Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115502 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #90 on: June 17, 2011, 11:01:21 PM »
Danas, dok su čika Dule i Golub šmirglali Hellcat, iz nevezanog se pojavilo jedno malo mače. Muvalo se tu okolo naokolo i krenulo pravo medju modele...

Pogodite gde je završilo...





...ni kabina nije bila problem...



...ali je "pokazalo zube" kad je trebalo da napusti kokpit...




Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: June 17, 2011, 11:15:05 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #91 on: June 18, 2011, 06:51:17 PM »
sta mace - Tigar.

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #92 on: June 18, 2011, 10:15:44 PM »
Eto,sad imas i pilota....

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #93 on: June 22, 2011, 03:05:22 AM »
Modelarski Kombinat radi svaki dan i to na par "frontova"...

Čika Dule polako privodi svoj Hellcat kraju...



Trup je finalno izgitovan i sutra ćemo da ošpmirglamo prelaze sa centroplana i horizontalaca ka trupu...







Time će biti spreman za postavljanje staklene tkanine. Pošto je čika Duletov trup od plastike, tkanina ide samo na centroplan i repne komande...
Ovaj Hellcat lepo izgleda, ali moj utisak je da je veoma težak. Bojim se da motor koji mu je Dule namenio, Zenoah G 62, neće biti dovoljno snažan... Možda grešim, ali bojim se da će biti tako...

Inače unutrašnjost trupa sa plastičnim krilima se u mnogome razlikuje od trupa drvene konstrukcije...







Na plastičnom trupu se skida kompletan fire wall sa sve motorom i rezervoaraom.
Centroplan je sastavni deo trupa, a Dule je morao da trup ojačava u zadnjem delu (iza kabine) jer je bio malo "mekan".










Uške od Duletovog Hellcat-a su presvučena u staklenu tkaninu, cele kompletno blago pešmirglane, pogotovo spojevi tkanine sa donje i gornje strane...



...a potom je na gornju stranu uški "navučen" drugi sloj smole...







Danas ide smola na donju stranu, u četvrtak šmirglanje i u petak prvi sloj špric gita...
 

Drugi projekat koji je trenutno "na tapetu" je i završavanje Golubove Extre 260. Ovaj model je kupljen prošle godine, pošto je Jole sa njim imao bliski susret sa "zemljicom" i ostalo je pre špric gita da se pokretni delovi horizontallaca presvuku sa staklenom tkaninom. To je odradjeno u zadnjih par dana, a danas je "navučen" drugi sloj smole i sad je Golub na redu da sve to lepo ošmirgla i špric gituje...






Inače, krilo od Gošinog Zeroa se danas vraća u Kombinat, spremno za postavljanje panel linija...
Izabrana je i kolor šema, a rećiću vam samo da će će se ovaj Zero razlikovati od svih ostalih u Srbiji...


Što se tiče mog Hellcat-a, trup je postavljanjem staklene tkanine na vertikalac...



...kompletno presvučen i danas ću na njega da stavim drugi sloj smole. Potom, špric git, sitne dorade i panel linije...


Krilo je skroz gotovo i odradjuju se zadnji detalji pre panel linija.
Uz pokretne trimere na eleronima, namestio sam i fiksne trimere koji su na pravom avionu bili od lima i koje su mehaničari krivili po potrebi...








Spoj centroplana i uški nisam puno "picanio"...



...jer sam smislio da skroz u krug (i sa gornje i sa donje strane) postavim traku od lima (širine 12 mm) koja će na uškama biti zalepljena, a peklapaće sam spoj...





Trenutno možda malo "bode oči", ali kad se postave svi detalji, ovo će se "stopiti" u celinu...
Inače, sad je prelaz besprekoran, jer lim (napravljen od ofset ploče) savršeno naleže na površinu centroplana...









Trake od lima su lepljene za uške sa Aero Bond super lepkom...



...koji kad nanesete i ako ne postavite deo "iz cuga" kako treba, više nema teorije da ga skinete, sem da ga otčupate i oštetite samu površinu na kojoj je deo bio zalepljen...
Sem ovog sa belom kapicom (ovaj je dosta gust), postoje i redak i srednje redak (crveni i crni poklopac).
Ovaj lepak možete kupiti u Lindingeru, ali i u Zenn-u u Pešti...


