Author Topic: Ultima RB5 by Kyosho  (Read 18476 times)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Ultima RB5 by Kyosho
« on: June 23, 2008, 11:45:44 PM »
Moj prvi uopste RC model je bila jedna Tamiya Stadium Truck 2WD. Sa njom sam naucio da vozim i ostala mi je u lepom secanju. Nosio sam se mislju da ponovo kupim nesto slicno i imao srecu da mi padne saka casopis Xtreme RC Cars gde je na naslovnoj bio pogodite ko, i kada sam procitao test modela odluka je pala, on mora biti moj, my precious.







O kakvom modelu je rec? Rec je o vrhunskom 2WD bagiju koji je napravio pravu pometnju na severno americkom kontinentu u svojoj kategoriji. Model se pojavio na trzistu proslog leta i uveo treceg igraca u bitku koja se skoro iskljucivo vodila izmedju Associated-a i Team Losi-ja. Na prvenstvu Amerike u kategoriji Stock je osvojio 3. i 4. mesto a u kategoriji 19T je osvojio 1. 2. 4. 6. 8. i 9. mesto  :o, hoce reci razvalio ih je! Sto je jos interesantnije model je vrhunski prakticno "out of the box" zato sto broj "tuning" delova koje Kyosho nudi za njega je jako mali, samo jos par detalja od karbona (inace je skoro ceo od karbona  ;D) i keramicki lezajevi.

E sad, kakav motor staviti? Odluka je bila dugotrajna ali i krajnje logicna. Zahvaljujuci rodbini nabavio sam Novak brushless EX8.5 system. Sa 2S LiPo od 6400mAh trebao bi da imam 225W i 20 min voznje, znaci cca 15min bez pada performansi. Model moze da izdrzi i mnogo jaci motor i do 400W, ali treba imati u vidu da je u pitanju 2WD i da je najbitnije u tom slucaju pravilno preneti snagu na podlogu bez proklizavanja. U pravim rukama na stazi bi mogao da bude brzi cak i od nitro 1:8 modela sa 3,5ccm!



Kako ocekujem da u skoroj buducnosti broj ljudi koji ce doci u posed nekog automobila znacajno poraste, a isti su uglavnom bez ikakvog znanja o frekvencijama i mesanju istih i koliko je to opasno  :-\, nisam hteo da rizikujem i opredelio sam se za Spectrum DX2 na 2,4GHz. Kako uz stanicu idu i 2 servoa od kojih je jedan sa metalnim zubcima mislim da sam napravio dobar izbor.

Model dolazi nesastavljen, pardon, delovi se skidaju sa rama kao kod avio maketa i nijedan sraf nije zasrafljen! Diferencijal se sklapa od 36 delova  :o. Za cca 8 radnih sati sam uspeo da sklopim prednji trap sa servo saverom  :-X. Delovi su stvarno vrhunskog kvaliteta a uklapanje je savrseno.






Sutra nastavljma sa diferencijalom, i bice novih slika!

Pozdrav
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #1 on: June 23, 2008, 11:49:37 PM »
Eto vidis, za ovo nisam znao da dolazi u delovima!!! Stvarno zanimljivo... :)

Jedva cekam da vidim nastavak sklapanja!
poz
;)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #2 on: March 01, 2010, 09:33:13 PM »
Uf, proslo godinu ipo dana od zadnjeg posta na ovu temu. Da budem iskren model nisam namerno zavrsio jer ne postoji adekvatno mesto gde bi mogao da se vozi a samo onako da ga "drndam" greota za jedan model sa pedigreom. No, povadio sam pre neki dan sta sam sve svojevremeno kupio za ovaj model i sokirao se. Slika ce vam sve reci, oprema i rezervni delovi!



poz
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #3 on: March 05, 2010, 12:04:36 AM »
sklapaj to, greota je da stoji...

