Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115047 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #15 on: October 25, 2010, 01:01:20 PM »
Kombinat je ovog vikenda radio "pun gas"...
Uspeo sam i da u petak predveče stignem i do kooperanta Save u Sremsku Mitrovicu, a u subotu, na kratko, u Beograd na aerodrom "13 Maj", kako bi "skinuo paučinu" sa jedrilice...

Najviše vremena je ipak bilo posvećeno novom Hellcatu. Doduše, nešto malo se "prčkalo" i oko Panthera i Mustanga no, o tome u njihovim topicima...

Hallcat je započet izradom trupa...



Trup sam pravio kao i prošli put, jer drugačije i ne može, ali sada, odmah, planiram gde ću i kako namestiti delove koji idu u njega.
Na prvom Hellcatu bio je problem sa težištem (najviše prouzrokovan farbanjem modela) ali, pokazalo se da je vrlo bitno sve pozicionirati maximalno napred, koliko je to god moguće. Pošto je ovo sada početna faza rada, lako mi je da "kombinujem", tako da sam odmah ceo pneumatski sistem postavio skroz napred do firewall-a.





Na prošlom modelu ovde je bila baterija za alnaser, ali pošto je sada neće biti, "oslobodio" se prostor za ovaj sistem. Sve ovo je na prošlom modelu bilo iza težišta...
Poklopac za ovaj prostor biće napravljen od aluminijumskog lima debljina 0,4 mm.

Boce za pneumatski sistem su na istom mestu kao i na prošlom modelu. To se pokazalo sasvim zadovoljavajuće...

Sa suprotne strane trupa, na istom mestu, nalaziće se poklopac ispod kojeg će biti prekidači, ventil za punjenje pneumatskih boca, utičnice za punjenje baterija...

I baterije u novom trupu dolaze tik do firewall-a, i biće u posebnim "komorama"...



Na ovom Hellcatu, kao što sam već ranije napomenuo, probaću da težinu iza težišta smanjim na najmanju moguću meru. U tom cilju, a za razliku od predhodnog modela, olakšao sam neka rebra...







Rebro br. 6 sam čak skroz "izbacio". Ono se nalazi iza kabine i služi, ako se pravi Hellcat sa prozorima iza kabine da ojača taj deo trupa. Pošto moj model neće imati te otvore, samim tim i to "rebarce" mi ne treba.





Kako kantar pokazuje, olakšanje su donela 55 grama manju težinu iza težišta.





Doduše, to je na malom kraku, ali trebalo bi dodati bar toliko tereta napred što ukupno iznosi preko 100 grama...
Možda nije impresivno, ali na par mesta po 100-tinak grama, nakupi se...

Kutiju o prednjem delu trupa na čijem kraju je firewall, ojačao sam, kao i na prvom modelu, sa avio šperom od 3 mm.



Šper koji se dobije u kitu (nije baš topolov, ali sličan, od 3 mm) baš mi nije ulivao poverenje. Jedino sam gornji deo kutije napravio samo od "mog" avio špera.
Kutija je odmah skraćena na pravu meru, pa sad neću morati, kao na prvom Hellcatu, da je tri puta "doterujem" spram svakog novog motora...
Odmah je napravljen i ugao motora od 2 stepena...

Patos za kabinu je ovaj put odradjen od 2,5 mm lake balze...



Ugradjen je i repni točak...



 

Nije "hrdjavo" za jedan vikend rada...

Pozdrav iz Kombinata

Mirče
« Last Edit: October 25, 2010, 01:06:48 PM by mirce »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #16 on: October 25, 2010, 01:24:11 PM »
Mirce kako si krenuo Hellcat je gotov do nove godine!  :)aplauz
Mnogo je dobro sto znas gde su ranije bili problemi u izradi.
Svaka cast  (res)  (pijemo)
« Last Edit: October 25, 2010, 01:29:38 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #17 on: October 25, 2010, 02:53:01 PM »
a bice i laksi nego predhodni kako vidim mirce sdedi kilazu od pocetka , svaka cast !!! (res) ()-()