Danas je Kombinat imao posetu...



...bio nam je Sale, potom je došao i Oko (doneo sladoled) i na kraju se pridružio i Jole...
Čika Dule je "standardno prisutan" svaki dan, a Golub nije dolazio, jerbo ima posla u svojoj radionici...
Zvali smo i Batu i Baneta, no verovatno su ih u dolasku omeli neki važni "državnički poslovi"...

Sve u svemu, kao što se da videti, svakodnevno se patimo...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: June 22, 2011, 03:13:41 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #94 on: June 22, 2011, 10:40:56 AM »
Bas mi se svidja ona fora sa aluminijumskom trakom. izgleda fenomenalno a i prakticno.
Bas je lepo sto se druzite i radite zajedno.

Jedina mi stvar nije jasna. Koliko ti to jako razvlacis taj epoxi kada cika Dule mora usku da drzi sa obe ruke?  :sljus

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #95 on: June 22, 2011, 12:58:31 PM »
Auuuuu Mirče, pa ti/vi kao da ste počeli serijski da pravite Hellcat-e  (work) . Iako još ne planiram da počnem neki sličan projekat, redovno čitam i ove postove. A što mi se isto dopada, da ni jedan model ne praviš isto, već uvek nešto preradiš, poboljšaš.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #96 on: June 22, 2011, 01:18:13 PM »
Gabore, neke stvari tek vremenom i eksploatacijom pokazuju da li su i koliko dobro napravljene...
Zato Kombinat stalno teži, da u okviru svojih mogućnosti, podiže kvalitet izrade modela i samim tim ih prepravlja.
Takoje, neke delove i sklopove, koji su se pokazali OK ne diramo, ali nešto se radi i drugačije...
Nekad se pokaže da se suviše vremena i truda ulaže u nešto što nije mnogo bitno i da se takve stvari mogu odraditi lakše i bolje, sa manje tuda i angažovanja...

Sva ova pisanja i postavljanja silnih slika služe nameni da modelari vide kako se u Kombinatu prave modeli.
Nije to vrhunsko modelarstvo, ali je sasvim dovoljno za naše potrebe.

Mene nije sramota da pišem i o svim problemima na koje nailazim, smatrajući da je i to deo našeg hobija.
Sa moje tačke gledišta, problem kod izrade ovakvih komplesnih modela, je taj što ih na ovim prostorima ne radi skoro niko (pogotovo ne piše i ne slika detaljno), pa "cake" skidam sa RC Universa ili kad odem na Top Gun. Iskreno, tek odlasci na manifestacije takog "kalibra" pokažu kakvih sve modelara i modela ima i gde smo mi (ja) u svemu tome...

Ipak, eto, napredak u Kombinatu je očigledan, jer od pre par godina kad je nabavljen prvi motorni model, Hangar 9 Thunderbolt, dogurali smo do ovoga što sad pravimo i letimo...
I naravno, to nije kraj...
Kraj se, nažalost, polako nazire, jer posle Meisterovog P 47 i Mokija, mislim da ne ostaje još mnogo toga, a da se ne ponavljate...


Mišo, čika Dule drži to sa dve ruke da izgleda da kao nešto radi... ;namig

Šalim se naravno, mogu ja to i sam, ali lakše je kad neko prdržava deo na kojem se radi.

Inače tehnika postavljanja stakla i nanošenja smole je malo promenjena u odnosu na pre kako sam radio.
Ranije sam namazao celo krilo sa smolom i na tako lepljivu površinu stavljao komad staklene tkanine. E sad, ako ne postviš sve kako treba, pa moraš tkaninu da digneš i da je postavljaš ponovo, onda bude problem jer se tkanina iskrivi...
Sada radim drugačije, iskrojim parče tkanine i postavim ga (na suvo, bez smole) na deo koji se presvlači, recimo krilo. U posudi "smućkam" smolu i pospem je na sredinu krila (tkanine)...
Smola momentalno "fiksira" tkanje i ono se ( bar na sredini) više ne mrda...
Potom, sa plastičnom špahlom, lepo razvučem, od sredine ka ivicama, smolu. Razvlačim smolu polako i pažljivo i po dužini i po širini, više puta, svaki put skidajući višak smole i vraćajući ga u posudu gde je mućkana......
Na napadne, izlazne ivice i bočne strane smolu nanosim "tapkanjem" sa sundjerom, ali višak isto skidam špahlom...

