Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115045 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #60 on: May 05, 2011, 02:47:28 AM »
Evo još malo slika...

Napravljena je klapna. Sistem se pokazao dobar na prvom Hellcatu, pa nisam ništa menjao...









Mehanizam otvara standardni Futabin servo...






Napravljena je i cev od papira i epoxya... Ovakva cev je vrlo laka, jaka, a možete napraviti prečnik koji god želite.

Uzmete jedan A-4 papir i namažete ga sa epoxy lepkom. Spremite nešto okruglo, oko čega ćete da namotate namazani tabak papira. Naravno, na to na šta namotavate papir morate staviti neki "odvajač", ja sam koristio tanku najlon kesu...
Potom lepo urolate namazani papir oko cevi i sve pustite da se osuši.
Na kraju jednostavno istisnete "šablon" i ostane vam parirna cevka spremna za ugradnju...

Ovu cevku koristim za vodjice šrafova kod fiksiranja centroplana. Lako se ulepe i još lakše obradjuju...




Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: May 05, 2011, 02:49:34 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #61 on: May 06, 2011, 02:24:29 AM »
Centroplan je upasovan i praktično gotov. Morao sam malo da gitujem, ali rad sa akrilnim gitom je "pesma"...





Flapsovi leže savršeno...








Na prednjem kraju sam namerno ostavio mali razmak jer će tu doći sloj smole i sa zadnje strane fajervola i sa prednje strane prvog rebra na centroplanu. Na taj način ću zaštititi ovaj deo trupa od goriva i ulja iz karburatora i skala auspuha, koji će se neminovno ovde pomalo slivati...



Doterani su i otvori za odvodjenje toplog vazduha. Na centroplanu treba samo da u krug, izmedju prednjeg rebra i prstena od kutije, ulepim šper 0,4 mm...




Trup je skinut sa stola...



...počelo se sa radom na horizonalnom stabilizatoru...








Ramenjaču debljine 5 mm, predvidjenu po planu od balze, zamenio sam sa 3 mm balzom i 2 mm čamovom letvicom. Debljina ista, krutost veća...

Sutra, tj. danas, nastavak radova...


Laku noć

Mirče
« Last Edit: May 06, 2011, 02:30:23 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #62 on: May 10, 2011, 01:41:10 AM »
Bez obzira na "uzbudjenja" oko prodaje Zero-a i planova za Meisterov P 47 & Moki, u Kombinatu se radilo i na Hellcat-u.

Horizontalni stabilizator je napravljen, ošmirglan i spreman za plankiranje.
Za sada dosta dobro "leži" na trupu...






Pošto se u Kombinatu danima šmirgla, gituje, upasuju delovi, rešili smo da malo radimo nešto drugo. Ugradili smo motor...




I ovo se radilo par dana, najviše zbog kooperanata na koje smo morali da čekamo.
U firmi Cubi su nam odsekli auspuh i zavarili nove čepove na krajevima. Plan je da svaki cilindar ima lulicu koja ide direktno u polovinu skala auspuha. Kako će sve to "funkcionanisati" nemam pojma dok ne "kresnemo" motor...





Znam sigurno da će model da se "dere", a za svaki slučaj tu su i kanister prigušivači, ako eksperiment ne uspe...


U Rapidu su na water jet mašini iz aluminijumske ploče od 16 mm isečene dve gredice koje će nositi motor. Grede služe da se u i kroz njih fiksira motor, jer dva šrafa od nosača dolaze na samu ivicu fire wall-a pa se sa unutrašnje strane ne mogu staviti ubodne matice.




U Rapidu su isečene i 3mm debele čelične prirubnice za auspuh...

Pošto je ovaj motor već bio na Hellcat-u (prvom) neke delove sam imao od ranije.


Postavljanje motora u Kombinatu radimo na vrlo jednostavan način.
Uglovi su već dati na samom modelu, prema dole rebrom koje je tako ulepljeno, a u desno fire wall-om koji je pod uglom.

Poenta je da motor izlazi iz kapotaža "u sred srede" dumy (kobojagi) motora.