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #4 on: February 20, 2011, 12:08:45 AM »
Posle "krace pauze" nastavilo se sa radom na Ultimi  :hehe. Moram da priznam da sam bio inspirisan onim sto sam video na Galovici i kao sto sam vec najavio evo nastavio sam rad. Ovi divni vremenski uslovi  oo)) su idealni za ovakvu zanimaciju.

Naravno nastavilo se tamo gde se zadnji put i prekinulo, na diferencijalu koji ima 36 delova, od toga 12 kuglica precnika 2mm i 8 kuglica precnika 1mm. E to se zove sex!!!



diferecijal sastavljen, i sve ono sa gornje slike je unutra (nisam imao viska delova  ;D), a cackalica je tu cisto radi poredjenja



i sada diferencijal ubacen u reduktorsku kutiju



i napokon sve to sa kvacilom



Posle toga je usledila montaza zadnjeg vesanja i nosece konstrukcije za reduktorsku kutiju sa dif. I evo kao sve to zajedno izgleda




Znam da sam vec pomenuo kvalitet delova i kako se precizno uklapaju jedni u druge. Ovo je prosto milina sastavljati i nije mi zao ni jednog centa za ovaj model. Sutra (stvarno sutra a ne za 2 ipo godine kao prosli put kada sam rekao sutra) nastavljam sa ugradnjom zadnjih poluosovina i sklapanjem amortizera. Da, amortizeri se sklapaju od nule, slikacu sve.

A evo kako izgleda moj sto posle 5 sati rada, a mene bole prsti od srafljenja  :)aplauz



poz
« Last Edit: February 20, 2011, 12:41:37 AM by magic »
Veljko

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #5 on: February 20, 2011, 10:01:59 AM »
Veljkota, bez pogona na sva 4 tochka mislim da je promashaj.. 

to je moje lichno mishljenje, al na kraju svi polako pochnu tako da misle...    (pijemo)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #6 on: February 20, 2011, 11:50:23 AM »
Slazem se da su modeli sa pogonom na 4 tocka u prednosti, ali ako zelis STVARNO da naucis da vozis autic onda je ovo prava stvar i jedina stvar. Posle toga voziti model 4x4 je boza.

Ovaj model sam uzeo pre 3 godine da zadovoljim malo svoj hedonizam a i prava je milina imati spravu sa pedigreom u rukama. Covek se cesto pita gde je sva ta tolika razlika u ceni izmedju obicnih i vrhunskih modela, ali dovoljno ga je uzeti u ruku i stvari polako pocinju da budu jasnije ...

Da budem iskren intenzivno razmisljam o Infernu 1/8 na struju kako bi mogao da se ravnopravno nosim sa drustvom koje se vozi po Galovici. No skoro sam siguran da je ovo mocna sprava da koja kada mi bude usla u ruku ima cudo da pravi.

poz
Veljko

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #7 on: February 20, 2011, 12:05:11 PM »
izgleda fantasticno ,
interesuje me zasto elektro  a ne nitro auto

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #8 on: February 20, 2011, 12:24:39 PM »
Pre 12 godina kupio sam moj prvi autic koji je bio na struju. Zasto na struju, pa odgovor je vrlo jednostavan, u Moskvi gde sam u to vreme ziveo cene su bile vanzemaljske. Znaci kupljena je struja (koja me je isto tako kostala papreno) cisto iz ekonmskih razloga. Naravno brzo je usledilo razocaranje, baterije koje traju 3-4 minuta  da to na nesto lici i jos 2-3 dok se ne isprazne. Bile su to 6 celiske NiCd od 1200mAh i ako se ne varam komad je bio 40-50$ ...