Kad krilo pogledate pod odredjenim uglom na svetlu, tačno se vidi gde još treba naneti ili skinuti smolu...
Uz malo strpljenja, i u roku od par minuta, posao je gotov...

Ono što usporava rad sa staklenom tkaninom i smolom je činjenica da se epoxy smola sporo suši i da treba ceo dan da dodjete "na sledeći nivo"...
Znači, jedan dan jedna strana, sutra dan blago šmirglanje ivica pa druga strana...
Treći dan se sve lepo, blago, izšmirgla pa drugi sloj smole na jednu stranu, potom četvrti dan isto to na drugu stranu...
Petog dana šmirglanje kompletnog dela i nanošenje špric gita (koji tek pokaže gde se treba još po malo popraviti gitom), šmirglanje i onda opet špric git za panel linije i dalje sve po redu...

Kao što vidite treba vremena...
Ima i delova gde ne možete, zbog oblika dela (recimo trup), napraviti sve kako je malo pre pomenuto, pa vam treba za takve delove još više vremena i naravno, strpljenja...
Ali to je valjda čar svega ovog...


Ajd' sad uzdravlje, Kombinat "zove"...

Mirče
« Last Edit: June 22, 2011, 01:46:57 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #97 on: June 27, 2011, 02:47:21 AM »
Od zadnjeg "postovanja" napravljene su mnoge stvari na Hellcat-ima...

Četvrtak je bio dan za posete, jer su u Kombinatu bile delegacije iz Kragujevca (Miša) i naši prijatelji, Jole, Bata, Bane, Sale...
Taj dan sam tek uveče malo radio na uškama Duletovog Hellcat-a, na koje sam, na donju stranu, naneo drugi sloj smole...

U petak su se stvari počele vraćati u normalu...

Predveče kad je čika Dule došao na "arbajt" počela je da pada kiša, no nije nas omela u ostvarivanju zadatih planova...
Sto u pult za šmirglanje (kanta za djubre) postavili smo pod nastrešnicu, montirali smo jedan reflektor gore na gredu i "prašili" smo sve do deset uveče...





Dule je prvo malo "glancao" trup, a potom levu ušku i time je pripremao za špric git...





Ja sam isto to radio, ali na trupu od Hellcat-a, pripremajući ga takodje za špric git...



Kiša nas uopšte nije ometala u radu...


Sutradan, u subotu, vreme se prolepšalo i radovi su nastavljeni...

Tokom prepodneva sam zaštitio trup od Hellcat-a i špricgitovao ga, a posle ručka je palo i gitovanje rupica i oštećenja, koja su se pokazale, sad kad je trup postao siv.







Gitovanje je bilo odradjeno sa jednokomponentnim akrilnim gitom, a špricgitovanje sa Body Filerom 360...

Dule je prešao na šmirglanje druge uške, predhodno doteravši, na svom htupu, prelaze sa centroplana i horizontalca na trup akrilnim gitom.



Time mi je omogućio da postavim staklenu tkaninu i smolu na gornju stranu drvenih delova na trupu njegovog Hellcat-a.
Tehnika je ona o kojoj sam pisao prošli put, a sad evo i par slika...


Prvo su iskrojeni svi komadi za presvlačenje...


...i postavljeno parče tkanja na svoje mesto...


...naneta je smola...


...špahlom razvučena i skinut je višak...


...sundjerom su odradjene ivice i prelazi ka trupu...


Kad je to bilo odradnjeno počeo sam da šmirglam trup svog Hellcat-a...




I tog dana je mrak uveliko pao kad smo završili posao...


U nedelju nije bilo odmora, šta više...

Još tokom dana sam na mom trupu od Hellcat-a popravljao sitne detalje sa akrilnim gitom. Kako sam već u više navrata pisao, gitovenje nije moguće napraviti iz "jedne ruke", nego se mora više puta kontrolisati deo na kojem se radi, brisati i gledati da li je ostalo još nešto da de popravi...



