. Srećno na prvom letu... i svim ostalim, naravno.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #151 on: September 09, 2011, 10:39:45 AM »
Hvala na lepim željama...

Žuta boja se dobro vidi na nebu i uz crvenu i narandžastu preporučuje se kad želite da vam model bude upadljiv.
Mana ove kolor šeme, ako se tako može nazvati, je što je model isti i od gore i od dole, pa se mora voditi računa tokom leta. No, pošto ovo nije akrobatski avion, to i nije toliko bitno.
U svakom slučaju ova boja u kombinaciji sa dobrim naočarima (ko ne vidi najbolje, kao ja recimo), pruža dobru vidljivost...

Anakin, da Texani su bili uglavnom žuti, iako ih je bilo i u drugim bojama.
Kao što sam već pisao, najatraktivniji Hellcat, po meni, je onaj ofarban kao prvi model koji sam pravio, sa ajkulinim ustima. Za drugi model bilo mi je bezveze da pravim opet isto, pa je izbor pao na žutog. Dve stvari su mi bitne, da je šema farbanja postojala na pravom avionu i naravno da mi se svidja...
F6F-ovi nisu imali veliki spektar kolor šema, a u ponudjenim ova mi je daleko najatraktivnija.
E sad, o ukusima ne vredi raspravljati...

Što se tiče kill swich-a, Saxpg dobro si primetio, nema ga...
Ja se "zaukao" pa napravio ceo sistem (servo, prekidač) povezao sve sa stanicom, kad ono medjutim...
Pa, iz motora nema žica koje bi se prikačile na prekidač... :sljus :sljus :sljus
Što bi rekao Magik: - "Kakva stativa"...

Zato sam izbacio taj servo i na njegovo mesto u prijemnik utakao jedan servo od horizontalca, koji više nisu na Y kabelu nego svaki servo ide u poseban kanal pa se miksuju...
Time sam dobio da vrlo precizno mogu da namestim svaki servo horizontalnog stabilizatora posebno...

Što se tiče gašenja, da li verujete da sam totalno zaboravio kako sam gasio ovaj motor na prvom Hellcat-u. No, imam dve opcije, ili na saugh ili na trimer gasa...
Videću danas kad "kresnem" motor...

Inače, malopre sam čitao tekst o prvom letu, prvog Hellcat-a, i iznenadio se (moraću da počnem da uzimam memoril, pa ja sve zaboravljam) da smo posle prvog leta skinuli 700gr olova!!!
Za drugi let težište je bilo pomereno unazad...
Pre prvog leta težište je bilo namešteno po planu, ali je model bio veoma "nosat". Nadam se da će i u slučaju ovog modela, težište morati da ide unazad...
 

Uzdravlje...

Mirče
« Last Edit: September 09, 2011, 03:56:11 PM by mirce »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #152 on: September 09, 2011, 12:41:41 PM »
Ko što si lepo rekao, kolor šema je stvar ukusa. Ovaj žuti je, koliko sam čitao, bio u posleratnoj službi!?

Meni lično je najzanimljiviji ovaj (valjda zato što nije kombinacija tamno/svetlo plave).



Što se tiče onoga što si pomenuo u prethodnom postu, da se uvek postavi pitanje da li je motor dovoljno jak, bavio sam se malo matematikom. Odmah da se ogradim, pošto ne znam kako stvari stoje u modelarstvu, da nisam siguran da li ovo što ću napisati "pije vodu" ali mi je nekako logično da odnos snage i težine kod scale modela treba da bude približan istom odnosu kod pravog aviona. Zato sam se malo pozabavio matematikom. Evo šta sam dobio.

Pravi Hellcat je prazan imao odnos snage i težine 0.47 hp po 1 kg.
Napunjen je na poletanju imao odnos od 0.35 hp po 1 kg.
Pri maksimalnoj dozvoljenoj težini je imao 0.28 hp po 1 kg.

