Author Topic: RC altimeter and vario  (Read 30699 times)

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: RC altimeter and vario
« Reply #15 on: March 27, 2013, 10:33:18 AM »
E bas mi je drago @nedbojsa, iskreno tebe sam i ocekivao da se javis   oo)) hehehe
Vrlo rado bih se pridruzio u ovome, a ako nije problem kontaktiracu te da vidim gde mogu da porucim sve sto mi treba.
Pozdrav

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: RC altimeter and vario
« Reply #16 on: April 24, 2013, 11:56:12 AM »
Ovako danas slkopljen openXvario:
Delovi:
IC - Arduino pro mini 328 5v 16Mhz
Senzor - GY-63

Sklopljeno, uflešovano i za divno čudo radi iz prve!  oo)) oo)) oo))

Video sa snimkom vario senzora će izostati danas pošto nemam deset ruku da snimim stanicu kretanje senzora istovremeno, ali za koji dan kada mi neko pripomogne biće i video snimka.

Za sada samo slike:


Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: RC altimeter and vario
« Reply #17 on: April 25, 2013, 04:49:53 PM »
Vrlo bitan podatak je da je cela elektronika vario senzora sa kablovima i konektorima teška 6,2grama. što mislim da je prihvatljivo. Može se uštedeti jedno 0,5 grama sa kraćim žicama.
Inače meri poniranje, propinjanje, temperaturu, maksimalnu dostignutu visinu, trenutnu visinu, trenutni pritisak vazduha, vertikalnu brzinu.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: RC altimeter and vario
« Reply #18 on: April 25, 2013, 05:00:52 PM »
Nebojsa ovo izgleda odlicno. Mozes li dati linkove sa kojih si nabavio svu opremu i neki opis gradnje.
Znam da ima sve po netu ali mnogima bi ustedio dosta vremena, pogotovo onima koji slabije znaju engleski.


Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: RC altimeter and vario
« Reply #19 on: April 25, 2013, 06:30:49 PM »
Nije problem potrudiću se da na srpskom opišem šta sam radio!
 Od kompoeti za naručivanje treba:
- Arduino mini pro 16Mhz 5V (bitna priča je da bude 5V kako bi se napajo iz prijemnika i 16Mhz) ja sam kupio ovaj na Ebay-u
ima i skupljih i jeftinijih varijanti mada sve u svemu nije skupo
http://www.ebay.com/itm/New-Pro-Mini-atmega328-5V-16M-Replace-ATmega128-Arduino-Compatible-Nano-/130839929399?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e76aae237

- FTDI "programator" ovo je mora da se kupi i stoji za neka buduća programiranja, reprogramiranja
http://www.ebay.com/itm/FTDI-Basic-Breakout-USB-TTL-ASP-6-PIN-5V-for-Arduino-MWC-MultiWii-IMU-/251226343644?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7e41c8dc

- Sledeća stvar je senzor MS5611 i stavr je izbora i cene opošto ih ima u različitinm verzijama i od ove stavke zavisi način gradnje ja sam konkretno uradio verziju sa GY-63 MS5611 kupljenim na
http://dx.com/p/gy-63-ms5611-high-resolution-atmospheric-pressure-height-sensor-module-for-arduino-148866
postoji i varijanta sa CJMCU-5611 modulom ima ih po različitim cenama otprilike od 15-30$.

Osim svega ovoga treba i jedno parče servo kabla sa konektorom od nekog crknutog servoa.

(nano imena pinova ako se ploča razlikuje)
=== Powering the Arduino : ===
     Arduino GND   --------------------- Prijemnik GND (Servo Plug)
     Arduino RAW(VIN)  ----------------- Prijemnik +5V (Servo Plug)

=== Opcioni PPM ulaz sa slobodanog kanala kanala na prijemniku u arduino (nije obavezno ali je poželjno): ===
     Arduino Pin 2(D2) ----------------- Receiver PPM Signal (Servo Plug)

=== slanje podataka na RX kanal na prijemniku: ===
     Arduino Pin 4(D4) ----------------- Prijemnik RX Pin (ukoliko ima RS232 Port na prijemniku "većina prijemnika sa telemetrijom ima")
  ili
     Arduino Pin 3(D3) ----------------- Prijemnik A1 ili A2 (ukoliko nema RS232 porta na prijemniku)

=== povezivanje MS56711 modula za resiver ===
     Arduino Pin A4   ------------------ MS5611 SDA
     Arduino Pin A5   ------------------ MS5611 SCL
     Arduino VCC (5V) ------------------ MS5611 5V
     Arduino GND      ------------------ MS5611 GND

     
Povezivanje:



ili


U koliko ima dodatnih pitanja tu sam da pripomognem, kolko mogu i znam!
 
