Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115469 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #165 on: September 29, 2011, 09:41:13 PM »
Danas je napravljen prvi let sa Hellcat-om...

Da vam budem iskren, danima sam razmišljao i "u glavi" prolazio celu proceduru oko prvog leta.
Verujte, nije mi bilo svejedno...
 
Kao što ste čitali tokom zadnjih godinu dana na stranama ovog Foruma, mnogo rada, mnogo truda, da se ne lažemo i mnogo love, uloženo je u ovaj projekat.
Sad "spravu" treba poleteti...

Iskreno, nisam se nadao nekim problemima, pogotovo što je sve na modelu sto puta provereno.
Motor radi savršeno, težište je doterano, pre neki dan još jedared pregledano...
Prekjuče i juče sam praznio i punio baterije...

Sve u svemu, tek posle svega ovog sam se osećao potpuno spreman za prvi let.

Predhodnih par dana sam išao sa Thunderboltom na letenje i današnji dan je bio "zacrtan" da se Hellcat vine u nebo...


Danas divan dan, ali naravno vetrovit. Ne volim da letim po vetru, pogotovo sa novim modelom.
Bez obzira na sve, rešio sam da idem na aerodrom, pa makar samo sastavio model i malo ga rulao...

Stigao sam prvi, sastavio model i napravio par slika.




















Potom sam nasuo gorivo, dodao vazduh u boce i upalio motor.
Palo je i prvo rulanje...

Hellcat ide "kao po šinama". Model je težak i veoma interesantno izgleda kad rula, jer ne poskakuje, nego točkovi idu "gore - dole" kao na pravom avionu.


Vrlo brzo su mi se pridružili Bata, čika Dule, Golub i Bane.
Dok smo razgovarali i čekali hoće li se vetar malo smanjiti, prišao nam je jedan gospodin. Odmah se kroz razgovor videlo da se čovek razume u avijaciju, a kako i ne bi, kad je pilot i ima 14500 sati leta na putničkim avionima... 
Posle par minuta došao je i jedan stariji gospodin.
Ispostavilo se da je to general avijacije u penziji Živoko Blagojev. Iskoristio sam čast i zadovoljstvo da se slikamo zajedno...




Reč po reč i vetar se smirio...

Dosuto je gorivo, dodan vazduh, motor upaljem, flapsovi malo spušteni... Sve je bilo spremno za "spektakl"...

Hellcat je po pisti išao pravo i skoro da nisam morao ništa da kompenzujem sa vertikalcem.
Nije trebalo mnogo da "trči" i uz blago navlačenje palice dubine, veoma je lepo i stabilno poleteo.
Motor je radio savršeno i sa lakoćom je nosio ovaj model.
Po poletanju, uvukao sam točkove, podigao flapsove i posle prvog zaokreta, primetio da model malo penje. Par klikova trimera dubne i to je bilo sve što se trebalo natrimovati...

Ono što me je najviše brinulo, da li će motor dobro raditi u vazduhu i da li će biti dovoljno jak?
Pokazalo se da sam se brinuo bez razloga.
Sa 50 - 60% gasa, F6F leti savršeno. Za "figure" treba pun gas, a Zenoah GT 80 "vrteo" se sa lakoćom.
Verovatno ću za neke naredne letove staviti elisu većeg koraka (23x10 umesto 23x8)...

Dve stvari su mi ostavile najimpresivniji utisak: zvuk motora i kako model leti...
Na zvuk obratite pažnju na videu koji sledi...

Hellcat leti "za sve pare"...
Ljudi moji, veliki i težak model je nešto sasvim drugo. Čak i Thunderbolt, koji je prilično "opaka" mašina, u odnosu na Hellcata je "mala maca"...
Utisak je da se u letu sve dešava mnogo sporije, pošto je model velik, a masa aviona utiče na inerciju, pa su i figure mnogo realističnije.

Ko se seća, prošle godine sam bio oduševljen kako je leteo prvi Hellcat (koji je bio još teži, ali je imao i jači motor), a sad se to oduševljenje ponavlja...


Sletanje, ono što mene uvek brine, je proteklo u najboljem redu.
Razlika u odnosu na modele koje sam do sada leteo je što ovde mora da se drži gas skoro do same zemlje. Naravno, ne mnogo, recimo 30%, ali bez gasa "nemere".
Flapsovi dobro odradjuju svoje, usporavaju model, a videću vremenom da li treba možda još malo da se spuste na sletanju.