Sve u svemu, predveče je trup prenet u radionicu i na njega sam počeo da postavljam panel linije.










Panel linije su kompletno odradjene na krilu mog Hellcat-a.










Kad završim postaljanje linija i na trupu, prelazim na "sitne delove" (elerone, kormila, flapsove), a treba još da napravim neke detalje na modelu kao što su antene, postavim svetla, cevčice za mitraljeze...
Ostao mi je još rad na kapotažu, gde treba lepo doterati klapne za hladjenje...

Tek kad sve bude bilo gotovo, naneću finalni sloj špric gita na sve delove, a potom "idu" nitne i detalji...


Uške od Duletovog Hellcat-a su špric gitovane...





...a posle sečenja viška stakla i finog dotrivanja ivica...









...presvučeni su donji delovi od trupa...




Danas, ćemo naneti i drugi sloj smole na centroplan i horizontalac. Još par dana i Duletova "makina" će biti spremna za panel linije...


Golub je otišao na odmor, no pre toga je izlakirao Mišin Zero...







Model je sa ovim slojem laka dobio jednu lepu nijansu i tek-tek sjaja... Mnogo dobro izgleda...


Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #98 on: June 30, 2011, 05:38:30 PM »
Radovi na Hellcat-ima su nastavljeni i modeli polako prelaze u fazu finiširanja...

Na čika Duletovom modelu ima još da se radi do gore pomenutog finiširanja, ali napredak je očigledan iz dana u dan.
Uške su u potpunosti spremne za postavljanje panel linija. Špricgitovane su i ošmirglane...
Trup, bolje reći drveni delovi na trupu (centroplan i horizontalac), su juče dobili prvi sloj špric gita, Pošto su pre toga potpuno završeni radovi sa smolom i staklenom tkaninom...





Sledeće što Dule mora da uradi na svom Hellcat-u je da fino izgituje i izšmirgla trup, podesi sve komande površine na krilima i da i te delove potom presvučemo u smolu i staklo...


Na mom modelu radovi su odmakli i konačno je došla faza koju, ustvari, najviše volim, a to je rad na detaljima i farbanje.

Pošto su panel linije polepljene na svim delovima (sem kapotaža), juče je naneto par slojeva špric gita...









Trup i krila su praktično gotovi (danas ću ih blago prešmirglati i skidati trake od panel linija) i spremni su za postavljanje nitni i poklopaca...
Sitni delovi, eleroni, elevatori, flapsovi... moraju prvo da "dobiju" detalje pa da ih potom špricgitujem.

Pokreni delovi na repnim površinama su na pravom avionu bili presvučeni sa platnom, dok su trimeri bili metalni...





Na prvom Hellcatu, koji sam pravio, i ja sam te delove presvukao sa Oratex-om, potom dodavao detalje i na kraju preko njih stavljao još tanke trake od Oratexa, da bi na kraju sve to Golub ofarbao...
No, vremeniom se pokazalo da to baš nije najsretnije rešenje jer se na par mesta Oratex počeo odlepljivati, a saniranje toga je skoro nemoguće...







Zato sam na svom novom modelu sva kormila presvukao sa lakim balzom od 0,8 mm, čime sam sem veće čvrstoće, dobio i bolju površinu za finiš.
Takodje sam poradio na detaljima, koji na novom modelu moraju biti još bolji...

Šta sam radio?

Na površimu koja je pripremljena sa staklenom tkaninom, smolom i gitom, izcrtao sam linije kao što su bila rebra na pravom avionu.





Potom sam, gledajići slike pravog Hellcat-a, na neka mesta postavio okrugle, a na neka mesta duguljaste detalje napravljene od samolepljive tapete. Kružići su 2 mm...

Vertikalac...






...horizontalac...








Na slici pravog aviona je desni horizontalac, a na modelu je slikan levi, pa su zato "nitne" obrnuto postavljene...

Pošto je preko toga na pravom avionu išlo platno, da bih dobio debljinu, zaštitio sam kormila, a delovi koji treba da su "višlji" biće špric gitovani par puta. Kad skinem maskice sve će biti kao na original avionu...