« Last Edit: April 25, 2013, 06:39:11 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: RC altimeter and vario
« Reply #20 on: April 25, 2013, 07:23:08 PM »
Hvala ti puno na ovome, evo ja prvom prilikom krecem u nabavku opreme ( iako jos nemam ni TGY 9x  :) )
Znaci pored ove izrade variometra potrebno je uraditi prepravke u stanici i ubaciti Open9X softver.
Ovo sa sve kupovinom stanice ispada jeftinije nego da kupis neki drugi vario koji ce dati zvucni signal  mmmm
Reci mi samo jos, postoji li mogucnost da se zvucni signal dobije drugim putem? (bez ove stanice i softvera)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: RC altimeter and vario
« Reply #21 on: April 25, 2013, 07:58:26 PM »
Ma kakav TGY 9X cena za taranis se već zna 175$ alu kofer, stanica, baterija, punjač, traka za oko vrata, 199$ sve to plus 1 resiver. Na banggood može da se pruči u pred-prodaji za 230$ http://www.banggood.com/FrSky-Taranis-16CH-Transmitter-For-RC-Models-p-71461.html mada ja bi sačekao npr http://www.alofthobbies.com/ ima uvek korektne cene za FrSky plus poštarina je do sada uvek bila porilično jeftina. E a u njega samo ubodeš vario a on ne samo da pišti i pokazuje vrednosti nego i priča trenutne vrednosti na par jezika.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: RC altimeter and vario
« Reply #22 on: May 01, 2013, 05:56:34 PM »
Kao sto @saxpg rece, moze li da se dobije audio signal nekim drugim putem? Recimo da se izvede neki audio izlaz na variometru i da se audio predajnikom prenese do nas.
Sta mislis nesto od ovog sto sam nasao na ebay, na 433 Mhz

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=433+mhz&_sop=1#

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: RC altimeter and vario
« Reply #23 on: May 02, 2013, 01:34:12 PM »
Naravno da može, s'obzirom da je urađen na razvonoj platformi arduino tako da možeš da uprogramiraš šta hošeš.
« Last Edit: May 02, 2013, 01:39:44 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: RC altimeter and vario
« Reply #24 on: May 02, 2013, 10:47:32 PM »
ako sam dobro razumeo sve ovo moze i na flysky stanicu??akose promeni softver ili moze i na standardni ??? ja jos nista nisam budzio na stanici al ovomi se svidja da se vidi visina i promena iste!
ex pseudonijum: sova

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: RC altimeter and vario
« Reply #25 on: May 07, 2013, 03:57:48 PM »
@ Sova, moze sve isto kao i na TGY9x. Ali moras i da promjenis sofver i da uradis neke prepravke u stanici.

Fuck, ja vec danima pokusavam da provalim ovu pricu sa Arduinom, ali izgleda stizu godine...  (zid)
Htio sam da signal sa baro senzora nekako prebacim pomocu FM signala ali ne mogu nigde da nadjem jeli to moguce uraditi.
Izgleda da dok ne narucim par komponenti i pocnem da se igram sa njima necu nista ukapirati.
Fora je sto ce do tada ovo na HobbyKingu moci da se kupi za 10$.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: RC altimeter and vario
« Reply #26 on: May 07, 2013, 06:20:45 PM »
Evo ima ovde
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1749208
samo 433mhz dio zamjeni sa fm predajnikom i eto...
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: RC altimeter and vario
« Reply #27 on: June 26, 2013, 01:16:57 PM »
Upravo stigao meil sa obavestenjem  da se na stanju pojavio variometar FRSKY HIGH PRECISION VARIO (FVAS-02H)
pa ko ima FrSky prijemnik moze da uziva  :jaki:

Evo i link http://www.alofthobbies.com/variometer-high-precision.html

Offline Milosh

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: RC altimeter and vario
« Reply #28 on: July 07, 2013, 05:05:14 PM »
Koja je poenta sa ovom stvarcicom? Jel ovo moze da posluzi za Arduino OpenXvario? Posto vidim da u nazivu pise "transmitter and receiver link kit for Arduino"? Ako se neko razume moze li malo da pojasni? Hvala