Ako sam dobro sračunao, tvoj model ima 19 kg i na to treba dodati motor koji po cpecifikaciji ima 3.5 kg i 800 g olova za balansiranje. Ako ima još nečega to odnos čini samo gorim. Sa tom težinom odnos dodje na 0,26 hp po 1 kg. Ako ovo što pišem iole ima smisla, može biti da mu zafali malo snage. Kada sam video šta sam dobio, uzeo sam da sračunam, čisto poređenja radi, odnos sa DL-100cc motorom. Koliko sam video, trebalo bi da je lakši nekih 0.5 kg a znatno jači. U tom slučaju, odnos težine i snage izađe 0.45 hp po 1 kg, što je znatno više.

Eto, nadam se da ti ovo bar malo pomaže a ako ne, bar sam jedan post bliže mogućnosti da postavljam oglase.  lol
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #153 on: September 09, 2011, 12:52:50 PM »
Eto, nadam se da ti ovo bar malo pomaže a ako ne, bar sam jedan post bliže mogućnosti da postavljam oglase.  lol

hehehe. dobra fora.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #154 on: September 09, 2011, 02:06:09 PM »
Ova tezina od priblizno 19 kg je sa uracunatim motorom, tako da ne treba dodavati na to nikakvu tezinu...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #155 on: September 09, 2011, 03:47:04 PM »
Mislim da odnosi snage i težine kod modela i pravih aviona nisu baš adekvatni.

Da se držimo modelarstva, kod akrobatskih modela poenta je da model bude što lakši i sa što više snage, tj. da potisak u mnogome prevazilazi težinu modela.
Zato, naprimer, modeli od 3 metra raspona, sa motorčinama od 150 ccm (20+ konja) mogu da lete kao mali stiroporci i piloti huveruju na pola gasa ili čak i manje.

Kod skala modela tolika snaga nije bitna, ali važno je da model ima dovoljno snage da sigurno leti i da ima dovoljnu rezervu za "ne daj Bože"...

Prvi Hellcat je imao 22,5 kg na poletanju, a potisak je bio 12,4 kg (to smo, doduše, naknadno izmerili)...
Model je leteo kao "mrtav konj", a sa prvim malo jačim "navlačenjem", verovatno bi pao u stoling...

Treba da se spomene i da motor u takvoj koncepciji treba mnogo više "cepati" i terati ga sa najmanje 2/3 ili čak 3/4 punog gasa. Motor se tada mnogo više greje (snaga drastično opada), troši više goriva i naravno, ne prija mu takav režim rada.

Sa drugim motorom Hellcat je imao 16 kg potisla i težina se smanjila na 21,5 kg (sa gorivom) i to je već bio odnos sa kojim je model bolje leteo.

Ako se podele ova dva parametra u prvom slučaju potisak je 55% težine modela, a u drugom 75%.

Trenutno sa ovim drugim Hellcatom i zenoahom GT 80, imam skoro isti odnos (19,5 kg težine - sa gorivon i 14kg potiska = 72%), ali sam se nadao boljem odnosu, misleći da će model biti ipak bar 1 kg lakši.

Sad imam par opcija, prvo moram da probam par različitih elisa sa skala auspuhom.
Potom iste te elise sa dva kanister auspuha...
Nadam se da ću dobiti bar 14,5 kila, a sve preko toga biću baš zadovoljan...

Pošto je ovaj motor prilično nov, svi koji ga lete, kažu da se posle 15-20 litara goriva snaga drastično povećava, tako da teoretski motor vremenom treba da bude jači.

Namestio sam klapne na kapotažu i mislim da će to mnooooogo pomoći da se motor ne pregreva (što je bio slučaj kod prvog Hellcat-a).
Kad se motor pregreva snaga drastično pada...

I na kraju, nadam se da ću izvaditi jedno po kile olova i samim tim doprineti boljem odnosu težine i snage...


Teorije su teorije, a u praksi kako će biti - videćemo...
Popodne prva merenja...


Pozdrav

Mirče
 

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #156 on: September 09, 2011, 05:10:37 PM »
Cestitke za jos jedan lep i uspesno zavrsen projekat.

Joja

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #157 on: September 09, 2011, 05:28:31 PM »
Hvala druže, lepo čuti te...

Kako si, kako je u Vankuveru? Često te spominjemo, modelariš li?