Kad je Hellcat dotakao zemlju, mislim da nije bilo sretnijeg čoveka od mene...


Zahvaljujem se svima na podršci i lepim rečima tokom izrade ovog modela...

Posebno se zahvaljujem mojim "kooperantima", Belom iz Šapca, koji me "trpi" sa mojim "idejama" i pravi i sve one sjajne auspuhe...



Golubu na neizmernom srpljenju tokom farbanja. Bez njegovih "čarobnih ruku i pištolja", modeli ne bi bili ni upola lepi kao što jesu...



Miši i ekipi iz njegove firme na grafičkim radovima...

Čika Duletu, mom "Drugu Caru", na svim savetima. Moram vam priznati, za sve što je rekao, na kraju je bio u pravu... 





Još jednom, hvala svima koji su dolazili u Kombinat, provodili vreme sa nama i pratili tok izrade...


I na kraju šta reći?

Ne govore modelar širom sveta "Bigger is better"... Znaju ljudi, probali... Eto, probao i ja i verujte, baš su u pravu...

   
Puno pozdrava iz Kombinata

Mirče
 
« Last Edit: October 06, 2011, 04:25:29 PM by GILE »

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #166 on: September 29, 2011, 09:51:49 PM »
 (res)  ()-()  (<--) da dugo uzivas u ovom prelepom macanu  :)aplauz
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #167 on: September 29, 2011, 09:58:53 PM »
 :)aplauz Da, to je sva lepota ovog hobija, trenutci kada se zaborave sve stotine sati provedenih na stvaranju nečeg što razumeju samo pravi zaljubljenici ovog hobija. Sve čestitke i želje za dugo druženje sa "žućom"  (res)
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #168 on: September 29, 2011, 10:02:21 PM »
cestitam i zelim ti hiljade letova

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #169 on: September 29, 2011, 10:53:10 PM »
Auuu Mirce, mislim sta reci, posle toliko rada, planiranja pa proveravanja konacno se sve to isplatilo. Zelim ti da prvo dostignes sa hellcat-om broj letova koje si imao sa Zero-em a posle mozes i do 1000 i da se nauzivas leteci ovaj avion.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #170 on: September 29, 2011, 11:16:05 PM »
E sad si me iznenadio, naravno pozitivno! Najbitnije je da je prvi let prosao kako treba, i drago mi je da cujem da je motor dovoljan! Malo da se razradi i sa vecim korakom bice to prava pesma. 1000 letova da te sluzi!

 (pijemo)

poz
Veljko

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #171 on: September 29, 2011, 11:18:33 PM »
Svaka cast, Mirce. Sve najbolje! Prelep je model, na pisti izgleda nevidjeno i drago mi je da si prezadovoljan kako se ponasa u vazduhu!

 ()-()
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #172 on: September 29, 2011, 11:36:47 PM »
Pravi macor  (res)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #173 on: September 30, 2011, 12:04:04 AM »
Prelepo! Veoma mi je drago da se tako osecas i sto je sve proslo u najboljem mogucem redu. Sada ti preostaje da uzivas u lepom druzenju s prelepim avionom. Jedva cekam da masineriju vidim na delu.
Da te dugo i veoma uspesno sluzi u nadolazecim godinama!

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #174 on: September 30, 2011, 12:10:30 AM »
Svaka cast! Jedva cekam da vidim (i cujem) ovu masinu uzivo.  ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #175 on: September 30, 2011, 01:04:32 AM »
Hvala svima na lepim željama...

Evo i video:




Nadam da će ubrzo biti postavljen i video sa Banetove kamere...


Pozdrav

Mirče

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #176 on: September 30, 2011, 01:27:21 AM »
Uh, kakav je zajeban (d'izvinete). Jos jednom sve  :)aplauz
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #177 on: September 30, 2011, 07:27:37 AM »
Da se duuugo družite!  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #178 on: September 30, 2011, 08:46:11 AM »
« Last Edit: September 30, 2011, 08:49:58 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #179 on: September 30, 2011, 10:15:11 AM »
E ova slika je prava. Tek se na njoj moze sagledati prava velicina modela