Online misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #18 on: October 25, 2010, 09:51:49 PM »
zadnje je vreme doslo kada si ti poceo da meris.

nego cemu sluzi onaj mikroprekidac na drugom kraju ventila za vazduh? svetla?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #19 on: October 26, 2010, 02:11:41 AM »
Mikro prekidač služi da se upale svetla kad trapovi krenu u donji položaj.
Dok model stoji na zemlji, da svetla ne bi stalno radila, pod poklopcem gde je prekidač za prijemnik i ostale "drangulije", postoji "glavni" prekidač za svetla. Njime se svetla isključuju dok je model "parkiran".
Kad se krene na poletanje, uključite glavni prekidač, kad uključite i prekidač za prijemnik, i on uključi svetla. Mikro prekidač ih ugasi kad se trapovi uvuku i obrnuto...
Kad sletite isključite glavni prekidač...

Znači sistem ima dva prekidača, glavni i mikro prekidač...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #20 on: November 01, 2010, 05:28:19 PM »
Modelarski Kombinat je vredno radio i tokom ove nedelje.
Najviše vremena je opet bilo posvećeno novom Hellcatu. U petak sam bio u Pešti, gde sam kupovao balzu, jer se počelo primicati plankiranje modela.

No, pre plankiranja, odradjene su stvari koje bi posle postavljanja planka bilo skoro nemoguće izvesti...

Kroz trup su provučeni bovdeni za horizontalce.

Ovaj put planiram da stavim čelične žice od, dvoumim se još, 1,5 ili 2 mm. Za početak sam provukao plastike kroz koje će žice ići. Vodio sam računa da spoljne plastike, kroz koje idu žice, slučajno nemaju malo veći radijus, jer se tada u mnogome povećava otpor i žica teško klizi.
Takvu grešku sam napravio na prošlom Hellcatu, jedna strana je išla super a, druga malo teže.
Šta sam mogao uraditi, umesto čelične žice provukao sam plastični bovden od 3 mm sa tankom čeličnom žicom ( 0,5 mm) u sebi.
Taj sistem radi super ali, za ovako velike modele, sa velikim vibracijama, plastika baš nije preporučljiva.

Na Thunderboltu, naprimer, Top Flite je predvideo čelične žice koje sam i dobio u kitu. Ali, tokom transporta, iz Amerike ka Srbiji, žice su probile torbu i virile su napolje. Neko ih je, prilikom prebacivanja kofera iz aviona u avion izvukao i bacio.
U nedostatku čelične žice, ka repnim komandama sam provukao plastične bovdene od 3 mm sa tankom žicom (0,5 mm) u sebi.
Tokom ove sezone sam primetio da vertikalac ima malo praznog hoda i ustanovio sam da je ta plastika, tik do viljuškice pukla!!!
Da nije bilo one tanke čelične žice unutra, verovatno bi vertikalac ostao bez komande i ko zna šta bi bilo...

Na ovako velikim modelima, sa velikim vibracijama i opterećenjem plastika baš nije preporučljiva...

Sve u svemu, u novom trupu od Hellcat-a prvo sam postavio servoe za repnene površine. Servoi su postavljeni maksimalno napred, koliko god je bilo moguće...



Potom sam pustio plastične bovdene sa čeličnim žicama kroz trup. Vodio sam računa samo o mestu na kraju trupa, gde treba da izadju napolje, a pre njihovih fiksiranja stalno sam probavao da žica ide lako.
Namestio sam levu, potom i desnu stranu i sa držačima od topolovog špera sve fiksirao za trup.




Kraći plasični bovdeni su za vodjenje sajli za vetrikalac...

Vertikalac će i ovaj put biti na pull - pull sistem. Isti servo će pokretati i repni točak. Takva konfiguracija mi se do sada uvek pokazivala veoma dobro...

Potom sam prešao na mehanizam za uvlačenje repnog točka, na koji sam postavio pneumatska creva i sajle preko kojih će se pokretati.



Skroz od kraja trupa do firewall-a provučena je i žica za svetlo. Ovaj put provukao sam tanke žičice izvadjene iz telefonskog kabela... U prošlom Hellcat-u kablovi su bili od servoa, a sad, pošto štedimo na težini gde god se može, i o ovakvim detaljima se vodi računa...