Prvo sam u kapotaž ubacio dumy motor...




Potom su odstojnici i grede fiksirani na GT 80...
E, sad dolaz mali trik... Trup postavimo vertikalno i fiksiramo ga da ne padne...






Na fire wall stavimo motor...





...pa preko njega navučemo kapotaž. Pošto će se kapotaž više puta stavljati i sidati, da ga ne bi šrafili fiksiramo ga čačkalicama.





Kad je sve namešteno, polako pomeramo i centriramo motor da osovina, tj. deo na koji se stavlja elisa, izadje u sredini kapotaža.





Kad je to postavljeno, vadimo čačkalice i pažljivo skidamo kapotaž, vodeći računa da se motor nipošto ne pomeri.
Obeležimo rupe i to je to...


Pošto je motor fiksiran, povezan je servo za gas...





...polugica je kratka i hodovi su precizni.

I servo za saugh je došao na svoje mesto...






Postavljen je i konektor za Easy start system...





...čime je praktično motor sa "pratećom opremom" bio postavljen.


Na kraju dana sam isplankirao jednu stranu horizontalca i sutra nastavak "akcije"...
A sad, spavanje...

Laku noć

Mirče

« Last Edit: May 10, 2011, 01:48:50 AM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #63 on: May 10, 2011, 01:54:46 PM »
Mirce, posto vidim da si se definitivno bacio na saveznicke avione, rijesio sam da nesto uradim po tom pitanju. Dugo sam se mislio sta bi to moglo da bude boje od Hellcat-a i na kraju nadjem:

Quote

Ki-61 perfromed well when tested against a captured P-40E and a Bf 109E that had been shipped in by submarine for evaluation. Introduced into combat in 1943, the Tony saw constant action against the Allied advance.The first unit to be equipped with this fighter engaged US Navy fighters over Okinawa, destroying 14 Hellcats with no losses to themselves

Znaci KI-61, nemam iskustva bas sa izradom warbirda, ali potrudicu se.  (work)
Salu na stranu, kupio sam u Beogradu prije par dana neverovatno dobro ocuvan kit ovog lovca star 35-40 godina.
Radi se o MK models kitu. To je radionica japanskog konstruktora Masahiro Kato, koja ce kasnije prerasti u Royal Marutaka.
Da ne idem dalje u off topic, otvoricu temu o ovom modelu kada pocnem sa radovima.

Pozz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #64 on: May 10, 2011, 10:00:31 PM »
Sax, sve što je vezano za modele, warbirde, skale, itd ne može biti off topic.
Ajde samo ti lepo napiši koju reč čime si se to ponovio, kakav je kit, koliki je model, koji motor, šta planiraš...

Iz Kombinata imaš svu pomoć, ako nešto "zaškripi"...


Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #65 on: May 10, 2011, 10:53:14 PM »
Izradu necu da pominjem, to sam vec toliko puta hvalio.
Kao prvo, da primetim, da poosle XX poseta nisam ni primetio da na radionici imas i prozor.
Nekako mnogo svetilije i lepse izgleda ovako.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #66 on: May 11, 2011, 10:57:02 AM »
citam ovo i gutam ocima ovo je kao kad sam citao zagora kad sam bio mali pa nikako docekati sledeci utorak kad ce novi broj,ko ce docekati sad nove slike od mirceta.pozz ()-()
ex pseudonijum: sova

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #67 on: May 11, 2011, 11:10:57 AM »
Ha, ha, Trex 450, baš si me nasmejao...

Ako voliš ovakve stvari, možeš dosta toga videti i na mom sajtu.

Adresa je u potpisu, skroz dole...

Pozdrav i uživaj...

Mirče

P.S. Sve se može videti i "live", ako si nekad u Novom Sadu, svrati...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #68 on: May 19, 2011, 01:53:22 AM »
Nastavak radova na Hellcat-u usledio je na horizontalnom stabilizatoru.

Horizontalac je izplankiran, prešmirglan, neki delovi su pregitovani i jednom rečju spreman je za ulepljivanje na trup...