Primi pozdrave od 

Mirčeta i ostatka ekipe iz Kombinata

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #158 on: September 09, 2011, 10:18:58 PM »
Kako napisah popodne, predveče se skupilo društvo i malo smo eksperimentisali sa propelerima.

Jole koji je trebao da donese vagicu za merenje, došao je tek u pola sedam, i pošto je u to doba dana prvi sumrak, tačne brojeve obrtaja skoro da nismo mogli da izmerimo sa meračima koje smo imali.
Ipak izmerili smo najvažniju stvar, a to je vučna sila.

Danas smo merili vučnu silu sa skala auspusima, a suta ćemo meriti sa dva kanister auspuha.
Utisak je da skala auspusi ipak malo prigušuju motor.

Evo rezultata:

Xoar 24x10 - elisa sa kojom je leteo model prvi put - 5900-6000 o/min 12,5 kg
Xoar 24x10 - trokraka (znali smo da je prevelika, ali...) - 5000 o/min - 10 kg
Xoar 23x10 - dvokraka - 14 kg
Xoar 23x8  - dvokraka - 14,5 kg - najveća sila!!!

E sad, doneo je Jole i APC 22x14, ali otvor za osovinu motora je 8 mm. Idem sutra kod mog majstor Gojka strugara, da je razbuši na 10 mm, pa ćemo videti.


Propeleri koji su se najbolje poikazali Xoar 23x10 (crni), Xoar 23x8 (boje drveta) i APC 22x14 za koji ćemo podatke imati sutra...

Pogledajte razliku u obliku elisa:






Inače u uputstvu od ovog motora piše da sa APC 24x10, GT 80 ima 8200 o/min!!!!!!
Jedino ne piše sa kojim auspuhom su dobili taj podatak.
U USA ima baš klasa modela za trke oko pajlona - Giant class RC Racer -  i oni isključivo koriste ovu APC elisu sa ovim Zenoah motorom...

Pao je i prvi pravi vedering:





Kao što se da videti, leva strana više masti od desne...


Sutra nastavak eksperimenata...

Prvo ću, kad se vratim od Gojka da izmerim vučnu silu sa APC-om.
Potom menjam auspuhe, skidam skala i stavljam dva kanistera i merenja svih elisa ponovo...
Sutra ćemo se u Kombinatu skupiti malo ranije, oko pet, da bi mogli da izmerimo i brojeve obrtaja motora sa svakom elisom...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: September 09, 2011, 10:23:47 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #159 on: September 11, 2011, 01:29:47 PM »
Juče je sve probano...

Prvo sam prepodne bio kod strugara i razbušili smo otvor na propeleru sa 8 na 10 mm.
Kad sam se vratio u Kombinat, stavio sam na model APC 22x14 i dobio samo 12 kg vučne sile. Znači i ovaj propeler otpada...

Vratio sam Xoar 23x8, malo se "igrao" sa iglama i vučna sila se povećala na 15,5 kg u nekim momentima skoro 16 kg... Ovoliku snagu nikada još nisam postigao sa ovim motorom...
Da ne zaboravim reći, GT 80 je imao 7200 - 7300 O/min, a auspusi su oni skala...

Obrtaji su mereni sa...



...a vučna sila sa ovom vagicom...



Posle ručka sam promenio auspuhe, stavio one sa dva "lonca", koje je Beli pravio prošle godine. Nadao sam se da će se dobiti još malo na performansama, ali nije, šta više, motor je radio dosta lošije, obrtaji su pali za skoro 500 O/min, a vučna sila nije prelazila 14 - 14,5 kg.

Sve to je probano i sa Xoar 23x10, gde su rezultati takodje bili proporcionalno lošiji nego sa skala auspusima.


Predveče sam vratio skala auspuhe, i svaki puit kad sam palio motor sa Xoar 23x8, dobijao sam iste podatke, 15,5 kg potiska i 7200 - 7300 O/min, tako da je to propeler sa kojim ću za sada leteti.