Ulepljen je i firewall, napravljen od tri avio špera od 3 mm. Dok ga nisam upasovao u kutiju na trupu, "otpale su mi ruke" od šmirglanja...
Firewall je ulepljen sa epoxy lepkom i od nazad ojačan trouglastim letvicama...



Pre postavljanja uzdužnih letvica na koje idu plankovi, na prednjem delu trupa su još napravljeni otvori kroz koje će prolaziti sve žice i pneumatike od prostora gde su prekidači do prijemnika i napred ka kapotažu.
Na prošlom Hellcatu, težio sam da se sve te žice i creva što manje vide pa, sam ih provlačio kroz trup, ali je taj prostor bio dosta "skučen". Sad sam smislio drugačije, i dalje će se sve vrlo malo videti, ali biće više mesta za manipulaciju...


Strana trupa gde je pneumatski sistem. Vidi se ispod boca procep kroz koji će prolaziti pomenute žice i creva...


Leva strana trupa i kutija u koju dolazi pločica sa prekidačima...


Pored servoa za vertikalac nalazi se otvor iz kojeg će izlaziti svi kablovi prema prijemniku...


I izmedju boca je napravljen jedan mali otvor za pneumatska creva...

Konačno je na red došlo da se postavljaju letvice...
Najvažnija stvar je da se trup pre toga postavi idealno ravno, jer letvice, a potom i plank daju formu trupu. Ako je nešto krivo i uvijeno, posle nema ispravljanja...

Od prošlog modela ostali su mi držači na kojima sam nivelisao trup. Postavio sam ih na radnu ploču, postavio na njih trup, sve više puta pažljivo premerio i sa gornje strane krenuo sa ulepljivanjem letvica.
 






Kad je sve bilo iznivelisano polepio sam letvice sa gornje strane trupa...





Pošto trup mora da se okrene de bi se letvice postavile i sa donje strane, bočno, sa leve i desne strane, ulepio sam po plank balze, koji je u mnogome učvrstio konstrukciju i sad više nema uvijanja.





Ovaj put sa za plankiranje trupa koristio laku balzu od 2,5 mm, za razliku od prvog Hellcat-a koji je plankiran sa trojkom...
Za ovu izmenu sam se opredelio jer je i Panther plankiran sa 2,5 mm i na kraju kad je presvučen sa staklenom tkaninom trup je veoma čvrst.

Trup je okrenut i sa donje strane su takodje ulepljene letvice...





Merio sam i plankove od 3 mm iz kojih su sečene letvice. Razlika po planku zna da bude i po 20 - 25 grama!!!
Za letvice treba skoro tri planka, pa sad gledaj koliko može da se uštedi na težini, jer su skoro sve ove letvice iza težišta.

Posle ovoga, krećem sa plankiranjem trupa i sa izradom centroplana, bez kojeg ne mogu da isplankiram ceo trup.
O tome ćete čitati u sledećem izdanju "Kombinatskog žurnala"...

Pozdrav

Mirče







« Last Edit: November 01, 2010, 05:30:18 PM by mirce »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #21 on: November 01, 2010, 05:42:01 PM »
 (yay) jel se to popelo morsko prase na sto  :_D
ex pseudonijum: licider

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #22 on: November 01, 2010, 07:24:36 PM »
Mirce mala preporuka vezana za bowden sa metalnim zicama. poznato je da multiplex modeli to koriste pa sam ja da bih poboljsao klizanje svaku zicu pre uvlacenja i u plasticni deo mazao teflonskim sprejom. Teflon nije mastan i kada se osusi napravi lep film na povrsini zice koja onda klizi kao da je podmazana uljem, stom razlikom sto ovde nema straha da se vremenom nakupi prljavstina.

Eto male pomoci i od mene.