Pokretni delovi horizontalca su pravljeni kao i na prvom Hellcat-u, ali poučen iskustvom sa Oratex folijom ovaj put sam kormila izplankirao lakom balzom od 0,8 mm debljine.
Zašto?
Razlog je jednostavan, Oratex se na nekim mestima pomalo odlepio i pošto je model farban, pojavio se problem kako to sanirati a, da se ne vidi.
Drugi možda i važniji razlog zašto nisam koristio Oratex, je da su se kormila poprilično uvijala dok nisu bila presvučena.
Sada plankirana sa balzom, mnogo su čvršća nego na prvom modelu...








Pravi Hellcat je imao kormila prsvučena sa platnom.
Zato su i repne površine na prvom Hellcat-u koji se pravio u Kombinatu, bile presvučene sa Oratexom, na njih dodati detalji i potom je sve bilo farbano.


Pošto sam sve lepo ukrojio, postavio sam horizontalac na trup da vidim kako "leži". Da bih imao reper, stavljen je i centroplan, a merenja su pokazala da je sve paralelno i da su rastojanja sa leve i desne strane u milimetar ista...










Na kraju dana sam ulepio horizontalni stabilizator pojačavši ga extra sa karbonskom šipkicom od napred i drvenom klocnom od nazad.
Ova dva dela u varijanti sa sistemom koji je Ziroli smislio, doprinose da se horizontalac ni malo ne uvija na trupu...









Još jednom su "pala" premeravanja i pošto je sve bilo OK, ostavio sam model i lepak da se suši do ujutro, kad nastavljamo radove...








Pozdrav

Mirče

« Last Edit: May 19, 2011, 01:59:37 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #69 on: May 19, 2011, 12:19:48 PM »
i sta sada? to se kao susi a ti za to vreme nista ne radis? Ccccccccc. mmmm

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #70 on: May 21, 2011, 05:44:06 PM »
svaka cast

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #71 on: May 24, 2011, 12:07:43 AM »
Posle uzbudljivog vikenda i modelarskog skupa u Beogradu, život u Kombinatu se vratio u normalu...

Par dana pre vikenda počeo sam rad na vertikalnom stabilizatoru...



Vertikalac sam napravio na planu, a potom sam ga zalepio na horizontalac i zadnji deo trupa...





Kroz izlaznu ivicu vertikalca sam postavio dva štifta od karbonskih cevi, stim da je gornji dosta dugačak i ulazi i u horizontalac.

Potom sam krenuo sa plankiranjem,,,



...pa, napadna ivica, potom vrh od pune balze i na kraju posle šmirglanja sve je izgledalo ovako...





Postavljene su i sve šarkice za repne površine i nameštena kormila...







Za sam kraj trupa ću iskoristiti plastični deo koji sam ranije kupio.
Zadnje rebro sam u donjem delu malo upustio da bi plastika imala lepši prelaz i da na kraju ne moram mnogo da gitujem spoj.



Kako se da videti, zazori, kao i prelaz sa plastike na pokretni deo vertikalca, nisu "hrdjavi"... ;namig


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 24, 2011, 12:11:00 AM by mirce »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #72 on: May 27, 2011, 10:55:53 PM »
ovo je stvarno extra,zao mije sto te nisam u nedelju stigao naci da te upoznam i vidim te ruke sto ovo prave,bio sam gore sa cokom njega sam jedino znao i snimao malo onaj njegov mlaznjak,ja sam rodjeni novosadjanin i cesto sam u ns tako da postoji mogucnos kad sledeci put budem dolazio i svratim.samo da prodje ova frka sa upisom u skolu pa cu imati vise vremena.
ex pseudonijum: sova

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #73 on: May 28, 2011, 09:52:09 PM »
Bez reci samo pohvale,a sto je dovoljno reci.

Offline dule-le

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 68
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #74 on: May 29, 2011, 12:56:18 AM »
Svaka vam cast.Veoma kvalitetno i orginalno uradjen model!