Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115077 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Hellcat novi projekat...
« on: September 02, 2010, 11:10:02 AM »
Kako napisah pre neki dan, "iskristalisalo" se šta mi je činiti u vezi novog modela.

Spominjao sam Airworld-ovog Foke Wulfa ali, kad je došlo konkretno da se naručuje, pojavili su se problemi.
Najveći, za mene skoro ne rešiv, je bio kako da toliko veliki model donesem iz Nemačke a, da me baš ne košta 500 ili više evra. Pošto model, sa svom opremom (retrakti, repni točak, točkovi, spiner, kabina...) izadje preko "dva soma" kombinovao sam kako i da skinem štojer i da nekako jeftinije prodjem na našoj granici.
Na žalost nisam uspeo ništa da iskombinujem a, da bude 100% "sigurica", tako da sam morao smisliti neki back up plan...

U jednom momentu mi pala ideja da bih mogao ponovo napraviti istog Hellcata kojeg sam već radio.
Imam planove za njega, mnogo mi je lakše da ga nabavim, imam ogromno iskustvo od izrade prvog Hellcat-a, model savršeno leti, čak i bez obzira što je ispao pretežak...

Razmišljajući sve više o tome, dolazio sam do zaključka da mi je to možda i najpametnije da uradim.

Kako rekoh, Hellcat-a znam do zadnjeg detalja. Dvogodišnja gradnja i silne kombinacije i prepravke koje sam radio, sad mi omogućuju da na novom izbegnem greške koje sam pravio na prvom modelu.

Cilj mi je da novi Hellcat ne bude teži od 17 - 17,5 kilograma i smatram da ću to moći da postignem.

Najveći "omašaj" na prvom Hellcatu bilo je farbanje. Golub je sve odradio više nego fantastično, ali ja sam zeznuo stvar. Prvo sam model ofarbao u srebrno (da bih naknadno radio vedering), pa je potom ofarban.
Ako se sećate, dve plave nijanse mi se nisu svidele, tako da su te površine ponovo farbane. Samim tim nabačeno je mnogo više boje nego što treba. Hellcat je veliki model, površine su mu velike a, najveće su iza težišta. Garantovano je sa nepotrebnim farbanjem "nabačeno" preko 600-700 grama boje. Da bi se to kompenzovalo, napred je bilo potrebno dodati preko 1,5 - 2 kilograma tereta, a ukupno je bar 2- 2,5 kile viška...

Na novom modelu ću maksimalno olakšavati sva rebra koja su iza težišta, još više povesti računa o balzi sa kojom se plankira.
Horizontalac će biti lakši, plankiran sa tanjom balzom i sa ramenjačama od balze a, ne od čamovine, kako sam ja pravio. Pokazalo se nepotrebno...

Žice za svetla sad će biti najtanje koje ima da se kod nas kupe...

U centroplanu sam dodavao "gomilu" rebara od topolovog špera koja nisu bila po planu.

Rešetku od balze na koja drži pravac rebrima dok se formira trup, posle ugradnje spoljnih letvica ću izvaditi...

Ima toga još a, kao što vidite, mnogo se da uraditi na skidanju težine. Svaki gram nazad je 3-4 grama napred, a čas posla se nakupe...

Sve u svemu, neka ovaj 2. septembar bude dan kad je projekat započet. Na radnoj ploči je već deo plana za rešetku trupa i danas krećem u akciju.





Od Tijana sam naručio kit, nove retrakte, repni retrakt, pilota, dumy motor, kabinu, kapotaž...
Motor, servoe, prekidače, produžne kablove, boce, ventile, točkove, prijemnik... to sve imam od prvog Hellcata.

Plan mi je da o roku od 12 meseci novi  warbird bude gotov. Mislim da je plan vrlo realan jer sad neću toliko "ludovati" sa, pokazalo se, nekim ne potrebnim stvarima.
Model će biti uradjen do zadnjeg detalja, kao i prvi, jedino ću promeniti kolor šemu...



Čekam da mi stignu delovi pa, da se "punom parom" bacim na izradu...

Pozdrav

Mirče










Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #1 on: September 02, 2010, 11:54:40 AM »
Bravo,bravo  :)aplauz  Samo napred  :jaki:

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #2 on: September 02, 2010, 12:12:14 PM »
Opaaa  :)aplauz  (res)
Ko bih rekao ...  ;D
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #3 on: September 02, 2010, 01:05:25 PM »
Meni je ipak na kraju zao sto nece biti Focke Wulf, ali ko zna, jednog dana...

