Author Topic: Lepak???  (Read 51933 times)

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Lepak???
« Reply #45 on: February 06, 2014, 06:06:25 PM »
Umesto koriscenja ping pong loptica za pravljenje "acetonca" mogu se koristiti i rengenski snimci  ;) Materijal na kojem su izradjeni jeste celuloid :)
Pozdrav,
Uros
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Lepak???
« Reply #46 on: February 06, 2014, 08:05:53 PM »
Hvala na informaciji o novim senzaconalno dobridim  lepkovima cijanidnog porekla , I ja sam bio njihov pobornik ( kad nisu bili bas tog danasnjeg kvaliteta) kada su se pojavili, sve do trenutka kada sam radi naprsle ramenjace na wekfildu,/takmicarski model na gumeni pogon/, mesto da  je jednostavno odlepim i zamenim morao da napravim celo novo krilo.
 
 Moje zadovoljstvo su opravke polomljenih modela, hobi ostao jos iz vremena kada materijala nije bilo bas u svakoj farbari, a balza bila sveto drvo, i njihovo ponovno ozivljanje, pa  sam imao  prilike da vidim ostecene modele lepljenje CA lepilima i jos "ojacane" aktivatorom koji su zbog zaista veoma cvrstog i nerastvorljivog CA lepka zavrsavali u otpatcima.Svojim ocima sam video kada je veoma cenjeni i popularni "kolumnist" ovoga foruma strpao svoj osteceni model u kontejner! Medjutim sa acetonskim lepkom uz malo strpljenja, i pomoc nekoliko kapljica acetona lepak se na ostecenom delu  rastvori, osteceni deo se razdvoji, polomljeni delovi dorade, i bez po muke, veoma lako poprave.
Postanite modelari, a ne letaci!

Ponavljam ovo su neka moja iskustva. Ja se izvinjavam, to je, kazem moje iskustvo; cuo sam da postoji nacin  rastvaranja i CA lepila; samo koja li je cena toga...

Bez ljutis,
 srdacan pozdrav od modelara koji je sagradio176 takmicarskih modela i medju njima,  jos 60-tih godina prvi slobodno leteci model na elektropogon /imam ga jos uvek, u letnom stanju!/ i sklopio jedan od prva tri Graupnerova helikoptera kupljenih od strane ondasnjeg VSJ, u Jugoslaviji. Ostala dva su sagradili Novosadjanin, Gospodin Dusan Papic , koji ga je i savrseno  leteo , i grupa hrvatskih modelara.

 Sklapanje ARF-ovaca nekima, danas veoma cenjenim RC-ašima i popravke nisu uracunate u ovu brojku.

Nadam se da nisam bio preterano dosadan, ali ovakav nacin komunikacije /citaj laprdanje/ medju starim ljudima je uobicajen "; strpite se malo, razumecete, lete godine...





Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Lepak???
« Reply #47 on: February 06, 2014, 10:35:36 PM »
Quote
Ali da ne smeju da padnu na kožu ne vidim neki razlog osim što će zalepiti istu,
Zar to nije dovoljan razlog da se odvoji komad kože ako se želi skinuti ili rastaviti zalepljeni prsti?  mmmm CA lepilo je veoma agresino lepilo u trenutku kristalizacije i koje jedino može tako efikasno i nepovratno da nagrize i lepi i masne površine kao koža.


Quote
trovanje kao razlog ne vidm pa ne bi ih koristili u medicini za lepljenje tkiva i zatvaranje rana da su otrovni toliko. Ove moderne žene dnevno kapaju sebi po prstima lepeći nokte.
Ono što ne vidimo ne znači da ne postoji. U medicini i kozmetici se koriste veoma otrovne hemikalije i pored ovog lepka, a čije konzumiranje u većim količinama u pravom smislu reči ubija. Treba pitati stručne farmaceute da li su sastavne supstance CA lepka opasne? Odgovor će biti da jeste i te kako, ali se dozvoljava korišćenje u malim dozama. Ovo se na žalost odnosi i na mnoge lekove i terapijske postupke, koji su pravi otrov ako se uzme veća doza. Zašto je to tako sa današnjom lekocentričbom medicinom, odgovor nije za ovaj forum.

@doajen
Niko nije rekao da je celuloidno lepilo loše. Što više, zbog srodnosti sa drvetom koji je u stvari organska celuloza, sigurno je najbolje lepilo u nekim spojevima. Razlog što se prestalo sa masovnom proizvodnjom i prešlo na ekološka lepila i farbe u industriji je to da su ljudi koji su radili u drvnoj industriji na tehnološkim postupcima lepljenja i farbanja u velikom bruju su umirali od raka pluća. Na žalost CA lepila su još otrovnija, ali pri kratkoj upotrebi, disajni organi nam neće stradati, verovatno.  :)
To što su neki drveli sastavi sa CA lepkom neuspeli, može da bude nekvalitetno ili neodgovarajuće lepilo. Za drvo postoje one koje su malo gušče i ne postaju krte i lomljive vremenom.
I ja sam moje prve graupnerove kit RC modele lepio sa UHU Hart još pre 35 godina i baš je dobar. Pošto veoma smrdi zbog njega sam bio isteran iz kuće sa modelarskim radovima.  :big smile
 ;namig

« Last Edit: February 06, 2014, 11:13:45 PM by tibeteagle »