Kadad sam prošle godine, na RC Universu, pisao o utiscima posle prvog leta, dosta modelara mi je pisalo da se "strpim" i da letim i dalje sa GT 80, jer kako kažu, drastično mu se povećeve snaga kako se motor razradjuje. Rekoše da treba najmanje 5 galona!!! benzina da se "protera" kroz motor.
Da li je to tačno - videćemo...
Eto, imam čemu da se nadam, jer vidim da skoro svi na ovom motoru lete sa propelerima od 24 cola.

I na kraju rezime, pri težini od oko 19,5 kg na poletanju (sa gorivom) i vučnom silom od 15,5 kg, odnos je 80%.


Juče sam iskoristio celu "aparaturu" da ujedno izmerim ove podatke i na Thunderboltu.



Kao što znate, Thunderbolta sam leteo sa Zenoahom G 45, ali prošle godine je montiran G 62.
 
Sa G 45 je model lepo leteo ali, sa rezerva snage baš nije bila neka. Nijednom nisam imao neki problem, a nedostatak "powera" se video recimo, kad iz pravolinijskog leta želite da napravite veliku petlju. Bez obzira na pun gas, model se "mučio" i obično u gornjoj tačci petlje, gubio brzinu, tako da petlja nije bila pravilan krug.
Druga stvar je da model mora mnogo duže da "trči" na poletanju, a onda to trpe trapovi...
Iskreno, u vazduhu, tokom samog leta, nikada nije bilo problema...

Pošto mi je ostao G 62 od prvog Hellcata, namontirao sam ga na Thunderbolta i meni lično se više svidja kako sada model leti. Ta rezerva snage daje jednu sigurnost uz sve ostalo o čemu sam ranije pisao...

Da se vratim na jučerašnji "opit", težina Thunderbolta je "okruglo" 12 kg, a izmerena vučna sila 12,5 kg, pri 7200 O/min...

Kad je sve bilo gotovo, uveliko je pao mrak...




Verovatno "gomili" modelara ovde na Forumu ovi podatci nisu mnogo bitni, ali u zadnje vreme, bilo je onih koji su imali dilemu da li su im motori koje su namenili svojim modelima dovoljno snažni. Znam da su svi radili ovo što sam i ja radio, merili obrtaje, sile, neki su pisali o time, a neki ne...


I na kraju evo jedan mali "trik" kako da pravilno podesite hodove horizontalnog stabilizatora ako ih pokreću dva servoa (jedan servo za svaku polovinu)...

Na gornji deo svake polovine horizontalca, pod istim uglom, zalepite sa krep trakom (lako se posle skida) dva štapića ili dve žice.



Da bi obe polovine stajale paralelno, vrhovi žica moraju biti jedan spram drugog.







Potom "povučete" palicu dubine i gledate da li su žice i u krajnjem položaju paralelene.



Ako jesu, OK...
Ako nisu, onda sa "travel ajusment" opcijom na stanici (JR je ima),jedan od servoa nameštate dok žica opet de dodje paralelno spram one druge...
Isto tako i u drugom krajnjem položaju...



Time dobijate da i u neutrali (sredini) i u krajnjim položajima hodovi budu apsolutno isti...
Jednostavno, zar ne?


Eto toliko za sada...

Pozdrav iz Kombinata

Mirče


Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #160 on: September 11, 2011, 04:28:05 PM »
svaka cast mirce,model je fantactican,uostalom kao i svi tvoji modeli

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #161 on: September 16, 2011, 01:35:51 PM »
Hvala Vidoja...


U medjuvremenu u Kombinatu se radilo i dalje na Hellcatu, najviše na raznim probama sa motorom.
Pošto je GT 80, sa setingom koji sam do sada dobio, ipak, po mom skromnom mišljenju, malo slabiji nego što bih voleo da bude, pokušavam na sve načine da iz njega izvučem maksimalno šta mogu.

U tim eksperimentima sam primetio par stvari...

Promeni se seting (ne puno, ali se promeni) kad palim motor u podne (preko 30 stepeni) i uveče. To ima logike jer na većoj temperaturi motor dosta gubi na snazi (na nekim mestima piše i do 20%!!!).
Bio sam veoma "ljubopitljiv" šta će tek biti kad se stavi kapotaž...
 