A ne znam sta ti ono 2x2 F3A znaci, tamo na slici su samo 3 modela a ja sam u skoli odavno naucio da je 2x2 4, pa ne razumem cemu tolika frka oko toga  ;)

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #23 on: November 01, 2010, 08:24:23 PM »
Aman bre Mirče! Pa kako neće da bude težak kada si nagruvao tolike špenadle!?!  :sljus


 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #24 on: November 01, 2010, 09:48:46 PM »
Magic, Magic... znaš ti znaš... ;namig

Online misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #25 on: November 01, 2010, 09:52:39 PM »
ma ljudi to je jez.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #26 on: November 17, 2010, 08:25:43 PM »
Gledajući datume vidim da je o Hellcat-u zadnji put pisano pre 17 dana...

U medjuvremenu sam dosta radio na svom drugom projektu - F9F Pantheru, ali u pogonu Modelarskog Kombinata radilo se i na Hellcat-u...
Rad na dva modela paraleleno, je mnogo zgodan jer, dok se na jednom, naprimer, suši lepak, ti praviš nešto na onom drugom...
Još ako na jednom modelu radiš i trup i centroplan odjedared, moj slučaj trenutno sa Hellcat-om, onda stvarno nema praznog hoda...

Na trupu od Hellcat-a nisam mnogo radio. Ulepljeno je samo par plankova na gornjem i prednjem delu trupa. Moram priznati da su lepše "legli" nego na prvom Hellcat-u, gde sam na spojevima ovih plankova "obilno" gitovao ne bi li napravio lepe prelaze.





Gornji deo trupa uspeo sam da izplankiram iz jednog komada balze.
Prvo sam nagrubo (par milimetara šire) iskrojio plank i pokvasio ga vodom. Onda sam taj plank postavio na svoje mesto, fiksirao ga čiodama i pustio da se lepo osuši.
Sutradan, kad sam skinuo špenadle, balza je imala oblik kakav mi je bio potreban.
Tada sam jednu stranu prislonio uz plank koji je već bio zalepljen na trupu a, sa druge strane sam lepo uklopio spoj.



Da bi plankovi lepše legli jedan uz drugi, malo sam se "zezao" sa trakama od balze širine 6 mm, koje sam lepio na spojeve plankova.
Na planku koji je već bio zalepljen na trupu, sa unutrašnje strane, izmedju rebara trupa lepio sam ove trake tako da 3 mm bude zalepljeno na jednom planku, a naredni plank, koji treba da se postavi, nalegao bi na onih drugih 3 mm.





Ovakvom "tehnikom" spojevi plankova su mnogo lepši, a i jače su zalepljeni jer su imali na šta da se naslone i nisu lepljeni samo na "kant" susednog planka...
Jeste malo smaranje sve to upasovati, ali zato su prelazi sa planka na plank mnogo dobri i nema gitovanja...

Praktično, to je sve što sam radio na trupu, koji treba da nastavim da plankiram...

Tokom rada na Hellcatu dodjete u fazu da se trup ne možete isplankirati ceo ako nemate gotov centroplan.
Zato sam krenuo i sa njegovom izradom...

Pravljenje centroplana nije ništa drugačije nego što je sve to radjeno na prvom Hellcat-u.
Ono što mi je olakšavalo posao je da sam imao iskustva, tako da sada nisam "lutao" oko postavljanja trapova i veličine točkova.
Točkovi su po planu prečnika 6 inch-a, ali toliki točkovi prave problem i na prvom modelu su bili zamenjeno sa onima prečnika 5,5 inch-a. Pola inch-a i te kako mnogo menja u koncepciji centroplana...


Centroplan prvog Hellcat-a... Zbog velikih točkova morao sam da presečem zanju pomoćnu ramenjaču...




Na novom centroplanu nema tih problema...

I dubina nosača trapova sada je bila poznata, pa sam i to odradio vrlo lako.





Trapovi i točkovi postavljeni su da maksimalno ulaze u centroplan a, da opet, kad su napolju stoje pod uglom dovoljno velikim da se model na "pretura" napred prilikom rulanja.
Na prvom Hellcatu, stabilnost na poletanju i sletanju prilikom rulanja, bila je nešto što me je oduševilo. Model, koji mora mnogo da "trči" po zemlji, to je radio bez ikakve tendencije "preturanja na nos", tako da sam se trudio da postavljanjem trapova u ovom modelu, probam da napravim iste uglove.