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #4 on: September 02, 2010, 04:29:33 PM »
Jooooj sto je meni zao sto nece biti FockeWulf  :sljus  (res)
Evo zanimljive sheme , neamericke http://www.kbvp.com/photo/grumman-f6f-hellcat-marine-camo-chino-planes-of-fame-air-museum-photo-gallery-2009
« Last Edit: September 02, 2010, 04:36:03 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline babic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #5 on: September 02, 2010, 05:45:00 PM »
Bravo mirce svaka cast nek ti je sa srecom :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #6 on: September 02, 2010, 06:54:04 PM »
zelim ti da ovaj model napravis i brze i bolje i da bude veci i lepsi od prethodnog.  (work)

(sta mrkonjic?)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #7 on: September 02, 2010, 07:10:05 PM »
Preokret kao u nekoj spanskoj sampunici   lol lol lol
Svaka cast na odluci i narocito na volji :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #8 on: September 02, 2010, 10:00:46 PM »
Hvala svima...

Pozdrav

Mirče

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #9 on: September 03, 2010, 08:38:41 PM »
 Mislim da si doneo najracionalniju odluku o novom modelu.Sigurno da će predhodno iskustvo izroditi još bolji model.Napred i čestitam. Nadam se i tradicionalnim tekstovima i fotosima, ako mogu nešto da pripomognem tu sam.
Pozdrav, :mhm
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #10 on: October 20, 2010, 11:40:53 PM »
Posle više od mesec i po dana, poštar je danas u Modelarski Kombinat doneo dve kutije sa modelarskom robom.
Konačno su stigli delovi za novi Hellcat...





Interesantno mi je da napomenem da su kutije skoro isto velike kao one u kojma su bili kitovi od Lightning-a i Panther-a. Ovaj put, Tijano ih je poslao sa US Post službom i poštarina je koštala 110$ za obe kutije, plus carina od 5700 dinara.
Preko Fed Ex-a za Ligtning i Panthera sam sve platio malo preko 400 evra!!!

Isporuka delova za novi Hellcat se odužila, jer se čekalo na trapove iz Robarta. Ali, čekanje se isplatilo, pošto su ovi novi sa mnogo manje praznog hoda (čitaj lufta) od trapova koji su bili ugradjeni na prvom Hellcatu.
I repni točak je drugačiji, više skala, i sad ima, kao na pravom avionu, konstrukciju sa obe strane samog točka.



Što se tiče samog kita, tu nema nikakvih novosti, sve je isto kao i prvi put što je bilo.

Kapotaž ima zasečene klapne, za razliku od prvog Hellcata. I ovo je više skala ali, videćemo kako će se ponašati na vibracijama motora...





I dumy engine je bolji, od prošlog, kojeg sam dosta morao dosta da doradjujem. Ovaj je mnogo lepše izliven...



Naravno, nikad nije happy end, Frank je zaboravio da mi pošalje pilota i neke dve plastike za trup.
Srećom to mi sve ne treba u ovoj ranoj fazi izrade modela...

Sve u svemu, odmah sam počeo sa radom. Prvo sam napravio mali razmeštaj u pogonu Kombinata, jer sad imam dva projekta, Hellcat i Panther..






Rešetka na koji se navlače rebra za trup je vraćena na radni pult i krećem sa izradom.



Da bih se podsetio kako sam i šta radio na prvom Hellcat-u, morao sam da ponovo pročitam tekstove sa sajta, gde sam pre dve godine u ovo vreme pisao o izradi.  Verujte baš mi je dobro došlo...

Odoh sad da modelarim a, čujemo se uskoro sa novitetima u ovom projektu...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 20, 2010, 11:47:15 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #11 on: October 21, 2010, 12:31:47 AM »
dobro je da ti je Maja skratila radionicu, inace bi paralelno pravio 5-6 modela. (work)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #12 on: October 21, 2010, 08:51:05 AM »
 (yay) praviće mesta i za trećeg......P-51, (izviruje)
pozdrav, srećan početak novog projekta, moraću organizovati ekskurziju za posetu kombinatu  (work)
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #13 on: October 21, 2010, 03:12:29 PM »
Ćao Savo, ajde samo napred, čekam i modelarske delegate iz Srema...

Danas su mi bili Zuba iz Beograda i Adam iz Subotice i baš smo se lepo družili...

Pozdrav

Mirče

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #14 on: October 21, 2010, 09:23:55 PM »
e moram priznati da sam danas imao prilike kod mirceta videti mnogo interesantne stvari , novi model sto pravi je strava a tek kad sam se docepao nove turbine  ") bilo je drz pa nedaj , sve u svemu mirce skidam ti kapu na ulozenom trudu u tvoje projekte (res)