Primetio sam da motor ne radi uvek najbolje...

Kad namestim normalan ler 1800-2000 o/min i kad naglo dodam i oduzmem gas, obrtaju toliko spadnu da motor hoće da se ugasi...
Kad polako smanjujem gas sa punog prema leru, obrtaju ostanu i budu oko 2200, što se veoma dobro čuje kao prilično povećan ler. Kad potom naglo dodam i oduzmem gas, desi se ono oz predhodne rečenice...
To do sada nikada nisam imao ni sa jednim Zenoahom...
Na punom gasu, kad je toplo (preko 30 stepeni), motor ima i do 400 o/min manje (6800 - 6900 o/min), a to je 1 - 1,5 kg potiska...


Posle zadnjeg eksperimenta, u kojem sam dobio 15,5 kg vučne sile (ali, da priznam, malo su "produvavali" auspusi na dihtunzima i teflonskim cevima), sa Locktiti-om 5920 (Locktit za zaptivanje za visoke temperature), predihtovao sam izduve.



Nakon toga više nisam imao vučnu silu preko 15 kg i obrtaji su jedva prelazili 7000 - 7100...

Sad mi je žao što ne probah koliko bi bi imao obrtaja sa otvorenim izduvima (samo prve krivine ispod cilindara). Na sajtu Toni Clarka piše da tako motor ima 6 ks.
No, nikad nije kasno, možda to i uradim...
Ima da se dereeeeeee... Jadan komšija Đoka...
Da ljudi to rade video sam na sajtovima gde "budže" ove motore za trke oko pajlona. Tamo piše da se u tom slučaju moraju preštelovati igle na karburatoru, jerbo motor više troši...
Evo par slika za ilustraciju:


šteta što ga "omasti", beše lep model...




Kad sam već spomenuo karburator, i na njemu je bilo sitnih "dorada"...
Čitao sam na Internetu kakvih su problema modelari imali sa ovim motorom i kako su ih rešavali.

Neki su pisali da od dugog stajanja očvrsnu membrane u karburatoru i da onda on ne radi kako treba. Može biti da je i kod ovog mog motora to slučaj (stajao je na polici više od godinu dana), pa sam naručio set novih membrana.





Naravno, ništa bez Interneta, jer sam morao da nadjem koja Stihl-ova testera ima ovakav karburator, a kad sam saznao šifru proizvoda, onda sam u radnji "Moto Bike" u Novom Sadu naručio membrane. Nadam se da će mi stići danas popodne...

Šta se dešava sa membranama?
Ako je membrana tvrda, neća da vuče gorivo...
Ako je membrana za pumpu u karburatoru mekana (to je ona crna gumena), ima veći hod pa vuče mnogo goriva...
Sve u svemu - problem i u slučaju da se membrane ne promene, stalno nešto šteluješ, a nema rezultata...

Takodje piše da od dugog stajanja, pošto ispari gorivo, ostane "film" od ulja u kanalima karburatora, pa nije loše da se isti rasklopi i potopi da stoji u benzinu...


Kad sam stavio kapotaž - šok - 12 kila vučna sila, 6400 - 6500 o/min...
Prvo sam primetio da mnogo više goriva izlazi iz karburatora na usisu kod firevala. To sam rešio postavljanjem jedne vertikalne plastike sa svake strane u zoni karburatora.













Time sam dobio da struja vazduha koja napušta kapotaž, ne izsisava gorivo iz karburatora.
Sem toga, odvojio sam prostor u karburatoru i praktično topli vazduh koji izlazi ne ide u zonu usisa karburatora.


Potom sam zatvorio donji deo kapotaža.



Ostavio sam male otvore sa strane u donjem delu, kako bi vazduh kroz njih, išao direktno na auspuhe:




Hladjenje motora je čitava mala nauka, i uopšte nije tačno da ako imate velike otvore na kapotažu, imate i dobro hladjenje motora.
Izlazni otvori za topli vazduh, moraju biti najmanje TRI PUTA veči od otvora kroz koji vazduh ulazi u kapotaž. Usmeravanje struje vazduha preko cilindara, pogotovo glave motora, koja je najtoplija, je veoma važno.