Naravno, nastavio sam da mastam o nitro auticu ali vreme za to je doslo 2005 i kupim jedan pa drugi pa treci. Znas li koliko ih danas imam, nijedan! Sve je to divno i krasno, zvuk, miris, dim ali kako je meni manjak slobodnog vremena veciti problem cesto se dogadjalo da 3/4 vremena nesto stelujem i podesavam pre nego li proradi kako treba, a cim proradi crkne ti svecica, koju si naravno zaboravio da poneses rezervnu  :_D. A tek zabava kada se vratis kuci, auto sav mastan, ulepljen, ma prava milina.

E tako ti ja predjem na avione i poucen nitro iskustvom bili su odma' svi na struju jer je brushless vec bio tu a LiPo kucao na vrata. Citao sam dosta po netu i gledao filmice kako ide neki brushless LiPo kombo na auticu ali dok nisam probao licno (o cemu sam vec pisao na forumu) nisam mogao da verujem. Motor, kontroler i baterija su cca 70E. Da napisao sam baterija a ne baterije jer je jedna dovoljna (ako je model 1/10) jer se covek i od te jedne umori od voznje, performanse su uvek iste (brutalne), i pogodi sta, model je uvek cist tako da zena ne zvoca kada se vratim u kucu (jako bitno!).

Neso, iako je tvoje pitanje bila cista provokacija  ;) barem kada sam ja u pitanju, ipak zarad okoline sam dao potpuni odgovor jer svi se na pocetku loze na nitro, ali samo je pitanje vremena ...

poz
« Last Edit: February 20, 2011, 07:08:11 PM by magic »
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #9 on: February 20, 2011, 01:59:01 PM »
Za 1/10 modele bi trebalo napraviti posebnu klasu-skup posto se bojim da su previse krhki za druzenje sa vecom bracom ! o perfomansama je nezahvalno pricati posto ima modela 1/10 koji su daleko startniji od naprimer 1/8 modela sto zbog tezine sto zbog nepostojanja centralnog diferencijala, pricam o 4x4, ali kad se to odnese na livadu i dzombe jednostavno je smesno :) tu su tezina i velicina na strani vecih modela...

Sto se tice daleko prezvakane teme elektro-nitro a bice i jos gomila beskrajnih poredjenja, to je apsolutno glupo porediti i ubedjivati nekoga sta je bolje-losije ! Najbolje bi bilo za svakoga imati po jedno od oba sveta, ili probati obe pa uzeti onu koja vama LICNO najvise odgovara.
Na obe strane ima i prednosti i mana, najbolja zona primene za sad jos uvek razlicita tako da ima mesta za posedovanje oba modela.

Ono sto zakljucujem posle dugogo posmatranja vlasnika je da vecina elektro fanova nije imala veze ili bar ljubavi prema nekoj vrsti stvarnih trka, karting, auto, moto. Jer kao sto kazu 'benzin u krvi' ne moze nikad da se izbaci ili ubaci jednostavno ili ga imas ili ne, pa makar i u nitro-metanol varijanti...

Ja sam svoju RC karijeru poceo daaaavno sa tada jedino dostupnim, za siroke mase, elektro modelima ali NIKADA ne bih batalio nitro modele kojih sad vec ima oko 20-tak komada ! Jednostavno elektro koristim za jednu zabavu a nitro za drugu :) ...inace prvi elektro model dobih pre vise od 20godina, a nisam mator :) 
Ima nas raznih tako da ce rasprave uvek biti ALI TOTALNO je bespotrebna, ima i nas dovoljno i modela da se svako pronadje, ja volim kad zamastim ruke i nijedna zena ne bi 'dugo' zvocala oko toga :), drugi vole komoditet i komfor koji nude elektro varijanta, treci vole nesto trece...

Sve u svemu najbitnija je zabava i druzenje :)
« Last Edit: February 20, 2011, 02:11:39 PM by Bigneda »

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #10 on: February 20, 2011, 03:12:14 PM »
Slazem se u potpunosti da postoje i za jednu i za drugu opciju fanovi i to jednostavno ne treba mesati. Kao sto smo imali "raspravu" o avionima ne treba istu zapocinjati i ovde. Ovo je topik o Ultimi RB5 koja je na struju i molio bih da to tako i ostane. Naravno nemam nista protiv ako neko bas zeli da ipak raspravlja onda neka o tome otvori odvojen topik. Hvala!