Ono što me je mnogo manje "oduševilo" je da su sva rebra od centroplana (sva su od špera) bila kriva "ko' banane" i da bez obzira što sam dao sve od sebe da ih ispravim, izlazne ivice centroplana su malo "pobegle" u odnosu na prednji deo. Nije to nešto strašno, ali me sad čeka nepotrebna dorada kad bude došlo do "upasivanja" uški.

U odnosu na predhodni centroplan, prepravio sam i deo ispred ramenjače gde sam omesto mnogobrojnih rebara od špera koja su spajala rebra centroplana, sada, postavio dve dodatne ramenjače i zatvorio ih u "kutiju".
Kroz ove ramenjače prolaziće šrafovi kojima će se centroplan fiksirati za trup.



Fiksiranje centroplana sa zadnje strane nije menjamo...

Nije menjana ni "koncepcija" napadne ivice, gde je umesto balze korištena čamovina... Tako je radjeno i na prvom modelu...



Na centroplanu ima još malčicko posla, a potom polako počinjem sa njegovim plankiranjem...

Toliko za sada. Pozdrav iz Kombinata

Mirče
 



 

 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #27 on: January 17, 2011, 01:39:53 AM »
Verovatno ste se obradovali i rekli sebi "Fala Bogu, onaj Mirče je završio Panthera, pa nas sad neće više smarati svaki dan, šta je Kombinat radio"...

Ali, niste Vi te sreće...

Da li ste zaboravili na Hellcat-a?...

Gledajući datum kad sam zadnji put pisao o ovom modelu, vidim da je prošlo tačno dva meseca.
Znate da sam, u medju vremenu, završio Panthera, ali ne znate da je Kombinat radio i na Hellcatu... Da, da...

Na trupu nije mnogo "čačkano", danas sam uzeo i posle "sto godina" zalepio još jedan plank na bočnoj strani.





Da bi na trupu mogao dalje da radim, morao sam centroplan privesti kraju.
Verovatno se pitate kakve veze ima centroplan sa radom na trupu? E, pa ima, jer u trup moram ulepiti 4 grede od debelog, tvrdog drveta, u kojima će biti ubodne matice za šrafove sa kojima se se centroplan steže za trup. Ako isplankiram trup ne mogu posle prići i ulepiti te matice...

Trenutno centroplan izgleda ovako...





Napravio sam i veliki deo leve uške...





Pošto je Panther gotov, sad se sve "snage" usmeravaju na Hellcat-a...

Pozdrav iz Kombinata

Mirče
« Last Edit: January 17, 2011, 01:42:11 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #28 on: January 23, 2011, 03:21:35 PM »
Od kad je Panther završen, Kombinat nije radio... Zima se "uvukla" u modelarske pogone... 
Nije bilo konkretnog rada na modelima, ali radim na jednom, modelarskom projektu, koji će, ako uspe, drastično promeniti budućnost Kombinata...

Danima sam se "muvao" po kući da bi juče konačno uzeo nešto da "čačkam" na Hellcat-u. U radionici je klima kao i na ulici, pa radim stvari koje mogu završavati u kući.

Krenuo sam da sredim kapotaž i Dummy motor. 
Na donjem delu kapotaža sam napravio otvore za hladjenje...



Prvo sam nagrubo Proxonom napravio otvore, da bi nakon toga, pažljivo sa daščicama na koje sam zalepio šmirgl papir i sa turpijama, obradio sve ivice.

Nakon toga sam krenuo u akciju sredjivanja "kobajagi" motora.
Na gornju stranu motora moraju se dodati još neki delovi i sve se mora ofarbati...



...a, donju sam ošmirglao, ne bi li je poravnao za ojačanje koje treba da zalepim...




Motor je odliven od epoxy smole. FTE, firma koja ga prodaje, preporučuje se da sa zadnje strane zalepi šper, kako cilindri od vibracija vremenom ne bi pukli...   
To sam radio i na prvom Hellcat-u i pokazalo se sasvim zadovoljavajuće.
Za ojačanje sam iskoristio topolov, 4 mm debeo šper. Prvo sam na šper ploču postavio motor i obcrtao ga...
Zatim sam isekao šper i dobio oblik zadnje strane motora...