Tako to rade trkači...


Sa klapnama - otvorima na kapotažu, koji su na ovom Hellcatu mnogo veći nego na prvom što su bili, mislim da sam rešio problem pregravanja, a sa plastikom za blokiranje vazduha i vertikalnim plastikama za usmeravanje struje u kapotažu, verovatno sam još malo "pripomogao" boljem hladjenju.

Na kraju, ni samom karburatoru nije svejedno da li usisava hladan ili topao vazduh.
Zato sam na donjem delu kapotaža, na plastici koja blokira ulaz vazduhu, napravio otvor i sa jednim rebrastim crevom, koje je zakrivljeno prema gore, tj. prema zoni gde karburator usisava vazduh, usmerio hladan vazduh...






Primetio sam još par sitnih stvari na Walbro-u...
Prvo, kad sam ga otvorio filter, jedno malo metalno sito, je bilo prljavo. Ništa strašno, ali imalo je šta da se ispere...
Drugo, crevo kroz koje prolazi vazduh iz kartera do karburatora, dosta se lako dalo svući sa karburatorske strane...
Treće, sa zadnje strane karburatora, ostalo je parče aluminijumske cevi, koja je nekada nosila toričelijevu trubu (rejrihter).



To parče je još više smanjivalo, i ovako mali prostor izmedju usisa karburatora i fajervola...

Posle ovih "operacija" vučna sila se vratila na 14,5 - 15 kg, obrtaji na malo preko 7000, ali pomalo nestabilan rad na leru nisam uspeo da "doteram"...


I na kraju, mnoge stvari koje mi je govorio čika Dule pokazale su se kao tačne. On smatra i da će sa malo hladnijim danima (ovih dana kad god sam eksperimentisao bilo je preko 30 stepeni) i snaga motora još malo da se poveća.
Ne treba zaboraviti da se motor i malo rastereti u letu...
Modelari na RCU i Flying Giant-u pišu da na zemlji GT 80 mora da ima bar 7000 o/min. To sam dobio...


Nadam se da ću danas dobiti set novih membrana, i baš sam znatiželjan, da li će se nešto desiti sa radom motora...


I na kraju, bilo je tu još par malih proba...
Recimo, promenio sam svećice, stavio sam nove NGK (tačnu zamenu za Champion), ali ništa nisam dobio u performansama...
Napravio sam mešavinu goriva sa 2% sintetičkog ulja - Motul 800 (do sada sam koristio 4% Stihl - polusintetičko) i takodje nema razlike u performansama... 


I na kraju, pročitajte sa sajta Tony Clarka, manual-e za Zenoah motore. Bez obzira što su to uputstva za ove motore, ima mnogo caka koje se mogu primeniti na bilo koji benzinski motor.
Evo link za recimo G-62: http://www.toni-clark.com/ftp/ZG62PCI_en.pdf


Pozdrav

Mirče

P.S. Svaka dobronamerna primedba i komentar su dobrodošli...
 

 
 
« Last Edit: September 16, 2011, 02:27:25 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #162 on: September 16, 2011, 10:43:24 PM »
Evo mene još jednom danas...

Kao što napisah, otišao sam popodne u "Moto Bajk" gde me je čekao komplet membrana, dihtunga i sitni delovi za Walbro karburator za Zenoaha GT 80.
Obradovala me je činjenica da sam ovaj set uspeo da nadjem kod nas i da je cena samo 700 dinara (kod Toni Clarka 16 evra i ne zaboravite to je u Nemačkoj...).

Kad sam se vratio u Kombinat, prionuo sam da sklopim delove, ali naišao sam na male probleme.
Prvo, membrane za pumpu u karburatoru nisu imale iste osovinice u sredini. Na novoj je taj deo bio nešto duži...



...ali kad sam video gde ide, odmah mi je bilo jasno kako se namešta.
U žljeb se uvuče mala metalna polugica koja pokreće iglicu. E sad, pošto na staroj membrani to nije izgledalo tako, pitam se da li možda zbog toga karburator nije baš radio najbolje?