@Bigneda

Ja i ti se skoro u potpunossti slazemo oko onoga sto si napisao sem za deo gde pominjes da neko ili ima ili nema benzin u krvi i deo za zenu posto je ocigledno da je jos uvek nemas lol. Ako neko ima benzin u krvi imam ga ja pa ipak ... No da krenem redom: prvi put sam seo u karting sa 5 godina. Prvi put vozio motor sa 8. Prva ozbiljna masina sa 14 godina, Fantic Caballero 125ccm koji je 1983 godine imao fantasticnih 31ks na 13.500 obrtaja. Vise je bio rastavljen nego sastavljen a samo Svevisnji zna kako sam jos uvek medju zivima.



Posle toga sledi pauza od jedno 10 godina pa Yamaha WR 400 i lom ruke. Tricavih 42ks, 110kg i jezivo kratak prenos za off road.



posle toga vracam se kartingu na malo brutalan nacin sa masinom od 32ks ("ljute" masine sa Autokomerca imaju cak 5ks, cisto poredjenja radi) koja pruza daleko vece uzbudjenje nego auto od 500ks (ne pricam na pamet) i trkanje sa prakticno svim nasim poznatim profi vozacima. I nisam imao jedan nego 3 komada i zakupljenu garazu na Adi Huji.









Nazalost nedostatak slobodnog vremena (fizicke kondicije) i ne mali troskovi odrzavanja su doveli do toga da odlucim da ga ipak prodam i uradim nesto sto sam odavno hteo, RC. Ostalo znate, pretpostavljam, masinac po struci i ceo radni vek u autobransi. Po ceo dan pricam i razmisljam o automobilima, i jos mi daju pare za to ...

No kao sto rekoh, moj topik pa mogu malo (vise) u offtopic, ali na dalje neka bude samo o Ultimi RB5 i njenoj opremi. Hvala jos jednom.

poz
« Last Edit: February 20, 2011, 08:28:57 PM by magic »
Veljko

Offline Dorcolac

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 241
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #11 on: February 20, 2011, 05:00:24 PM »
Kako rece na pocetku.. model sa pedigreom!!!  :)aplauz




Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #12 on: February 21, 2011, 12:50:14 AM »
bio sam kod tebe pre par godina i video ultimu uzhivo, tako beshe.. ima shta da se vidi..
izgleda ko bonbona a i koshtala te ljuto..

vreme je da je sklopish..

kucnuo je momenat!!!            (pijemo)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #13 on: February 21, 2011, 05:53:16 PM »
Bogami jeste me kostala papreno, narocito kada se uzme u obzir koliko sam platio Novak motor i kontroler pre 3 godine. Naravno to je sada daleko prihvatljivije narocito ova kombinacija do 5000kV. No, kao sto rekoh sam model stvarno vredi sto ce uskoro i uzivo moci da se vidi.

Nego nije mi jasno kako na ovo nisam ranije natrcao  :sljus http://www.rctech.net/forum/electric-off-road/147740-kyosho-ultima-rb5-new.html Topic ima "samo" 553 strane!!!

Sinoc se malo radilo a nadam se da cu i vecaras nastaviti.

Polusovine spremne za u ugradnju i na modelu:





poz
« Last Edit: February 21, 2011, 06:53:22 PM by magic »
Veljko

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Ultima RB5 by Kyosho
« Reply #14 on: February 21, 2011, 06:45:28 PM »
Imam pitanje citao sam pazljivo ,interesuje me tema, nisam nigde nasao da pise koji je size 1:10  ili 1:8 oprostite mi jer nemam iskustva da provalim koji je u pitanju

poz