U medjuvremenu sam napravio i nove klapne na kapožau. Naravno, odradjene su od alu lima od 0,3 mm.











Sem veće čvrstoće, bolje naležu jer se daju malo iskriviti, pa tako mogu bolje da propratim  oblik trupa i samog kapotaža.

Kapotaž sam sa unutrašnje strane presvuka o sa jednim, a na nekim mestima i dva sloja staklenog tkanja od 140 gr. Potom je ceo špric gitovan...




Napravljene su i antene...






Danas nastavljam radove na eleronima i spoljnim flapsovima, jer kako pokazuju slike i oni su bili presvučeni sa platnom...






Pozdrav

Mirče


   

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #99 on: June 30, 2011, 06:19:39 PM »
  :)aplauz   Negde si uslikao pravog Helketa i kao sada su to nitne na tvom modelu. Naravno, šalim se, pravi ste majstori modelarstva. A čika-Dule mi više liči na pekara, a Mirče se ispraksao pa vata bugiju od brašna. Samo napred,  1ee
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #100 on: July 02, 2011, 10:31:50 PM »
Evo još malo slika...

Juče su bili Miša i Duca, došli čak iz Kragujevca da "pregledaju" radove u Kombinatu. Bili su zadovoljni onim što su videli, a mi smo dobili "blagoslov" da nastavimo sa radovima...
 

Čika Dule je prešmirglao ceo model i radovi su nastavljeni upasivanjem uški na centroplan i flapsova i elerona spram krila. Kad ovo bude namešteno, za dan dva, krećemo sa postavljanjem staklene tkanine i na te delove.





Na Duletovom Hellcat-u uške veoma lepo leže spram centroplana, spoj leve i desne strane, na sredini trupa je prešmirglan i model će vrlo brzo biti spreman za postavljenje panel linija. Doduše ima tu još detalja, ali radovi lepo napreduju...


Što se tiče mog modela, u par zadnjih dana sam radio uglavnom na krilu...
Sa donje strane sam izvukao olovkom sve linije na koje će se, za koji dan, postavljati nitne. U ponedeljak ću ići kod Gojka strugara da mi napravi novi alat za nitne, sa manjim prečnikom kruga koji se utiskuje...

Polepio sam poklopce i panele napravljene od Oracal srebrne samolepljive folije. Na ovom modelu detalji se rade malo brže jer u Corelu imam file sa već gotovim crtežima od prvog Hellcat-a...










Sa par slojeva špric gita sam isprskao kormila horizontalnog i vertikalnog stabilizatora i sad izgledaju ovako:



Vrlo sam zadovoljan teksturom koju sam dobio, a boja i lak če malo ublažiti  "oštre" ivice...


Polako sredjujem i kapotaž. Ivice oko ispupčenja za svećice su pregitovane akrilnim gitom, nakon slikanja i prešmirglane, tako da je time kapotaž spreman za postavljanje panel linija. 



Taj deo posla ću raditi u sklopu sa trupom, ali to tek za koji dan, kad završim sa radovima na krilu...


Pozdrav

Mirče




« Last Edit: July 02, 2011, 10:42:07 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #101 on: July 02, 2011, 10:48:41 PM »
Ovo me mnogo podseca na nekadasnjeg giganta "Zastava Automobili", samo sto kod vas sa trake ispadaju avioni.

Kada smo vec kog toga, vidim da si onog belog juga prefarbao u sivu boju.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #102 on: July 02, 2011, 11:09:17 PM »
He, he he... šta vedering napravi od Juga...
Obrati pažnju na Dubro točkove...
« Last Edit: July 02, 2011, 11:11:43 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #103 on: July 02, 2011, 11:12:39 PM »
Scale varijanta :big smile

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #104 on: July 13, 2011, 12:46:23 AM »
cika Mirce u jednom postu si naveo da je cika Duletov Hellkat tezi od tvog jer je tvoj od drveta a njegov ne,jeste merili koja je to razlika u tezini i koliko ce njegov motor morati biti jaci (ili ne mora) da bi masine imale tako reci iste performanse tj brzinu i okretljivort zbog razlike u tezini jer koliko mi je poznato ona diktira jacinu motora ili mozda gresim??
Goran-sova trex450
ex pseudonijum: sova