Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115041 times)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #45 on: April 18, 2011, 01:34:30 AM »
Definitivno lepsa od plave :)
ima i ovako nesto

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #46 on: April 18, 2011, 08:14:08 AM »
Šta znam, meni sa ovom žutom kolor šemom izgleda kao avion za zaprašivanje komaraca. Pitao si :)
« Last Edit: April 18, 2011, 09:08:11 AM by Gatti.Gatozza »

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #47 on: April 18, 2011, 08:31:17 AM »
Meni se sviđa! Mogu zamislit kad mu ti još odradiš "weathering", čini mi se da bi to izgledalo super...
U konačnici, koju god ti color-shemu izaberes, model će da izgleda perfektno kao i svi koje si dosad napravio  (res)

pozzzz
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #48 on: April 18, 2011, 08:47:09 AM »
Vedering ili zamascivanje po srpski bi mnogo dobro izgledalo na ovoj narandzastoj boji.
Evo jos jedne interesantne seme:



P.S.
Smislio sam izraz na crnogorskom za "weathering"  - nagrđivanje.
« Last Edit: April 18, 2011, 09:25:08 AM by saxpg »

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #49 on: April 18, 2011, 10:36:24 AM »
"weathering" ili ti raubovanje  :mhm

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #51 on: April 18, 2011, 11:00:44 PM »
Hi Mirce
samo " čestitke " za svoj projekat . Super :-) ) (res) ()-()
Šta li ste koristili drvo daska za krila i trupa ?
Navojnim zavisi poklopac motora ste ( za automatsko upravljanje temperature sobe ) ? Zašto ? FRP haube ( hauba je NACA ), najverovatnije ćete suzu .
Iako želite da instalirate vibriraju ruke 2 cilindara , ali je protok vazduha ( u letu i na trenutnoj ) može da proizvede visoke frekvencije lepršanje i stoga će suzu na zavrtnje .
Smole , šarke iz unutrašnjosti sa epoksidnim jedan .

Izvinite za male transfera ( ali nisam 100 % razumeo sve previše istinito ) . Moj dobar prijatelj je upravo Dese problema sa Hellcat.

Ja sam iz Nemačke i pokrenite hobi za dugo vremena . Znam , ali nije sve ( suviše malo vremena ) .
Ja sam planiranje HE111 1 / 5 , 5 sa 4,11 m raspon , skale . mmmm (work)

Ako vam je potrebna posebne delove , ja često idem ( oko 1-2 k mesec dana posle poro Austrija , Češka i Nemačka ) , ponekad može da donese šta .

Ovde je link na forumu u Nemačkoj , ovde ćete naći mnogo zanimljivih dodatak vašem F6F Hellcat .

http://www.warbirdforum.de/forum/thread.php?threadid=21281&sid=33bf1704debe0fe9f0f0c0fe12ff1d51&hilight=Hellcat
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #52 on: April 19, 2011, 01:47:07 AM »
Al ga cepa google translator..

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #53 on: April 19, 2011, 08:22:25 AM »
 ???
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #54 on: April 27, 2011, 11:30:23 PM »
Samo par sličica, čisto da se vidi da Kombinat radi i dalje...

Krilo je skoro gotovo, podešene su sve komandne površine, napravljeni trimeri na eleronima (nema još na ovoj slici), trenutno ugradjujem trapove i pravim ležišta za točkove...



Napravio sam i kill swich za gašenje motora...



Počet je i kokpit...
Slika kokpita od prvog Hellcata...



...ko je zaboravio kupljen je od firme "Dynamic balsa", nije baš bio jeftin, a dosta je "grub" u detaljima. Sem toga, dobar deo delova se i ne vidi kad dodje pilot i kad se montira kabina...
Novi kokpit ću napraviti sam, a za "mustru" ću koristiti mere iz prvog Hellcat-a...





Toliko za sada, detalji ubrzo...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #55 on: April 29, 2011, 02:08:18 PM »
Rad na krilu se polako primiče kraju.

Napravio sam otvore u koje će da ulaze točkovi.



Nisam sebi "komplikovao život" postavljajući balzu vertikalno u krug po ivicama planka, kako bih povezao gornju i donju stranu, nego sam ostavio sve kako je i bilo, dodajući još jednu 2,5 mm balzu po ćoškovima. Godovi ove balze idu suprotno od godova planka.



Na prvom modelu sam mnogo vremena potrošio oko detalja koji su se kasnije pokazali totalno ne potrebni. Tamo sam pravio ove okrugle kutije i koliko god sam se trudio nisu bile idealno paralelne, jer su morale da se nastavljaju od delova balze. Na kraju, kad model stoji na zemlji to se uopšte ne vidi, a u vazduhu pogotovo.
Inače, ni pravi avion nije imao okrugle otvore za točkove...