Druga stvar je da sam u novom setu dobio dve iste membrane koje dodju sa suprotne strane od malo pre pomenute.



Jedna je od tanke gume, a druga je od istog materijala kao i ona koju sam izvadio.
Pod rukom, stara i nova nemaju nikakve razlike i ja ne mogu da kažem da se ova stara sad nešto "ukrutila"...
Namontirao sam novu membranu, od istog materijala kao što je i bila ona predhodna...

Postavio sam u kućište karburatora i novo malo metalno sito. U manualu od Tony Clark-a za ovaj motor, piše da je to sito obavezno, jer ako se nema, dizne, kanali i otvori u kućištu se tako mogu zaprljati da se jednostavno više ne mogu očistiti...

Vratio sam i oprugu koja vraća polugu gasa na ler,  promenio sam tigon crevo za pritisak iz kartera do karburator sa originalnim crevom koje je bilo montirano kad sam dobio motor iz Nemačke.

Ne rekoh, celu noć i danas do poslepodne karburator je bio potopljen u posudi sa benzinom...

Kao što vidite, ništa specijalno ustvari nije radjeno...
Kad sam sve namontirao na Hellcata, veoma me je interesovalo šta sam uradio i kako će motor sad da radi.

Igle sam postavio u položaj od zadnjeg setinga (bile su više otvorene nego što treba i to za 1/2 - 3/4 kruga).
U kutiji od Easy starta sam zamenio baterije, kupio nove (4 komada Duracel NiMh 2450)  i sad je i on zasigurno radi kako treba.
Easy start, služi samo da se pokrene motor...


Motor je lako upalio i da skratim priču, morao sam da zavrćem i low i high iglu. Kad sam proverio kako sada stoje, ispostavilo se da su tačno po Zenoah-ovom uputstvu...

Ler je sad bio mnogo stabilniji, prelazi su odlični (tu nikada i nije bio neki problem), a na punom gasu motor je "rutinski" vukao 15,5 kila pri 7200 - 7300 o/min...

Savršeno..

Sad je još samo bilo pitanje šta će se desiti kad se stavi kapotaž i odgovor je - ništa se nije desilo...
Sva setovanja su ostala ista, motor apsolutno isto radi, najbolje do sada.
Vučna sila je najveća do sada (sa kapotažom) i najinteresantnije je da sam motor uspevao da palim i na ruku, što do sada nikada nije bilo moguće...


Na kraju šta reći?

Verovatno je od svega po malo doprinelo da motor savršeno radi.
Mislim da najveću zaslugu imaju membrane, ali i da plastike za usmeravanje i odvodjenje toplog vazduaha pored karburatora, kao i "frišak" vazduh koji dolazi do njega, takodje nisu zanemarljivi.



Sve u svemu, happy end...

Nadam se da će neko ko ima benzinski motor na modelu, iz svega ovoga moći da izvuče i neko iskustvo...

Od nedelje ću najverovatnije ići da probam Hellcata.
Sad sam mnogo mirniji što se tiče rada motora, a na ovakvom teškom modelu, motor je najvažniji, jer ako on stane u letu... Uf, neću ni da se prisećam...


Pozdrav iz Kombinata...

Mirče
« Last Edit: September 16, 2011, 11:06:31 PM by mirce »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #163 on: September 16, 2011, 11:36:17 PM »
Ajd Mirce pa ti zelimo sve najbolje na prvom letu i da obezbedis coveka koji ce sve to lepo i da zabelezi. :D Iskreno se nadam ce sve dobro da prodje jer kako ti nista ne prepustas slucaju ne sumljamo da ce motor odlicno radi. Sve najbolje !!!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #164 on: September 18, 2011, 10:35:38 PM »
Veoma detaljni i korisni saveti. Na sajtu Toni Clarka sam poskidao razna uputstva ali mi nije palo na pamet da pogledam i
i one sa elektro paljenjem. Veoma korisno uputstvo (mada malo kasno prostiglo jer je vecina stvari uradjena drugacije
ali sta da se radi).

kao sto u uputstvu kazu, motor ne razradjivati na zemlji vec u vazduhu, tako da:

 poleci to cudovbiste da razradis motor.