Poblem sa topolovim šperom je što je prilično mekan pa, sam po sebi ne bi bio dovoljan da ojača motor. Ali, posle jednog sloja 140 gr staklene tkanine, postavljene sa svake strane šper ploče, dobio sam ojačanje koje je vrlo jako i ne može se iskriviti.

Staklenu tkaninu sam vrlo jednostavno postavio na šper za ojačanje.
Prvo sam jednu a, potom i drugu stranu namazao epoxy smolom i postavio tkaninu. Višak smole sam istisnuo, koliko god sam mogao više...

U radionici sam našao dve limene ploče.
Prvu ploču sam stavio na sto i na nju postavio najlon kesu. 
Najlon kesa služi da se staklena tkanina sa smolom ne zalepi za ploču. Ovde treba voditi računa da se, ako se koriste kese iz prodavnice, do strane gde je smola ne stavi spoljna strana kese na kojoj je štampa. Kesa će se u tom slučaju zalepiti i nećete je moći odvojiti (ne pitajte me kako sam ovo otkrio...)...

Na ploču sa kesom ide šper sa staklom, pa od gore opet kesa i druga limena ploča... Znači sve je kao jedan sendvič...

Potom je sve stavljeno na vrh vrele kaljeve peći i pritisnuto....
Ujutro kad se sve osušilo, zahvaljujući najlonu ojačani šper se lako odvojio a, bio je tvrd "kao kost"...

Višak staklene tkanine je potom odstranjen i sa dvokomponentnim lepkom sam ojačani šper zalepio za motor.
Kad se lepak greje daje mnogo jaču silu lepljenja, tako da je sve opet "završilo" na vreloj kaljevoj peći...



Sve ovo nije neka "svemirska tehnologija" ali, može dobro doći ako neko želi da ojačava delove od balze ili špera, a da ne nabacuje mnogo težine...

Kako sam ofarbao i pričvrstio motor za kapotaž, čitaćete u sledećem nastavku...

Pozdrav

Mirče








 


 







Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #29 on: January 26, 2011, 11:05:10 PM »
Kad se sve dobro osušilo, prvo sam proširio otvor u sredini "dummy" motora...





Ovo sam radio i na prošlom motoru, jer je dummy motor odliven sa manjim otvorom nego što je nosač propelera od Zenoah-a GT 80.
Posle dorade sa Proxonom i šmirgl papirom sve je bilo na svom mestu. 







Sa donje strane dummy motora bitno je napraviti otvor dovoljno veliki da Zenoah što više "udje" u ovaj kobajagi motor...






Kad je ovo bilo gotovo, sa zadnje strane motora sam ulepio čamove letvice preko kojih ću motor fiksirati za kapotaž.

Potom sam ofarbao motor i dodao par detalja...
Na pravom Pratt & Whitney R 2800 motoru sredina je bila siva, cilindri srebrni a, cevi kroz koje su išle vodjice ventila crne. To sam i ja pokušao da dočaram na ovoj mojom maketi...





Nisam radio nikakav vedering, jer sam video da je motor na prvom Hellcat-u vremenom dobio "prljavštinu" baš kako treba, pa ću i u ovom slučaju prepustiti "prirodi" da ovo odradi...

Zadnji deo motora sam ofarbao u crno kako bi što manje upadao "u oči" u kapotažu...





Na kraju sam od L profila napravio držače za motor.
Da bi ih postavio gde treba prvo sam sa prednje strane postavio motor "u sred srede" otvora na kapotažu i fiksirao ga lepljivom trakom...
Potom sam sa unutrašnje strane kapotaža dvokomponentnim lepkom zalepio za kapotaž nosače motora.







Preko njih ću postaviti dve trake staklene tkanine i epoxy smole. Ovo još nije odradjeno...


Evo i kako je sve to izgledalo na prvom Hellcatu...



... ovako je na drugom...



Pozdrav

Mirče