U uškama sam dodao balzu kojom su povezani gornji i donji plank, čime je donji plank dobio mnogo na čvrstini.


 

Sinoć sam "izbacio" prikolicu iz garaže, kako bi mogao da se "razmahnem" i postavim po prvi put krilo na trup.





Pala su i merenja i mogu vam reći da krilo sem što dobro leži na trupu, stoji vrlo paralelno.









Odstupanja leve u odnosu na desnu stranu, kad se meri od sredine kraja trupa, do zadnjeg "ćoška" izlazne ivice kod elerona, iznosi 3 mm, što neću mi pokušavati da doterujem...

Mislim da ću danas izbušiti otvore i postaviti ubodne matice za fiksiranje krila. Kad to odradim, mogu nastaviti rad na plankiranju prednjeg dela trupa.

Potom pravim "stomak", tj. donji deo trupa na centroplanu u kojem će biti smeštena klapna za izlazak toplog vazduha iz kapotaža. Kao i na prvom Hellcat-u i ova će moći da se otvara i zatvara...


I na kraju evo jedne lepe slike od pravog Hellcata...



Ajd' uzdravlje...

Mirče
« Last Edit: April 29, 2011, 02:37:29 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #56 on: April 29, 2011, 08:29:20 PM »
ala je leglo krilo na trup... ko guza na nosu!
Imas li neka poredjenja tezine u odnosu na staro krilo i trup u ovoj fazi?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #57 on: May 04, 2011, 02:39:22 AM »
Mišo, u odnosu na prvi Hellcat mislim da je sve dosta lakše, iako, tek na kraju će se znati pravi podatci...


U zadnjih par dana Kombinat je radio na trupu i oko centroplana.
Neverovatno je da tri četiri dana rada, stane u samo par slika...

Prvo su probušene četiri rupe i postavljene i ulepljene ubodne matice za fiksiranje krila...
Na centroplanu sam, na mestima gde će se stezati, postavio kocku špera i od gore ulepio platnu. Naravno, kroz sam centroplan postoji cela konstrukcija kroz koju prolazi karbonska cev, a kroz nju idu šrafovi za stezanje krila...




Izplankiran je prednji deo trupa.
Na deo trupa na kojem "leži" krilo, postavio sam i ulepio 2,5 mm balzu. Ovu površinu ću kasnije presvući sa staklenom tkaninom i epoxy smolom.






U prednjem delu trupa, ostavljen je prostor u koji će doći baterije prijemnika. U ovom modelu baterije se neće "gurati" sa rezervoarom, nego će biti u svojim "komorama"...




Pošto su sad ulepljeni prednji plankovi, napravljeni su i prelazi sa izduva auspuha na trup...




Centroplan je odneo najviše vremena.

Prvo je fiksiran na trup i napravljeno je i ulepljeno prednje, a potom i zadnje rebro...

Prednje rebro ima otvor za ulazak toplog vazduha iz kapotaža...



...zadnje rebro sam na ovom modelu olakšao, izvadivši mu srednji deo. Odstranjeno je 15 gr. Možda nije mnogo ali na 10 - 20 mesta...




Zatim su postavljena još 4 rebra koja daju oblik trupa i na njih ulepljene letvice koje nose plankove.
Sledeći korak je bio da se napravi kutija kroz koju će izlaziti topli vazduh  iz kapotaža. Ujedno je napravljen i mehanizam za otvaranje i zatvaranje klapne...

Na centroplanu su takodje odradjena udubljenja za izduve...



Sve u svemu, još malo i centroplan će biti gotov...




Juče mi je Jole iz Austruje doneo Krumscheid-ove krivine i cevi za auspuh koji planiram da napravim.



Danas idem da na laseru isečem nove prirubnice za auspuh i još neke delova potrebne oko novog izduva i postavljanja motora.
Plan je da u narednih par nedelja napravim i postavim horizontalac i vertikalac i potom predjem na "mehaniku", tj. postavljanje motora...
Nakon toga, moj omiljeni deo projekta, staklena tkanina, panel linije, nitne, detalji, farbanje...

Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: May 04, 2011, 02:41:07 AM by mirce »

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #58 on: May 04, 2011, 04:08:22 PM »
Oprostite, za sve  :jaki:

Ja učim srpski jezik (OK , dovoljno za kafe razgovoru)  4e

so i will write the first time my coment in english?  :sljus mmmm

Oliver
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #59 on: May 04, 2011, 09:51:26 PM »
Nije Hellcat, al' je strava... F4F Wildcat...